انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب اوبونتو به جای ویندوز/برنامه نویسی  (دفعات بازدید: 1025 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Pro

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 33
نصب اوبونتو به جای ویندوز/برنامه نویسی
« : 10 شهریور 1398، 12:49 ب‌ظ »
با عرض سلام و خسته نباشید ، من رشته مهندسی نرم افزار میخونم می خوام که ویندوز رو پاک کنم و به جاش لینوکس نصب کنم (لپ تاپم ایسوس n552vw ) هستش به نظر شما واسه برنامه نویسی کدوم توزیع لینوکس رو نصب کنم که هم واسه مبتدی باشه و هم اینکه بعد هم بشه به عنوان توزیعی برای برنامه نویسی حرفه ای استفاده کرد(در ضمن راهنمای نصب هم لازم دارم می ترسم پیزی اشتباه بزنم سیستمم خراب بشه) ؟ و بعدشم اینکه وقتی نصب کردم چ ابزار هایی باید نصب کنم و بعد نصب چی میشه حالا ؟؟!!!؟؟

آفلاین warlock

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
پاسخ : نصب اوبونتو به جای ویندوز/برنامه نویسی
« پاسخ #1 : 10 شهریور 1398، 01:32 ب‌ظ »
چه زبان(های) برنامه نویسی کار می کنی ؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #2 : 10 شهریور 1398، 01:39 ب‌ظ »
با عرض سلام و خسته نباشید ، من رشته مهندسی نرم افزار میخونم می خوام که ویندوز رو پاک کنم و به جاش لینوکس نصب کنم (لپ تاپم ایسوس n552vw ) هستش به نظر شما واسه برنامه نویسی کدوم توزیع لینوکس رو نصب کنم که هم واسه مبتدی باشه و هم اینکه بعد هم بشه به عنوان توزیعی برای برنامه نویسی حرفه ای استفاده کرد(در ضمن راهنمای نصب هم لازم دارم می ترسم پیزی اشتباه بزنم سیستمم خراب بشه) ؟ و بعدشم اینکه وقتی نصب کردم چ ابزار هایی باید نصب کنم و بعد نصب چی میشه حالا ؟؟!!!؟؟

سلام
اینجوری که شما توضیح دادی، پس اصلاً نصب گنو/لینوکس به شما پیشنهاد نمی‌شه.
چون هنوز درباره‌ش اطلاعات زیادی نمی‌دونی.
بهترین کار اینه که شما یه ماشین مجازی مثل VirtualBox رو داخل ویندوز نصب کنی. و بعد توزیع اوبونتو 19.04 رو دانلود کنی و نصب کنی داخل ماشین  مجازی (آموزش‌های نصب زیادی ازش توی اینترنت، هم به زبان فارسی و هم به انگلیسی همراه با ویدئو وجود داره)
و بعد کم کم باهاش کار کنی.
هر وقت توش حرفه‌ای شدی و تونستی گلیمت رو از آب بیرون بکشی، اون‌موقع می‌تونی در کنار ویندوز (دقت کن، در کنار ویندوز!) اونو نصب کنی. چون تا چند سال به ویندوز نیاز پیدا می‌کنی. بعدها که کلاً از ویندوز بی‌نیاز شدی، می‌تونی فقط گنو/لینوکس رو داشته باشی.
اگه می‌خوای گنو/لینوکس کار کنی، در این سطحی که الان هستی، چاره همینه
در غیر این‌صورت نه تنها بعد از نصب گنو/لینوکس، ازش زده می‌شی، بلکه دیگه هیچ‌وقت هم پاتو داخلش نخواهی گذاشت.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Armin.io

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 29
  • دیدار به قیامت، ما رفتیم و دل شما را شکستیم همین.
    • Telegram
« پاسخ #3 : 10 شهریور 1398، 09:28 ب‌ظ »
یه اوبونتو نصب کن یه مدت باهاش سروکله بزن بعدش دیگه خودت راهتو پیدا میکنی.
(: This too shall pass

آفلاین Pro

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 33
« پاسخ #4 : 11 شهریور 1398، 12:25 ب‌ظ »
وب ، جدیدا هم می خوام پایتون رو استارت بزنم

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
« پاسخ #5 : 11 شهریور 1398، 11:55 ب‌ظ »
به نظر من شما با 18.04 UBUNTU شروع کنی خوبه، سوالایی که پیش میاد همینجا می‌تونی بپرسی.
به صورت پیشفرض پایتون روی اوبونتو نصبه و برنامه نویسی پایتون روی اوبونتو خیلی ساده تر از ویندوزه.
کافبه که یه فایل متنی ساده با gedit بسازی با پسوند py. و اونو ذخیره کنی بعدش در ترمینال با دستور زیر برنامه اجرا میشه.
python3 script.py
برنامه نویسی وب هم مثلا نصب LAMP اینجا کار ساده‌ایه و سرراست پیش میره و در مراحل بعدی هم که لازم داری با سمت سرور کارکنی کلی ابزار کاربردی داریم مثل ssh.

درکل خوب جایی اومدی، مهندس کامپیوتری که لینوکسو خوب بلده یه گام جلوتره و از مسیرش لذت می بره.

موفق باشی

« آخرین ویرایش: 03 بهمن 1398، 02:28 ق‌ظ توسط esmaeelE »

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
« پاسخ #6 : 12 شهریور 1398، 06:49 ب‌ظ »
وب ، جدیدا هم می خوام پایتون رو استارت بزنم

برنامه‌نویس وب یعنی چی؟ زبان رو مشخص نکردی دوست من فقط حوزهٔ برنامه‌نویسیت رو گفتی
ببین در کل استفاده از سیستم‌عامل های استانداردی مثل اوبونتو چه برای افراد تازه‌کار چه افراد حرفه‌ای توصیه میشه، اما شما اول باید ابزارهای موردنیاز خودت رو در نظر بگیری ببینی که اصلا میتونی یک‌شبه مهاجرت کنی از ویندوز یا نه، چون خیلی‌ها مخصوصا دانشجوها میان به سمت گنو/لینوکس اما بخاطر اجبار دانشگاه و استادها مجبورن از ابزارهایی استفاده کنن که حتما باید روی سیستم‌عامل ویندوزی نصب شه.
پس گام اول اینه نیازسنجی کنی ببینی اگه قراره ویندوز هم استفاده کنی نزنی کل سیستم رو با گنو بیاری بالا، در کنار ویندوزت اوبونتو نصب کنی و کم‌کم مهاجرتت رو کامل کنی.
برای نصب راهنما زیاده توی اینترنت اما من توصیه میکنم اول با تئوری گنو/لینوکس آشنا بشی بعد به سمتش بیای، توی این مسیر کتاب و فیلم‌های زیادی هست از جمله فیلم‌های جادی!
وقتی هم که نصب کنی سیستم‌عامل مورد نظرت رو خیلی راحت میتونی ابزارهای موردنیازت رو توی اینترنت و حتا تو همین انجمن پیدا کنی
مهم اینه که برای شروع اول یه‌کم مطالعه کنی در موردش بعد از چیزی نترسی و حوصلهٔ سر و کله‌زدن با سیستم‌عاملت رو داشته باشی
از بابت اوبونتو خیالت راحت اگر مراحل نصب رو درست پیش بری از همون ابتدا تمام نیازهایی که ویندوز برطرف میکنه رو برات رفع میکنه حتا به روش بهتر اما همونطور که گفتم قبلش باید در موردش بخونی، بعنوان نمونه یکی از اولین چالش‌هایی که باهاش مواجه میشی اینه که برخلاف ویندوز توی اوبونتو برای نصب یک نرم‌افزار نباید بری فایل نصبیش رو دانلود و بعد install کنی، خیلی راحت از توی پایانه (Terminal) با چندتا دستور ساده میتونی از مخازن اوبونتو نرم‌افزار مورد تایید رو نصب کنی
چون سوالت کلی بود در همین حد میشد جواب داد ;)

و یه نکته: حتما قبل از پرسیدن هر سوال توی این انجمن کلمات کلیدی سوالت رو جست‌وجو کن چون احتمالا بعد از گذشت این همه سال از تاسیس این انجمن احتمال اینکه سوالت اینجا قبلا جواب داده شده باشه زیاده، بعد اگه چیزی پیدا نکردی بپرس همین‌جا، چون اگه سوالت در حدی باشه که با گوگل کردن بشه پاسخش رو پیدا کرد یا تو انجمن قبلا مطرح شده باشه دوستان بهت پاسخ نمیدن و ممکنه فکر کنی چون تازه‌کاری کسی پاسخ نداده، درحالیکه دلیلش این نیست :)

آفلاین Aydın Sabetian

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 26
  • مژده! پادشاهی استالمن نزدیک است و بار او فان است!
    • لینوکس ویندوز نیست
یه توزیع خیلی کاربر-دوست هست به اسم مینت (نعنا)، مینت در واقع یه ریمیکسی از اوبونتوئه و ۱۰۰٪ با اوبونتو سازگاره و از مخازن خود اوبونتو برای نصب بسته‌ها استفاده میکنه.

پیشنهاد می‌کنم Mint با میزکار Cinnamon (دارچین) رو نصب کن و سپس دورهٔ اپراتوری لینوکس (LPIC-1) رو هم مطالعه کن.

https://www.linuxmint.com/

اگه سیستمت خیلی قدیمی یا کنده، مینت با میز کار XFCE رو بنصب.
Aydın Sabetian / Айдын Сабетян / آیدیٌن ثابتیان / Aidin Sabetian / Айдин Сабетян / آیدین ثابتیان / აიდინ საბეთიან

آفلاین Aydın Sabetian

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 26
  • مژده! پادشاهی استالمن نزدیک است و بار او فان است!
    • لینوکس ویندوز نیست
برای برنامه‌نویسی وب خیلی فرق نمی‌کنه چه توزیعی استفاده کنی، اوبونتو، مینت، دبیان یا فدورا و غیره همه کارتو راه میندازن. امتیاز مینت اینه که کدک‌های پخش مولتی‌مدیا رو برات نصب می‌کنه و ۱۰۰٪  با توزیع محبوب اوبونتو سازگاره در نتیجه بخاطر بزرگ بودن و فراگیر بودن اوبونتو اپ‌های مختلف براش موجوده... مثلاً اگه بخوای تلگرام رو نصب کنی، همون بستهٔ تلگرام اوبونتو روش نصب میشه. ولی اگه فدورا روی سیستمت نصب کنی ممکنه مثلاً تلگرام روش نصب نشه چون معمولاً توسعه‌دهندگان اپ‌ها اول برای اوبونتو و دبیان بسته‌های نرم‌افزاریشونو میسازن.
Aydın Sabetian / Айдын Сабетян / آیدیٌن ثابتیان / Aidin Sabetian / Айдин Сабетян / آیدین ثابتیان / აიდინ საბეთიან

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
اگه از تکنولوژی‌های مایکروسافتی استفاده می‌کنی، فکر نکنم بتونی به گنو/لینوکس کامل مهاجرت کنی. باید بکی که از چه تکنولوژی‌هایی یا زبون‌های برنامه‌نویسی استفاده می‌کنی.