انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نحوه آشنایی با دنیای گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 2647 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 841
پاسخ : نحوه آشنایی با دنیای گنو/لینوکس
« پاسخ #15 : 08 اسفند 1398، 01:09 ق‌ظ »
من هم حدود سال ۱۳۸۳ یا ۸۴ بود که رفتم نمایشگاه کتاب (اون موقع تو اتوبان چمران بود) یه غرفه ای تو قسمت کتابهای الکترونیک بود که سی دی سوزه میفروخت و خیلی هم تبلیغش رو میکرد اون موقع هنوز دی وی دی خیلی مرسوم نبود برای همین پک که شامل هفت هشت تا سی دی که شامل سوزه و نرم افزارهای کاربردیش میشد رو خریدم و نصب کردم البته یکی از سی دی ها سوخته بود و یک سری نرم افزارهاش نصب نشد ، چند هفته‌ای باهاش ور رفتم خیلی ازش سر در نیاوردم و بعد از یه مدتی پاکش کردم
تا اینکه حدود دو سه سال بعدش که اینترنت پر سرعت اومد تو اینترنت از طریق فروم های فارسی با اوبونتو آشنا شدم و نصبش کردم و باهاش کار کردم همون موقع ها هم یک جشن انتشار نسخه جدید اوبونتو رفتم ، یادم نیست چه سالی اما یادمه تو خیابون شریعتی پایین تر از پل سید خندان برگزار شد و اسپانسرش هم یک شرکت اینترنتی (فکر کنم آسیاتک) بود. تو اون جشن دسک تاپ های گنوم و کا دی ای افکت های کامپیز و کاوین معرفی و نشون داده شد. اون موقع از گنوم خوشم اومد و یک سری لینوکس با دسک تاپ گنوم و تک و توکی با دسک تاپ کادی ای نصب کردم ُ اپن سوزه ، فدورا، مینت ، کالی، دبیان و بعدش هم آرچ خیلی توزیع های دیگه رو امتحان کردم ، حتی توزیع های free BSD رو هم نصب و امتحان کردم. یک سریشون رو دانلود می کردم و یک سری دیگه رو از یه سایتی که اون موقع ها سی دی و دی وی دی لینوکس میفروخت می خریدم(اگه اشتباه نکنم اسمش ؛لینوکس شاپ بود) بعضی موقع ها سه چهارتا توزیع لینوکس همزمان داشتم تا اینکه در آخر به دو توزیع اوبونتو و آرچ رسیدم و چند ماهی هست که فقط آرچ نصب دارم با دسکتاپ اکس اف سی ای و کادی ای پلاسما (در مورد دسکتاپ هنوز به انتخاب قطعی نرسیدم)
« آخرین ویرایش: 08 اسفند 1398، 01:12 ق‌ظ توسط sunpda »

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 282
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #16 : 08 اسفند 1398، 09:34 ق‌ظ »
من هم حدود سال ۱۳۸۳ یا ۸۴ بود که رفتم نمایشگاه کتاب (اون موقع تو اتوبان چمران بود) یه غرفه ای تو قسمت کتابهای الکترونیک بود که سی دی سوزه میفروخت و خیلی هم تبلیغش رو میکرد اون موقع هنوز دی وی دی خیلی مرسوم نبود برای همین پک که شامل هفت هشت تا سی دی که شامل سوزه و نرم افزارهای کاربردیش میشد رو خریدم و نصب کردم البته یکی از سی دی ها سوخته بود و یک سری نرم افزارهاش نصب نشد ، چند هفته‌ای باهاش ور رفتم خیلی ازش سر در نیاوردم و بعد از یه مدتی پاکش کردم
تا اینکه حدود دو سه سال بعدش که اینترنت پر سرعت اومد تو اینترنت از طریق فروم های فارسی با اوبونتو آشنا شدم و نصبش کردم و باهاش کار کردم همون موقع ها هم یک جشن انتشار نسخه جدید اوبونتو رفتم ، یادم نیست چه سالی اما یادمه تو خیابون شریعتی پایین تر از پل سید خندان برگزار شد و اسپانسرش هم یک شرکت اینترنتی (فکر کنم آسیاتک) بود. تو اون جشن دسک تاپ های گنوم و کا دی ای افکت های کامپیز و کاوین معرفی و نشون داده شد. اون موقع از گنوم خوشم اومد و یک سری لینوکس با دسک تاپ گنوم و تک و توکی با دسک تاپ کادی ای نصب کردم ُ اپن سوزه ، فدورا، مینت ، کالی، دبیان و بعدش هم آرچ خیلی توزیع های دیگه رو امتحان کردم ، حتی توزیع های free BSD رو هم نصب و امتحان کردم. یک سریشون رو دانلود می کردم و یک سری دیگه رو از یه سایتی که اون موقع ها سی دی و دی وی دی لینوکس میفروخت می خریدم(اگه اشتباه نکنم اسمش ؛لینوکس شاپ بود) بعضی موقع ها سه چهارتا توزیع لینوکس همزمان داشتم تا اینکه در آخر به دو توزیع اوبونتو و آرچ رسیدم و چند ماهی هست که فقط آرچ نصب دارم با دسکتاپ اکس اف سی ای و کادی ای پلاسما (در مورد دسکتاپ هنوز به انتخاب قطعی نرسیدم)
جالبه =D>
خداوند دنیا رو open source قرار داده .
پس باید سورسش رو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
vim world

آفلاین A. Rahmati

• Full Member
  • *
  • ارسال: 113
« پاسخ #17 : 08 اسفند 1398، 10:30 ق‌ظ »
من از طریق جادی با لینوکس و اوبونتو آشنا شدم. آن زمان دبیرستان بودم - الآن هم دبیرستان هستم.

من به این سیستم علاقمند شدم و یک DVD به یکی از دوستانم دادم که نصبش کند و برایش توضیح دادم چه کار کند. نمی‌دانم من درست توضیح نداده بودم یا او درست نفهمیده بود و زد کل هاردش - که چیزهای مهمی هم داشت - را پاک کرد. هنوز دربارش احساس گناه می‌کنم. ](*,)

یکی از فامیل‌هایم هم یک رایانه‌ی قدیمی و ضعیف داشت که فکر می‌کردم Zubuntu برایش مناسب‌تر باشد. Zubuntu را برایش نصب کردم ولی اشتباهی یکی از درایوهایش را پاک کردم. این بار تفاوت داشت چون مجبورم کرد که ریکاوریش کنم و همه چیز حل شد. ::)

عجیب است که تا به حال 30 بار روی رایانه‌ی خودم نسخه‌های مختلف لینوکس را نصب کردم و هیچ مشکلی نداشتم ولی زمانی که می‌خواهم دیگران را لینوکسی کنم فاجعه رخ می‌دهد!
Ubuntu Gnome 20.04 LTS

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #18 : 08 اسفند 1398، 11:42 ق‌ظ »
من از طریق جادی با لینوکس و اوبونتو آشنا شدم. آن زمان دبیرستان بودم - الآن هم دبیرستان هستم.

من به این سیستم علاقمند شدم و یک DVD به یکی از دوستانم دادم که نصبش کند و برایش توضیح دادم چه کار کند. نمی‌دانم من درست توضیح نداده بودم یا او درست نفهمیده بود و زد کل هاردش - که چیزهای مهمی هم داشت - را پاک کرد. هنوز دربارش احساس گناه می‌کنم. ](*,)

یکی از فامیل‌هایم هم یک رایانه‌ی قدیمی و ضعیف داشت که فکر می‌کردم Zubuntu برایش مناسب‌تر باشد. Zubuntu را برایش نصب کردم ولی اشتباهی یکی از درایوهایش را پاک کردم. این بار تفاوت داشت چون مجبورم کرد که ریکاوریش کنم و همه چیز حل شد. ::)

عجیب است که تا به حال 30 بار روی رایانه‌ی خودم نسخه‌های مختلف لینوکس را نصب کردم و هیچ مشکلی نداشتم ولی زمانی که می‌خواهم دیگران را لینوکسی کنم فاجعه رخ می‌دهد!
منم تا حالا ۳ تا ویندوز رو اشتباهی پاک کردم و یه کل هارد

آفلاین Moammad Raufzahed

• Newbie
  • *
  • ارسال: 12
« پاسخ #19 : 09 اسفند 1398، 09:00 ب‌ظ »
با عرض سلام :D
من مثل بچه ادم داشتم زندگیمو میکردم تا یه روزی توی یه کانالی دیدم اموزش ورود به دنیای متن باز زده بود منم کنجکاو شدم.
رفتم مثل اموزش اوبونتو رو دانلود کردم و نصب کردم و این بود شروع ماجرا. 8)
البته تو تست اول به مدت یه ماه به هرچی لینوکس بود چرت میگفتم چون دفعه اول زده بودم کل هارد دیسک رو پاک کرده بودم و همه چی پاک شده بود و.... ;D

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
« پاسخ #20 : 09 اسفند 1398، 09:38 ب‌ظ »

با اینکه شاید هزار بار سیستم عامل های مختلف (ویندوز ، لینوکس ، bsd ) تو کامپیوترهای مختلف نصب کردم. اما تا حالا اصلا موقع نصب سیتم عاملی هارد رو اشتباهی پاک نکردم ، و البته این بخاطر وسواس بیش از حد من هست که موقع پارتیشن بندی چندین بار همه چی رو چک میکنم و اینکه پارتیشن بندی رو از زمان پارینه سنگی تو داس یاد گرفتم ،
 فقط یه بار هارد اکسترنال رو بجای فلش فرمت کردم که فایلهای اون هم براحتی ریستور کردم.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #21 : 09 اسفند 1398، 10:00 ب‌ظ »

با اینکه شاید هزار بار سیستم عامل های مختلف (ویندوز ، لینوکس ، bsd ) تو کامپیوترهای مختلف نصب کردم. اما تا حالا اصلا موقع نصب سیتم عاملی هارد رو اشتباهی پاک نکردم ، و البته این بخاطر وسواس بیش از حد من هست که موقع پارتیشن بندی چندین بار همه چی رو چک میکنم و اینکه پارتیشن بندی رو از زمان پارینه سنگی تو داس یاد گرفتم ،
 فقط یه بار هارد اکسترنال رو بجای فلش فرمت کردم که فایلهای اون هم براحتی ریستور کردم.
من بدون حتی نگاه کردن تنها با توکل خدا پارتیشن بندی میکنم

آفلاین محمد رجبی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 276
  • Ubuntu 22.04
    • اورلرن
« پاسخ #22 : 09 اسفند 1398، 10:37 ب‌ظ »
سلام.
منم یه روز داشتم همینطوری تو اینترنت میگشتم دنبال لینک دانلود ویندوز 10. چشمم خود به اسم گنو/لینوکس و اوبونتو. زیاد محل ندادم و رفتم ویندوز 10 نصبیدم. بعد از چن وقت فهمیدم ویندوز 10 وحشدناک کنده و ویندوز 7 هم امنیت نداره ، ویندوز های 8 و 8.1 که آشغالن ، ویندوز XP هم که دیگه بر میگرده به عهد تیرکمون سنگی :'(

والا گفتیم چی کنیم چیکار نکنیم ، یدفه اسم اوبونتو یادم افتاد. رفتم سریع توی اینترنت سرچ کردم و اونقدر مطلب و فیلم در موردش دیدم که آخراش دیگه سرم بوی چوب کبریت سوخته میداد. اون موقع اوبونتو نصب کردم . ورژن 16.04 . الان که در خدمتتون هستم ویندوز 7 دارم به دلایل شخصی یه مهاجرت کوچیک به ویندوز کردم ولی الان قراره debian 10.3 نصب کنم \\:D/
اینم داستان ما بود.
ممنون از موضوع خوبتون لطفا اگه کسی هس بگه.
ما نمیتوانیم به مانند یک سوزن از جامعه بیرون بزنیم، ما همراه با جامعه پیش میرویم پس باید به افزایش سواد جامعه کمک کنیم تا خودمان باسواد شویم
«خلاصه ی نقل قولی از جادی»

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 09 اسفند 1398، 10:50 ب‌ظ »
بعد از چن وقت فهمیدم ویندوز 10 وحشدناک کنده و ویندوز 7 هم امنیت نداره ،

برای من که ویندوز ۱۰ سریعتر از ۷ بود ، ۷ خیلی روی کامپیوتر من کند اجرا میشد