انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تفاوت ایجاد پارتیشن های متفاوت برای نصب اوبونتو 20.04  (دفعات بازدید: 1046 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
  • ارسال: 140
سلام من برای اولین بار قصد نصب  اوبونتو20.04  دارم در کنار دو ویندوز دیگر حالا دو تا سوال اصلی دارم
 اول این بحث جدا کردن پارتیشن هوم جدا از سایر پارتیشن های اوبونتو هست که اگر بعد مشکلی ایجاد شد فایل و اطلاعات من سیو بمونه برای رسیدن به این هدف این روش درسته من دو پارتیشن جدا از هم ایجاد کنم در ویندوز و هوم روی اولی و بقیه پارتیشن های سیستمی  رو مثل روت و بوت و سواپ رو روی پارتیشن دوم نصب کنم تا اگر مشکلی برای اوبونتو پیش امد من خواستم کلا ابونتو پاک کنم دوباره نصب کنم فایل ها و اطلاعات من توی هوم سیو بمونه   پاک نشه
سوال دوم توی بعضی اموزش ها مثل این لینک https://www.linuxtechi.com/ubuntu-20-04-lts-installation-steps-screenshots/ گفته پارتیشن VAR هم ایجاد کن دلیل مزیت این کار چیه مگه نه این که وقتی شما روت ایجاد کردی همه اینا توش هست
پس دیگه چه نیازیه که جدا بیایی VAR بسازی
ممنون از هر کسی که راهنمایی کنه
« آخرین ویرایش: 14 تیر 1399، 07:30 ب‌ظ توسط MOHAMMAD 2020 »

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
سوال اولتون رو متوجه نشدم. اگر از علائم نگارشی لازم مثل نقطه و علامت سوال کنید بسیار عالی هست.

شاخه Var محل ذخیره اطلاعاتی مثل، لاگ، کش و ... هست که خیلی زیاد تغییر می‌کنند.
این شاخه ممکنه بسته به بار موجود روی سیستم، نوع فعالیت و سرویس‌های موجود و بی‌دقتی مدیرسیستم پر بشه. اگر این شاخه رو جدا درنظر نگرفته باشید پر شدن این شاخه به معنی پر شدن روت سیستم هست و باعث میشه سیستم فضای خالی نداشته باشه و نتونه به درستی عمل کنه. در صورتی که جدا درنظر گرفته باشید و شاخه مذکور پر بشه، سیستم همچنان عملکرد لازم رو برای خالی کردن این شاخه داره. برای سیستم‌های شخصی نیازی نیست جدا در نظر بگیرید.

« آخرین ویرایش: 16 دی 1399، 07:35 ق‌ظ توسط M!lad »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
درسته var برای نسخه شخصی لازم نیست
« آخرین ویرایش: 14 تیر 1399، 08:25 ب‌ظ توسط MOHAMMAD 2020 »

آفلاین M!lad

• *
Home نصب شدنی نیست. سوار (mount) فایل‌سیستم خواهد شد. فرقی در اول و دوم بودن نداره. ۲ پارتیشن ایجاد می‌کنید. و هنگام نصب یکی رو که فضای بیشتری داره (بسته به نیاز شما) به عنوان Home  و دیگری رو به عنوان root (/) انتخاب می‌کنید.

پیشنهاد می‌کنم حتما قبل از نصب بیشتر تحقیق کنید تا به اشتباه صدمه‌ای به سیستم و فایل‌های خودتون نزنید.

مجددا از شما می‌خوام از علائم نگارشی استفاده کنید تا سایر دوستانی که متن شما رو می‌خونند مجبور نباشند چند بار این کار رو انجام بدن تا متوجه بشند منظور شما چه هست. تشکر.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نیازی به جدا کردن var روی رایانهٔ شخصی نیست. اون برای کارسازهاست.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
تشکر از پاسخ شما
 الان من صفر تا صد اینجا بگم شما زحمت تایید بکش لطفا
اول من یو اس بی بوت الان ساختم باهاش رفتم لایو اوبونتو دیدم اوکی هست
دوم من توی ویندوز اورجینال لب تاب که 7 هست( ویندوز دوم 10 هست که اخرین ابدیت نصب کردم ) باید فضای 59 گیگ از یک پارتیشن(پارتیشن غیر از پارتیشن ویندوز هام) که دارای فضای خالی هست بشکل
Shrink Volume ازاد کنم و موقع نصب اوبونتو اون 59 تا رو پارتیشن بندی کنم بشکل زیر
1 ایجاد  /home  با فضای 35 گیگ
2 ایجاد  /      با فضای 10 گیگ
3 ایجاد  boot   با فضای 1 گیگ
4 ایجاد  Swap   با فضای 12 گیگ دوبرابر رم سیستم فعلی من
درسته همه چی

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نیازی به boot و swap هم نداری. ۲۰ گیگ به ریشه بده و بقیه رو به خانه. همین کفایت می‌کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
دوتا نکته اول معنی این کار اینه که اصلا دو پارتیشن سواپ و بوت ایجاد نمیشه
دوم این که دیگه بعد نصب در صورت نیازبه اجرای برنامه سنگین ما نمیتونیم مثلا سواپ که به عنوان رم مجازی اضافه بر رم سیستم اصلی میتونه کمک کنه ایجاد کنیم
پس چرا توی این اموزش ها یوتیوب یا خود سایت لینوکس میگن ایجاد کنید پارتیشن بوت و سواپ

آفلاین M!lad

• *
دوتا نکته اول معنی این کار اینه که اصلا دو پارتیشن سواپ و بوت ایجاد نمیشه
دوم این که دیگه بعد نصب در صورت نیازبه اجرای برنامه سنگین ما نمیتونیم مثلا سواپ که به عنوان رم مجازی اضافه بر رم سیستم اصلی میتونه کمک کنه ایجاد کنیم
پس چرا توی این اموزش ها یوتیوب یا خود سایت لینوکس میگن ایجاد کنید پارتیشن بوت و سواپ

- الزاما swap نباید دو برابر رم باشه.
- اگر پارتیشن swap نسازید اشتباه نکنم به شکل swapfile خود سیستم اون رو ایجاد می‌کنه.
- ساخت boot/ فقط در شرایط خاص لازم هست. برای مثال وقتی روت روی محل یا فایل‌سیستمی قرار گرفته که بارکننده (bootloader) نتونه اون رو به تنهایی بخونه و کرنل رو بارگزاری کنه.

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
بله الزامی نیست swap حتما 2 برابر باشه
« آخرین ویرایش: 15 تیر 1399، 12:05 ق‌ظ توسط MOHAMMAD 2020 »

آفلاین \SmHk/

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 318
  • کاربر کوبونتو بودم
بله الزامی نیست swap حتما 2 برابر باشه
اصلا لازم نیست حتما سواپ درست کنی
به (نظر من) درست نکن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
قدیم به swap نیاز بود. ولی در لینوکس ۵ به بعد، خود کرنل، حافظه و دیسک رو مدیریت مي‌کنه و نیازی نیست چیز جدایی ساخته بشه.