انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوال در مورد آرچ  (دفعات بازدید: 4271 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
سوال در مورد آرچ
« : 19 تیر 1399، 10:33 ق‌ظ »
سلام  من دبیان دارم و مشکلم اینه خیلی پیکج هارو دبیان اصلا نداره  :'(  نمیدونم حالا دلیلش چی به هرحال یکی از دلایل استفاده از آرچ من همین

و اینکه آرچ هم به آزادی مثل دبیان اهمیت میده یا نه کلا آرچ به اوپن سورس و آزادی توزیع اهمیت نمیده و اوپن سورس هم الان همینجوری هست و اصلا ممکن بعدا اوپن سورس هم نباشه ؟ آرچ بصورت پیش فرض یعنی نصبش میکنیم همون تعداد کمی از چیز هارو که نصب میکنه چیز های غیر آزاد هم نصب میکنه ؟  و آرچ کسی که آفلاین میخواد ازش استفاده کنه میشه مثلا دبیان یه نسخه داره چند گیگ همه چی داره از میز کار گرفته تا همه چی آرچ هم همچین چیزی یا حداقل میشه جوری مثلا میز کار هارو کامل دان کرد یا پکیج ها ؟ و  نصب خودکاری نصب گرافیکی که گراب اینارو هم نصب کنه  نداره اصلا  چون تقریبا اگه حفظ نکنی دستورات نصب آرچ باید با یه  آموزشی چیزی نصبش کنیم و این آزاد بودن توزیع خیلی برام مهم که میخوام بدونم برا آرچ هم مهم

ممنون که متن منو دیدین  :D

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 297
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
پاسخ : سوال در مورد آرچ
« پاسخ #1 : 19 تیر 1399، 11:08 ق‌ظ »
سلام
در مورد سوال اول بله به آزادی و اپن سورس اهمیت میده
موقع نصبش صرفا یه سری چیزای پایه ایه سیستم که اپن سورس هم هست نصب میکنه و دیگه بستگی بع شما داره چی نصب کنی که اپن سورس باشع یا انحصاری
فایل نصبی که آفلاین باشه رو ندیدم جایی ولی واسه نصب پکیج ها یه روش آفلاین هست که به نظرم بهتره به صورت آنلاین نصب بشه که آپدیت باشه همیشه
https://wiki.archlinux.org/index.php/Offline_installation_of_packages

نصاب نداره و باید دستی نصب کنی. محیط گرافیکی رو هم باید خودت نصب کنی

واسه آموزش نصب هم داخل ویکی آرچ نوشته شده و اگه سخت بود هم داخل اینترنت فیلم آموزشی هست. من کانال distrotube رو پیشنهاد میدم داخل یوتیوب

ولی اگه نصاب گرافیکی برات مهمه توزیع هایی هستن مثل مانجارو که بر پایه آرچ هستن و نصاب گرافیکی هم دارن
« آخرین ویرایش: 19 تیر 1399، 11:10 ق‌ظ توسط moheb2000 »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 19 تیر 1399، 01:54 ب‌ظ »
اره منم فک کنم انلاین بهتر /: میگه میشه افلاین نصب کرد آرچ ولی هر بار خواستم افلاین نصب کنم به مشکل خوردم انلاین البته نصب کردم و خوب بود محیط گرافیکی هم نصب کردم این اخری هم خواستم افلاین نصب کنم موقع نصب گراب اشتباهی زدم همه  رو پاک کردم هرچی سیستم عامل داشتم پرید گراب اینارو دوباره نصبیدم فعلا که دیگه بیخیال آرچ میشم اعصابم خوردشد  ](*,) شاید بعدا رفتم سمتش  خوبه پس به آزادی اوپن سورس اهمیت میده  ممنون که جوابم دادی

ویرایش : البته نصب آنلاین آرچ هم بعضی پکیج های سیستم عامل دان نمیکرد نمیدونم بخاطر تحریم یا چی بودش برا همین داخل اینترنت سرچ کردم تونستم یجوری درستش کنم
« آخرین ویرایش: 19 تیر 1399، 01:58 ب‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 841
« پاسخ #3 : 19 تیر 1399، 02:03 ب‌ظ »
معمولا پکیج هایی که تو مخازن رسمی آرچ هستند بجز موارد استثنا آزاد و اپن سورس هستند (موارد استثنا شامل کدک ها و یک سری درایور های غیر آزاد مثل درایور انویدیای می شود) ولی تو aur و مخازن غیر رسمی مثل مخزن چین پکیج های غیر آزاد زیادی وجود دارند که میتونی نصب نکنی.
نصاب گرافیکی مثل اوبونتو یا مانجارو نداره اما یک سری پروژه ها تو گیت هاب هست که یک نصاب تحت محیط tty هستند که کار نصب رو راحت تر میکنند.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 19 تیر 1399، 05:19 ب‌ظ »
سلام  من دبیان دارم و مشکلم اینه خیلی پیکج هارو دبیان اصلا نداره  :'(  نمیدونم حالا دلیلش چی
دبیان یکی از بزرگ‌ترین مخازن نرم‌افزاری رو داره. چه بسته‌ای رو خواستی که توش نبوده؟

و اینکه آرچ هم به آزادی مثل دبیان اهمیت میده یا نه
نه. آزادی نرم‌افزار اهمیت زیادی برای گروه آرچ نداره و حتا مخازنش هم در همه: https://www.gnu.org/distros/common-distros.html#Arch
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 19 تیر 1399، 06:39 ب‌ظ »
راستش الان آرچ نصب کردم بازم دلم به دبیان /:  نمیدونم چرا بعضی پکیج هارو حتی توی تستینگ هم نداره بعضیا هم کلا نداره و حتی اون پکیج تو اوبونتو و آرچ هم هستش یکیش همین nvidia-prime یا یه پکیج برای خود xfce4 قفل صفحه نمایش اصلیش هست ولی نداره دبیان داخل مخازن نیستش یعنی من xfce4  نصب کردم هرچی صفحه رو قفل میکردم دیدم نمیشه بعد اخر دیدم اصلا این قفلش داخل دبیان نیست مجبور شدم یه برنامه قفل دیگه بگیرم و از اصلیش استفاده نکنم  وقتی دبیان بعضی پکیج های حتی معمولی رو نداره احساس میکنم محدود میکنه کاربر حتی بعضی پکیج ها دلیل نبودنش رو هم نمیدونم  برام عجیب و خودم شاید بتونم پکیج دستی نصب کنم ولی وقتی مخصوص توزیع نیست یا داخل مخازن نیست میگم شاید مشکلی بوجود بیاره

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #6 : 20 تیر 1399، 12:59 ب‌ظ »
هرچیزی ک روی اوبونتو هستش روی دبیان هم هستش شاید تو مخزن اصلی نباشه ک اونم میتونی خیلی راحت ppa بزنی

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 20 تیر 1399، 04:04 ب‌ظ »
یعنی من مخازن اوبونتو داخل دبیان بزارم مشکل به وجود نمیاره اخه خیلی جاها میگن هیچ وقت این کار رو نکنید

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1255
« پاسخ #8 : 20 تیر 1399، 04:16 ب‌ظ »
اگر تعریف بنیاد نرم‌افزار آزاد FSF از آزادی را ملاک قرار دهیم
نه دبیان نه آرچ توسط این بنیاد تایید نشده اند.

دلیل: برای آرچ عدم اتخاذ سیاستی علیه نرم‌افزار‌‌های غیرآزاد و در مورد دبیان کمی سخت‌گیرانه.

برای Nvidea اینجا رو ببینید.

برای مشکل قفل صفحه در دسکتاپ XFCE4 بسته زیر را نصب کنید.
light-locker

این بسته در مخازن Buster موجود است.
sudo apt policy light-locker
light-locker:
  Installed: 1.8.0-3
  Candidate: 1.8.0-3
  Version table:
 *** 1.8.0-3 500
        500 http://deb.debian.org/debian buster/main amd64 Packages

و با دستور xflock4 آن را اجرا کنید.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 20 تیر 1399، 04:28 ب‌ظ »
دوست عزیز میدونم این لینکی که گذاشتی مال اوبونتو داخل دبیان بسته nvidia-prime نیستش

اره درسته منم مشکل قفل صفحه  این دسکتاپ حل کردم سوال من اینه چرا دبیان اجازه نمیده مال خود این دسکتاپ نصب کنم ؟

برام سوال شده خب  بله درسته دبیان  خیلی بسته داره ولی خیلی بسته های عادی و مهم رو نداره مثلا  همین در مورد nvidia یا همین دسکتاپ xfce4 خب اینجوری دسکتاپ نصفه نصب میشه !  یا مثلا یه چیزی نصب میکنیم ممکن کار کنه ولی چیز اصلی که خود سازنده ساخته رو ما نداریم البته فقظ همین دوتا چیز نیست قبلانا هم فک کنم دیدم خیلی چیزا بودش که نداشت و این یه حس بدی به ادم دست میده  :( انگار یکی بالا سرت میگه این  برات بد اجازه نداری نصب کنی اون برات خوبه و اینکه ویروس نیستن این چیزایی که میگم که بخاطر همین دبیان نزاره اکثر توزیع ها اینارو دارن

آفلاین SLACKER

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 868
« پاسخ #10 : 20 تیر 1399، 04:35 ب‌ظ »
دوست عزیز میدونم این لینکی که گذاشتی مال اوبونتو داخل دبیان بسته nvidia-prime نیستش

اره درسته منم مشکل قفل صفحه  این دسکتاپ حل کردم سوال من اینه چرا دبیان اجازه نمیده مال خود این دسکتاپ نصب کنم ؟

برام سوال شده خب  بله درسته دبیان  خیلی بسته داره ولی خیلی بسته های عادی و مهم رو نداره مثلا  همین در مورد nvidia یا همین دسکتاپ xfce4 خب اینجوری دسکتاپ نصفه نصب میشه !  یا مثلا یه چیزی نصب میکنیم ممکن کار کنه ولی چیز اصلی که خود سازنده ساخته رو ما نداریم البته فقظ همین دوتا چیز نیست قبلانا هم فک کنم دیدم خیلی چیزا بودش که نداشت و این یه حس بدی به ادم دست میده  :( انگار یکی بالا سرت میگه این  برات بد اجازه نداری نصب کنی اون برات خوبه و اینکه ویروس نیستن این چیزایی که میگم که بخاطر همین دبیان نزاره اکثر توزیع ها اینارو دارن
فکر کنم باید نسخه non-free رو دانلود و نصب میکردی
احتمالا شما نسخ free رو نصب کردی
اسلکور

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 20 تیر 1399، 04:39 ب‌ظ »
نه فعال

این برا من فعال دیگه ؟

#

# Line commented out by installer because it failed to verify:
# Line commented out by installer because it failed to verify:

deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free
deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye-updates non-free contrib main
deb http://security.debian.org bullseye-security main
# deb-src http://security.debian.org bullseye-security main

بعد اصلا اینارو بیشتر داخل اینترنت می بینم  که داخل دبیان نیستش هم دستور نصبش میزنم می بینم نیستش

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 21 تیر 1399، 07:14 ق‌ظ »
انگار پس جوابی نیست شاید دیگه برم یه توزیع دیگه دبیان واقعا دوست داشتم تنها مشکل من همین بود  :(

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #13 : 21 تیر 1399، 01:58 ب‌ظ »
خیلی ممنون میشم به افراطی گری های fsf و استالمن توجه نکنید
قرار نیست ک خودمون رو اذیت کنیم که مثلا همه چیز آزاد باشه
تا جایی ک سخت نباشه استفاده از نرم افزار ازاد خوبه

ولی مثلا وایفای بلوتوث نشناسه ک چی بشه واقعا

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 21 تیر 1399، 10:58 ب‌ظ »
سلام من چند روزی آرچ دارم  یه مشکل برام پیش اومده  وقتی gdm  و xfce4 نصب کردم و gdm سرویسش رو فعال هم کردم ولی باز سیستم بالا میاد توی محیط خط فرمان هستم باید دستور استارت gdm بزنم تا بره به gdm یعنی خودکار نمیاره /:

بعد یه چیزی من موقع نصب آرچ یبار افلاین تلاش به نصب کردم بعد یکم مشکل داشتش  بعد گرفتم کلا پارتیشن نصب آرچ حذف کردم بعدش دوباره آرچ نصب کردم اینبار انلاین ولی چیزی که برام جالب  این بود که همه تغیراتی که روی نصب قبلی آرچ داده بودم توی این نصب جدید هم دیدم داده شده مثلا زمان نمیدونم sudo و ... ! ولی من  پارتیشن آرچ کامل حذف کردم و بعد دوباره ساختم ! البته یکم قاطی کرده بود پارتیشن بندیم

حالا میخوام بدونم ممکن  مثلا بخاطر همین مشکلی به وجود اومده باشه و راه حل فهمیدن اینکه آرچم سالم چی

خب حالا اصلا اگه هرچی گفتم نمیشه فهمید حداقل  یکی بگه چیکار کنم خودکار gdm بیاد بالا ممنون
« آخرین ویرایش: 21 تیر 1399، 11:01 ب‌ظ توسط aliiririran »