انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: بسته های اسنپ  (دفعات بازدید: 2513 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین AbOl

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 338
  • Debian
پاسخ : بسته های اسنپ
« پاسخ #15 : 06 آبان 1399، 10:16 ق‌ظ »
ویژوال استودیو فکر کنم اسم بستش code باشه
welcome to freedom

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #16 : 06 آبان 1399، 11:17 ق‌ظ »
اینجور مواقع می‌تونید اسم بسته رو با dpkg به دست بیارید و سپس حذفش کنید. برای مثال:

dpkg -l | grep visual
dpkg -l | grep -e visual -e studio -e code

« آخرین ویرایش: 06 آبان 1399، 11:20 ق‌ظ توسط M!lad »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 382
« پاسخ #17 : 06 آبان 1399، 03:56 ب‌ظ »
اینجور مواقع می‌تونید اسم بسته رو با dpkg به دست بیارید و سپس حذفش کنید. برای مثال:

dpkg -l | grep visual

خب با این دستور که چیزی نتونستم پیدا کنم:
dpkg -l | grep visual
ii  libvisual-0.4-0:amd64                      0.4.0-17                            amd64        audio visualization framework
ii  vlc-plugin-visualization:amd64             3.0.11.1-2                          amd64        multimedia player and streamer (visualization plugins)

آفلاین M!lad

• *
« پاسخ #18 : 06 آبان 1399، 04:03 ب‌ظ »
احتمالا به این خاطر هست که همونطور که گفتند اسم بسته باید code باشه.
برای همین دستور دوم رو هم گذاشتم که حالت‌های مختلفی که میتونه شامل اسم بسته باشه رو چک کنید.

آفلاین xubuntu4iran

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 748
« پاسخ #19 : 06 آبان 1399، 06:08 ب‌ظ »
فایل پکیجی رو از MS دانلود کردی با software بازکن سپس حذفش کن

آفلاین king-m

• Full Member
  • *
  • ارسال: 145
« پاسخ #20 : 06 آبان 1399، 06:31 ب‌ظ »
یک سوال می دونم به به این مطلب ربط نداره ولی الان ویژال استودیو رو با چی نصب کردی APT یا SNAP
من ازادم

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
« پاسخ #21 : 06 آبان 1399، 07:18 ب‌ظ »
بابا اون راهنمای حذف اسنپ از ابوبنتو رو پاک کنید مردم رو اذیت نکنید.
کی میخواین قبول کنین که اسنپ جزو جدایی ناپذیر ابوبنتو هست و اتفاقا روش بهتری هم هست؟
اگر نمیخواین اسنپ استفاده کنید ابونتو اصلا انتخاب درستی نیست.
Godisnowhere

آفلاین M!lad

• *
« پاسخ #22 : 06 آبان 1399، 09:12 ب‌ظ »
هر کس خواست می‌تونه تشریف بیاره راهکار لازم برای نصب و استفاده اوبونتو رو بدون اسنپ براش تشریح کنم که نیازی به حذف اسنپ هم نداشته باشه.

نمی‌دونم چرا برخی قبول نمی‌کنند که حذف اسنپ یک راهکار هست و افراد حق دارند تصمیم بگیرند از اوبونتو با یا بدون اون استفاده کنند.
همونطور که صفحه‌ای برای حذف اسنپ وجود داره صفحه‌ای در جهت ارائه راهنمایی‌های لازم و استفاده از اسنپ هم وجود داره.

بهتره دست از ترولینگ برداریم و سعی کنیم برای جامعه مفید باشیم.

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #23 : 06 آبان 1399، 09:20 ب‌ظ »
هر کس خواست می‌تونه تشریف بیاره راهکار لازم برای نصب و استفاده اوبونتو رو بدون اسنپ براش تشریح کنم که نیازی به حذف اسنپ هم نداشته باشه.

نمی‌دونم چرا برخی قبول نمی‌کنند که حذف اسنپ یک راهکار هست و افراد حق دارند تصمیم بگیرند از اوبونتو با یا بدون اون استفاده کنند.
همونطور که صفحه‌ای برای حذف اسنپ وجود داره صفحه‌ای در جهت ارائه راهنمایی‌های لازم و استفاده از اسنپ هم وجود داره.

بسته های اسنپ و فلگ رو کلا برداریم کلا جز چند قلم نرم افزار چیز دیگه ای برامون نمیمونه... البته صحبت من این نیست که باید اهداف فدای اینا بشه و بگیم کلا آزادی یک توهم هست و...
البته واقعا من سرعت بوت سریع رو با حذف بسته های اسنپ دیدم و واقعا از 12 ثانیه به 4 یا 5 ثانیه یک شاهکاره!(SSD هم دارم)
ولی اگه اوبونتو رو بدون این بسته ها حساب کنیم پس کار با این توزیع یکمی بیش از حد تخصصی تر میشه... مثلا کلی افزونه باید برای vim نصب کنیم تا تبدیل بشه ویژوال استادیو...

ولی خب مایلم راهکاری که گفتید رو شرح کنید. من همیشه از شما کمک های درست حسابی و معقولانه دریافت کردم و پیشاپیش منتظر پاسخ این پیام هستم...

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #24 : 06 آبان 1399، 09:38 ب‌ظ »
فایل پکیجی رو از MS دانلود کردی با software بازکن سپس حذفش کن
سافت‌ور رو حذف کردم و وقتی هم از دوباره نصب میکنم خطا میده. دستور ترمینال حذف پکیجی که فرمودید رو میفرمایید؟
راسی من اینو اصلا نصب نکردم... من همیشه اول بسته های اسنپ رو حذف میکنم و شروع میکنم برنامه هامو از ترمینال از مخازن رسمی اوبونتو نصب میکنم.
ممنون میشم درباره پکیج بالا هم توضیح بدید که برای چیه

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #25 : 06 آبان 1399، 09:40 ب‌ظ »
احتمالا به این خاطر هست که همونطور که گفتند اسم بسته باید code باشه.
برای همین دستور دوم رو هم گذاشتم که حالت‌های مختلفی که میتونه شامل اسم بسته باشه رو چک کنید.
اینم نتیجه دستور دوم. از کجا باید تشخیص بدم؟
ii  amd64-microcode                            3.20191218.1ubuntu1                 amd64        Processor microcode firmware for AMD CPUs
ii  chromium-codecs-ffmpeg-extra               1:85.0.4183.83-0ubuntu2             amd64        Transitional package - chromium-codecs-ffmpeg-extra -> chromium-ffmpeg snap
ii  code                                       1.50.1-1602600906                   amd64        Code editing. Redefined.
ii  dmidecode                                  3.2-3                               amd64        SMBIOS/DMI table decoder
ii  fonts-kalapi                               1.0-4                               all          Kalapi Gujarati Unicode font
ii  fonts-khmeros-core                         5.0-7ubuntu1                        all          KhmerOS Unicode fonts for the Khmer language of Cambodia
ii  fonts-lklug-sinhala                        0.6-3                               all          Unicode Sinhala font by Lanka Linux User Group
ii  fonts-nakula                               1.0-4                               all          Free Unicode compliant Devanagari font
ii  fonts-noto-cjk                             1:20190410+repack1-2                all          "No Tofu" font families with large Unicode coverage (CJK regular and bold)
ii  fonts-noto-mono                            20200323-1build1                    all          "No Tofu" monospaced font family with large Unicode coverage
ii  fonts-sahadeva                             1.0-5                               all          Free Unicode compliant Devanagari font
ii  fonts-sil-abyssinica                       2.000-1                             all          Unicode font for the Ethiopic script
ii  fonts-sil-padauk                           4.000-1                             all          Burmese Unicode TrueType font with OpenType and Graphite support
ii  fonts-tibetan-machine                      1.901b-5                            all          font for Tibetan, Dzongkha and Ladakhi (OpenType Unicode)
ii  gstreamer1.0-packagekit                    1.1.13-2ubuntu2                     amd64        GStreamer plugin to install codecs using PackageKit
ii  intel-microcode                            3.20200609.0ubuntu0.20.04.2         amd64        Processor microcode firmware for Intel CPUs
ii  iso-codes                                  4.5.0-1                             all          ISO language, territory, currency, script codes and their translations
ii  iucode-tool                                2.3.1-1                             amd64        Intel processor microcode tool
ii  libavcodec-extra:amd64                     7:4.3.1-4ubuntu1                    amd64        FFmpeg library with extra codecs (metapackage)
ii  libavcodec-extra58:amd64                   7:4.3.1-4ubuntu1                    amd64        FFmpeg library with additional de/encoders for audio/video codecs
ii  libbrotli1:amd64                           1.0.9-2                             amd64        library implementing brotli encoder and decoder (shared libraries)
ii  libcodec2-0.9:amd64                        0.9.2-3                             amd64        Codec2 runtime library
ii  libdav1d4:amd64                            0.7.1-3                             amd64        fast and small AV1 video stream decoder (shared library)
ii  libde265-0:amd64                           1.0.4-1build1                       amd64        Open H.265 video codec implementation
ii  libencode-locale-perl                      1.05-1                              all          utility to determine the locale encoding
ii  libfaad2:amd64                             2.9.2-1                             amd64        freeware Advanced Audio Decoder - runtime files
ii  libfribidi0:amd64                          1.0.8-2                             amd64        Free Implementation of the Unicode BiDi algorithm
ii  libgeocode-glib0:amd64                     3.26.2-2                            amd64        geocoding and reverse geocoding GLib library using Nominatim
ii  libheif1:amd64                             1.8.0-1                             amd64        ISO/IEC 23008-12:2017 HEIF file format decoder - shared library
ii  libicu67:amd64                             67.1-4                              amd64        International Components for Unicode
ii  libjbig2dec0:amd64                         0.18+20200417-1                     amd64        JBIG2 decoder library - shared libraries
ii  libmad0:amd64                              0.15.1b-10ubuntu1                   amd64        MPEG audio decoder library
ii  libmpcdec6:amd64                           2:0.1~r495-2                        amd64        MusePack decoder - library
ii  libmpeg2-4:amd64                           0.5.1-9                             amd64        MPEG1 and MPEG2 video decoder library
ii  libmpg123-0:amd64                          1.26.3-1                            amd64        MPEG layer 1/2/3 audio decoder (shared library)
ii  libopencore-amrnb0:amd64                   0.1.5-1                             amd64        Adaptive Multi Rate speech codec - shared library
ii  libopencore-amrwb0:amd64                   0.1.5-1                             amd64        Adaptive Multi-Rate - Wideband speech codec - shared library
ii  libopus0:amd64                             1.3.1-0.1                           amd64        Opus codec runtime library
ii  libqrcodegencpp1:amd64                     1.5.0-2build1                       amd64        QR Code generator library in multiple languages - C++ version
ii  libraw19:amd64                             0.19.5-1ubuntu1                     amd64        raw image decoder library
ii  libspeex1:amd64                            1.2~rc1.2-1.1ubuntu1                amd64        The Speex codec runtime library
ii  libunistring2:amd64                        0.9.10-4                            amd64        Unicode string library for C
ii  libvdpau1:amd64                            1.4-2                               amd64        Video Decode and Presentation API for Unix (libraries)
ii  libvisual-0.4-0:amd64                      0.4.0-17                            amd64        audio visualization framework
ii  libvo-amrwbenc0:amd64                      0.1.3-2                             amd64        VisualOn AMR-WB encoder library
ii  libvorbis0a:amd64                          1.3.7-1                             amd64        decoder library for Vorbis General Audio Compression Codec
ii  libvorbisenc2:amd64                        1.3.7-1                             amd64        encoder library for Vorbis General Audio Compression Codec
ii  libvpx6:amd64                              1.8.2-1build1                       amd64        VP8 and VP9 video codec (shared library)
ii  libwavpack1:amd64                          5.3.0-1                             amd64        audio codec (lossy and lossless) - library
ii  libx265-192:amd64                          3.4-2                               amd64        H.265/HEVC video stream encoder (shared library)
ii  libxvidcore4:amd64                         2:1.3.7-1                           amd64        Open source MPEG-4 video codec (library)
ii  libzvbi-common                             0.2.35-18                           all          Vertical Blanking Interval decoder (VBI) - common files
ii  libzvbi0:amd64                             0.2.35-18                           amd64        Vertical Blanking Interval decoder (VBI) - runtime files
ii  python3-cffi-backend                       1.14.2-1                            amd64        Foreign Function Interface for Python 3 calling C code - runtime
ii  python3-reportlab-accel:amd64              3.5.47-1                            amd64        C coded extension accelerator for the ReportLab Toolkit
ii  python3-simplejson                         3.17.0-1                            amd64        simple, fast, extensible JSON encoder/decoder for Python 3.x
ii  ubuntu-restricted-extras                   67                                  amd64        Commonly used media codecs and fonts for Ubuntu
ii  vdpau-driver-all:amd64                     1.4-2                               amd64        Video Decode and Presentation API for Unix (driver metapackage)
ii  vlc-plugin-visualization:amd64             3.0.11.1-2                          amd64        multimedia player and streamer (visualization plugins)

آفلاین M!lad

• *
« پاسخ #26 : 06 آبان 1399، 10:01 ب‌ظ »
اسنپ صرفا یک گزینه هست و تنها گزینه موجود نیست. و اتفاقا یکی از گزینه‌های نامناسب برای نصب نرم‌افزار هست.

اکثر ابزار‌هایی که می‌خواید به وسیله APT هم برای نصب در دسترس هستند. برای مثال می‌تونید VS Code رو به وسیله آرشیو deb ارائه شده توسط سازنده نصب کنید. به همین خاطر مثال vim که زدید تقریبا بی ارتباط به این موضوع هست. فقط در حاشیه یادداشت کنیم که قطعا vim به همراه تنظیمات و افزونه‌های مورد نیاز بسیار کارآمدتر از خیلی گزینه‌های دیگر هستند.

این اشتباه هست که تصور کنید بدون اسنپ نرم‌افزاری برای نصب نداریم. شما به تعداد بسیار عظیمی بسته از طریق APT دسترسی دارید (خیلی بیشتر از اسنپ).

بزنید:

apt list 2> /dev/null | wc -l
همینطور تعداد زیادی مخزن رسمی که توسط سازنده ابزارها مدیریت می‌شند، که خودتون تصمیم می‌گیرید بهشون اعتماد کنید یا خیر.

دیگر اینکه مگر پیش از اسنپ چه کار می‌کردیم؟ توزیعی مثل Debian مگر اسنپ پیش‌فرض روش نصب هست؟ همونطور که گفتم ما حتی می‌تونیم بر خلاف تصور برخی اوبونتو رو بدون اسنپ نصب و بدون هیچ گونه مشکلی استفاده کنیم. در این باره احتمالا یک راهنمای کامل خواهم نوشت (البته بحث screencast هم با برخی در AU داشتیم، ببینیم چه خواهد شد).

اینکه کنونیکال تلاش می‌کنه با اجبار برخی بسته‌ها اسنپ رو ترویج بده صرفا به این خاطر هست که افراد تمایلی به استفاده از اون ندارند و بسیاری از افراد باهاش مشکل دارند. ما عموما با تعداد زیادی سوال و مشکلات مرتبط با اسنپ درگیر هستیم.

ایده اسنپ بسیار عالی هست... اما در پیاده‌سازی متاسفانه خیلی موفق نبوده. من نمی‌دونم ادامه اسنپ چه خواهد شد... کنونیکال بار‌ها تصمیمات اشتباهی که گرفته رو خیلی راحت کنار گذاشته ممکن هست اسنپ رو کنار بگذاره ولی با توجه به حجم وسیعی سرمایه‌گذاری که روش کرده به نظرم خیلی زود این اتفاق نخواهد افتاد.

هر زمان که apt از اوبونتو کاملا حذف شد، اون موقع میشه با قدرت گفت اوبونتو گزینه مناسبی برای مخالفان اسنپ نیست. ولی فعلا بدون مشکل می‌تونید از اوبونتو بدون اسنپ استفاده کنید.

جواب سوال پست دومتون هم میشه خط سوم. code. باید یک نگاهی بندازید و توضیحات رو نگاه کنید تا اسم صحیح بسته رو به دست بیارید.

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
« پاسخ #27 : 06 آبان 1399، 10:28 ب‌ظ »

بسته های اسنپ و فلگ رو کلا برداریم کلا جز چند قلم نرم افزار چیز دیگه ای برامون نمیمونه... البته صحبت من این نیست که باید اهداف فدای اینا بشه و بگیم کلا آزادی یک توهم هست و...
البته واقعا من سرعت بوت سریع رو با حذف بسته های اسنپ دیدم و واقعا از 12 ثانیه به 4 یا 5 ثانیه یک شاهکاره!(SSD هم دارم)
ولی اگه اوبونتو رو بدون این بسته ها حساب کنیم پس کار با این توزیع یکمی بیش از حد تخصصی تر میشه... مثلا کلی افزونه باید برای vim نصب کنیم تا تبدیل بشه ویژوال استادیو...

ولی خب مایلم راهکاری که گفتید رو شرح کنید. من همیشه از شما کمک های درست حسابی و معقولانه دریافت کردم و پیشاپیش منتظر پاسخ این پیام هستم...

طبق لایسنس ابونتو، شما حق دارید که هر کاری که دوست دارید تا زمانی که استفاده تجاری ازش نکنید، انجام بدین
اما شما نباید که این کار رو به با تعصب به کاربرای دیگه دیکته کنید
نتیجه اش میشه همین پست که باعث خراب شدن بسته های نصب شده روی سیستم عامل یه کاربری شده که شاید تازه با لینوکس آشنا شده و با راهنمایی غلط شما و اون کسی که اون پست کذایی در مورد پاک کردن اسنپ رو گذاشته، شاید برای همیشه دنیای نرم افزار آزاد رو ترک کنه
Godisnowhere

آفلاین xubuntu4iran

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 748
« پاسخ #28 : 06 آبان 1399، 11:34 ب‌ظ »
اگه از سایت مایکروسافت دانلود و نصب کردین از این طریق هم حذف میشه:
sudo dpkg -r code