انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: لینوکس یا ویندوز؟!!!!  (دفعات بازدید: 1345 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین AbOl

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 338
  • Debian
پاسخ : لینوکس یا ویندوز؟!!!!
« پاسخ #15 : 15 امرداد 1399، 08:31 ب‌ظ »
همون شلش کفایت میکنه برای برنامه نویس.
میشه ترمینال لینوکس را رو ویندوز هم نصب کرد

چیز مهمی که اشاره نشدش اینه که لینوکس یه سیستم‌عامل یونیکسیه و از استاندارد پازیکس تبعیت میکنه .یعنی هر برنامه هایی که مینویسی برای هر سیستم‌عامل پازیکس کامپتیبل دیگه اجرا میشه چون همه ی سیستم‌کال ها و اینا یکسانه.البته قرار نیستش این مثلا رو پایتون نوشتن کسی اثر بزاره ولی مثلا بخوای سی بنویسی خیلی مهمه.مثلا میخوای یه برنامه بنویسی که بیادش صاحب یه فایل رو عوض کنه .همون کاری که دستور chown یونیکس انجام میده. تو سیستم‌های پازیکس کامپتیبل یه سیستم کال هم هستش که میتونی مثل یه تابع تو فایلت صداش کنی اینکارو انجام بده.این توی لینوکس همینه چون استاندارده.تو مک همینه.تو بی‌اس‌دی ها و سولاریس همینه.ولی ویندوز چون استاندارد نیستش ساختارش اینطور نیستش . و برای اینکه برنامه ی سی که مینویسی رو ویندوز هم کار کنه باید یه عالمه کد مربوط به کامپتیبلیتی اضافه کنی. خلاصه اینکه لینوکس خیلی استاندارد تر از ویندوزه.
راستش من یه مدت سراغ سی رفتم و کلا ازش خوشم نیومد و هیچ وقتم دیگه نمیرم سراغش
چیز دیگه ساختار فایل‌سیستم هستش. تو یونیکسی ها همه ی دیسک ها و فایل ها و پوشه ها و سوکت ها و کلا همه چیز فایله .یعنی یه فایلی هستش که یه اشاره به اون دیسکه که دارید . یا یه فایله که اشاره به وبکم داره. و قشنگی ماجرا اینه که میشه با همه ی اینا به شکل فایل برخورد کردش مثلا شما بیای با سیستم‌کال open( تو پایتون شما همینو ساده تر به همین اسم دارید و باهاش فایل باز میکنید)دوایس وبکم رو باز میکنید و میخوای داده ی توش رو بخونی این میاد بهت یه استریم از داده میده یه عالمه بیت. میتونی بیای اینو برداری و به شکل فیلم درش بیاری.یعنی این دیتا خود تصویر وبکمه دقیقا که به شکل بیت میادش. نکته ی قشنگ دیگه ی ساختار فایل‌سیستم اینه که همه ی این فایلا توی یه پوشه هستن مثل درخت . همه ی فایلا و اینا توی یه پوشه هستش به اسم / و چیزی به اسم درایو مختلف نداری چون نمیتونی چنتا روت داشته باشی هرچند میتونی چند تا پارتیشن رو روی یه پوشه که خودش زیر مجموعه ی / هستش سوار کنی. اینکه چیزی مثل درایو نداری به نظرم خیلی قشنگه و البته این محدود به لینوکس نیستش و توی مک و بی‌اس‌دی‌ها و مابقی سیستم‌عامل های یونیکسی هم همینطوره.

یه چیز باحال دیگه هم پکیج منیجره که میادش برنامه رو از یه جای مطمئن خودش دانلود و نصب میکنه. ولی شما میای تو ویندوز از یه منبع شتی مثل soft98 دانلود میکنی که معلوم نیست داره چیکار میکنه. وقتی از پکیج‌منیجر استفاده میکنی امنیتت تضمین شده است.
اینارو قبول دارم
درباره ی بازی هم اینکه امروز تقریبا هر بازی که بخوای میتونی با پروتون اجرا کنیش فقط نمیتونی کرک کنی الان درد خودم اینه که kotor میخوام بازی کنم ولی نمیشه کرک کرد خودشم الان ۸۰ دلاره دو قسمتش روی هم. :'(
من خودم همش ولورانت و csgo بازی میکنم و تا جایی که تحقیق کردم لینوکس نداره این بازیارو
هم valorant هم csgo رو لینوکس قابل بازیه
Csgo با استیم
Valorant با lutris
welcome to freedom

آفلاین mahanbastami

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 70
« پاسخ #16 : 16 امرداد 1399، 12:11 ق‌ظ »
آخه هر جا میرم همه میگن لینوکس بهتره
و قرار نیست کسی منو قانع کنه
فقط تو فروم یک سوال طرح کردم

آفلاین mahanbastami

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 70
« پاسخ #17 : 16 امرداد 1399، 12:13 ق‌ظ »
اشتباه شد دفعه دوم فرستادم
« آخرین ویرایش: 16 امرداد 1399، 12:15 ق‌ظ توسط mahanbastami »

آفلاین warlock

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
« پاسخ #18 : 16 امرداد 1399، 12:55 ق‌ظ »
اگر کار گرافیکی می کنی ویندوز و مک نرم افزارهای بهتر و بیشتری داره

اگر لایسنس سیستم عامل براتون مهم نیست فرقی نمی کنه با هر کدوم راحت تری

از نظر محیط برای توسعه هم با هم فرقی نمی کنن چون دیگه الان بیشتر از مجازی و کانتینر مثل واگرانت و داکر و امثال اینا استفاده کنید

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
« پاسخ #19 : 16 امرداد 1399، 06:57 ق‌ظ »
بهتره روی همین ویندوزی که دارید بصورت مجازی با ویرچوال باکس یک نسخه کاربرد پسند و سبک از توزیعهای لینکوسی مثل زوبونتو نصب کنید تا بیشتر آشنا شید و اگه خوشتون اومد و به این

نتیجه رسیدید که میتونید بدون ویندوز هم کار کنید اونو به عنوان سیستم عامل اصلی نصب کنید.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #20 : 16 امرداد 1399، 10:06 ق‌ظ »
بجای کنار وایسادن و حرف زدن و این و اون کردن ٬ برو انجامش بده ٬ ببین چی میشه ٬ زندگی همینه اینکه یه سیستم عامله ٬
کنجکاوی که اگه بجای ویندوز از لینوکس استفاده کنی چی میشه ؟ ٬ خوب انجامش بده ٬ تنها راهی که میتونی جوابش و بگیری همینه ٬ وگرنه حرف زدن‌ها و نظر شنیدن‌ها هیچوقت جواب واقعی نمیشن ٬ در نهایت یک ماه از عمرت رو صرف این کار میکنی ٬ اما برای همیشه به جوابش میرسی ٬ ولی اینجوری سال‌ها توی پس زمینه ذهنت درگیرشی و هر اتفاقی که میوفته که ربطی بهش داره درگیرش میشی .

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #21 : 16 امرداد 1399، 12:56 ب‌ظ »
بابا کجایید
لینوکس که همه چی داره و راحته انقدر خودتونو خسته میکنید

من اوپن‌بی‌اس‌دی هم نصب کردم هیچی نشدش