انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چگونه توزیع به 20.04 اپدیت کنم بدون پاک شدن اطلاعات هارد  (دفعات بازدید: 688 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mr.snaros

• Newbie
  • *
  • ارسال: 19
سلام من میخام ابونتو خودمو از 18.04 به 20.04 اپدیت کنم اما نمیدونم اینکارو چطور انجام بدم بدون اینکه اطلاعات قبلی خودم پاک نشه

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
سلام من میخام ابونتو خودمو از 18.04 به 20.04 اپدیت کنم اما نمیدونم اینکارو چطور انجام بدم بدون اینکه اطلاعات قبلی خودم پاک نشه
قبل از نصب توزیع جدید تر، با استفاده از کامند lsblk به ستون NAME و MOUNTPOINT نگاه کن و ببین که کدوم پارتیشن به کدوم ماونت پوینت متصله.
به عنوان مثال:
sda       disk
├─sda1    part /
├─sda2    part
├─sda5    [SWAP]
└─sda6    /home
تو خروجی بالا من یه sda1 دارم که / (root) من هست و اگه قراره توزیع جدیدی نصب کنم باید فرمت شه.
و همینطور یه sda6 دارم که برعکس مورد بالا به هیچ عنوان نباید فرمت بشه.
پس من:
1- موقع نصب توزیع جدید، پارتیشن بندی رو از نوع manual یا custom انتخاب میکنم.
2- پارتیشن sda1 رو انتخاب و ماونت پوینت اون رو روی / تنظیم میکنم و "تیک فرمت رو میزنم".
3- پارتیشن sda6 رو انتخاب میکنم و ماونت پوینت اون رو روی /home تنظیم میکنم و "تیک فرمت رو نمیزنم".
نکته ها:
1- پارتیشن روت من sda1 و پارتیشن /home من sda6 هست، شما با استفاده از lsblk باید چک کنی که پارتیشن /home  و / شما کدوم هست.
2- توصیه میشه که قبل از نصب توزیع جدید وارد home شید و با فشردن کلید ctrl + h تمامی دایرکتوری هایی که اول اسمشون . داره رو حذف کنید، این ها فایل های کش و کانفیگ توزیع فعلی هستن و ممکنه بعد از نصب توزیع جدید تر، روش تاثیر منفی بذارن.
3- توجه داشته باشید که در این نوع نصب، چون از نو اقدام به نصب توزیع دارید میکنید و با پکیج منیجر اقدام به آپگرید نمیکنید نرم افزار ها و بسته هایی که قبلا نصب کردید حذف خواهند شد.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
قبل از نصب توزیع جدید تر، با استفاده از کامند lsblk به ستون NAME و MOUNTPOINT نگاه کن و ببین که کدوم پارتیشن به کدوم ماونت پوینت متصله.
به عنوان مثال:
sda       disk
├─sda1    part /
├─sda2    part
├─sda5    [SWAP]
└─sda6    /home
تو خروجی بالا من یه sda1 دارم که / (root) من هست و اگه قراره توزیع جدیدی نصب کنم باید فرمت شه.
پس من:
2- پارتیشن sda1 رو انتخاب و ماونت پوینت اون رو روی / تنظیم میکنم و "تیک فرمت رو میزنم".
3- پارتیشن sda6 رو انتخاب میکنم و ماونت پوینت اون رو روی /home تنظیم میکنم و "تیک فرمت رو نمیزنم".
نکته ها:
1- پارتیشن روت من sda1 و پارتیشن /home من sda6 هست، شما با استفاده از lsblk باید چک کنی که پارتیشن /home  و / شما کدوم هست.
2- توصیه میشه که قبل از نصب توزیع جدید وارد home شید و با فشردن کلید ctrl + h تمامی دایرکتوری هایی که اول اسمشون . داره رو حذف کنید، این ها فایل های کش و کانفیگ توزیع فعلی هستن و ممکنه بعد از نصب توزیع جدید تر، روش تاثیر منفی بذارن.
3- توجه داشته باشید که در این نوع نصب، چون از نو اقدام به نصب توزیع دارید میکنید و با پکیج منیجر اقدام به آپگرید نمیکنید نرم افزار ها و بسته هایی که قبلا نصب کردید حذف خواهند شد.

ببخشید ولی ایشون گفت اپدیت نه نصب دوباره
اوبونتو یعنی حتما باید فرمت کنی پارتیشن روت ؟
دبیان که خیلی ساده بدون پاک شدن اطلاعات از پایدار رفتم توی تستینگ

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
به عنوان مثال:
sda       disk
├─sda1    part /
├─sda2    part
├─sda5    [SWAP]
└─sda6    /home
پس من:
نکته ها:

ببخشید ولی ایشون گفت اپدیت نه نصب دوباره
اوبونتو یعنی حتما باید فرمت کنی پارتیشن روت ؟
دبیان که خیلی ساده بدون پاک شدن اطلاعات از پایدار رفتم توی تستینگ
نه نیازی به فرمت نیست اگه با پکیج منیجر انجام بشه، تو نکته سوم ذکر کردم.
دوستمون میتونه از پکیج منیجر هم استفاده کنه:
https://ubuntu.com/blog/how-to-upgrade-from-ubuntu-18-04-lts-to-20-04-lts-today
https://www.omgubuntu.co.uk/2020/04/how-to-upgrade-to-ubuntu-20-04
چون تو توضیحات ذکر کرد که "بدون از دست رفتن اطلاعات" این حس بهم القا شد که قراره از نو نصب کنه نسخه جدید رو، وگرنه آپدیت از طریق پیکج منیجر فایل کسی رو پاک نکرده.
« آخرین ویرایش: 25 شهریور 1399، 12:52 ب‌ظ توسط mrostd »