انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: upgrade امن به سوی اوبونتو 20.10 (حل شد) . . . .  (دفعات بازدید: 980 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
    • کام آرت
کلا ۲ تا چیز برام مهمه توی روند اپگیرید از اوبونتو ۲۰.۰۴ به ۲۰.۱۰ .
اول برنامه ها و فایل هام بمونه.
دوم سیستم منفجر نشه  ;D ;D
راه درست آپگرید کردن اوبونتو چیه؟
« آخرین ویرایش: 01 آذر 1399، 12:28 ب‌ظ توسط HusseinDTS »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19710
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : upgrade امن به سوی اوبونتو 20.10
« پاسخ #1 : 28 آبان 1399، 09:17 ب‌ظ »
$ sudo do-release-upgrade
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
    • کام آرت
« پاسخ #2 : 29 آبان 1399، 10:54 ق‌ظ »
خب دو تا پیام داد اولی گفت برو توی آپدیت منیجر مود رو از lts به normal تغیر بده
بعد که این کار رو کردم گفت Please install all available updates for your release before upgrading.اینجا باید چیکار کنم؟

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
    • کام آرت
« پاسخ #3 : 29 آبان 1399، 11:22 ق‌ظ »
با یکسری آپگرید کردن ها به این ارور رسیدم. ارور کد dist-upgrade

Unpacking pop-gnome-initial-setup (3.36.1~1593716052~20.04~e07a263) ...
dpkg: error processing archive /var/cache/apt/archives/pop-gnome-initial-setup_3.36.
1~1593716052~20.04~e07a263_amd64.deb (--unpack):
 trying to overwrite '/usr/lib/gnome-initial-setup/vendor.conf', which is also in pa
ckage gnome-initial-setup 3.36.2-0ubuntu1
dpkg-deb: error: paste subprocess was killed by signal (Broken pipe)
Errors were encountered while processing:
 /var/cache/apt/archives/pop-gnome-initial-setup_3.36.1~1593716052~20.04~e07a263_amd
64.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

ویرایش ::::::
درست شد با کلی بدبختی اما یه چیز جالب. اینکه قبل آپگرید گفت یک بار ریاستارت کن. بعد ری استارت دیگه اوبونتو ندارم!!!! الان نوشته دبیان.

تازه بازم آپگرید نمیشه یه خطای دیگه میده.
این کل کداش
sudo do-release-upgrade
[sudo] password for husseindts:         
Checking for a new Ubuntu release
Get:1 Upgrade tool signature [819 B]                                               
Get:2 Upgrade tool [1,338 kB]                                                     
Fetched 1,339 kB in 0s (0 B/s)                                                     
authenticate 'groovy.tar.gz' against 'groovy.tar.gz.gpg'
extracting 'groovy.tar.gz'

Reading cache

Checking package manager
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Hit http://ppa.launchpad.net/kdenlive/kdenlive-stable/ubuntu focal InRelease       
Hit http://archive.ubuntu.com/ubuntu focal InRelease                               
Hit https://deb.opera.com/opera-stable stable InRelease                           
Hit http://packages.microsoft.com/repos/vscode stable InRelease                   
Hit http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu focal InRelease         
Hit http://dl.google.com/linux/chrome/deb stable InRelease                         
Hit http://apt.pop-os.org/proprietary focal InRelease                             
Hit http://ppa.launchpad.net/nilarimogard/webupd8/ubuntu focal InRelease           
Hit https://repo.skype.com/deb stable InRelease                                   
Hit http://ppa.launchpad.net/system76/pop/ubuntu focal InRelease                   
Hit http://ppa.launchpad.net/ubuntudde-dev/stable/ubuntu focal InRelease           
Fetched 0 B in 0s (0 B/s)                                                         
Reading package lists... Done   
Building dependency tree         
Reading state information... Done

Checking for installed snaps

Calculating snap size requirements

Updating repository information

Traceback (most recent call last):
  File "/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/groovy", line 8, in <module>
    sys.exit(main())
  File "/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/DistUpgrade/DistUpgradeMain.py", line 238, in main
    if app.run():
  File "/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/DistUpgrade/DistUpgradeController.py", line 2089, in run
    return self.fullUpgrade()
  File "/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/DistUpgrade/DistUpgradeController.py", line 1932, in fullUpgrade
    if not self.updateSourcesList():
  File "/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/DistUpgrade/DistUpgradeController.py", line 801, in updateSourcesList
    self.sources = SourcesList(matcherPath=self.datadir)
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/aptsources/sourceslist.py", line 273, in __init__
    self.matcher = SourceEntryMatcher(matcherPath)
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/aptsources/sourceslist.py", line 470, in __init__
    dist = DistInfo(base_dir=matcherPath)
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/aptsources/distinfo.py", line 184, in __init__
    with open(dist_fname) as dist_file:
FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: '/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/Pop.info'
Error in sys.excepthook:
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/problem_report.py", line 477, in add_to_existing
    self.write(f)
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/problem_report.py", line 430, in write
    block = f.read(1048576)
  File "/usr/lib/python3.8/codecs.py", line 322, in decode
    (result, consumed) = self._buffer_decode(data, self.errors, final)
UnicodeDecodeError: 'utf-8' codec can't decode byte 0x8b in position 1: invalid start byte

Original exception was:
  File "/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/groovy", line 8, in <module>
    sys.exit(main())
  File "/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/DistUpgrade/DistUpgradeMain.py", line 238, in main
    if app.run():
  File "/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/DistUpgrade/DistUpgradeController.py", line 2089, in run
    return self.fullUpgrade()
  File "/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/DistUpgrade/DistUpgradeController.py", line 1932, in fullUpgrade
    if not self.updateSourcesList():
  File "/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/DistUpgrade/DistUpgradeController.py", line 801, in updateSourcesList
    self.sources = SourcesList(matcherPath=self.datadir)
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/aptsources/sourceslist.py", line 273, in __init__
    self.matcher = SourceEntryMatcher(matcherPath)
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/aptsources/sourceslist.py", line 470, in __init__
    dist = DistInfo(base_dir=matcherPath)
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/aptsources/distinfo.py", line 184, in __init__
    with open(dist_fname) as dist_file:
FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: '/tmp/ubuntu-release-upgrader-k6svbt2m/Pop.info'
➜  ~ sudo do-release-upgrade -d
Upgrades to the development release are only
available from the latest supported release.
➜  ~ sudo do-release-upgrade -d
Upgrades to the development release are only
available from the latest supported release.
➜  ~

« آخرین ویرایش: 29 آبان 1399، 12:01 ب‌ظ توسط HusseinDTS »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 29 آبان 1399، 11:52 ب‌ظ »
توزیعت چیه؟ چرا مخازنت این‌قدر آش شله‌قلمکارن؟

پیش از به‌روز رسانی، باید همهٔ مخزن‌های غیررسمی و از کار بندازی، وگرنه به مشکل می‌خوری؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
    • کام آرت
« پاسخ #5 : 30 آبان 1399، 09:41 ق‌ظ »
تا قبل از آپگرید اوبونتو بودم ولی الان که کامپیوتر رو روشن میکنم می‌نویسه pop gnu Linux توی neifetch هم همینه قبلش همه ی مخازن رو آپدیت کردم ولی همون‌طور که میبینین اون ارو بالا رو موقع آپگرید میده. میخواستم از اوبونتو ۲۰.۴ به اوبونتو ۲۰.۱۰ برم که الان دیگه اوبونتو نیست خودش یه توزیع دیگه می‌شناسه نمیدونم چرا من فقط چند تا دستور آپگرید که توی توضیحات سایت بود رو اجرا کردم
Sudo apt update
Sudo apt upgrade
Sudo apt dist-upgrade
بعد ازم خواست ریاستارت کنم. بعد ریاستارد دیگه اوبونتو ایی وجود نداشت . هرچند هروقت sudo do-release-upgrade رو میزنم میگه دنبال نسخه ی جدید اوبونتو میگرده. توی تنظیماتشم از lts به normal تغیرش دادم

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 30 آبان 1399، 04:38 ب‌ظ »
به خاطر اینه که اون‌قدر مخازن غیررسمی از جاهای دیگه اضافه کردی و مخازن رسمی رو دستکاری کردی که الآن رسماً یه فرانکن‌دبیان داری.

به نظرم اینی که داری رو پاک کن و اوبونتو ۲۰٫۱۰ رو از ابتدا نصب کن. لطفاً بعداً هم مخازن رو دستکاری نکن. هرچیزی که لازمه، توی مخازن رسمی هست. الآن تو توزیعت مخازن اوبونتو، کوبونتو، پاپ، kdenlive، کی‌دی‌ای، اوپرا، مایکروسافت، گوگل، وب‌اپدیت، اسکایپ، و اوبونتوی آلمانی! وجود داره؛ در حالی که باید فقط مخازن اوبونتو اون داخل باشه.

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
    • کام آرت
« پاسخ #7 : 30 آبان 1399، 05:08 ب‌ظ »
به خاطر اینه که اون‌قدر مخازن غیررسمی از جاهای دیگه اضافه کردی و مخازن رسمی رو دستکاری کردی که الآن رسماً یه فرانکن‌دبیان داری.

به نظرم اینی که داری رو پاک کن و اوبونتو ۲۰٫۱۰ رو از ابتدا نصب کن. لطفاً بعداً هم مخازن رو دستکاری نکن. هرچیزی که لازمه، توی مخازن رسمی هست. الآن تو توزیعت مخازن اوبونتو، کوبونتو، پاپ، kdenlive، کی‌دی‌ای، اوپرا، مایکروسافت، گوگل، وب‌اپدیت، اسکایپ، و اوبونتوی آلمانی! وجود داره؛ در حالی که باید فقط مخازن اوبونتو اون داخل باشه.
خب حتما نیاز داشتم که نصب کردم دیگه  ;D
الان من روی این کامپیوتر یک عالمه فایل و اطلاعات دارم نمیتونم پاکش کنم.
این فرانکن دبیان چیه؟ توی انجمن توضیحی براش نیست؟ اصلا چیز بدی ه؟ چیز خوبی ه؟  چیه اصلا ؟ داستان این فرانکن دبیان که با چهارتا اپدیت اوبونتوت به فرانکن دبیات تبدیل میشه؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 30 آبان 1399، 05:36 ب‌ظ »
داستانش اینه که نباید مخازن غیررسمی اضافه کنی. اگه برنامه‌ای توی مخازن رسمی نیست، حتماً دلیلی داره که نیست. گرچه اکثر این چیزهایی که اضافه کردی، توی مخازن رسمی بودن و تو رفتی یه سری مخازن دیگه اضافه کردی که با مخازن رسمی به تداخل خوردن و سیستمت رو پکوندن.
از من بپرسی، این سیستم،‌ دیگه سیستم‌بشو نیست. از چیزهای مهمت پشتیبان بگیر و از اول نصب کن.

برای مثال، نیازی به مخزن kdenlive یا kubuntu نداری، چون تو خود مخازن رسمی هستن. ولی اضافه‌شون کردی و چند قسمت از سیستم رو خراب کردی.
یا اوپرا و کروم و vscode و اسکایپ به دلیل آزاد نبودن، نباید روی اوبونتو نصب بشن. ولی نصبشون کردی و چند قسمت دیگه از سیستم رو خراب کردی.
یا مخرن popOS فقط برای popOS طراحی شده و نه برای اوبونتو. با افزودنش به اوبونتو، تداخل توزیع ایجاد کردی و بخش بزرگی از سیستم رو خراب کردی.

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1265
« پاسخ #9 : 30 آبان 1399، 06:04 ب‌ظ »
ترجمه‌ای از این نوشته در ویکی انجمن هم داریم دبیان را خراب نکنید

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
    • کام آرت
« پاسخ #10 : 01 آذر 1399، 10:50 ق‌ظ »
برای مثال، نیازی به مخزن kdenlive یا kubuntu نداری، چون تو خود مخازن رسمی هستن. ولی اضافه‌شون کردی و چند قسمت از سیستم رو خراب کردی.
یا اوپرا و کروم و vscode و اسکایپ به دلیل آزاد نبودن، نباید روی اوبونتو نصب بشن. ولی نصبشون کردی و چند قسمت دیگه از سیستم رو خراب کردی.
یا مخرن popOS فقط برای popOS طراحی شده و نه برای اوبونتو. با افزودنش به اوبونتو، تداخل توزیع ایجاد کردی و بخش بزرگی از سیستم رو خراب کردی.

kubuntu و اینا رو قبول دارم اما کلاس های ما تو اسکایپ هست٬ توی مخازن رسمی دبیان هم فک کنم  skypeforlinux بودش نیاز نبود اضافه اش کنم.
اگر هم دوباره نصب کنم مجبورم خیلی از این مخازن رو دوباره نصب کنم. مثل vscode و اوپرا یا کروم.

اگه برنامه‌ای توی مخازن رسمی نیست، حتماً دلیلی داره که نیست.

خب منم حتما دلیلی دارم که نصب کردم  ;D

وقتی میگید پوکیده خب مجبورم دوباره نصب کنم ٬ فقط بگید بهترین توضیع برای انویدیا چیه ؟ تو اینترنت که میزنی میگه اوبونتو هست. اوبونتو که نصب میکنی شانسی بوت میشه که قبلا تو انجمن راجب ش حرف زدم. نسخه های قبلی اش رو هم که نصب میکنی هرکدوم مشکلات خودشون رو دارن. کارم برنامه نویسی اندرویده پس یه توزیع پایدار هم نیاز دارم.
ممنون از اینی که وقت میزارید و جواب میدید  :oops:

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 01 آذر 1399، 12:02 ب‌ظ »
بهترینش اوبونتوست. این به این معنی نیست که روی اوبونتو عالیه، بلکه به این معنیه که انویدیا روی بقیهٔ توزیع‌ها، بدتر از روی اوبونتو پشتیبانی می‌شه.
برای نرم‌افزارهای انحصاری هم بهتره یه ویندوز توی ماشین مجازی دلشته باشی و این‌ها رو توش اجرا کنی.

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
    • کام آرت
« پاسخ #12 : 01 آذر 1399، 12:05 ب‌ظ »
بهترینش اوبونتوست. این به این معنی نیست که روی اوبونتو عالیه، بلکه به این معنیه که انویدیا روی بقیهٔ توزیع‌ها، بدتر از روی اوبونتو پشتیبانی می‌شه.
برای نرم‌افزارهای انحصاری هم بهتره یه ویندوز توی ماشین مجازی دلشته باشی و این‌ها رو توش اجرا کنی.
خب الان اوبونتو ۲۰.۱۰ بهنظرتون این مشکلاتشو رفع کرده؟ اینکه بعضی مواقع بوت نمیشه و از اینجور چیزا
چون خیلی زدحاله که دوباره اوبونتو نصب کنی با همون مشکلات قبلی اش

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #13 : 01 آذر 1399، 12:15 ب‌ظ »
هر ارائه جدید، از قبلی بهتر شده، ولی تضمینی نیست که صددرصد درست کار کنه. چون این اصلاً مشکل اوبونتو یا لینوکس یا گنو نیست؛ بلکه مشکل انویدیاست و اونه که باید مشکل رو‌ حل کنه. اوبونتو روی دستگاه‌های غیر انویدیایی، خیلی عالی و روون کار می‌کنه.

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
    • کام آرت
« پاسخ #14 : 01 آذر 1399، 12:17 ب‌ظ »
هر ارائه جدید، از قبلی بهتر شده، ولی تضمینی نیست که صددرصد درست کار کنه. چون این اصلاً مشکل اوبونتو یا لینوکس یا گنو نیست؛ بلکه مشکل انویدیاست و اونه که باید مشکل رو‌ حل کنه. اوبونتو روی دستگاه‌های غیر انویدیایی، خیلی عالی و روون کار می‌کنه.
ممنون و اما سوال آخر اینکه بهتره اول همین اوبونتو ۲۰.۰۴ رو که دارم نصب کنم بعد اپگرید کنم (چون یه عالمه فایل دارم که هنوز نمیدونم کجا جاش کنم  ;D) یا اینکه برم ایزو ی اوبونتو ۲۰.۱۰ رو از سایتش بگیرم؟