انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: عدم نصب اوبونتو ۲۰.۰۴ و صفحه سیاه  (دفعات بازدید: 1120 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Arghavan

• Newbie
  • *
  • ارسال: 5
عدم نصب اوبونتو ۲۰.۰۴ و صفحه سیاه
« : 10 آذر 1399، 04:07 ب‌ظ »
سلام
من به تازگی اوبونتوی ۲۰.۰۴ LTS را با حجم ۲/۵گیگ از سایت اوبونتو دانلود کردم. طبق توصیه سایت، توسط Rufus فلش بوتیبل ساختم. فلش بصورت خودکار autorun عمل نمی‌کرد بنابراین بصورت دستی با f12 دستگاه را بوت کردم. صفحه بنفش اوبونتو با چند گزینه از جمله نصب موقت، دائم و memtest ظاهر شد. گزینه‌های نصب را که میزنم صفحه مشکی با نوشته‌های سفید بالا میاد و بعد صفحه کاملا سیاه میشه و دیگه هیچ اتفاقی نمیفته. با memtest لپ تاپم را چک کردم هیچ خطایی نشان نمی‌داد.
یکی از دوستان به من گفت باید فایل کرک شده می‌خریدم. ولی من در سایت هیچ جایی ندیدم از پولی بودن برنامه حرفی بزنه! اگرچه برنامه‌های پولی هم مدتی trial نصب میشن. در حالیکه برای من حتی نصب برنامه آغاز نمیشه! ممنون میشم راهنماییم کنید!

پیشاپیش سپاسگزارم
« آخرین ویرایش: 10 آذر 1399، 04:41 ب‌ظ توسط Arghavan »

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
پاسخ : عدم نصب اوبونتو ۲۰.۰۴ و صفحه سیاه
« پاسخ #1 : 10 آذر 1399، 05:21 ب‌ظ »
شاید مشکل از پشتیبانی نشدن کارت گرافیک تونه.
بوت رو روی nomodeset تنظیم کنید.

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 10 آذر 1399، 05:31 ب‌ظ »
سلام
من به تازگی اوبونتوی ۲۰.۰۴ LTS را با حجم ۲/۵گیگ از سایت اوبونتو دانلود کردم. طبق توصیه سایت، توسط Rufus فلش بوتیبل ساختم. فلش بصورت خودکار autorun عمل نمی‌کرد بنابراین بصورت دستی با f12 دستگاه را بوت کردم. صفحه بنفش اوبونتو با چند گزینه از جمله نصب موقت، دائم و memtest ظاهر شد. گزینه‌های نصب را که میزنم صفحه مشکی با نوشته‌های سفید بالا میاد و بعد صفحه کاملا سیاه میشه و دیگه هیچ اتفاقی نمیفته. با memtest لپ تاپم را چک کردم هیچ خطایی نشان نمی‌داد.
یکی از دوستان به من گفت باید فایل کرک شده می‌خریدم. ولی من در سایت هیچ جایی ندیدم از پولی بودن برنامه حرفی بزنه! اگرچه برنامه‌های پولی هم مدتی trial نصب میشن. در حالیکه برای من حتی نصب برنامه آغاز نمیشه! ممنون میشم راهنماییم کنید!

پیشاپیش سپاسگزارم
سیستم عامل لینوکس یک سیستم عامل آزاده و شما برای استفاده از اون نباید پولی پرداخت کنید که لازم باشه کرک بشه.
بریم سر اصل مطلب، توی همون صفحه بنفش اوبونتو که اسمش گراب هست، دکمه e رو از کیبورد فشار بدید، در صفحه ای که باز می شه، دنبال عبارت "quiet splash" بگردید. خب حالا قبل این عبارت یک فاصله بزنید و عبارت "nomodeset" رو تایپ کنید. در آخر دکه F10 رو بزنید.

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
« پاسخ #3 : 10 آذر 1399، 06:40 ب‌ظ »
شایدم هم به سیستم وقت نمی دید!
بارگذاری سیستم عامل روی رم کمی طول می کشه؛ شاید شما به اندازه کافی منتظر نمی مونید و فرایندش رو لغو می کنید. به نظر من یه یک ربع بیست دقیقه ای صبر کنید شاید نتیجه بگیرید.

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
    • کام آرت
« پاسخ #4 : 10 آذر 1399، 08:01 ب‌ظ »
شایدم هم به سیستم وقت نمی دید!
بارگذاری سیستم عامل روی رم کمی طول می کشه؛ شاید شما به اندازه کافی منتظر نمی مونید و فرایندش رو لغو می کنید. به نظر من یه یک ربع بیست دقیقه ای صبر کنید شاید نتیجه بگیرید.
اول از همه Mahdyar عزیز . لطفا ۳ تا پیامی که میشه تو یه پیام نوشت رو پشت هم نفرست! میتونی ویرایش کنی بالای همون جواب نوشته ویرایش.  ;D

بعد از نظر من ممکنه ۲ تا مشکل باشه. اول اینکه کارت گرافیکت انویدیاست و داره توزیع رو اذیت میکنه. پس یه ورژن دیگه رو امتحان کن (یا حتی یه توزیع دیگه)

پ.ن.ت : اول از همه بعد از اینکه بوت لینوکس رو انتخاب کردی و یه صفحه ی بنفش دیدی چند تا کلیک با موس کن (همینجوری کلیک کن جاش مهم نیست حتی یکی هم کافیه) (توی ورژن های قدیمی اوبونتو اگه کیلیدی از کیبورد فشار میدادی مراحل نصب فرق داشت)
بعد اگه بازم مشکی بود باز هم باید بری سراغ یه توزیع دیگه که با کارت گرافیکت بخونه  :-X

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1265
« پاسخ #5 : 10 آذر 1399، 08:40 ب‌ظ »
پیشنهاد می‌کنم که آخرین نسخه از اوبونتو  20.10 را نصب کنید

اینجا پاسخی برای مشکل در نصب نوشته شده البته دوستان هم راهنمایی کردند.

آفلاین Arghavan

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 10 آذر 1399، 09:46 ب‌ظ »
سلام به حسین، مهیار و اسماعیل عزیز
ضمن تشکر از توضیحات مفیدتون

بله صحیح می‌فرمایید مشکل از کارت گرافیکه. از دیگر گزینه‌های صفحه بنفش، نصب دایم و موقت (safe mode graphic) بود که در نت استفاده از گزینه نصب موقت آن توصیه شده بود. با انتخاب این گزینه مراحل نصب آغاز شد اما یک خطا هم گزارش شد که کارت گرافیکم (Radeon HD 5730 DDR3)، UMS را پشتیبانی نمی‌کند. اوبونتو فعلا در حال نصب دائم است اما با توجه به دسکتاپ نصب موقت، همون مشکلی که با ویندوز داشتم دوباره تکرار شد: به علت عدم پشتیبانی کارت گرافیک، مربع‌ها، مستطیل دیده میشن! 😕 البته هنوز ناامید نشدم امیدوارم بتونم مشکل را برطرف کنم! چون هنوز نمی‌دونم جریان UMS چیه که بدونم در چه موقعیتی قرار دارم!😅
« آخرین ویرایش: 10 آذر 1399، 10:31 ب‌ظ توسط Arghavan »

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
« پاسخ #7 : 11 آذر 1399، 09:49 ق‌ظ »
سلام به حسین، مهیار و اسماعیل عزیز
ضمن تشکر از توضیحات مفیدتون

بله صحیح می‌فرمایید مشکل از کارت گرافیکه. از دیگر گزینه‌های صفحه بنفش، نصب دایم و موقت (safe mode graphic) بود که در نت استفاده از گزینه نصب موقت آن توصیه شده بود. با انتخاب این گزینه مراحل نصب آغاز شد اما یک خطا هم گزارش شد که کارت گرافیکم (Radeon HD 5730 DDR3)، UMS را پشتیبانی نمی‌کند. اوبونتو فعلا در حال نصب دائم است اما با توجه به دسکتاپ نصب موقت، همون مشکلی که با ویندوز داشتم دوباره تکرار شد: به علت عدم پشتیبانی کارت گرافیک، مربع‌ها، مستطیل دیده میشن! 😕 البته هنوز ناامید نشدم امیدوارم بتونم مشکل را برطرف کنم! چون هنوز نمی‌دونم جریان UMS چیه که بدونم در چه موقعیتی قرار دارم!😅
سعی کنید درایور کارت گرافیک رو نصب کنید و رزولوشن رو هم تنظیم کنید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 11 آذر 1399، 05:43 ب‌ظ »
اگه گرافیکت ای‌ام‌دیه که نباید مشکلی باهاش باشه، مگر این که سخت‌افزارت خراب باشه که با توجه به این که گفتی تو ویندوز هم همینه، بعید نیست.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Arghavan

• Newbie
  • *
« پاسخ #9 : 11 آذر 1399، 07:33 ب‌ظ »
خطاب به آقا مهیار: رفتم از سایت AMD نرم‌افزار رادئون مناسب اوبونتو ۲۰۲۰ را دانلود کردم. دارم سعی می‌کنم نصبش کنم. اگرچه کار با ترمینال برام هنوز ناآشناست!
اضافه شده در ویرایش: به مدتی طولانی در ترمینال دستور تایپ می‌کردم ولی هر بار اعمال نمی‌شد! در نهایت در جایی خوندم که amdgpu-pro در اوبونتوی ۱۶ به بالا و فقط با کارتهای سری فلان کار می‌کنه. در سری کارت من فقط با AMD Radeon™ HD7700/7800/8500/8600 کار میکنه!یعنی گویا دوباره فنا شدم! 😢

خطاب به آقا دانیال: سخت افزارم مشکل نداره. قدیمیه. اولین باری که تو ویندوز مشکل پیدا کردم متوجه شدم وقتی دستگاه آپدیت میشه، دیگه بالا نمیاد. بردمش برای تعمیر ولی بهم گفتن چون قدیمیه ویندوز دیگه ساپورتش نمیکنه، اگر درایورش را از قدیم دارم روش نصب کنم. ولی فایده‌ای نداشت.
یکبار اومدم nero نصب کنم، اتفاقی رو DVD ابونتو ۱۳ وجود داشت که موقع ری استارت بالا اومد. از آنجایی که دیدم کارت گرافیکم را خونده، تصمیم گرفتم سیستم عامل دستگاه را عوض کنم.
اضافه شده پس از ویرایش: چنانچه در بالا نوشتم فایل کارت گرافیکی که دانلود کردم کارت گرافیکمو نمیشناسه! فکر کنم باید اوبونتوی زیر ۱۶ نصب کنم! اگرچه ۱۳ بخاطر قدیمی بودن از لحاظ جستجو نکردن برخی سایتها توسط موزیلا و دانلود نکردن برخی نرم‌افزارها توسط ubuntu software از جمله دکدینگ‌ها، مشکل داشت... 😔
« آخرین ویرایش: 11 آذر 1399، 09:20 ب‌ظ توسط Arghavan »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 12 آذر 1399، 01:28 ق‌ظ »
اوبونتو ۱۶٫۰۴ نصب کن، ببین روی اون چه‌طوره؟ دیگه قدیمی‌تر از اون، پشتیبانی نمی‌شه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Arghavan

• Newbie
  • *
« پاسخ #11 : 12 آذر 1399، 03:00 ق‌ظ »
از سال ۲۰۱۸ کلا ویندوز، لپ تاپ بدبختمو از رده خارج کرد! الان آشغالتر از لپ تاپمو باید حداقل ۳۵ الی ۴۰ میلیون تومان پول بدم بخرم! در حالیکه لپ تاپم هیچ مشکلی نداشت! مثل گل ازش نگهداری کرده بودم! 😭😭😭😭😭💔💔💔
من دیگه هیچوقت کامپیوتر نمی‌خرم!!! 👹👹👹👹👹

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 12 آذر 1399، 10:23 ق‌ظ »
از سال ۲۰۱۸ کلا ویندوز، لپ تاپ بدبختمو از رده خارج کرد! الان آشغالتر از لپ تاپمو باید حداقل ۳۵ الی ۴۰ میلیون تومان پول بدم بخرم! در حالیکه لپ تاپم هیچ مشکلی نداشت! مثل گل ازش نگهداری کرده بودم! 😭😭😭😭😭💔💔💔
من دیگه هیچوقت کامپیوتر نمی‌خرم!!! 👹👹👹👹👹
نرم افزار درایورتون رو نگه دارید؛ دبیان رو هم امتحان کنید، شاید اون سخت افزار شما رو پشتیبانی کنه.

آفلاین Arghavan

• Newbie
  • *
« پاسخ #13 : 12 آذر 1399، 02:48 ب‌ظ »
مهیار عزیز ممنون بخاطر تمام راهنمایی‌ها و پیگیریت ولی فکر نکنم دبیان هم پشتیبانیش کنه. بنظرم کلا این "از رده خارج کردن سخت افزار" روشیه که مردم را وادار به خرید دستگاه جدید کنن. بعد میگن چرا زباله تولید می‌کنید! نخواهیم هم وادارمون می‌کنن!!

MR جان، یک عمر صادقانه و خالصانه کار کردم هیچکس حتی یک دهم این مبلغ را هم دستم نداد. کار ساده و پول زیاد قطعا داستان میشه.