انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تغییر فونت فارسی سیستمی در اوبونتو ۲۰ (حل شده)  (دفعات بازدید: 4230 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین secret.nasa

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
دوستان سلام. وقت همگی بخیر

عزیزان لینوکس باز با میزکار گنوم سوالی دارم. همونطور که در جریان هستید فونت فارسی پیش فرض اوبونتو در زبان فارسی بسیار ناخوانا هست. روشی برای تغییر فونت سیستمی فارسی در محیط گنوم وجود داره که در لینک زیر قابل مشاهده هست. مشکل این روش این هست که این روش برای اوبونتو ۲۰ کاربرد خودش رو از دست میده. خواستم از شما سلاطین اوبونتو بپرسم روشی هست که همین کاربرد رو در اوبونتو ۲۰ هم ایجاد کنه؟ اگر کمک کنید بسیار ممنون میشم!  8) \\:D/

لینک تغییر فونت در اوبونتو ۱۸ به قبل:
https://virgool.io/@biname/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D9%88%D9%86%D8%AA-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%81%D8%B1%D8%B6-%DA%AF%D9%86%D9%88%D9%85-%D8%B4%D9%84-ldk7df3mo9pi
« آخرین ویرایش: 06 آبان 1400، 11:17 ب‌ظ توسط secret.nasa »

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
پاسخ : تغییر فونت فارسی سیستمی در اوبونتو ۲۰
« پاسخ #1 : 01 خرداد 1400، 09:54 ب‌ظ »

عزیزان لینوکس باز با میزکار گنوم سوالی دارم. همونطور که در جریان هستید فونت فارسی پیش فرض اوبونتو در زبان فارسی بسیار ناخوانا هست. روشی برای تغییر فونت سیستمی فارسی در محیط گنوم وجود داره که در لینک زیر قابل مشاهده هست. مشکل این روش این هست که این روش برای اوبونتو ۲۰ کاربرد خودش رو از دست میده. خواستم از شما سلاطین اوبونتو بپرسم روشی هست که همین کاربرد رو در اوبونتو ۲۰ هم ایجاد کنه؟ اگر کمک کنید بسیار ممنون میشم!  8) \\:D/

https://virgool.io/@biname/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D9%88%D9%86%D8%AA-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%81%D8%B1%D8%B6-%DA%AF%D9%86%D9%88%D9%85-%D8%B4%D9%84-ldk7df3mo9pi
sudo apt install gnome-tweaks

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #2 : 02 خرداد 1400، 10:46 ق‌ظ »
اوبونتو ۲۱.۴ منظورتونه؟ :)

با کدی که  دوستمون  داد gnome-tweaks رو نصب کنید با اون خیلی راحت میشه این  کار رو کرد  ;)

راستی سیستم عاملی  که ازش استفاده میکنیم  گنو/لینوکس هست
یعنی سیستم عامل گنو + کرنل لینوکس  ;)
میتونید ویکی رو ببینید
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین secret.nasa

• Newbie
  • *
« پاسخ #3 : 02 خرداد 1400، 12:52 ب‌ظ »
اوبونتو ۲۱.۴ منظورتونه؟ :)

با کدی که  دوستمون  داد gnome-tweaks رو نصب کنید با اون خیلی راحت میشه این  کار رو کرد  ;)

راستی سیستم عاملی  که ازش استفاده میکنیم  گنو/لینوکس هست
یعنی سیستم عامل گنو + کرنل لینوکس  ;)
میتونید ویکی رو ببینید

درود بر شما. خیلی ممنونم بابت راهنمایی. بله گنو/لینوکس رو میشناسم و توی سوالم منظورم از گنوم، میز کار گنوم بود.
ابزار توئیک رو هم میشناسم. بزرگترین مشکل این ابزار این هست که تمامی فونت‌ها رو تغییر میده. روشی که لینکش رو گذاشتم عملا هیچ تغییری در زبان‌های دیگه ایجاد نمیکنه و فقط صرفا متون نوشته شده به زبان فارسی به فونت دلخواه برمیگردن.

بیشتر سوال به این برمیگرده که چرا این راهکار که برای اوبونتوهای ۱۸/۰۴ کار میکنه برای نسخه‌های اوبونتو ۲۰ به بعد کار نمیکنه!

آفلاین secret.nasa

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 02 خرداد 1400، 12:54 ب‌ظ »

sudo apt install gnome-tweaks

درود بر شما. خیلی ممنونم از راهنمایی که کردید. با این برنامه آشنا بودم. مشکل این برنامه این هست که همه فونت‌های کل سیستم و در همه زبان‌ها رو تغییر میده. من به دنبال راهکاری هستم که صرفا فونت‌ متون‌ فارسی رو تغییر بده. عملا بیشتر میخاستم بدونم چرا روشی که در لینک توضیح داده شده برای نسخه‌های بعد از ۱۸ از توزیع اوبونتو کاربردی نیست!

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #5 : 03 خرداد 1400، 01:32 ق‌ظ »
من به دنبال راهکاری هستم که صرفا فونت‌ متون‌ فارسی رو تغییر بده.
این لینکو ببینید

آفلاین secret.nasa

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 04 خرداد 1400، 01:24 ب‌ظ »
درود
این فرآیند رو انجام دادم. متاسفانه تغییری حاصل نشد. همچنان به عنوان مثال تایتل در مرورگر به این صورت که شایسته نیست نمایش داده می‌شه ](*,)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19700
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین aFard

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 638
  • از دوستاران لینوکس
    • ویرگول من
« پاسخ #8 : 05 خرداد 1400، 11:01 ق‌ظ »
درود
این فرآیند رو انجام دادم. متاسفانه تغییری حاصل نشد. همچنان به عنوان مثال تایتل در مرورگر به این صورت که شایسته نیست نمایش داده می‌شه ](*,)
شما باید توی تنظیمات مرورگر فونت را تغیر بدهید.
Its The legendery alireza138812

آفلاین secret.nasa

• Newbie
  • *
« پاسخ #9 : 08 خرداد 1400، 08:36 ق‌ظ »
سپاس از پاسختون. ولی اینجور نیست. من الان فونت پیش فرض فایرفاکس رو وزیر کردم ولی همچنان هم نوار بالا هم متن‌های پیش‌فرض داخل صفحات وب، با همون فونت قبل نمایش داده می‌شن

آفلاین aFard

• High Sr. Member
  • *
  • از دوستاران لینوکس
    • ویرگول من
« پاسخ #10 : 08 خرداد 1400، 10:06 ق‌ظ »
توی تنظیمات فایرفاکس  در قسمت فونت روی گزینه ی advanced کلیک کنید و تیک Allow pages to choose their own fonts, instead of your selections above را بردارید و بعد روی ok کلیک کنید.

آفلاین secret.nasa

• Newbie
  • *
« پاسخ #11 : 10 خرداد 1400، 10:05 ق‌ظ »
سلام مجدد. احسنت. بسیاری از ایراد برطرف شد. با اینحال همچنان به تمامی فونت‌ها به شکل درست ظاهر نمیشن. به عنوان مثال تصاویر زیر رو در نظر بگیرید.

آفلاین aFard

• High Sr. Member
  • *
  • از دوستاران لینوکس
    • ویرگول من
« پاسخ #12 : 10 خرداد 1400، 10:45 ق‌ظ »
سلام مجدد. احسنت. بسیاری از ایراد برطرف شد. با اینحال همچنان به تمامی فونت‌ها به شکل درست ظاهر نمیشن. به عنوان مثال تصاویر زیر رو در نظر بگیرید.
در بخشی که قبلا گفته بودم برید.
اونجا دونه دونه فونت ها را تنظیم کنید.

آفلاین hosein01010

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
« پاسخ #13 : 20 خرداد 1400، 10:29 ق‌ظ »
قضیه قضیه فونت هست / فونت ubuntu فونت فارسی اش یه جوریه

شما از gnome-tweaks فونت interface رو به segeui تغییر بدی مشکل فونت فارسی ات حل میشه جون segeui درون فونت فارسی هم داره

امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم

آفلاین sameet

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 901
  • وبمستری به سبک سامیت
« پاسخ #14 : 20 خرداد 1400، 10:32 ق‌ظ »
فونت های زیادی داریم هرچیزی که دوست دارید رو نصب کنید من خودم برای ترمینال و بقیه ی جاها از فونت fira code استفاده میکنم . خیلی باهاله ;D
اگه هم دوست دارید دیفالتش رو تغییر بدید میتونید فونت های فارسی مثل :‌ B Yekan
« آخرین ویرایش: 20 خرداد 1400، 10:34 ق‌ظ توسط sameet »
وبمستری به سبک سامیت