انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: غیرقابل استفاده شدن پارتیشن آزاد هنگام نصب(حل شد)  (دفعات بازدید: 1669 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین seyedmm

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
سلام
من برای نصب اوبونتو روی کامپیوتر به مشکلی برخوردم. فضایی که توی ویندوز به عنوان فضای آزاد و استفاده نشده در هیچ درایوی و پارتیشن بندی نشده تنظیم کرده بودم، به شکل free space ظاهر میشه. اما بعد از قرار دادن بخشی از اون به عنوان یک پارتیشن، فضای باقیمانده تبدیل به unusable میشه. اینهم تصویر:

قبل از پارتیشن بندی

بعد از پارتیشن بندی بخشی از فضا

پی نوشت: روی عکس ها زوم بکنید تا حالت موجی از بین بره
« آخرین ویرایش: 08 تیر 1400، 06:37 ب‌ظ توسط seyedmm »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
بفرمایید که چطو و به چه فرمتی درست کردید که غیر قابل استفاده شده
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین seyedmm

• Jr. Member
  • *
بفرمایید که چطو و به چه فرمتی درست کردید که غیر قابل استفاده شده

من روی ویندوز با دیسک منیجمنت و shrink volume به اندازه 55 گیگ از درایو c رو آزاد و تبدیل به unallocated space (یه چیزی توی همین مایه ها بود) کردم. بعد از اون موقع دوال بوت هنگام پارتیشن بندی به این مشکل برخوردم. فرمت پارتیشن ایجاد شده هم ext4 هست
« آخرین ویرایش: 07 تیر 1400، 07:55 ب‌ظ توسط seyedmm »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
طبیعیه. جدول افراز دیسکت از نوع MS-DOS است و تا ۴ افراز رو بیش‌تر نمی‌پذیره.
راهکار بهتر اینه که جدول افراز رو به GPT تغییر بدی که البته باعث پاک شدن همهٔ داده‌های روش می‌شه.
راهکار بعدی اینه که به جای افراز نخستین، به افراز توسعه‌یافته بسازی و توی اون، افرازهای منطقی ایجاد کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین seyedmm

• Jr. Member
  • *
طبیعیه. جدول افراز دیسکت از نوع MS-DOS است و تا ۴ افراز رو بیش‌تر نمی‌پذیره.
راهکار بهتر اینه که جدول افراز رو به GPT تغییر بدی که البته باعث پاک شدن همهٔ داده‌های روش می‌شه.
راهکار بعدی اینه که به جای افراز نخستین، به افراز توسعه‌یافته بسازی و توی اون، افرازهای منطقی ایجاد کنی.

ببخشید میپرسم
منظورتون از افراز، پارتیشن هست؟
افراز توسعه یافته و افراز منطقی معادلشون توی صفحه نصب اوبونتو چی هست؟

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
همونطور که گفتن نوع پارتیشن تیبل ms-dos یا همون mbr هست. توی این پارتیشن تیبل فقط می‌تونید ۴ تا پارتیشن اصلی یا ۳ تا پارتیشن اصلی و یه پارتیشن توسعه یافته (extended) بسازید.
راه حل برای شما می‌تونه این باشه که:
۱- پارتیشن تیبل رو به gpt تغییر بدید. در اینصورت دیگه اون محدودیت رو ندارید و تا 128 تا پارتیشن می‌تونید بسازید. ولی اینجوری همه اطلاعات شما هم پاک میشه. و اگه به اونها نیاز دارید، باید پستیبان بگیرید. اگه سیستم از uefi استفاده نمی‌کنه، ممکنه که با gpt به مشکل بخوره.
دستور efibootmgr رو بزنید. اگه یه لیست داد، یعنی از uefi استفاده می‌کنید. اگه چیزی شبیه متن پایبن گفت، یعنی از bios استفاده می‌کنید.
EFI variable are not supported
۲- /boot/ رو جدا نکنید. و فقط یه / بزارید. این راحت‌ترین کار هست.

۳- اون فضای خالی رو تبدیل به پارتیشن توسعه یافته (extended) تبدیل کنید و داخل اون پارتیشن‌ها مورد نیاز رو بسازید.

۴- از lvm استفاده کنید. این روش ممکنه یکم سخت باشه اگه تازه‌کار هستید.

به نظرم یه پارتیشن توسعه یافته درست کنید و برای / و /home/ پارتیشن منطقی درست کنید. /boot/ رو لازم نیست جدا کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین seyedmm

• Jr. Member
  • *
۲- /boot/ رو جدا نکنید. و فقط یه / بزارید. این راحت‌ترین کار هست.

۳- اون فضای خالی رو تبدیل به پارتیشن توسعه یافته (extended) تبدیل کنید و داخل اون پارتیشن‌ها مورد نیاز رو بسازید.

۱. فقط روت؟ یعنی بوت و هوم و سوَپ و... خودکار ایجاد میشن؟

۲. چجوری به پارتیشن extended تبدیلش کنم؟ چون توی بخش Use as و mount point چیزی به نام extended ندیدم

۳. فوق العاده تازه کارم و این اولین باریه که دارم یه توزیع لینوکس روی جایی غیر از ویرچوال باکس نصب میکنم

۴. روی BIOS هستم

خیلی ممنون

آفلاین Dragon-

• *
۱- در اینصورت /boot/ و /home/ جز روت حساب میشن‌. برای swap هم میشه بعد از نصب یه swap file ساخت. اصلا بدون swap هم میشه. در کمترین حالت، شما فقط یه جایی برای / لازم دارید. بقیه رو می‌تونید بسازید، می‌تونید هم نسازید.

۲- اول اون پارتیشنی که برای /boot/ ساختید رو پاک کنید. بعدش توی اون فضای خالی یه پارتیشن جدید بسازید. فقط توی اون منویی که باز میشه، یه‌جایی هست که بین logical و primary انتخاب می‌کنید، اونو بزارید روی logical اینجوری خودش یه پارتیشن توسعه یافته می‌سازه و داخلش یه پارتیشن منطقی. mount point و بقیه چیز‌های اون پارتیشت رو بر حسب نیاز تنظیم کنید.
و اگه فضایی باقی موند، پارتیشن‌های دیگه رو بسازید.
ولی از اونجایی که فقط 55GiB تخصیص دادید، بهتره که /home/ و / رو جدا نکنید. بهتره حدود 4GiB به swap بدید و بقیه رو به /

۳- توی صفحه‌ی نصب، یه گزینه میاره که نوشته install alongside windows چرا اون رو انتخاب نمی‌کنید، اینجوری خودش کار‌های پارتیشن‌بندی و فرمت رو انجام میده و کار شما خیلی راحت‌تر میشه.

آفلاین seyedmm

• Jr. Member
  • *
۱- در اینصورت /boot/ و /home/ جز روت حساب میشن‌. برای swap هم میشه بعد از نصب یه swap file ساخت. اصلا بدون swap هم میشه. در کمترین حالت، شما فقط یه جایی برای / لازم دارید. بقیه رو می‌تونید بسازید، می‌تونید هم نسازید.
۳. یعنی بعد از نصب، ایجاد بقیه پارتیشن ها قابل انجامه؟

۲- اول اون پارتیشنی که برای /boot/ ساختید رو پاک کنید. بعدش توی اون فضای خالی یه پارتیشن جدید بسازید. فقط توی اون منویی که باز میشه، یه‌جایی هست که بین logical و primary انتخاب می‌کنید، اونو بزارید روی logical اینجوری خودش یه پارتیشن توسعه یافته می‌سازه و داخلش یه پارتیشن منطقی. mount point و بقیه چیز‌های اون پارتیشت رو بر حسب نیاز تنظیم کنید.
و اگه فضایی باقی موند، پارتیشن‌های دیگه رو بسازید.
ولی از اونجایی که فقط 55GiB تخصیص دادید، بهتره که /home/ و / رو جدا نکنید. بهتره حدود 4GiB به swap بدید و بقیه رو به /
۲. به محض اینکه یک پارتیشن بسازم (از هر نوعی) فضایی که free space بوده به unusable تبدیل میشه و دیگه ازش نمیتونم هیچ پارتیشنی درست کنم. فرقی نداره logic یا primary با هر انتخاب دیگه ای. یعنی فقط میتونم یک پارتیشن بسازم. به عبارتی نمیتونم swap و / رو جدا کنم.

۳- توی صفحه‌ی نصب، یه گزینه میاره که نوشته install alongside windows چرا اون رو انتخاب نمی‌کنید، اینجوری خودش کار‌های پارتیشن‌بندی و فرمت رو انجام میده و کار شما خیلی راحت‌تر میشه.
۳. بررسی کردم. با چنین خطایی بر میخورم:

باید پارتیشنی رو پاک کنم؟(با توجه به اینکه ۳ پارتیشن از ویندوز و یک پارتیشن هم که free space وجود داره)
« آخرین ویرایش: 08 تیر 1400، 12:06 ق‌ظ توسط seyedmm »

آفلاین Dragon-

• *
۱- نه باز هم نمیشه. من میگم که بعد از نصب میشه یه swap file برای swap استفاده کرد. منظورم این نیست که میشه بعد از نصب پارتیشن درست کرد. ولی بهتره که فعلا پارتیشن‌ها رو جدا نکنید. چون هنوز تازه‌کار هستید و ممکنه فقط باعث سختی برای شما بشه.
۲-نمی‌دونم چرا. صبر کنید بقیه راهنمایی کنند.
۳- نه. نباید اطلاعاتی پاک بشه.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
تا جایی که متوجه شدم میگه تعداد پارتیشن ها زیاده

نقل‌قول
This probably happened because there are too many
(primary) partitions in the partition table.
نقل‌قول
این احتمالاً اتفاق افتاده است زیرا تعداد بسیار زیادی وجود دارد
پارتیشن های (اصلی) در جدول پارتیشن.
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• *
فقط ۳ تا پارتیشن ویندوز رو بزارید. هر چی پارتیشن برای نصب اوبونتو ساختید رو پاک کنید و دوباره امتحان کنید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
بوت رو که اصلاً نباید جدا کرد. swap هم سال‌هاست که بهش نیازی نیست، گرچه اگه باشه هم مشکلی نیست.

۲. چجوری به پارتیشن extended تبدیلش کنم؟ چون توی بخش Use as و mount point چیزی به نام extended ندیدم
وقتی کل فضای رو انتخاب کردی و دکمهٔ افراز جدید رو زدی، نوعش رو extended بزن.

۴. روی BIOS هستم
در نهایت باید بری روی UEFI چون اوبونتو دیگه از نصب در حالت بایوس پشتیبانی نمی‌کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین seyedmm

• Jr. Member
  • *
بوت رو که اصلاً نباید جدا کرد. swap هم سال‌هاست که بهش نیازی نیست، گرچه اگه باشه هم مشکلی نیست.

وقتی کل فضای رو انتخاب کردی و دکمهٔ افراز جدید رو زدی، نوعش رو extended بزن.

۴. روی BIOS هستم
در نهایت باید بری روی UEFI چون اوبونتو دیگه از نصب در حالت بایوس پشتیبانی نمی‌کنه.

1. آها ممنون

۲. هیچ جا extended وجود نداشت

۳. خداروشکر نصب شد. همه فضا رو به پارتیشن روت دادم. ممنون

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
تنها راهش تعویض مادربرد ه؟