انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب گراب  (دفعات بازدید: 600 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mahdiyar11

• Full Member
  • *
  • ارسال: 209
  • با سیستم عامل میشه صلح ایجاد کرد؛ میشه فرهنگ ساخت.
نصب گراب
« : 28 شهریور 1400، 02:35 ب‌ظ »
سلام دوستان
من روی هاردم ابونتو نصب کردم حالا میخواستم هاردم رو از لپ تاپ خودم بردارم و بندازم روی یه لپ تاپ دیگه.
این کارو کردم ولی گراب بالا نیومد اوبونتو هم نشناخت.
برای اینکه فعلا کارم راه بیوفته فعلا یه ویندوز نصب کردم که بتونم کار کنم.
دوتا سوال داشتم. یکی اینکه چجوری میتونم گراب رو از طریق ویندوز نصب کنم یا خیر و اینکه بعدا میتونم پاکش کنم ؟ ( چون لپ تاپ امانته :) و نمیخوام مشکی بعدا براش پیش بیاد)
و یکیم اینکه آیا گراب روی هارد نصب میشه یا روی بایوس لپ تاپ؟
لینوکس یک سیستم عامل نیست ؛ یک روش زندگیه

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
پاسخ : نصب گراب
« پاسخ #1 : 28 شهریور 1400، 02:49 ب‌ظ »
گراب روی هارد نصب میشه.
اینکه گراب رو از طریق ویندوز میشه نصب کرد، حتما میشه ولی چون ویندوز ندارم نمیدونم چطوری.
الان به لبتاپ دوتا هارد وصل شده؟ یا یکی؟
سعی نکردید از تو بایوس اولویت رو روی هارد خودتون قرار بدین؟ اصلا بایوس هاردتون رو شناخت؟
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 28 شهریور 1400، 03:00 ب‌ظ »
لپ‌تاپ از uefi استفاده می‌کنه یا bios ؟ فکر نکنم بشه از طریق ویندوز گراب رو نصب کرد ولی مطمئن نیستم.
اینکه گراب فقط روی هارد نصب میشه یا جای دیگه رو هم تغییر میده، بستگی به این داره که لپ‌تاپ از uefi  استفاده می‌کنه یا bios.
اگه از bios استفاده می‌کنه، گراب فقط روی هارد نصب میشه. ولی اگه از uefi استفاده می‌کنه، گراب روی هارد نصب میشه ولی متغیر‌های efi رو هم که روی یه حافظه nvram هستند، تغییر میده تا دفعه بعد، گراب بوت بشه. (میشه از تنظیمات uefi این تغییر رو برگردوند. چیز خاصی نیست. فقط اولویت بوت با اینکار عوض میشه.)

کامپیوتر‌هایی که از uefi استفاده می‌کنند، داخلشون یه بوتلودر کوچک با امکانات محدود هست. با اون می‌تونید گراب رو بوت کنید. یا اینکه از تنظیمات uefi، بگید که گراب به‌جای ویندوز بوت بشه. البته اگه گراب رو بشناسه. در غیر اینصورت باید با یه لینوکس زنده، گراب رو نصب کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
« پاسخ #3 : 28 شهریور 1400، 03:01 ب‌ظ »
- به احتمال زیاد ، گراب روی هارد نصب میشه .
- اوبونتو صفحه ی گراب رو اجرا نمیکنه مستقیم میره روی بوت و لوگو نمایش داده میشه .
- احتمالا از تنظیمات بایوس باید هارد رو انتخاب کنید که با اون کار کنه .
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1400، 03:04 ب‌ظ توسط #unknown# »

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #4 : 28 شهریور 1400، 03:32 ب‌ظ »
همونطور که گفته شد، با یه سیستم عامل زنده گراب رو نصب کنید و به این نکته هم توجه کنید که هارد sdb رو به گراب معرفی کنید نه sda. چون به احتمال زیاد هارد اصلی لپ تاپ sda و هارد شما sdb محسوب میشه
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #5 : 28 شهریور 1400، 03:42 ب‌ظ »
- به احتمال زیاد ، گراب روی هارد نصب میشه .
- اوبونتو صفحه ی گراب رو اجرا نمیکنه مستقیم میره روی بوت و لوگو نمایش داده میشه .
- احتمالا از تنظیمات بایوس باید هارد رو انتخاب کنید که با اون کار کنه .

صفحه گراب به طور پیش‌فرض توی اوبونتو نمایش داده نمیشه. ولی با این حال اول گراب هست که اجرا میشه و بعد باز هم گراب هست که کرنل رو اجرا می‌کنه.
می‌تونید موقع بوت شدن، کلید shift رو نگه دارید تا اگه گراب مخفی هست، نمایش داده بشه. برای اینکه گراب مخفی نباشه، میشه با کامنت کردن (گذاشتن علامت # اول خط) متغیر GRUB_TIMEOUT_STYLE توی فایل زیر، اینکار رو انجام داد.
/etc/default/grubبهتره یه مقدار مثبت هم به GRUB_TIMEOUT داده بشه تا  گراب به همون اندازه  صبر کنه و ناگهانی نره سراغ بوت کردن کرنل. بعد کار‌های بالا، باید با update-grub، تنظیمات گراب رو آپدیت کرد.

آفلاین mahdiyar11

• Full Member
  • *
  • ارسال: 209
  • با سیستم عامل میشه صلح ایجاد کرد؛ میشه فرهنگ ساخت.
« پاسخ #6 : 28 شهریور 1400، 03:50 ب‌ظ »
گراب روی هارد نصب میشه.
اینکه گراب رو از طریق ویندوز میشه نصب کرد، حتما میشه ولی چون ویندوز ندارم نمیدونم چطوری.
الان به لبتاپ دوتا هارد وصل شده؟ یا یکی؟
سعی نکردید از تو بایوس اولویت رو روی هارد خودتون قرار بدین؟ اصلا بایوس هاردتون رو شناخت؟
فقط یک هارد وصل کردم.
همون هارد هم توی بایوس شناخته. اوبونتویی که نصب شده مدل UEFI بوده و لپ تاپ هم از UEFI ساپورت میکنه و توی بایوس روشنش کردم. اما فقط بالا نمیاد
روی لپ تاپ قبلیم روی هاردم گراب 2 نصب شده بود و هست اما اینجا نمیشناسه. با نصب مجدد گراب این مشکل حل میشه یا خیر؟
لینوکس یک سیستم عامل نیست ؛ یک روش زندگیه

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #7 : 28 شهریور 1400، 05:26 ب‌ظ »
بالاتر گفتم، همه کامپیوتر‌هایی که از uefi پشتیبانی می‌کنند، یه بوتلودر ساده هم دارن. ببینید اون بوتلودر گرابِ اوبونتو رو شناسایی نمی‌کنه؟ اگه نمیشناسه باید گراب رو نصب کنید. بعد از نصب گراب باید درست بشه.