انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: توزیع بدون هنگ کردن (حل شد)  (دفعات بازدید: 3792 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 764
  • Linux Mint
پاسخ : توزیع بدون هنگ کردن
« پاسخ #15 : 03 مهر 1400، 08:55 ب‌ظ »
علاوه بر راهنمایی دوستان ، خودم هم در اینترنت می چرخم تا به قول خودم توزیع‌هایی با کمترین هنگ شدگی را پیدا کنم. الان رسیده‌ام به توزیع CentOS ،
ولی دو مطلب مرا گیج کرده :

۱- آیا از این توزیع برای مصارف خانگی بعنوان دسکتاپ می شود، استفاده کرد ( اگر قدیمی بودن نرم‌افزار ها برایمان مهم نباشد)

۲- این مطلب مرا کاملاً گیج کرده است، آیا شما منظور نویسنده را در متن پایینی متوجه می شوید، به من هم اگر می‌شود  یک مختصر توضیحی بدهید ( تا بلکه شب به آن فکر نکنم و خوابم ببره!!)

نقل‌قول
9.سیستم عامل CentOS می تواند خیلی سریعتر از سیستم عامل های مشابه مبتنی بر لینوکس عمل کند زیرا فقط نسخه های اصلی نرم افزار را اجرا می کند.

https://virgool.io/@padideit/معرفی-سیستم-عامل-centos-dpjm3vsucqhq

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #16 : 03 مهر 1400، 09:00 ب‌ظ »
باسلام
۱بار در دبیان و دیگر هیچ \\:D/

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #17 : 03 مهر 1400، 09:05 ب‌ظ »
باسلام
۱بار در دبیان و دیگر هیچ \\:D/

با کدام میزکار؟

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
« پاسخ #18 : 03 مهر 1400، 09:15 ب‌ظ »
علاوه بر راهنمایی دوستان ، خودم هم در اینترنت می چرخم تا به قول خودم توزیع‌هایی با کمترین هنگ شدگی را پیدا کنم. الان رسیده‌ام به توزیع CentOS ...
سنت او اس و فدورا زیر نظر ردهت هستند و نسخه ی آزمایشی ردهت اینترپرایس ، پس بهتره دور ردهت و معتلقاتش رو خط بکشید .

« آخرین ویرایش: 03 مهر 1400، 09:38 ب‌ظ توسط #unknown# »

آفلاین Hello

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
« پاسخ #19 : 03 مهر 1400، 11:24 ب‌ظ »
۴بار در اپن سوزه غلتان با پلاسما فریز شد.
۱بار در دبیان ده با پلاسما هنگ کرد و بعدش کلا کار نکرد.
در دبیان یازده و تستینگ با xfce و lxqt هم هیچ مشکلی نداشتم.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #20 : 03 مهر 1400، 11:34 ب‌ظ »
۱۰ ماهه که توزیع منجارو رو با دسکتاپ گنوم نصب دارم و در این مدت همیشه سریع و پایدار و بدون لگ و هنگی کار کرده.

راستی برای دیدن تاریخ نصب شدن توزیعتون می‌تونید از این دستور استفاده کنید:
$ stat / | grep "Birth" | sed 's/Birth: //g' | cut -b 2-11
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #21 : 04 مهر 1400، 12:16 ق‌ظ »
در مورد توزیع‌ها و میزکارها یکی این است که منتظر باشیم تا کی آن بخواهد ، فریز کند و بعد برویم سراغ دکمه پاور.
بهتر نیست توزیعی را که داریم در همان ابتدای نصب( این را می گویم در ابتدای نصب ، که دوستان معترض نباشند که فلان چیز را از منابع نامعتبر نصب کردی و یا فلان فایل کانفیگ را دستکاری کردی که سیستمت به این روز افتاده) به چالش بکشیم، ولی چکار می‌توانیم بکنیم تا چنته اش را تحت آزمون بما نشان بدهد؟ برای تست و تحت فشار قرار دادن توزیع چه روشهایی وجود دارد؟ خلاصه چکار بکنیم تا سیستم نعره بکشد؟!!!
بنچمارک بگیرید. دقیقا نمی‌دونم با چه برنامه‌ای ولی باید چنین برنامه‌هایی وجود داشته باشند با blender هم میشه. ولی اینها بیشتر سخت‌افزار رو به چالش می‌کشن تا خود توزیع رو.

بنظرتان مثلاً میزکار Xfce که در مانجارو   و  همچنین زوبونتو  بصورت پیش‌فرض نصب شده و همچنین میزکار Xfce که بعداً به دبیان اضافه می کنیم، همه این Xfce ها یکی هستند، یا اصلاً کدهایشان متفاوت از هم می‌باشد و یا ....

اگه نسخه‌ها یکی باشه، کد‌ها تفوات زیاد خاصی با هم ندارند. اگه هم چندین نسخه جزئی با هم متفاوت باشن، باز هم کد‌هاشون با هم تفاوت زیادی ندارن. معمولا وقتی که نسخه‌ها خیلی با هم متفاوت هستند، این مورد پیش میاد. مثلا گنوم 3 با گنوم 40. (گنوم 40 در اصل همون نسخه چهارم گنوم هست. نمی‌دونم چرا یهو از 3 رفتن روی 40)

یک دستوری بود که یک کلمه را بصورت متوالی و بی انتها در محیط ترمینال چاپ می‌کرد و فکر می‌کنم از این دستور برای تست کردن استفاده می شد. اگر یادتان مانده لطفاً به من هم بگویید.
به غیر از fork bomb ، دستور yes هم هست. با یه حلقه تکرار بینهایت هم می‌تونید اینکار رو انجام بدید. کار سختی نیست.
این اسکریپت به زبان bash هر چی رو که موقع اجرا جلوش بنویسید، همینطور چاپ می‌کنه.
#!/bin/bash

while true; do
      echo "$@"
done
البته فکر نکنم دستور yes یا اون اسکریپت بالا منابع زیادی مصرف کنند. اون fork bomb بیشتر اثر داره. کلا توابعی که به صورت بازگشتی خودشون رو اجرا می‌کنند، می‌تونند سنگین باشن. مثلا یه تابع که با اجرای بازگشتی خودش، فاکتوریل یه عدد رو حساب می‌کنه، بد نیست.

علاوه بر راهنمایی دوستان ، خودم هم در اینترنت می چرخم تا به قول خودم توزیع‌هایی با کمترین هنگ شدگی را پیدا کنم. الان رسیده‌ام به توزیع CentOS ،

۱- آیا از این توزیع برای مصارف خانگی بعنوان دسکتاپ می شود، استفاده کرد ( اگر قدیمی بودن نرم‌افزار ها برایمان مهم نباشد)

۲- این مطلب مرا کاملاً گیج کرده است، آیا شما منظور نویسنده را در متن پایینی متوجه می شوید، به من هم اگر می‌شود  یک مختصر توضیحی بدهید ( تا بلکه شب به آن فکر نکنم و خوابم ببره!!)

1- بله میشه. فقط قدیمی بودن بسته‌ها می‌تونه آزار دهنده باشه. البته centos قراره بزودی تبدیل به centos stream بشه. یه‌چیزی بین fedora و rhel. به نظرم اگه می‌خواهید برید سراغ اونجور توزیع‌ها، rocky linux بهتره. توسط همون سازنده centos ساخته شده. (وقتی که redhat تصمیم گرفت centos رو تبدیل به centos stream کنه، جامعه و توسعه‌دهنده‌های centos، رفتند و rocky linux رو درست کردند.)
oracle linux هم هست ولی تکسط کمپانی خبیث oracle  :D نگهداری میشه. alma linux هم هست.

2- من هم منظور نویسنده رو از "نسخه‌های اصلی نرم‌افزار" نفهمیدم. منظورشون اینه که فقط نرم‌افزار‌های داخل مخازن رو اجرا می‌کنه؟! کلا من اون قسمت رو نفهمیدم. ولی ندیدم که centos تفاوت سرعت خاصی با بقیه توزیع‌ها داشته باشه اما ممکنه پایداری اون بیشتر باشه و هنگی یا کرش مشاهده نکنید.

خودم دبیان با میزکار kde دارم. تا حالی چندین بار دیدم که kded5 کرش کنه. ولی چیز خاصی نبوده و اون گوشه می‌پرسه که kded5 کرش کرد، می‌خواهید گزارش بدید یا اینکه راه‌اندازی مجدد کنید که با راه‌اندازی مجدد حل شده. وقتی هم که کرش کرده، ندیدم اتفاق خاصی بیوفته.
البته چندین بار هم موقع ورود به کاربر خودم، با مشکل مواجه شدم و حتی پاک کردن دایرکتوری‌های local. و config. و فایل‌های Xauthority. و xsession-errors. هم مشکل حل نشده. آخرش مجبور می‌شدم که اون dataset که هوم روش بوده رو از بین ببرم و دوباره بسازم که فکر می‌کنم این به‌خاطر استفاده از zfs باشه، مطمئن نیستم. فقط برای کاربر خودم پیش اومده. برای بقیه کاربر‌های روی سیستم که کمتر استفاده می‌کنم، تا حالا پیش نیومده.
« آخرین ویرایش: 04 مهر 1400، 10:35 ق‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #22 : 04 مهر 1400، 09:27 ق‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
با کدام میزکار؟
بدون میزکار با مدیریت پنجره openbox \\:D/

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #23 : 04 مهر 1400، 10:25 ق‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
با کدام میزکار؟
بدون میزکار با مدیریت پنجره openbox \\:D/

خیلی هم عالی.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19683
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #24 : 04 مهر 1400، 01:00 ب‌ظ »

نقل‌قول
9.سیستم عامل CentOS می تواند خیلی سریعتر از سیستم عامل های مشابه مبتنی بر لینوکس عمل کند زیرا فقط نسخه های اصلی نرم افزار را اجرا می کند.

من هم چیزی نفهمیدم ;D
پی نوشت: چند خط نخست متن کامل رو خوندم و پر از اشتباه بود. دیگه ادامه ندادم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #25 : 04 مهر 1400، 01:16 ب‌ظ »
نمی‌دونم چرا یهو از 3 رفتن روی
در اصل از روی ۳.۳۹ رفت روی ۴۰. ۳۹ تبدیل شده به ۴۰. فکر کنم اپل و گوگل این داستان رو شروع کردن. به جای اینکه فقط برای تغییرات اساسی ۱ دونه بذارن روی عدد اول ورژن، برای هر ورژن جدید ۱ عدد اضافه کردن. علتشم اینه که می‌خوان در چشم کاربر اینطور به نظر بیاد که اون نرم‌افزار خیلی سابقه داره و جلو اومده.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #26 : 04 مهر 1400، 05:06 ب‌ظ »

نقل‌قول

چی ؟ مغزم دود داره می کنه ولی راه پیدا نکرده در بیاد  :)
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #27 : 04 مهر 1400، 08:48 ب‌ظ »
۱۰ ماهه که توزیع منجارو رو با دسکتاپ گنوم نصب دارم و در این مدت همیشه سریع و پایدار و بدون لگ و هنگی کار کرده.

راستی برای دیدن تاریخ نصب شدن توزیعتون می‌تونید از این دستور استفاده کنید:
$ stat / | grep "Birth" | sed 's/Birth: //g' | cut -b 2-11

در هنگام دانلود مانجارو سه حالت برای هر میزکار پیشنهاد داده می شود:

نقل‌قول
۱-
 ( چیزی برای این حالت ننوشته اند!!)
۲-
Minimal provides a basic desktop environment with no additional software packages pre-installed.
۳-
Minimal Long Term Support Kernel with no additional software packages pre-installed.

اگر توضیح مختصری در رابطه با تفاوت این گزینه ها از هم بدهید، ممنون خواهم شد.
همچنان که فرمودید با نصب مانجارو با دسکتاپ گنوم مشکل هنگی تاکنون نداشته اید ، از کدامیک از این حالتها استفاده کرده اید؟

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #28 : 04 مهر 1400، 08:56 ب‌ظ »
۴بار در اپن سوزه غلتان با پلاسما فریز شد.
۱بار در دبیان ده با پلاسما هنگ کرد و بعدش کلا کار نکرد.
در دبیان یازده و تستینگ با xfce و lxqt هم هیچ مشکلی نداشتم.

اگر اشتباه نکرده باشم ، یکبار جایی این مطلب را خوانده بودم که میزکارهای lxde و lxqt ،
میزکارهای کاملی نیستند. آیا این مطلب درست می باشد؟ اگر توضیح مختصری در این باره بدهید
ممنون می شوم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19683
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #29 : 04 مهر 1400، 09:03 ب‌ظ »
یعنی چی کامل نیستن؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن