انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب آفلاین برنامه ها  (دفعات بازدید: 1656 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین kamrani

• Newbie
  • *
  • ارسال: 5
نصب آفلاین برنامه ها
« : 04 مهر 1400، 08:16 ق‌ظ »
سلام دوستان
من تازه وارد دنیای لینوکس شدم و چند تا سوال دارم اگر ممکنه جواب دهید:
1- چگونه میتوانم نرم افزار های مورد نیاز را دانلود کرده و به صورت آفلاین نصب کنم دقیقا مثل ویندوز
2- آیا استفاده از لینوکس به صورت آفلاین و بدون اینترنت امکان دارد یا حتما باید به اینترنت وصل باشد.
3- از کجا می توانم لایوت کیبورد فارسی رو تغییر دهم یا کیبورد رو مثل ویندوز کنم با همان لایوت

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
پاسخ : نصب آفلاین برنامه ها
« پاسخ #1 : 04 مهر 1400، 10:38 ق‌ظ »
بجز قسمت سوم پاسخ سوالتون  خیر است.
شما برای نصب اغلب پکیج ها و وابستگی های انها نیاز به اینترنت دارید.
اگر چه راهی برای دانلود و نصب افلاین انها وجود داره ولی به سبب مشکلاتی که میتونه بوجود بیاره توصیه نمیشه.
هم چنین استفاده افلاین ممکنه در اوایل مشکلی ایجاد نکنه ولی بمرور بطور مثال بدیل اپدیت نشدن و عدم رفع باگها و یا خرابی بسته ها و نیاز به دانلود و نصب مجدد از مخزن، براتون مساله ساز میشه.
با این اوصاف شاید همون ویندوز گزینه بهتری براتون باشه.
یا بهتر از اون استفاده از توزیع لینوکسی در ماشین مجازی.

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
« پاسخ #2 : 04 مهر 1400، 12:03 ب‌ظ »
۱. برای هر برنامه بستهٔ مربوط به سیستم‌عاملتون رو رو دانلود کنید و با مدیر برنامه سامانتون نصبش کنید.
* مثلا برای اوبونتو: بسته با فرمت ‎.deb رو دانلود کنید و با APT یا dpkg نصب کنید.
* هرچند من  پیشنهادم نصب با اینترنت از مخازن هست، ولی اگر میخواید به صورت افلاین بسته‌ای رو نصب کنید، می‌تونید بسته‌های AppImage، اسنپ، فلت‌پک رو هم نصب کنید که مزایای بیشتری دارن و برای نصب افلاین بهتر هستن.

۲. بله امکان داره، یعنی واقعا فکر کردید که نمیشه بدون اینترنت از گنو/لینوکس استفاده کرد؟(که این سوال رو کردید)

۳. با اینکه کار اشتباهی هست، ولی چند روز پیش یکی یه پست در این رابطه ارائه کرده بود که اینکار رو به صورت خوکار انجام میداد، کافیه یه مقدار در انجمن جستجو کنید.
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 04 مهر 1400، 01:06 ب‌ظ »
سلام دوستان
1- چگونه میتوانم نرم افزار های مورد نیاز را دانلود کرده و به صورت آفلاین نصب کنم دقیقا مثل ویندوز
2- آیا استفاده از لینوکس به صورت آفلاین و بدون اینترنت امکان دارد یا حتما باید به اینترنت وصل باشد.
3- از کجا می توانم لایوت کیبورد فارسی رو تغییر دهم یا کیبورد رو مثل ویندوز کنم با همان لایوت
درود بر شما
۱. گرچه هیچ چیزی در دنیای نرم‌افزار آزاد غیرممکن نیست، ولی تا جای ممکن در اوبونتو نباید این کار رو بکنی؛ چون باعث ناسازگاری بین بسته‌های نرم‌افزاری و آسیب‌پذیر شدن رایانه‌ات در آینده می‌شه. اگه می‌خوای کاملاً برون‌خط از توزیعت استفاده کنی، باید بری سراغ توزیع دبیان که همهٔ بسته‌هاش، به همراه خودش ارائه می‌شن و می‌تونی با بارگیری ایزوهای جدید، اون رو به صورت دوره‌ای به‌روز کنی.
۲. بله، امکان داره. ولی خب بدون دریافت به‌روز رسانی‌های امنیتی، توزیعت در معرض خطر خواهد بود. گرچه اگه هرگز قرار نیست به هیچ شبکه‌ای وصل شه، شاید چندان هم برات مهم نباشه.
۳. به این سادگی‌ها نیست و البته کار درستی هم نیست. چینش صفحه‌کلید موجود در گنو/لینوکس، استاندارده و توی ویندوز هم باید نرم‌افزار صفحه‌کلید استاندارد فارسی رو نصب کنی تا اون‌جا هم از صفحه‌کلید استاندارد استفاده کنی.
« آخرین ویرایش: 04 مهر 1400، 01:10 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین kamrani

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 04 مهر 1400، 01:10 ب‌ظ »
بجز قسمت سوم پاسخ سوالتون  خیر است.
شما برای نصب اغلب پکیج ها و وابستگی های انها نیاز به اینترنت دارید.
اگر چه راهی برای دانلود و نصب افلاین انها وجود داره ولی به سبب مشکلاتی که میتونه بوجود بیاره توصیه نمیشه.
هم چنین استفاده افلاین ممکنه در اوایل مشکلی ایجاد نکنه ولی بمرور بطور مثال بدیل اپدیت نشدن و عدم رفع باگها و یا خرابی بسته ها و نیاز به دانلود و نصب مجدد از مخزن، براتون مساله ساز میشه.
با این اوصاف شاید همون ویندوز گزینه بهتری براتون باشه.
یا بهتر از اون استفاده از توزیع لینوکسی در ماشین مجازی.

ضمن تشکر از پاسخ شما و پاسخ سایر دوستان اگر ممکن است بنده را راهنمایی کنید.
بنده مدیرفنی یک شرکت با حدود 20 نفر کارمند هستم و تقریبا به مباحث شبکه ویندوزی تسلط دارم و میخواستم به سمت لینوکس بروم. حال به نظر شما بزرگواران اصلا این کار به درد بنده می خوره یا نه؟
برای آشنایی با سرورهای لینوکسی بنده از اوبونتو شروع کردم آیا کارم درست بوده یا نه؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 04 مهر 1400، 01:13 ب‌ظ »
قطعاً‌هرجایی که شبکه‌ای وجود داره، گنو/لینوکس (اسم درست این سیستم‌عامل گنو یا گنو/لینوکسه. لینوکس فقط بخشی از اونه) انتخاب بهتری از ویندوزه. فرقی هم نداره. هم اوبونتو و هم دبیان، گزینه‌های خوبی هستن. یه راهنمای خوب هم کتاب راهنمای مدیران سامانهٔ دبیانه: https://debian-handbook.info
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین kamrani

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 06 مهر 1400، 08:26 ق‌ظ »
قطعاً‌هرجایی که شبکه‌ای وجود داره، گنو/لینوکس (اسم درست این سیستم‌عامل گنو یا گنو/لینوکسه. لینوکس فقط بخشی از اونه) انتخاب بهتری از ویندوزه. فرقی هم نداره. هم اوبونتو و هم دبیان، گزینه‌های خوبی هستن. یه راهنمای خوب هم کتاب راهنمای مدیران سامانهٔ دبیانه: https://debian-handbook.info
سلام خیلی لطف کردین
حتما دنبال خواهم کرد بلکه بتونم توی گنو هم دستی بر آتش داشته باشم.
نمیدونم چقدر باید وقت بزارم.
ویندوز چون همش مبتلا به بودم خب زود یادگرفتم امیدوارم بتونم گنو رو هم زود یاد بگیرم.

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
« پاسخ #7 : 22 آبان 1400، 10:20 ب‌ظ »
نسخه فارسی هندبوک دبیان هم برا دانلود هست اینجا:
https://debian-handbook.info/get/now/#other
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
« پاسخ #8 : 23 آبان 1400، 12:08 ق‌ظ »
سلام دوستان

برای سوال ۳ با اینکه دوستان الان میان می‌گن این اسکریپت مشکل داره و نباید این فایل‌ها را تغییر داد، میتونی این اسکریپتی که پایین لینکش میزارم اجرا کنی تا کیبردت درست کنه و مثل ویندوز بکنه، البته اون کیبرد استاندارد هست و بهتره با اون کار کنی ولی دنیای آزاد دیگه اگه دوست‌نداری اونو با این روش درستش کن.
https://github.com/sajadspeed/windows-persian-keyboard-for-linux

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 41
« پاسخ #9 : 25 آبان 1400، 05:43 ب‌ظ »
۱. برای هر برنامه بستهٔ مربوط به سیستم‌عاملتون رو رو دانلود کنید و با مدیر برنامه سامانتون نصبش کنید.
* مثلا برای اوبونتو: بسته با فرمت ‎.deb رو دانلود کنید و با APT یا dpkg نصب کنید.
* هرچند من  پیشنهادم نصب با اینترنت از مخازن هست، ولی اگر میخواید به صورت افلاین بسته‌ای رو نصب کنید، می‌تونید بسته‌های AppImage، اسنپ، فلت‌پک رو هم نصب کنید که مزایای بیشتری دارن و برای نصب افلاین بهتر هستن.

۲. بله امکان داره، یعنی واقعا فکر کردید که نمیشه بدون اینترنت از گنو/لینوکس استفاده کرد؟(که این سوال رو کردید)

۳. با اینکه کار اشتباهی هست، ولی چند روز پیش یکی یه پست در این رابطه ارائه کرده بود که اینکار رو به صورت خوکار انجام میداد، کافیه یه مقدار در انجمن جستجو کنید.
در مورد بخش سوم میشه بفرمایید چرا اشتباه هست؟ اگر درست متوجه شده باشم فکر کنم منظور ایشون این بود که مثل ویندوز با کلیدی مثل Alt+Shift زبان تغییر کنه.
از این جهت پرسیدم چون یکبار که لایو NeonKDE اجرا کردم ، تنظیمات این کلید رو اعمال نمیکرد.
یک سوال دیگه، در دهه 90 که اینترنت پرسرعت نبود کاربرای لینوکس چه جوری برنامه ها رو نصب یا اپدیت میکردند؟
ممنون

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #10 : 25 آبان 1400، 06:38 ب‌ظ »
تا جایی که من یادمه و خوندم با سی دی فکر کنم توی این انجمن هم از سیدی های هما استفاده می کردند دقیق  نمیدونم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 26 آبان 1400، 12:47 ب‌ظ »
هما رو خدا بیامرزه. تو زمان بی‌اینترنتی، کمک خیلی خوبی بود.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #12 : 26 آبان 1400، 08:02 ب‌ظ »
راستی هما رو کجا اماده می کردند و تهیه می کردید ؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #13 : 28 آبان 1400، 01:35 ب‌ظ »
در مورد بخش سوم میشه بفرمایید چرا اشتباه هست؟ اگر درست متوجه شده باشم فکر کنم منظور ایشون این بود که مثل ویندوز با کلیدی مثل Alt+Shift زبان تغییر کنه.
از این جهت پرسیدم چون یکبار که لایو NeonKDE اجرا کردم ، تنظیمات این کلید رو اعمال نمیکرد.
چون که فایل‌هایی رو تغییر میده که توسط مدیربسته کنترل میشن. ممکن اول کار مشکلی مشاهده نکنید اما بعد از یه بروزرسانی ببینید که یه جای کار می‌لنگه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #14 : 28 آبان 1400، 04:07 ب‌ظ »
راستی هما رو کجا اماده می کردند و تهیه می کردید ؟
آقای حسن‌پور زحمتش رو می‌کشید.