انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوال تکراری گنو/لینوکس چیست ؟  (دفعات بازدید: 3321 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
سوال تکراری گنو/لینوکس چیست ؟
« : 19 مهر 1400، 08:29 ق‌ظ »
درود
این سوال خیلی از تازه کار ها و کاربران است که گنو/لینوکس چیه ؟
بزارید ساده تر بگم وقتی گنو پایگذاری شد و لینوکس هم اون رو کامل کرد سیستم عامل گنو/لینوکس  کامل شد حالا اون گنو/لینوکس کجاست ؟ که این همه توزیع ازش ایجاد شده
یعنی خود اون گنو اصلی کجاست  اولین توزیع
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : سوال تکراری گنو/لینوکس چیست ؟
« پاسخ #1 : 19 مهر 1400، 12:20 ب‌ظ »
لینوکس گنو رو کامل نکرد. سیستم‌عامل گنو وجود داشت و داشت کار می‌کرد. لینوکس به گنو اضافه شد. پیش از لینوکس، سیستم‌عامل گنو کرنل‌های مختلفی داشت که معروف‌ترینشون تریکس بود. بعد از اضافه شدن لینوکس هم سیستم‌عامل گنو کرنل‌های مختلفی داره که معروف‌ترینشون لینوکسه.

ولی توزیع، ایدهٔ خیلی جدیدتریه که در بیست-سی سال گذشته به وجود اومده.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 19 مهر 1400، 03:33 ب‌ظ »
لینوکس گنو رو کامل نکرد. سیستم‌عامل گنو وجود داشت و داشت کار می‌کرد. لینوکس به گنو اضافه شد. پیش از لینوکس، سیستم‌عامل گنو کرنل‌های مختلفی داشت که معروف‌ترینشون تریکس بود. بعد از اضافه شدن لینوکس هم سیستم‌عامل گنو کرنل‌های مختلفی داره که معروف‌ترینشون لینوکسه.

درسته ولی خود اون گنو کجاست ؟ که بشه نصبش کرد قبل اون بیست سی سال چطور ؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 19 مهر 1400، 04:05 ب‌ظ »
گفتم که… اون زمان اصلاً مفهوم توزیع وجود نداشت. سیستم‌عامل واقعاً یه مجموعهٔ نرم‌افزاری بود که می‌تونستی هر کدومشون رو که می‌خواستی بگیری و در سه مرحله برای دستگاه خودت، کامپایل و نصب کنی.

یعنی می‌گفتی می‌خوام گنو ببندم. چی‌ها می‌خوام؟
یه کرنل می‌خوام، چی رو بگیرم؟ تریکس رو می‌گیرم! بعد می‌رفتی کد مبدأ تریکس رو از پایگاه خودش می‌گرفتی.
یه کامپایلر می‌خوام، چی رو بگیرم؟ gcc رو می‌گیرم! بعد می‌رفتی کد مبدأ gcc رو از پایگاه خودش می‌گرفتی.
یه پوسته می‌خوام، چی رو بگیرم؟ بش رو می‌گیرم! بعد می‌رفتی کد مبدأ gcc رو از پایگاه خودش می‌گرفتی.
یه سامانهٔ ویدیویی می‌خوام، چی رو بگیرم؟ v4l رو می‌گیرم! بعد می‌رفتی کد مبدأ v4l رو از پایگاه خودش می‌گرفتی.
و همین‌طور تا جایی که از مجموعه‌ای که چیدی راضی شی.
بعد در نهایت همهٔ این‌ها رو برای دستگاه خودت کامپایل و نصب می‌کردی.

اگه می‌خوای یه ایدهٔ کلی ازش داشته باشی، کتاب LFS رو بخون.
« آخرین ویرایش: 19 مهر 1400، 04:10 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 19 مهر 1400، 04:21 ب‌ظ »

حالا گرفتم پس سیستم عامل کلی نبوده

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 19 مهر 1400، 04:52 ب‌ظ »
منظورت از سیستم‌عامل کلی چیه؟ در اون زمان، این روش مرسوم توزیع سیستم‌عامل بود. بی‌اس‌دی و مینیکس و… هم اگه از پیش نصب نبودن روی رایانه، باید به همین صورت نصب می‌شدن. تنها چیزی که مدل ارائه‌اش فرق داشت، داس بود.
« آخرین ویرایش: 19 مهر 1400، 04:54 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 19 مهر 1400، 05:16 ب‌ظ »
منظورت از سیستم‌عامل کلی چیه؟ در اون زمان، این روش مرسوم توزیع سیستم‌عامل بود. بی‌اس‌دی و مینیکس و… هم اگه از پیش نصب نبودن روی رایانه، باید به همین صورت نصب می‌شدن. تنها چیزی که مدل ارائه‌اش فرق داشت، داس بود.
منظورم مصل الان یک جا توی یک فایل
داس مگه چطوری بود ؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 19 مهر 1400، 05:25 ب‌ظ »
داس اصلاً این گزینه‌ها رو نداشت. یه چیز بود، همون رو باید نصب می‌کردی. برای همین خیلی‌ها اصلاً سیستم‌عامل نمی‌دونستنش و مایهٔ مسخره بود.

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #8 : 19 مهر 1400، 05:28 ب‌ظ »
https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2021/05/MS-DOS_6.22_setup_disks.zip
من روی ویرچوال باکس امتحانش کردم خیلی ضعیف بود فقط نصبش خیلی آسون بود
« آخرین ویرایش: 19 مهر 1400، 05:32 ب‌ظ توسط Aminavy »
متنفر از گنو و FSF

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 19 مهر 1400، 06:19 ب‌ظ »
دقیقاً

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 19 مهر 1400، 08:08 ب‌ظ »
از چه لحاظ ضعیف بود ؟

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #11 : 20 مهر 1400، 10:15 ق‌ظ »
چند کاربری، چند وظیفگی (multi tasking) نداشت و امنیت کم و هزاران مشکل دیگه فقط تزیینش کرده بودند. مایکروسافت سورس نسخه های اول و دومش رو داخل گیت هاب گذاشته همش به اسمبلی نوشته شده نسخه های جدید ترش یه خورده سی هم دارن که پورت کردن اون رو به سکو های دیگه سخت میکنه میتونین توی ماشین مجازی امتحانش کنین
متنفر از گنو و FSF

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #12 : 20 مهر 1400، 01:33 ب‌ظ »
اگه می‌خواید برنامه‌های داس رو اجرا کنید، بهتره از DosBox که تو مخازن هست استفاده کنید. اگه می‌خواید روی رایانه هم نصبش کنید، از FreeDos استفاده کنید. خود داس پر از مشکلات امنیتیه.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 20 مهر 1400، 03:48 ب‌ظ »
اگه می‌خواید برنامه‌های داس رو اجرا کنید، بهتره از DosBox که تو مخازن هست استفاده کنید. اگه می‌خواید روی رایانه هم نصبش کنید، از FreeDos استفاده کنید. خود داس پر از مشکلات امنیتیه.
نه اصلا دلم نمیخواد ریختش رو ببینم چه برسا نصبش کنم  ;D ممنون

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #14 : 21 مهر 1400، 01:38 ب‌ظ »

توضیح خلاصه/کاملی بود.

نقل‌قول
داس اصلاً این گزینه‌ها رو نداشت. یه چیز بود، همون رو باید نصب می‌کردی. برای همین خیلی‌ها اصلاً سیستم‌عامل نمی‌دونستنش و مایهٔ مسخره بود.
همین ساده بودن و یه تیکه بودنش یاعث فراگیر شدنش نشد ؟ از هر ۱۰۰۰ کاربر کامپیوتر اون موقع حدودا چند نفر میتونستن خودشون سیستم عاملشون رو کامپایل و نصب کنن ؟

یه کاربر خونگی یه کامپیوتر خریده بدون سیستم عامل ، هیچی از گنو و آزادی هم نمیدونه ، انتخاب هاش هم دوتان :
کامپایل سیستم عامل آزاد و رایگانش
خرید داس و نصب سادش

بنظرم خیلی ها به همین دلیل داس و ویندوز رو انتخاب میکردن اون زمان ، این مساله رو من خودم هم با دوستانم تجربه کردم ، اوایلی که سعی میکردم گنو/لینوکس رو بهشون بشناسونم و براشون نصب کنم ، وقتی مثلا میخاستم برای پخش فیلم‌هاشون از ترمینال بسته کدک‌ها رو نصب کنم ، با تعجب میپرسیدن که چرا باید برای پخش فیلم بسته نصب کنیم ویندوز خودش پخش میکنه بدون هیچی ، با اینکه من بعدش با کلی توضیح درباره کپی‌رایت کدک ها و آزادی این توزیع سعی می‌کردم بهشون بفهمونم جریان چیه ، ولی اونها باز هم روش ساده تر که همون ویندوز بود رو انتخاب میکردن .