انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: فایرفاکس با snap!!  (دفعات بازدید: 1924 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 607
فایرفاکس با snap!!
« : 03 آبان 1400، 09:37 ب‌ظ »
بحث های زیادی درباره اسنپ توی انجمن بوده و باعث شده که من از روزهای اولی که اوبونتو نصب کردم، اسنپ رو پاک کنم.
حالا یه مطلبی خوندم درباره آپدیت ۲۱.۱۰ اوبونتو که داخلش نوشته بدلیل درخواست موزیلا، مرورگر فایرفاکس ازین نسخه به بعد به عنوان یک بسته اسنپ خواهد بود.

حالا مسئله اینه که آقا من نمیخوام اسنپ داشته باشم چکار کنم؟ من فایرفاکس میخوام با apt و نه snap.

منبع(آخرم نفهمیدم چجوری برای لینک ها عنوان بزارم که بجای لینک کامل، عنوان نمایش داده بشه) :

https://www.makeuseof.com/whats-new-in-ubuntu-21-10/#firefox-is-now-shipped-as-a-snap
I am Enriquette

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
پاسخ : فایرفاکس با snap!!
« پاسخ #1 : 03 آبان 1400، 10:04 ب‌ظ »
نقل‌قول
حالا مسئله اینه که آقا من نمیخوام اسنپ داشته باشم چکار کنم؟
اسنپ رو حذف کن و فایرفاکس رو با apt نصب کن.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #2 : 03 آبان 1400، 10:07 ب‌ظ »
ببین خلاصه اش یه شرکت که خیلی داره به سوی تجاری شدن میره که آدم میره داخل سایتش احساس میکنه میخواد یه نرم افزار بخره(: دوست داره snap معروف و مورد استفاده قرار بده که کارش بگیره حالا بقیه توزیع ها هم دوست داره ولی چیزی که دستش هست بیشتر انجام میده! حالا شاید شما بتونی بدون اسنپ نصب کنی فایر فاکس ولی نظر منم همین اوبونتو دیگه خیلی داره از این جامعه فاصله میگیره و ۵ درصد هم احتمال نمیدم اگه این انجمن تا الان مثلا اسم خاصی نداشت در همین لحظه اسمش اوبونتو گذاشته بشه حالا اوبونتو قدیم زیاد خبر ندارم ولی اوبونتو الان خیلی خیلی فاصله داره تا فاز این انجمن کاربران و مخصوصا مدیر و.. هاش توزیع اوبونتو بنظر من کلا سیاست هاش در کاربر فرو میکنه(:

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 03 آبان 1400، 10:28 ب‌ظ »
سوال من اینه بدون اسنپ میشه فایرفاکس رو آپدیت کرد ؟
I am Enriquette

آفلاین helium

• Full Member
  • *
  • ارسال: 168
« پاسخ #4 : 03 آبان 1400، 10:36 ب‌ظ »
سلام، بله.
به خدا چنان امیدوار باش که اگر گناه جن و انس را بیاوری به تو رحم کند.

لقمان حکیم

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #5 : 03 آبان 1400، 11:23 ب‌ظ »
سوال من اینه بدون اسنپ میشه فایرفاکس رو آپدیت کرد ؟
بله فایرفاکس توی مخازن اصلی اوبونتو هست. می‌تونید اینجوری نسخه snap رو پاک کنید.
sudo snap remove firefoxبعد هم با apt فایرفاکس رو نصب کنید.
sudo apt install firefox
می‌تونید همزمان هم نسخه snap رو داشته باشید هم نسخه مخازن رو، ولی اینجوری دوتا فایرفاکس توی منو برنامه‌ها خواهید داشت که زیاد جالب نیست. فکر کنم تنظیمات اونها از هم جدا باشه اما مطمئن نیستم.

کانونیکال دیگه سیاست‌ها خودش رو همونطور که بالاتر گفتند، به کاربر فرو می‌کنه. مثلا تا وقتی که یه برنامه توی مخازن اصلی هست، من دلیلی نمی‌بینم که اونها رو از snap نصب کنیم. ولی توی اوبونتو کلا فروشگاه برنامه‌ها از snap استفاده می‌کنه و فرقی نداره که یه برنامه توی مخازن هست یا نه، در هر صورت با snap نصب میشه. اگه برنامه‌ای باشه که توی مخازن نیست و اضافه کردنش می‌تونه سیستم رو خراب کنه، اونوقت نصب از طریق flatpack یا snap منطقی هست چون برنامه دسترسی کمتری به سیستم داره و میشه راحت حذفش کرد.
اما برای برنامه‌هایی مثل gimp یا firefox یا خیلی برنامه‌های دیگه، نمی‌دونم چرا باید از طریق snap نصبشون کرد وقتی توی مخازن هستند و نسخه توی مخازن بیشتر با سیستم هماهنگه و یکمی هم سریع‌تره.
« آخرین ویرایش: 03 آبان 1400، 11:34 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 03 آبان 1400، 11:26 ب‌ظ »
کانونیکال دیگه سیاست‌ها خودش رو همونطور که بالاتر گفتند، به کاربر فرو می‌کنه.
اینجاست که فکر تغییر توزیع به ذهن آدم میاد.
اما چه توزیعی؟؟ نمیدونم...
I am Enriquette

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #7 : 03 آبان 1400، 11:35 ب‌ظ »
مینت، pop os، دبیان. اگه می‌خواهید مبتنی بر دبیان باشه.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #8 : 04 آبان 1400، 12:11 ق‌ظ »
بحث های زیادی درباره اسنپ توی انجمن بوده و باعث شده که من از روزهای اولی که اوبونتو نصب کردم، اسنپ رو پاک کنم.
حالا یه مطلبی خوندم درباره آپدیت ۲۱.۱۰ اوبونتو که داخلش نوشته بدلیل درخواست موزیلا، مرورگر فایرفاکس ازین نسخه به بعد به عنوان یک بسته اسنپ خواهد بود.

حالا مسئله اینه که آقا من نمیخوام اسنپ داشته باشم چکار کنم؟ من فایرفاکس میخوام با apt و نه snap.

منبع(آخرم نفهمیدم چجوری برای لینک ها عنوان بزارم که بجای لینک کامل، عنوان نمایش داده بشه) :

https://www.makeuseof.com/whats-new-in-ubuntu-21-10/#firefox-is-now-shipped-as-a-snap

برای خود من سه تا سوال به وجود اومده:

۱- چرا باید موزیلا اینچنین درخواستی کنه؟
۲- چرا کنونیکال به انداختن اسنپ به کاربراش اینقدر مصممه؟
۳- ممکنه یکسری برنامه ها مثل همین فایرفاکس فقط از طریق snap عرضه بشن و از مخازن اوبونتو حذف بشن؟
« آخرین ویرایش: 04 آبان 1400، 12:12 ق‌ظ توسط mobin1387 »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #9 : 04 آبان 1400، 09:20 ق‌ظ »
همینطور که بالا گفتند و احساس میکنم با apt بیشتر آشنا هستید و فکر کنم درایور گرافیک شما nvidia بود فکر میکنم دبیان یبار بری خوب باشه اگه هم رفتی نسخه پایدار(stable) بگیر حداقل برای بار اول..  و کلا چیز عالی نصب اسنپ فلت‌پک و همه چی با خودته منم مشکلی باهاش نداشتم جز systemd که واردش نمیشم باز(: ولی درکل یه توزیع عالیه و بنظرم مثل اوبونتو یا حتی بیشتر جذبت کنه و از خوبیش استفاده ببری(:

۳- ممکنه یکسری برنامه ها مثل همین فایرفاکس فقط از طریق snap عرضه بشن و از مخازن اوبونتو حذف بشن؟
درمورد سومی شاید دور از ذهن باشه ولی ممکن هست شاید الان نه ولی در آینده درصورت راضی بودن بقیه چرا که نه! هرچند بازم یکم دور از ذهن چون اکثر مخازن اوبونتو  نگاه کنید نسخه ها برنامه ها و.. مثل دبیان خیلی تابلو پاک شه((: ولی نشدنی نیست.
البته یه خوبیا هم داره خب فایرفاکس دیگه خیلی سریع بروزرسانی میده در snap ولی مخازن اصلی اینطور نیست و بررسی میشن و به کندی بروزرسانی منتشر میشه..

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #10 : 04 آبان 1400، 11:06 ق‌ظ »
باسلام
دبیان نصب کن :)

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 04 آبان 1400، 03:14 ب‌ظ »
میرم همون دبیان نصب میکنم.
فقط مسئله اینجاست که میشه بدون از دست دادن اطلاعات پارتیشن /home توزیع رو عوض کرد؟ باید موقع پارتیشن بندی به /home دست نزنم یا چی؟
I am Enriquette

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #12 : 04 آبان 1400، 03:17 ب‌ظ »
میرم همون دبیان نصب میکنم.
فقط مسئله اینجاست که میشه بدون از دست دادن اطلاعات پارتیشن /home توزیع رو عوض کرد؟ باید موقع پارتیشن بندی به /home دست نزنم یا چی؟
بله، موقع پارتیشن‌بندی، پارتیشنی که قبلا هوم بوده رو انتخاب کن و مونت‌پوینتش رو روی /home قرار بده و حواست باشه که تیک فرمت رو نزده باشی.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #13 : 04 آبان 1400، 04:51 ب‌ظ »
برای خود من سه تا سوال به وجود اومده:

۱- چرا باید موزیلا اینچنین درخواستی کنه؟
۲- چرا کنونیکال به انداختن اسنپ به کاربراش اینقدر مصممه؟

۱- موزیلا بعضی اوقات تصمیماتی گرفته که یکم بحث برانگیز بودن. اینجا نمی‌دونم چرا این تصمیم رو گرفته.
۲- فکر کنم چون خودش درستش کرده. اصلا بیاد و کلا snap رو جایگزین apt کنه. ولی فکر کنم اینجوری خیلی از کاربر‌ها برن، خیلی از بسته‌ها هم نسخه snap ندارن، وگرنه فکر کنم همون کار رو می‌کرد.
۳- شاید. مثلا کرومیوم توی مخازن اصلی دبیان هست اما توی اوبونتو نیست و باید با snap نصب بشه.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #14 : 05 آبان 1400، 11:14 ق‌ظ »
البته اسنپ از نظر من اون در ها هم افتضاح نیست کلیت فکر و هدفش خوبه ولی واقعا جا هایی گند زده و نسبت به خوبی هاش کمه اگه کنونیکال مقدار کمی هم متحول بشه می تونه چیز خوبه از اسنپ بسازه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com