انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تقسیم پروسه ها بین سواپ و رم !  (دفعات بازدید: 558 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
تقسیم پروسه ها بین سواپ و رم !
« : 18 آبان 1400، 11:25 ق‌ظ »
درود عزیزان ، من دو گیگ رم دارم و یک سومش همیشه مشغوله ! ایده ای به ذهنم رسید که خب روش انجامش در گروی ذهن خلاق شما دوستانه ، در نظر داشتم پروسه هایی که سرعت پردازش براشون مهم نیس ( مثل بررسی کننده وجود آپدیت ! و بقیه پروسه های این شکلی که شما عزیزان میشناسین و میدونین ک واجد شرایطن ) رو ب سواپ بسپاریم و رم رو آزاد بزاریم برای بقیه پروسه هایی ک سرعت ملاکشونه ! مثلا فایرفاکس !
یه همچین چیزی ممکنه ؟ پیشاپیش سپاس ..
« آخرین ویرایش: 18 آبان 1400، 11:26 ق‌ظ توسط علیرضا سراجی »
آرچ و گنوم!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
پاسخ : تقسیم پروسه ها بین سواپ و رم !
« پاسخ #1 : 18 آبان 1400، 11:46 ق‌ظ »
راستش من روشی نمیشناسم ولی چرا رم اضافه نمیکنید ؟یک چهار گیگ اضافه کنید خیلی تاثیر داره
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 18 آبان 1400، 11:51 ق‌ظ »
شماره کارت بدم ؟ :))) داشتم این ایده ها به ذهنم خطور میکرد آیا ؟ اصلا آدم تو محدودیت ها ... :)
آرچ و گنوم!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #3 : 18 آبان 1400، 12:08 ب‌ظ »
درسته  ;D
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 18 آبان 1400، 12:17 ب‌ظ »
درود عزیزان ، من دو گیگ رم دارم و یک سومش همیشه مشغوله ! ایده ای به ذهنم رسید که خب روش انجامش در گروی ذهن خلاق شما دوستانه ، در نظر داشتم پروسه هایی که سرعت پردازش براشون مهم نیس ( مثل بررسی کننده وجود آپدیت ! و بقیه پروسه های این شکلی که شما عزیزان میشناسین و میدونین ک واجد شرایطن ) رو ب سواپ بسپاریم و رم رو آزاد بزاریم برای بقیه پروسه هایی ک سرعت ملاکشونه ! مثلا فایرفاکس !
یه همچین چیزی ممکنه ؟ پیشاپیش سپاس ..
ممکن بودنش که کار، نشد نداره. ولی مطمين باشید خود کرنل بهتر از انسان می‌تونه فرایندها رو مدیریت کنه! هر دستی که بهش بزنید، فقط کاراییش رو پایین می‌برید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #5 : 18 آبان 1400، 12:52 ب‌ظ »
هیچ پروسه‌ای تو سواپ اجرا نمی‌شه، پروسه‌ها تو سواپ دامپ می‌شن تا هر موقع که رم آزاد شد مجددا به حافظهٔ اصلی برگردن و پردازش بشن، فرستادن پروسه‌ها به‌صورت اجباری به سواپ به این معناست که هرگز اجرا نشن.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 18 آبان 1400، 12:57 ب‌ظ »
خب من اینو نمیدونستم ! فکر میکردم سواپ نقش رم مجازی و اضافه رو بازی میکنه ، تصورم اشتباه بود !
آرچ و گنوم!

آفلاین \SmHk/

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 318
  • کاربر کوبونتو بودم
« پاسخ #7 : 18 آبان 1400، 01:20 ب‌ظ »
فکر می کنم یه بار که swap file داشتم قبل از اینکه رمم کامل پر بشه swap file مصرف شده بود

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #8 : 18 آبان 1400، 01:44 ب‌ظ »
فکر می کنم یه بار که swap file داشتم قبل از اینکه رمم کامل پر بشه swap file مصرف شده بود
همونطور که دانیال هم گفت، کرنل در این مورد تصمیم می‌گیره، ممکنه پروسه‌های حیاتی‌تر رو در اولویت قرار بده و برخی پروسه‌ها رو به‌خاطر کمبود منابع (تو این مورد، رم) تو سواپ دامپ کنه تا بعد بره سراغشون.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 18 آبان 1400، 02:33 ب‌ظ »

برای منم پیش اومده
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #10 : 18 آبان 1400، 05:13 ب‌ظ »
با تغییر پارمتر vm.swappiness کرنل میشه تنظیم کرد که کی از swap استفاده بشه. مقدار پیش‌فرض برابر 60 هست که باعث میشه وقتی 40 درصد حافظه پر شده، از swap استفاده بشه. می‌تونید مقدارش رو مثلا بذارید روی 75، اینجوری وقتی 25 درصد حافظه استفاده شد، کرنل فرایند swapping رو شروع می‌کنه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 20 آبان 1400، 07:09 ب‌ظ »
با تغییر پارمتر vm.swappiness کرنل میشه تنظیم کرد که کی از swap استفاده بشه. مقدار پیش‌فرض برابر 60 هست که باعث میشه وقتی 40 درصد حافظه پر شده، از swap استفاده بشه. می‌تونید مقدارش رو مثلا بذارید روی 75، اینجوری وقتی 25 درصد حافظه استفاده شد، کرنل فرایند swapping رو شروع می‌کنه.

ممنون میشم نحوه انجامش رو توضیح بدین ..
آرچ و گنوم!

آفلاین سید حسین موسوی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 268
  • Debian
« پاسخ #12 : 20 آبان 1400، 08:03 ب‌ظ »
هیچ پروسه‌ای تو سواپ اجرا نمی‌شه، پروسه‌ها تو سواپ دامپ می‌شن تا هر موقع که رم آزاد شد مجددا به حافظهٔ اصلی برگردن و پردازش بشن، فرستادن پروسه‌ها به‌صورت اجباری به سواپ به این معناست که هرگز اجرا نشن.
یعنی پروسه در حالت تعلیق قرار می گیره؟
قال علی (ع): لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #13 : 20 آبان 1400، 08:25 ب‌ظ »
یعنی پروسه در حالت تعلیق قرار می گیره؟
بله.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #14 : 20 آبان 1400، 08:40 ب‌ظ »
ممنون میشم نحوه انجامش رو توضیح بدین ..
با دستور sysctl می‌تونید اینکار رو انجام بدید‌. sysctl رو با systemctl اشتباه نگیرید. برای اینکار به دسترسی روت نیاز دارید.
دستور زیر رو بزنید تا وقتی که 30 درصد حافظه استفاده شد، فرایند swap اتفاق بیوفته.
sudo sysctl vm.swappiness 70الان وقتی که ۳۰ درصد حافظه پر بشه، کرنل پردازش‌هایی که ممکن هست رو می‌فرسته توی swap

کار بالا دائمی نیست و با یه خاموش روشن شدن به حالت اول بر می‌گرده. برای اینکه این تنظیم دائمی بشه، یه فایل با هر اسمی و با پسوند conf. توی دایرکتوری زیر درست کنید و مقداری که لازم دارید رو داخلش بنویسید.
مثلا فرض کنید اسم فایل swap.conf باشه، اول فایل رو با یه ویرایشگر متن بسازید
sudo nano /etc/sysctl.d/swap.confالان مثلا  عدد 70 رو اونجا بنویسید. با فشردن کلید‌های ctrl + o فایل رو ذخیره و با ctrl + x خارج بشید.
میدونید که زکات علم نشر آن است