انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: flatpak یا snap ؟؟  (دفعات بازدید: 373 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 607
flatpak یا snap ؟؟
« : 18 آبان 1400، 04:44 ب‌ظ »
من مانجارو دارم و تلگرام رو بصورت AppImage روی اوبونتو داشتم، وقتی به مانجارو اومدم مشکل داشت. از سابت تلگرام خواستم دانلودش کنم دیدم زده snap و flatpak هم داره. نخواستم با اسنپ نصبش کنم پس flatpak رو فعال کردم و تلگرام رو نصب کردم.

سوال اینجاست که اگر بخواید فقط از یکی ازینا استفاده کنید، با دلیل بگید کدوم رو انتخاب میکنید؟ خوبی و بدی هرکدوم رو هم بگید لطفا.

مانجارو یه دستور pamac داره که مثل یه فروشگاه هست به AUR وصله که یجورایی مثل ppa توی اوبونتو هست و فکر کنم مخصوص خود مانجارو باشه، میتونه از گیتهاب هم برنامه نصب کنه. نظرتون رو درباره pamac هم بگید.
I am Enriquette

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : flatpak یا snap ؟؟
« پاسخ #1 : 18 آبان 1400، 05:11 ب‌ظ »
سلام، میتونی بازم نصبش کنی حالا بجز appimage بسته tar هم هست که مثلا لینکش https://telegram.org/dl/desktop/linux
  احتمالا بعد از فشرده باز کردنش فایل اجرایی داخلش هست(خودم تست نکردم) خودم بدی از این نوع ندیدم بجز اینکه شاید بعضی جاها نشه با دوبار کلیک اجراش کرد(که اونم برای راحتی میشه براش میانبر ساخت) حالا مشکلی داره یا از appimage بدتر یا نه نمیدونم!
ولی نظر من استفاده از flatpak البته در اول همون مخازن توزیع بعد flatpak اینکه چرا flatpak بهتره، فکر میکنم بقیه توضیح کاملتری بتونن بدن(::

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #2 : 18 آبان 1400، 08:06 ب‌ظ »
من مانجارو دارم و تلگرام رو بصورت AppImage روی اوبونتو داشتم، وقتی به مانجارو اومدم مشکل داشت. از سابت تلگرام خواستم دانلودش کنم دیدم زده snap و flatpak هم داره. نخواستم با اسنپ نصبش کنم پس flatpak رو فعال کردم و تلگرام رو نصب کردم.

سوال اینجاست که اگر بخواید فقط از یکی ازینا استفاده کنید، با دلیل بگید کدوم رو انتخاب میکنید؟ خوبی و بدی هرکدوم رو هم بگید لطفا.

مانجارو یه دستور pamac داره که مثل یه فروشگاه هست به AUR وصله که یجورایی مثل ppa توی اوبونتو هست و فکر کنم مخصوص خود مانجارو باشه، میتونه از گیتهاب هم برنامه نصب کنه. نظرتون رو درباره pamac هم بگید.

pamac مدیر بسته‌ی منجاروست و بر پایه‌ی libalpm نوشته شده. همون کتابخونه‌ای که pacman ازش استفاده می‌کنه. در عین سادگی قدرتمنده و امکانات فراوان داره،
دستوراتش شبیه apt دبیانه و مثل pacman فقط با سوییچ‌های تک‌حرفی کار نمی‌کنه.
هم به مخازن توزیع دسترسی داره و بسته‌های باینری pkg.tar آرچ رو مدیریت می‌کنه و هم AUR رو جست‌وجو می‌کنه و بسته‌های آرچ رو می‌سازه. (نصب کردن از گیتهاب معنی نداره. اون چیزی که دیدی از گیتهاب دانلود و کامپایل و نصب شده در اصل خود pamac بوده که داشته اسکریپت PKGBUILDـی که از AUR گرفته بوده رو اجرا می‌کرده.) نسخه‌ی GUI اجازه‌ی نمایش و ویرایش PKGBUILDـها رو هم میده.
در flathub و snapcraft جست‌وجو می‌کنه و بسته‌های نصب شده از این مخازن رو هم مدیریت می‌کنه.
فکر کنم تنها راه حل واسه چک کردن خودکار آپدیت‌ها در آرچ و توزیع‌های مبتنی بر آرچ هم همین pamacـه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 19 آبان 1400، 01:50 ب‌ظ »
هیچ‌کدوم خوب نیستن. ولی اگه مجبور باشم حتماً یکی رو انتخاب کنم، می‌رم سراغ فلت‌پک.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن