انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: این مینی لپ تاپ برای اجرای اوبونتو چطوره ؟  (دفعات بازدید: 1703 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
سلام دوستان ! مشخصات لپ تاپ نفتی و عصر حجری فعلی خودمو گذاشتم پیوست ، روش اوبونتو نصب کردم و سرعت دلچسبی نداره و راضی کننده نیست ( اما خب چون نمیتونم از گنوم دست بکشم دارم کنار میام با همین ! ) به هر حال خواستم بگم ک دوستی میگفت پردازندش ضعیفه و توان اجرای فیلم اچ دی رو نداره در صورتی ک من ۱۰۸۰ رو دارم روون تماشا میکنم با همین کانفیگ !

گذشته از اون یه مینی لپ تاپ در نظر دارم ( https://www.digikala.com/product/dkp-3255008/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-11-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%86%DB%8C-%D9%84%D9%86%D9%88%D9%88-%D9%85%D8%AF%D9%84-ideapad-1-a ) که کار های سبکی مث وبگردی و تماشای فیلم رو باهاش انجام بدم یا نهایتا شروع به یادگیری برنامه نویسی وب کنم ، به نظر شما عزیزان ، این لپ تاپ با این کانفیگ میتونه سریع و روون اوبونتو رو اجرا کنه ؟ و نیاز های منو پاسخ بده ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
عکسی که گذاشتید برای این کار ها کافی است اما بهتره از زوبونتو یا لوبونتو استفاده بشه چون این میزکار هایی که استفاده می‌کنید کمی سنگینه اما لپ تاپی که دیجی کالا بود مشکلی ایجاد نمی‌کنه.
« آخرین ویرایش: 23 آبان 1400، 10:00 ق‌ظ توسط behDev »
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
حافظه 128 گیگابایتی اون می‌تونه کم باشه اگه می‌خواهید ویندوز هم کنار اوبونتو نصب کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
فکر نمیکنم دبیان گنوم هم مشکلی داشته باشه ؟ چون گنوم میخواین
درسته گرونی است و کم بود بودجه اما اگه با توزیع های سبک هم مشکل داشتید باید به فکر ارتقا باشید
راساتی زورین او اس لایت (نسخه سبک برای سیستم عای ضعیف) هم می تونه گزینه خوبی باشه میزکارش ایکس اف سی ای است با مقداری شخصی و زیباسازی
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• *
زورین بیشتر قشنگی داره.‌ یکم تنظیمات سیستم رو عوض کنید، با یه ارتقا خراب میشه.

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
دبیان یا آرچ + گنوم برای سیستم فعلی شما .
سیستم جدید رو نمیدونم ، رمش خوبه ولی پردازنده ی تک هسته ای داره .
میتونید سیستم رو ارتقا بدید ، ارتقا لپ تاپ رو زیاد اطلاع ندارم ، از اونجایی که قطعات کیفیت ساخت خوبی دارند و خراب نمیشن ، میتونید دست دوم تهیه کنید ، 4 گیگ رم + پردازنده ی دو هسته ای .

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
منطقی هست زورین پایداری لازم رو نداره
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
به نظرم با این سیستم فعلی کلا گنوم رو فراموش کن هیچ وقت سرعت رو فدای زیبایی نکن (حداقل تو بحث کامپیوتر)
دبیان xfce رو یه امتحانی بکن من الان دارم استفاده می کنم ازش و راضیم با یه سیستمی که مال سالها پیشه مشخصات سیستم من :

cpu 2Ghz 2core
ram 2gig
HDD
graphic onboard
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
سلام دوستان...
سلام.
اگه من بودم و نیازی به جابجا کردن کامپیوترم نداشتم، به جای چنین لپتاپی یه دونه برد رزبری پای 4B با رم 4GB و یه کارت حافظه‌ی 128GB و مانیتور و موس و کیبورد می‌گرفتم. یه منبع تغذیه‌ی 5 ولت 3 آمپر هم نیاز داره که می‌تونی آداپتور ۱۸ وات شیائومی تهیه کنی. مجموع تمام هزینه‌هات در حدود قیمت همین لپتاپ درمیاد.
چیپ وایرلس وای‌فای و بلوتوث ۵ داره. دو تا درگاه USB3 و دو تا USB2. پورت شبکه. دو تا درگاه خروجی mini-hdmi. پورت خروجی و ورودی صدا و میکروفون.
این بورد با تراشه‌ی ۴ هسته‌ای arm64 v8 به خوبی از پس انجام کارهای روزمره برمیاد. من روش توزیع منجارو دارم با xfce. حتی دسکتاپ KDE رو روان و سریع اجرا می‌کنه. توزیع اوبونتو گنوم هم واسه‌ش هست.
شتاب‌دهنده‌ی سخت‌افزاری برای کدک‌های h264 و h265 داره و به راحتی می‌تونی با vlc ویدیو پخش کنی. با نصب افزونه‌ی h264ify روی فایرفاکس، ویدیوهای یوتوب هم با کدک h264 پخش میشه و می‌تونی فایرفاکس رو تنظیم کنی تا از hardware acceleration استفاده کنه.
اگه کیس مناسب بگیری و چیپست رو خنک کنی حتی می‌تونی پردازنده‌ش رو تا 2.1GHz هم اورکلاک کنی (خیلی ساده‌. با اضافه کردن ۲ تا خط به یه فایل کانفیگ).

خلاصه اینطوری علاوه بر اینکه کارت راه میفته، مانیتور و موس و کیبورد و کارت حافظه و آداپتور شارژ سریع همیشه برات می‌مونه و می‌تونی واسه هر جای دیگه هم استفاده کنی.

ویرایش: می‌تونی به جای مانیتور 11.6 اینچ، یه مانیتور 24 اینچ استفاده کنی.
RPi400 هم همون بورده که داخل یه کیبورد جاسازی شده. موس و منبع تغذیه و کابل mini-hdmi به hdmi هم کنارش هست. یعنی فقط یه مانیتور و یه کارت حافظه کم داره.
البته خودم ترجیحم خرید بورد به همراه این کیس بود. به نظرم مجموعه‌ی داستان شیک‌تر از اون کیبورد RPi400 میشه.
« آخرین ویرایش: 24 آبان 1400، 08:15 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
دوتا خروجی تصویر 4k رو نگفتید

آفلاین Dragon-

• *
دوتا خروجی تصویر 4k رو نگفتید
نمایشگرش کجاست؟

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
فقط حواستون باشه این مدل رزبری پای ۴۰۰ رو نگیرین جادی میگه یه کم مشکل داره :
https://www.youtube.com/watch?v=NDSfCpmHCts
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
حافظه 128 گیگابایتی اون می‌تونه کم باشه اگه می‌خواهید ویندوز هم کنار اوبونتو نصب کنید.

همین الان ۵.۴ گیگ بیشتر فضا نگرفته اوبونتو ، ویندوز ۷ هم نهایت براش ۶۰ گیگ فضا بزارم و ۱۵ گیگ هم مثل همین الان برای اوبونتو ، هنوز ۵۳ گیگ واسم میمونه خالی ! من فایل زیادی ندارم و فیلم و آهنگ هم آرشیو نمیکنم !

دقیقا ! من قبلا زورین داشتم ! واقعا از وقتی اومدم اوبونتو معنی پایداری رو میفهمم !

دبیان یا آرچ + گنوم برای سیستم فعلی شما .
سیستم جدید رو نمیدونم ، رمش خوبه ولی پردازنده ی تک هسته ای داره .
میتونید سیستم رو ارتقا بدید ، ارتقا لپ تاپ رو زیاد اطلاع ندارم ، از اونجایی که قطعات کیفیت ساخت خوبی دارند و خراب نمیشن ، میتونید دست دوم تهیه کنید ، 4 گیگ رم + پردازنده ی دو هسته ای .

آرچ که فعلا جرعتشو ندارم ! ولی یعنی دبیان گنوم پرفورمنس بهتری میده از اوبونتو ؟

۱ . چرا ؟

۲ . طوری که من شنیدم نصاب گرافیکی نداره ن ؟

۳ . گنومش ۴۰ هست ؟

۴ . اونجوری که من خاطرم هست بسته هاش آخرین آپدیت نیستن و آخرین ورژن استیبل هستن ن ؟

۵ . توی سایتش که رفتم گیج شدم زدم بیرون ! اصلا معلوم نیس کدومو باید دانلود کرد !

البته گزینه ۵ سوال نبود مثل اینکه !!! :)

سلام دوستان...
سلام.
اگه من بودم و نیازی به جابجا کردن کامپیوترم نداشتم، به جای چنین لپتاپی یه دونه برد رزبری پای 4B با رم 4GB و یه کارت حافظه‌ی 128GB و مانیتور و موس و کیبورد می‌گرفتم. یه منبع تغذیه‌ی 5 ولت 3 آمپر هم نیاز داره که می‌تونی آداپتور ۱۸ وات شیائومی تهیه کنی. مجموع تمام هزینه‌هات در حدود قیمت همین لپتاپ درمیاد.
چیپ وایرلس وای‌فای و بلوتوث ۵ داره. دو تا درگاه USB3 و دو تا USB2. پورت شبکه. دو تا درگاه خروجی mini-hdmi. پورت خروجی و ورودی صدا و میکروفون.
این بورد با تراشه‌ی ۴ هسته‌ای arm64 v8 به خوبی از پس انجام کارهای روزمره برمیاد. من روش توزیع منجارو دارم با xfce. حتی دسکتاپ KDE رو روان و سریع اجرا می‌کنه. توزیع اوبونتو گنوم هم واسه‌ش هست.
شتاب‌دهنده‌ی سخت‌افزاری برای کدک‌های h264 و h265 داره و به راحتی می‌تونی با vlc ویدیو پخش کنی. با نصب افزونه‌ی h264ify روی فایرفاکس، ویدیوهای یوتوب هم با کدک h264 پخش میشه و می‌تونی فایرفاکس رو تنظیم کنی تا از hardware acceleration استفاده کنه.
اگه کیس مناسب بگیری و چیپست رو خنک کنی حتی می‌تونی پردازنده‌ش رو تا 2.1GHz هم اورکلاک کنی (خیلی ساده‌. با اضافه کردن ۲ تا خط به یه فایل کانفیگ).

خلاصه اینطوری علاوه بر اینکه کارت راه میفته، مانیتور و موس و کیبورد و کارت حافظه و آداپتور شارژ سریع همیشه برات می‌مونه و می‌تونی واسه هر جای دیگه هم استفاده کنی.

ویرایش: می‌تونی به جای مانیتور 11.6 اینچ، یه مانیتور 24 اینچ استفاده کنی.
RPi400 هم همون بورده که داخل یه کیبورد جاسازی شده. موس و منبع تغذیه و کابل mini-hdmi به hdmi هم کنارش هست. یعنی فقط یه مانیتور و یه کارت حافظه کم داره.
البته خودم ترجیحم خرید بورد به همراه این کیس بود. به نظرم مجموعه‌ی داستان شیک‌تر از اون کیبورد RPi400 میشه.

من ویندوز رو هم احتیاج دارم ! اگه اشتباه نکنم رزبری پای نمیتونه ویندوز رو هندل کنه ن ؟

آرچ و گنوم!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
تونستن که میتونه مشکل اینه که ویندزد از ارم پشتیبانی نمیکنه