انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: نصب و راه اندازی سیستم عامل اوبونتو  (دفعات بازدید: 2302 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : نصب و راه اندازی سیستم عامل اوبونتو
« پاسخ #15 : 22 بهمن 1400، 08:13 ب‌ظ »
متوجه نشدم اسنپ رو چطوری و چرا باید حذف کنم؟
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/Remove_Snap_Packages

سپاسگذارم. خودم هم همین احساس رو دارم. فکر میکنم باید فضای root رو بیشتر کنم. فقط آیا الان میتونم این کار رو انجام بدم؟
بله. می‌شه. نیاز به دیسک زنده داره. با برنامهٔ Gparted که توشه، می‌شه جابه‌جاش کرد. گرچه فکر نکنم واقعاً حالاحالاها نیاز داشته باشی به این کار.
[/quote]

و در آخر خیلی ممنونم از این همه پاسخ. اصلا انتظار نداشتم انجمن اینقدر فعال باشه. دست همگی درد نکنه.
خوش اومدی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 64
« پاسخ #16 : 22 بهمن 1400، 08:29 ب‌ظ »
حذف اسنپ ؛ بخاطر سنگینی و کندیش ...

https://wiki.ubuntu.ir/wiki/%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86_%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%D9%86%D9%BE

پارتیشن home جایی هست که فایل های شخصی مثل فیلم و عکس و آهنگاتون ذخیره میشن و تنظیمات و شخصی سازی های نرم افزار هاتون ، پس همیشه میمونن اگر بخواین توزیعتون رو عوض کنین یا هر مورد دیگه ای !

نقل‌قول
خودم هم همین احساس رو دارم. فکر میکنم باید فضای root رو بیشتر کنم. فقط آیا الان میتونم این کار رو انجام بدم؟

لینکی که فرستادین رو مطالعه کردم. من از بسته های اسنپ لیست گرفتم.

الان باید اینها رو حذفشون کنم؟

اگر فایل سیستمتون قابلیتشو داشته باشه بله میشه که احتمال بالا ext هست فایل سیستمون !
اگه واقعا میخواید این کارو انجام بدین در انجمن جستجو کنید و اگر نتیجه ای نداشت یه تاپیک جدید باز کنین و راهنمایی بخواید ، هر چند بنظرم اگر نرم افزار های زیاد و سنگین نصب نمیکنین بیشتر از ۲۰ گیگ نیازتون نمیشه !
« آخرین ویرایش: 22 بهمن 1400، 08:33 ب‌ظ توسط freen »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #17 : 22 بهمن 1400، 08:38 ب‌ظ »
حذف اسنپ ؛ بخاطر سنگینی و کندیش ...

https://wiki.ubuntu.ir/wiki/%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86_%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%D9%86%D9%BE

پارتیشن home جایی هست که فایل های شخصی مثل فیلم و عکس و آهنگاتون ذخیره میشن و تنظیمات و شخصی سازی های نرم افزار هاتون ، پس همیشه میمونن اگر بخواین توزیعتون رو عوض کنین یا هر مورد دیگه ای !

نقل‌قول
خودم هم همین احساس رو دارم. فکر میکنم باید فضای root رو بیشتر کنم. فقط آیا الان میتونم این کار رو انجام بدم؟

لینکی که فرستادین رو مطالعه کردم. من از بسته های اسنپ لیست گرفتم.

الان باید اینها رو حذفشون کنم؟

اگر فایل سیستمتون قابلیتشو داشته باشه بله میشه که احتمال بالا ext هست فایل سیستمون !
اگه واقعا میخواید این کارو انجام بدین در انجمن جستجو کنید و اگر نتیجه ای نداشت یه تاپیک جدید باز کنین و راهنمایی بخواید ، هر چند بنظرم اگر نرم افزار های زیاد و سنگین نصب نمیکنین بیشتر از ۲۰ گیگ نیازتون نمیشه !
بعله اونجا توضیح داده ! با دستور sudo snap remove و اسم بسته جلوش دونه دونه حذف کنیدشون و در اخر هم خود اسنپ با دستور sudo apt purge snapd
آرچ و گنوم!

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #18 : 22 بهمن 1400، 08:55 ب‌ظ »
بعله اونجا توضیح داده ! با دستور sudo snap remove و اسم بسته جلوش دونه دونه حذف کنیدشون و در اخر هم خود اسنپ با دستور sudo apt purge snapd

Name               Version             Rev    Tracking         Publisher   Notes
bare               1.0                 5      latest/stable    canonical✓  base
code               f80445ac            88     latest/stable    vscode✓     classic
core               16-2.54.2           12603  latest/stable    canonical✓  core
core18             20211215            2284   latest/stable    canonical✓  base
core20             20220114            1328   latest/stable    canonical✓  base
gnome-3-34-1804    0+git.3556cb3       77     latest/stable/…  canonical✓  -
gnome-3-38-2004    0+git.1f9014a       99     latest/stable    canonical✓  -
gtk-common-themes  0.1-59-g7bca6ae     1519   latest/stable/…  canonical✓  -
snap-store         3.38.0-66-gbd5b8f7  558    latest/stable/…  canonical✓  -
snapd              2.54.2              14549  latest/stable    canonical✓  snapd
vlc                3.0.16              2344   latest/stable    videolan✓   -

بسته زیادی نیست اینجا. اینها احتیاج به حذف شدن دارند؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #19 : 22 بهمن 1400، 08:55 ب‌ظ »
بله
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #20 : 22 بهمن 1400، 08:58 ب‌ظ »
چه نسخه ای رو نصب کردین از اوبونتو ؟ چون فایرفاکس رو نمیبینم ! چرا ک در جدید ترین نسخه اوبونتو ، فایرفاکس با اسنپ نصب شده ! همیشه از اخرین نسخه اوبونتو استفاده کنید …

بله ! همه رو حذف کنید و بسته vlc و فایرفاکس رو اگر احتیاج دارین از apt نصب کنید
اگر هم با رابط گرافیکی راحت ترین میتونین gnome softwares رو نصب کنید طبق توضیحی که در همون صفحه حذف بسته های اسنپ هست !
آرچ و گنوم!

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #21 : 22 بهمن 1400، 09:05 ب‌ظ »
چه نسخه ای رو نصب کردین از اوبونتو ؟ چون فایرفاکس رو نمیبینم ! چرا ک در جدید ترین نسخه اوبونتو ، فایرفاکس با اسنپ نصب شده ! همیشه از اخرین نسخه اوبونتو استفاده کنید …

اگر هم با رابط گرافیکی راحت ترین میتونین gnome softwares رو نصب کنید طبق توضیحی که در همون صفحه حذف بسته های اسنپ هست !

20.04.3 LTS

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #22 : 22 بهمن 1400، 09:12 ب‌ظ »
از اونجایی که تازه کار هستین ، چند تا مفهوم و توصیه :

چونکه هر فرد نمیتونه بسته های مختلف و کتابخونه هارو خودش همیشه بروز نگه داره ، گروهی این بخش رو به عهده گرفتن و مخازنی ایجاد کردن شامل بسیاری بسته !

در گنو ، بسته ها مثل ویندوز همه وابستگی هاشونو با خودشون اینور اونور نمی برن ، و از کتابخونه ها و دیگر وابستگی ها با بقیه بسته ها به صورت اشتراکی استفاده میکنن ، این یعنی امنیت و جلوگیری از کتابخونه های تکراری !

بسته های مخازن برای همون توزیع بهینه شدن و پشتیبانی میشن ، پس بهتره اصلا و به هیچ وجه از خارج از مخازن رسمی ، بسته ای رو نصب نکنین ، ولی اگر واقعا مجبور بودید اولویتتون با appimage و فلت پک باشه ، اسنپ هم اخرین گزینه ، چون سنگین هست و کند !

آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 22 بهمن 1400، 09:14 ب‌ظ »

20.04.3 LTS

همیشه از اخرین نسخه اوبونتو استفاده کنید و بروز نگه داریدش !
آرچ و گنوم!

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #24 : 22 بهمن 1400، 09:26 ب‌ظ »

من همیشه دستورات زیر رو اجرا میکنم و سعی میکنم برنامه هام آپدیت باشن:

apt update
apt upgrade

در مورد بسته های snap هم همگی حذف شدن!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #25 : 22 بهمن 1400، 09:30 ب‌ظ »

من همیشه دستورات زیر رو اجرا میکنم و سعی میکنم برنامه هام آپدیت باشن:

apt update
apt upgrade

در مورد بسته های snap هم همگی حذف شدن!

منظورم خود اوبونتو هست و ن بسته هاش ، میتونین نسخه اخرو از سایت اوبونتو دریافت کنید یا از داخل خود همین اوبونتو نصب شده ارتقاش بدید ، نسخه اخر فعلی ۲۱.۱۰ هست !
« آخرین ویرایش: 22 بهمن 1400، 09:33 ب‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #26 : 23 بهمن 1400، 01:11 ق‌ظ »
اسنپ یک نرم افزاره که هدفش اینه برنامه های ساخته شده برای لینوکس بتونن روی همه ی توزیع ها نصب بشن چون توزیع های مختلف مدیر بستشون فرق می کنه در نتیجه مثلا نرم افزار های اوبونتو نمی تونه روی آرچ نصب بشه.

شما تحت وب می خواید کار کنید به چه نرم افزار هایی نیاز دارید؟
ممکنه بعضی از IDE ها و ویرایشگر ها داخل مخازن رسمی باشند و مجبور باشید از اسنپ نصب کنید. ازونجایی که اسنپ رو پاک کردید نمی تونید از اسنپ بسته ای رو نصب کنید.
اسنپ رو البته می تونید دوباره نصب کنید اگر نیاز داشتید وگرنه بهتره نصب نکنید. می تونید نصب داشته باشید ولی غیرفعال کنید تا باشه روی سیستم ولی اجرا نشه
.
دلیل اینکه گفتند اسنپ رو پاک کنید بخاطر اینه که سیستم رو کند می کنه، سنگین هست و با بسته های توزیع هماهنگ نیست و وابستگی هاش رو هم جدا نصب می کنه در نتیجه حجم برنامه ها بیشتره.
به همین دلیل من بعد از آپدیت توزیع به ۲۲٫۰۴ با vscodium به مشکل خوردم.

یک جایگزین هم هست برای اسنپ به نام فلت پک، مشکلات اسنپ رو داره ولی به اندازه اون سیستم رو کند نمی کنه.

توزیع هایی مثل مانجارو اسنپ و فلت پک رو باهم توی سیستم نصب می کنه و به صورت پیشفرض اون هارو غیرفعال می کنه و کاربر می تونه با چند کلیک فعالش کنه.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #27 : 23 بهمن 1400، 11:51 ق‌ظ »

متشکرم. درست میفرمایید. ۵۰۰ مگابایت رو برای efi به صورت پیش فرض انتخاب کرده بود که هر کاری کردم حذف نشد!
به اون پارتیشن حتما نیاز دارید تا کامپیوتر بتونه توی حالت uefi بوت بشه. از اونجایی که اوبونتو زنده رو توی حالت uefi بوت کردید، نصاب اوبونتو فرض کرده می‌خواهید کلا کامپیوتر رو توی حالت uefi بوت کنید. در نتیجه یه esp ساخته. esp مخفف EFI system partition هست.

نقل‌قول
متوجه نشدم اسنپ رو چطوری و چرا باید حذف کنم؟
چون یه سری مشکلات داره و یکمی سنگینه. به نظرم بهتره تا وقتی باهاش به مشکل نخوردید، نگهش دارید. یکی از افراد انجمن، توی ارسال بالا توضیحاتی درباره snap داده.
نقل‌قول
من میخوام از  windows به اوبونتو migrate کنم و دیگه از ویندوز استفاده نکنم. بیشتر کاری هم که میخوام انجام بدم با سیستم web development  هستش.
بهتره تا وقتی که خودتون نمی‌تونید بیشتر مشکلات رو حل کنید، ویندوز رو نگه دارید تا اگه چیزی شد، بتونید حداقل از کامپیوتر استفاده کنید. بعدش می‌تونید ویندوز رو کلا پاک کنید.

نقل‌قول
سپاسگذارم. خودم هم همین احساس رو دارم. فکر میکنم باید فضای root رو بیشتر کنم. فقط آیا الان میتونم این کار رو انجام بدم؟
باید بتونید اینکار رو انجام بدید. ولی فعلا خودتون رو درگیر اینکار نکنید.  با gparted یا gnome disks یا kde partition manager اینکار به صورت گرافیکی ممکنه. تغییری که می‌خواهید انجام بدید، نیاز داره تا فایل‌سیستم مورد نظر، سوار نشده باشه. (یه جورایی می‌تونید اینجوری در نظر بگیرید که نباید در حال استفاده باشه)
شما می‌خواهید اینکار رو برای فایل‌سیستم روت انجام بدید. تا وقتی سیستم روشنه، فایل‌سیستم روت باید سوار شده باشه. در نتیجه نمی‌تونید با سیستم بوت شده، فایل‌سیستم روت خودش رو تغییر اندازه بدید.

نقل‌قول
پارتیشن  home رو به این دلیل اضافه کردم چون یه بار کلا سیستمم بالا نیومد و مجبور شدم دوباره سیستم بزنم.چون فقط یه پارتیشن گذاشته بودم اطلاعاتم از دست رفت. یه جایی خوندم که اگر پارتیشن  home داشته باشی اطلاعات و برنامه هات پاک نمیشه. بنابراین این بار هاردم رو اینطوری که خدمتتون فرستادم پارتیشن بندی کردم.
نرم‌افزار‌های شما توی روت ذخیره میشن نه توی هوم. پس اگه دوباره اوبونتو رو نصب کنید، برنامه‌هایی که نصب کردید پاک میشن.
شخصی‌سازی‌ها و تنظیمات برنامه‌ها توی هوم ذخیره میشن و با نصب دوباره، از بین نمیرن. البته تنظیماتی که توی /etc/ قرار دارند، با نصب دوباره پاک میشن. می‌تونید از اونها کپی بگیرید تا بعدا بتونید دوباره ازشون استفاده کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #28 : 23 بهمن 1400، 03:39 ب‌ظ »
راستش من که ارچ دارم اینجوری پارتیشن هارو انجام ندادم !!!
boot = 256M
swap = 4G
root = 231.4646G
منهم ۱۶ گیگ رم دارم ولی زیاد مصرم دارم از رم
فکر کنم esp رو گذاشتید روی /boot/، ویکی آرچ برای راهنمای نصب همین رو گفته. ولی توی دبیان، اوبونتو و اکثر توزیع‌ها، esp گذاشته میشه روی /boot/efi/ و خود /boot/ جز روت باقی می‌مونه. به نظرم دومی بهتره چون اگه روت رو رمزنگاری کنید، کرنل و initramfs هم محافظت میشن. در حالی که اگه esp روی /boot/ باشه، مجبورید کرنل و initramfs رو روی یه فایل‌سیستم رمزنگاری نشده قرار بدید، که اگه کسی دسترسی فیزیکی داشته باشه، می‌تونه خیلی راحت initramfs رو آلوده کنه.
البته رمزنگاری روت، برای جلوگیری از خراب کاری وقتی دسترسی فیزیکی به کامپیوتر هست، کافی نیست. باید secure boot هم فعال بشه (ترجیها از کلید‌های microsoft هم استفاده نشه، کاربر خودش کلید بسازه و از اونها استفاده کنه) و یه سری اقدامات دیگه هم انجام داد.

20.04.3 LTS
اون نسخه با اینکه هنوز پشتیبانی میشه و ۳ سال دیگه هم پشتیبانی داره، اما نرم‌افزار‌های اون قدیمی هست؛ مال حدود ۲ سال پیش. بهتره آخرین نسخه پایدار، فعلا 21.10، رو نصب کنید. یا اینکه اوبونتو فعلی رو ارتقا بدید. ارتقا دادن کار سختی نیست. با چنتا دستور انجام میشه. بهتره قبل از ارتقا، پشتیبان بگیرید تا اگه وسط کار مشکلی اتفاق افتاد، (مثلا برق رفت و کامپیوتر خاموش شد) بتونید به یه وضعیت سالم برگردید.
« آخرین ویرایش: 24 بهمن 1400، 12:51 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #29 : 25 بهمن 1400، 10:18 ب‌ظ »
من مطابق نظر اساتید تغییراتی رو در سیستم پارتیشن انجام دادم و نسخه ۲۱.۱۰ رو هم نصب کردم.

root -> 40G
swap -> 8g
home -> 208g
efi -> 200m

اما وقتی snap رو حذف کردم دوباره با نصب firefox  از برنامه gnome softwares متوجه شدم که بسته های قبلی دوباره اضافه شدن.
آیا این روش درسته یا باز هم معایبی داره؟