انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوالاتی درباره پیام رسان های داخلی  (دفعات بازدید: 1682 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
پاسخ : سوالاتی درباره پیام رسان های داخلی
« پاسخ #15 : 30 بهمن 1400، 05:00 ب‌ظ »
1 و 2 و 3 كه دوستان توضيح دادن
اما درباره مورد 4 :
پيامرسان هاي داخلي به خودي خود بد نيستن
عوامل زیادی داره البته ... اما همین یه عامل کافیه برای اینجا
دولت (که منظور ما در اینجا روحانی هست چون بیشتر این اتفاقات در دوره ایشون بوده) گند میزنه به بخش خصوصی ! اگر بخش خصوصی بخوبی پا بگیره خیلی از مشکلات حل میشه
منتها دولت حمایت بد میکنه و ...
درباره قطع شدن اینترنت هم نمیشه به همین سادگی گفت اره قرار قطع بشه یا هرچی !
منتها بخاطر تحریم ها دولت مجبوره مشابه داخلی هرچیزی رو بسازه ! از پیامرسان تا هرچی ! و البته این هم یک عاملی هست که باعث میشه حمایت بد صورت بگیره و درنتیجه حمایت بد هم تعارض منافع بوجود میاد و....
اما اینترنت رو نمیتونه قطع کنه چون بخواد یا نخواد بهش نیاز داره

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #16 : 30 بهمن 1400، 06:08 ب‌ظ »
جمعیت ماتریکس کم هم نیست. من خودم با حدود ۱۰۰ نفر اون‌جا در ارتباطم و پیام‌رسان اصلیمه.
واتس‌اپ که صددرصد ناامنه. فرستادن نامه با پست جمهوری اسلامی ایران، ازش امن‌تره.
تلگرام کارخواه آزادی داره که امنیت رو تا حدی فراهم می‌کنه. ولی کارسازش نه آزاده و نه توزیع‌شده.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #17 : 30 بهمن 1400، 06:14 ب‌ظ »
تلگرام کارخواه آزادی داره که امنیت رو تا حدی فراهم می‌کنه. ولی کارسازش نه آزاده و نه توزیع‌شده.
تلگرام اگه کارسازش رو آزاد کنه محبوبیت نسخه اصلیش کم نمیشه؟ نمیشه فقط با آزاد کردن کارخواه اون برنامه به امنیتش اعتماد کنیم؟ مگه رمزنگاری نداره؟
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #18 : 30 بهمن 1400، 08:04 ب‌ظ »
جمعیت ماتریکس کم هم نیست. من خودم با حدود ۱۰۰ نفر اون‌جا در ارتباطم و پیام‌رسان اصلیمه.
یعنی من می تونم سیستم خودمو تبدیل به کارساز بکنم؟ کد هاشو از کجا میشه گیر آورد؟ راهنما داره؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
« پاسخ #19 : 30 بهمن 1400، 08:32 ب‌ظ »
یعنی من می تونم سیستم خودمو تبدیل به کارساز بکنم؟ کد هاشو از کجا میشه گیر آورد؟ راهنما داره؟
کدهای آن آزاد نیست

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #20 : 30 بهمن 1400، 08:56 ب‌ظ »
تلگرام اگه کارسازش رو آزاد کنه محبوبیت نسخه اصلیش کم نمیشه؟ نمیشه فقط با آزاد کردن کارخواه اون برنامه به امنیتش اعتماد کنیم؟ مگه رمزنگاری نداره؟
در واقع آزاد شدن کارساز تلگرام، هیچ فایده‌ای نداره. چون قابل استفاده نیست. شبکه‌های پیام‌رسانی باید توزیع شده باشن که تلگرام نیست.
رمزنگاری هم دلیل بر امنیت نیست همیشه. مثلاً واتس‌اپ ادعا می‌کنه رمزنگاری داره و اجتمالاً واقعاً هم داره، ولی ناامنه!

تلگرام هم فقط بخش گپ سریشه که می‌شه با خوندن کد کارخواهش فهمید واقعاً (در سمت داده) امنه. گپ‌های عادیش امنیت خاصی ندارن. گروه‌ها و کانال‌ها هم که اصلاً رمزنگاری ندارن.

بله:
sudo apt install matrix-synapse
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4856
  • masoft قدیم
« پاسخ #21 : 30 بهمن 1400، 11:14 ب‌ظ »
پیام‌رسان‌های داخلی مسئول هستند که در صورت درخواست، تمام اطلاعاتی که از شما دارند رو ارائه بدن. با توجه به اینکه اگر به هر دلیلی نظام با شما مشکلی پیدا بکنه، ممکنه از اون اطلاعات سواستفاده بکنه، استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی، احتمالا یکی از بزرگ‌ترین اشتباه‌هایی هست که یک فرد ممکنه انجام بده. بخصوص که سیستم قضایی مناسبی هم وجود نداره که از حقوق شما دفاع کنه.

مشکلات دیگه‌ای هم وجود داره، مثل اینکه افراد رو مجبور به استفاده از این پیام‌رسان‌ها می‌کنند، بعد از آمار اون‌ها سواستفاده می‌کنند. بعد این آمار دلیلی میشن برای برای پروژه‌های دیگه‌ای مثل فیلترینگ و محدودیت اینترنت و ...

همین‌ها کافیه که از پیام‌رسان داخلی استفاده نشه. مشکلات فنی هم اضافه میشه. به راحتی هم نمیشه تیمی مثل تیم تلگرام رو از لحاظ فنی جمع کرد که حالا این پیام‌رسان‌ها که هدف اصلی‌شون درآمد هستش، بتونن باهاشون رقابت کنند.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #22 : 01 اسفند 1400، 10:27 ق‌ظ »
دوستان حرفی از سیگنال نشد من نتونستم وارد بشم پیامکش نمیاد
ازاده ؟ امنیتش چطوره ؟

دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #23 : 01 اسفند 1400، 12:48 ب‌ظ »
سیگنال در سمت کارساز توزیع‌شده نیست و در سمت کارخواه هم، کارخواه رسمیش آزاد نیست، چرا گه اگه تفییرش بدی، اجازهٔ وصل شدن به شبکهٔ سیگنال رو بهت نمی‌ده. از نظر امنیتی، چیزی در حد واتس‌اپه و نه بیش‌تر.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #24 : 03 اسفند 1400، 03:38 ب‌ظ »
سلام، یک دوستی می گفت کسی که سرویس اینترنت بهت میده به همه ی اطلاعات گوشی دسترسی داره و می تونه جاسوسی کنه بدون هیچ نرم افزاری.
می خواستم بدونم این حرف صحت داره؟ ممنون میشم توضیح بدید.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 407
« پاسخ #25 : 03 اسفند 1400، 04:37 ب‌ظ »
سلام، یک دوستی می گفت کسی که سرویس اینترنت بهت میده به همه ی اطلاعات گوشی دسترسی داره و می تونه جاسوسی کنه بدون هیچ نرم افزاری.

سلام
به‌هرحال همه‌ی داده‌ها از زیر دست همون ارائه‌دهنده رد می‌شه. تنها راه، استفاده از رمزنگاری هست. ولی این‌که به اطلاعات گوشی دسترسی داره درست نیست. حتماً باید یه چیزی باشه که اطلاعات رو بفرسته.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #26 : 03 اسفند 1400، 05:19 ب‌ظ »
می‌تونه اطلاعاتی که رد و بدل می‌کنید رو ببینه. اگه از رمزنگاری استفاده شده باشه، نمی‌تونه اونها رو بفهمه، فقط می‌تونه ببینه به کجا می‌فرستید.
توی وب، معمولا از https استفاده میشه. https همون http هست که رمزنگاری بهش اضافه شده. در نتیجه اگه از https استفاده بشه، کسی نمی‌تونه وسط راه بفهمه چی فرستادید یا دریافت کردید.

البته اینکه از https استفاده شده باشه، دلیل نمیشه که حتما ارتباط امن باشه. ممکنه گواهی‌های مورد اعتماد توی سیستم شما تغییر پیدا کرده باشن یا مقصد، گواهی‌هاش رو خودش امضا کرده باشه (که در این حالت مرورگر هشدار میده و مقصد رو باز نمی‌کنه) یا کلیدهای مقصد لو رفته باشن.
حتی ممکنه خود ca وارد عمل بشه و کلید‌هاش رو در اختیار کسی قرار بده؛ البته اینجوری کل اعتبارش از بین میره. این آخری احتمالا فقط توسط دولت‌ها قابل انجامه، اون هم نه به همین راحتی. ولی اگه یه دولت به یه ca نزدیک باشه و بهش فشار بیاره، می‌تونه کلید‌های خصوصی اون رو بدست بیاره و با یه سری کار‌ها، ارتباط رو ببینه.
یه کمی شبیه کاری که با استاکس‌نت انجام شده بود. امضای realtek رو داشت تا شناسایی نشه.

اگه از vpn یا تور استفاده کرده باشید، ممکنه isp بفهمه که به تور یا vpn وصل هستید ولی دیگه به راحتی نمی‌فهمه مقصد اصلی داده‌ها کجاست. اگه از پل همراه تور استفاده کنید، سخت‌تر میشه فهمید که به تور وصل هستید.

ولی اینکه به کل اطلاعات داخل گوشی دسترسی داشت، ممکن نیست. یا گوشی باید همه اطلاعات رو بفرسته یا یه بدافزاری نصب بشه و اینکار رو انجام بده.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #27 : 04 اسفند 1400، 07:27 ق‌ظ »
موافقم و بیشترین چیزی که باید بهش پرداخته شه همینه که گفتن، رمزگذاری و.. که خیلیا تو زبونشون افتاده یکی از پایه ترین چیز هاست، و طرف مخالفتش با پیام رسان های ایرانی رمزگذاری(که گاهی زیاده) اش هست که صرفا شنیده میگن نداره یا یکی چند سال پیش هک شده..، و دلیل استفاده از پیام رسانی مثل واستاپ اینه که امنیت بالا و رمزگذاری داره و حتی تلگرام هم که گفتید، دیگه یا باید کامل سازندش بشناسی و بری ببینی اطلاعات نمیده! یا غیر متمرکز باشه، که معرفی هم کردید(:

ممنونم جناب  Dragon- برام همیشه سوال بود خب یعنی چی که نمیفهمه؟ طرف اینترنت داده، یا من اینترنتم از هزارجا رد میشه چطور نمیتونه یه فضای ساختگی و یا تغییری ایجاد کنه برام..؟! ولی خب الان متوجه شدم صد درصدی نیست(ولی احتمال بدست آوردنش هم الکی نیست) ولی با این گواهی ها میشه تا حد زیادی جلوی خطا گرفت و این خوبه!، فقط یه سوال این ها کجا هستن؟ مثلا من یه گوشی نو خریدم یا یه سیستم عامل تازه نصب کردم، این گواهی از قبل وارد فایرفاکس میشه، یا اولین باری که به تارنمایی(سایت) وصل میشم یا از کجا میاد؟! بالاخره باید یچیزی باشه دیگه(:
و همه اینها یکجور هستند؟!(یه سایت هایی رایگان به همه میده یعنی اگه کلاهبردار باشه میتونه برای سایت ماهم اختلال ایجاد کنه) و نمیشه یکی گواهی شخصی خودش بسازه یا باید تایید شه حتما
ممنونم
« آخرین ویرایش: 04 اسفند 1400، 07:29 ق‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #28 : 04 اسفند 1400، 02:26 ب‌ظ »
رمزنگاری به تنهایی هیچ ارزشی نداره و واتس‌اپ هم رمزنگاری داره مثلاً،‌ولی صددردصد ناامنه.
رمزنگاری در کنار کارساز و کارخواه آزاد قابل دریافت از مخزن نرم‌افزاری سوم‌شخص خودکار خارجی و شبکهٔ آزادتوزیع‌شده و نامتمرکز، می‌تونه در مورد امنیت داده‌ها به ما یه اطمینانی بده. دقّت کنید که باز هم در برابر چیزی مثل فراداده نمی‌تونه هیج اطمینانی بده.
« آخرین ویرایش: 05 اسفند 1400، 12:48 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #29 : 04 اسفند 1400، 03:51 ب‌ظ »
کاملا درست مفید+1