انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوال در مورد virtualbox  (دفعات بازدید: 1456 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
سوال در مورد virtualbox
« : 22 اسفند 1400، 12:57 ق‌ظ »
با سلام دوستان ببینید بنده می‌خوام با virtualbox یک سیستم‌عامل شبیه‌سازی کنم، همان‌طور که می‌دونید باید قسمت virtualization technology توی بایوس را فعال کنم تا بتونم از قابلیت‌های شبیه‌سازی استفاده کنم. بحث اینجاست که من روی روت بایوسم رمز گذاشتم و متاسفانه رمز فراموش کردم، با خود رمز عادیم هم فقط می‌تونم قسمت Boot Options رو تغییر بدم و دسترسی به جای دیگه ندارم. الان دوتا سوال مطرح میشه:
۱− آیا راهی هست که من بدون فعال‌کردن قابلیت شبیه‌سازی توی بایوس بتونم سیستم‌عاملی را روی شبیه‌ساز نصب کنم؟
۲− ببینید چند سال پیش کلی راه توی اینترنت برای ریست کردن بایوس رفتم و جواب نداد، در واقع راه‌های برای کامپیوترهای قدیمی بود یه جورایی، الان هم میگم اگه راهی به ذهنتون میرسه برای ریست کردن پسورد روت بایوس بگید ممنون میشم. این چیزای پیش پا افتاده مثل خارج کردن باتری سی‌ماس و یه چند برنامه داس و اینا رو تست کردم و متاسفانه نشده.

مشخصات لپ‌تاپ:
Lenovo B51-30
Intel(R) Pentium(R) CPU  N3710  @ 1.60GHz
« آخرین ویرایش: 22 اسفند 1400، 12:59 ق‌ظ توسط sajadspeed »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : سوال در مورد virtualbox
« پاسخ #1 : 22 اسفند 1400، 11:34 ق‌ظ »
سلام.
۱. تا جایی که می‌دونم اون قابلیتی که داخل بایوس فعال می‌کنیم اسمش هست VT-x و تکنولوژی اینتله که از یه نسخه‌ای به بعد از پردازنده‌های core i معرفی شد و فکر نمی‌کنم این پردازنده‌ی شما اصلاً این تکنولوژی رو داشته باشه (در خروجی دستور ‎cat /proc/cpuinfo دنبال vmx بگردید). و وجود نداشتنش هم به این معنی نیست که دیگه اصلاً نتونید مجازی‌سازی رو انجام بدید. مجازی‌سازی به کمک سخت‌افزار رو از دست می‌دید و فقط مجازی‌سازی نرم‌افزاری ممکنه. در نتیجه اون راندمانی که انتظار دارید رو نمی‌تونید ازش بگیرید.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #2 : 22 اسفند 1400، 02:01 ب‌ظ »
سلام.
۱. تا جایی که می‌دونم اون قابلیتی که داخل بایوس فعال می‌کنیم اسمش هست VT-x و تکنولوژی اینتله که از یه نسخه‌ای به بعد از پردازنده‌های core i معرفی شد و فکر نمی‌کنم این پردازنده‌ی شما اصلاً این تکنولوژی رو داشته باشه (در خروجی دستور ‎cat /proc/cpuinfo دنبال vmx بگردید). و وجود نداشتنش هم به این معنی نیست که دیگه اصلاً نتونید مجازی‌سازی رو انجام بدید. مجازی‌سازی به کمک سخت‌افزار رو از دست می‌دید و فقط مجازی‌سازی نرم‌افزاری ممکنه. در نتیجه اون راندمانی که انتظار دارید رو نمی‌تونید ازش بگیرید.
عع جدا میشه ؟ من نمیدونستم ، مال من اون گزینه مجازی سازی سخت افزاری رو نداره ! چجوری از روش نرم افزاری استفاده کنم ؟ در gnome boxes
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #3 : 22 اسفند 1400، 02:27 ب‌ظ »
عع جدا میشه ؟ من نمیدونستم ، مال من اون گزینه مجازی سازی سخت افزاری رو نداره ! چجوری از روش نرم افزاری استفاده کنم ؟ در gnome boxes
قبلاً که روی پردازنده‌ی نسل دوم core i از virtualbox استفاده می‌کردم که کار خاصی لازم نبود انجام بدم. همون مسیر عادی.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 22 اسفند 1400، 03:56 ب‌ظ »
سلام.
برادر بازم محض اطمینان تست کردم، گزینه VT-x درون بایوس هست و virtualbox هم سعی کردم یه ماشین بیارم بالا که با ارور زیر برخورد کردم:
VT-x is disabled in the BIOS for all CPU modes (VERR_VMX_MSR_ALL_VMX_DISABLED).عکس ارور:

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #5 : 22 اسفند 1400، 04:03 ب‌ظ »
میدونم ربطی نداره ولی qemu هم بررسی کردی؟
پیشنهاد میکنم virt-manager نصب کنی از  virtualbox کلی تنظیمات بیشتری هم ارائه میده

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 23 اسفند 1400، 12:45 ق‌ظ »
میدونم ربطی نداره ولی qemu هم بررسی کردی؟
پیشنهاد میکنم virt-manager نصب کنی از  virtualbox کلی تنظیمات بیشتری هم ارائه میده
نمیدونم والا ولی فکر میکنم آخر باید اون VT-x رو روشن کنم، چون بقیه هم مثل vmware و genymotion و اینا هم همشون همینو میگن، ولی حالا رسیدم تست می‌کنم ممنون.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #7 : 23 اسفند 1400، 04:50 ق‌ظ »
نمیدونم والا ولی فکر میکنم آخر باید اون VT-x رو روشن کنم، چون بقیه هم مثل vmware و genymotion و اینا هم همشون همینو میگن، ولی حالا رسیدم تست می‌کنم ممنون.
من توی لپ تاپ بررسی کردم تیکش خاموش کردم، و زدم اجرا بشه یه qcow2 در مجازی ارور داد، گفتم شاید اطلاعات قبلیم طوری ساخته شده نمیشه و اتفاقا فک کنم همینطور بود، یکی دیگه ساختم و همون فایل qcow2 که ویندوز بود زدم اجرا کنه و اجرا کرد فقط توی برنامه یه ارور زرد مانندی یه جاییش نشون میده که فک نکنم چیز مهمی باشه(احتمالا میگه اون قابلیت فعال کنی بهتره)

ولی درکل با اینکه بدون اون میتونی مجازی سازی انجام بدی به راحتی با این نرم افزار، ولی خب کلا بعضی موقع نیاز میشه بری توی بایوس، ببین اگه لپ تاپت باتری داره درش بیار برقشم قطع کن باتری مادربرد در بیار و حدود 20 ثانیه کلید پاور لپ تاپ نگه دار که اگه برقی داره تخلیه بشه
یه راه دیگم واسه ریست شدن بایوس استفاده از جامپر هست ولی نمیدونم آیا تو لپ تاپ این قابلیت وجود داره یا نه!

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 23 اسفند 1400، 02:32 ب‌ظ »
من توی لپ تاپ بررسی کردم تیکش خاموش کردم، و زدم اجرا بشه یه qcow2 در مجازی ارور داد، گفتم شاید اطلاعات قبلیم طوری ساخته شده نمیشه و اتفاقا فک کنم همینطور بود، یکی دیگه ساختم و همون فایل qcow2 که ویندوز بود زدم اجرا کنه و اجرا کرد فقط توی برنامه یه ارور زرد مانندی یه جاییش نشون میده که فک نکنم چیز مهمی باشه(احتمالا میگه اون قابلیت فعال کنی بهتره)

ولی درکل با اینکه بدون اون میتونی مجازی سازی انجام بدی به راحتی با این نرم افزار، ولی خب کلا بعضی موقع نیاز میشه بری توی بایوس، ببین اگه لپ تاپت باتری داره درش بیار برقشم قطع کن باتری مادربرد در بیار و حدود 20 ثانیه کلید پاور لپ تاپ نگه دار که اگه برقی داره تخلیه بشه
یه راه دیگم واسه ریست شدن بایوس استفاده از جامپر هست ولی نمیدونم آیا تو لپ تاپ این قابلیت وجود داره یا نه!
اوکی نرم افزار امتحان میکنم.
راهی که برای ریست شدن بایوس هم گفتی انجام داده بودم جواب نداد.
بازم ممنون

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5123
« پاسخ #9 : 25 اسفند 1400، 05:10 ب‌ظ »
۱- باید بشه. qemu این قابلیت رو داره. البته از kvm نمی‌تونید همراهش استفاده کنید.
اگه از libvirt برای کنترل qemu استفاده کردید، باید تنظیمش کنید که سراغ kvm نره.
در مورد virtualbox چیزی نمی‌دونم. مطمئن نیستم که چنین قابلیتی داشته باشه.

۲- لپ تاپ چه سالی تولید شده؟
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 26 اسفند 1400، 12:53 ق‌ظ »
۱- باید بشه. qemu این قابلیت رو داره. البته از kvm نمی‌تونید همراهش استفاده کنید.
اگه از libvirt برای کنترل qemu استفاده کردید، باید تنظیمش کنید که سراغ kvm نره.
در مورد virtualbox چیزی نمی‌دونم. مطمئن نیستم که چنین قابلیتی داشته باشه.

۲- لپ تاپ چه سالی تولید شده؟
حله آقا خیلی ممنون امتحان می‌کنم.
نمیدونم چه سالی، سرچ هم زدم نتونستم پیدا کنم، ولی خوب تقریبا قدیمیه، نه اونقدر ولی خوب چرا

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #11 : 28 اسفند 1400، 11:21 ب‌ظ »
رمز باید روی یه چیپ حافظه ذحیره شده باشه. از اونجایی که میگید با قطع کردن باتری‌ها باز هم رمزعبور سر جاش بوده، اون چیپِ حافظه باید از جنس nvram باشه.
معمولا این چیپ‌هایی که برای ذخیره bios/uefi استفاده میشن، ۸ تا پایه دارند. توی لپ‌تاپ‌هایی که دیدم، از چیپ‌های ساخته شده توسط winbond استفاده شده بود.

لازمه اطلاعات این چیپ‌ها خونده بشه، قسمتی که مربوط به رمزعبور هست رو پاک کنید  و چیزی که بدست میاد رو روی چیپ، فلش کرد.
برای خوندن و فلش کردن اطلاعات روی این چیپ‌ها، به یه پروگرمر مثل ch341a نیاز دارید. با raspberry pi هم شدنیه، بدون اینکه به یه پروگرمر مثل ch341a نیاز داشته باشید. کلا هر چی که بتونه با پروتکل spi با چیپ ارتباط برقرار کنه و کار‌هایی که می‌خواهید رو انجام بده، کافی هست.

دستور flashrom می‌تونه با چیپ‌های فلش کار کنه. می‌شه از این دستور برای خوندن و فلش کردن چیپ‌های bios/uefi استفاده کرد. (چیپ‌ها فرق خاصی ندارند، اطلاعات روی اونها متفاوته)

بعد از اینکه اطلاعات رو خوندید، باید رمز عبور رو از اونها پاک کنید. می‌تونید مستقیم با یه ویرایشگر hex، مثل hexedit اینکار رو انجام بدید. می‌تونید از نرم‌افزار‌های ویرایش فایل‌های uefi هم استفاده کنید. uefitool هست، توی مخازن دبیان هم موجوده. می‌تونه فایل‌های bios رو هم ویرایش کنه.

بعد از اینکه فایل رو ویرایش کردید، اون رو دوباره روی چیپ فلش کنید.
بهتره از فایل اصلی یه پشتیبان داشته باشید تا اگه مشکلی پیش اومد، بتونید اصلی رو فلش کنید.

اگه دقیقا نمی‌دونید باید چیکار کنید یا تجربه اینکار رو ندارید، بهتره قبلش جست‌و‌جو کنید. bios repair نتایج خوبی توی youtube داره.

شاید هم لازم بشه بدید به یه تعمیرکار تا درست کنه. البته حواستون باشه تعمیرکار بدونه چیکار می‌کنه تا موقع پاک کردن رمز عبور، شماره سریال لپ‌تاپ و اینجور چیز‌ها رو هم پاک نکنه.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 29 اسفند 1400، 02:23 ق‌ظ »
خیلی ممنون دوست عزیز از توضیحات کامل شما، بله قبلاً پیش یک تعمیرکار بردم و همین صحبت شما رو کرد، متاسفانه باید چند روز لپ‌تاپ دستش باشه واسه همین من نمی‌رسم که این کار انجام بدم، کاشکی می‌شد نرم‌افزاری حلش کرد  ](*,)
دم شما گرم بابت توضیحات کاملتون، خیلی ممنون.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #13 : 01 فروردین 1401، 12:24 ق‌ظ »
اینها که گفتم سطحیه. چیز‌های دیگه رو هم باید موقع اینکار در نظر بگیرید. مثلا ممکنه firmware به دلیل بزرگ یودن، روی دوتا چیپ ذخیره شده باشه.
یا اینکه یه چیپ پشتیبان هم باشه و مجبور باشید اون چیپ رو هم درست کنید تا کار انجام بشه.

آفلاین Programmer-hack

• Full Member
  • *
  • ارسال: 104
  • Math means numbers and numbers mean life
« پاسخ #14 : 09 فروردین 1401، 11:22 ق‌ظ »
سلام خسته نباشید
امیدوارم چیز هایی که میگم به درد شما بخوره
اگه می خواهید سیستم عامل 32 بیتی و پایین تر تست کنید نیاز به روشن کردن اون گزینه نیست(چون سیستم قبلیم اونو نداشت من سیستم عامل هایی که می خواستم شبیه سازی کنم 32 بیتی نصب می کردم)
حالا اگه 64 بیتی لازم دارید همین طور که دوستان گفتند باتری بایوس رو در بیارید و باتری خود لپتاپ هم همینطور و از پریز برق هم بکشید(کلا از تمام منابع برق جداش کنید)
و بعدش بزارید دوباره سر جاش فقط کل تنظیمات بایوس پاک میشه که باید دوباره تنظیمش کنید