انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تایپ یک کلمه بصورت اتومات (حل شد)  (دفعات بازدید: 1584 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 764
  • Linux Mint
پاسخ : تایپ یک کلمه بصورت اتومات
« پاسخ #30 : 24 خرداد 1401، 11:52 ق‌ظ »
( میتونم بپرسم چرا زرد ؟ چشمتونو اذیت نمیکنه ؟ )
یک image viewer دیگری نصب کردم ومشکل درست نشان ندادن رنگ ها برایم حل شد.( در Xviewer ، نمایشگر تصویر پیش فرض لینوکس مینت برایم درست نشان نمی داد)

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #31 : 24 خرداد 1401، 12:16 ب‌ظ »
خب خوبه ، چون زرد رنگ مناسبی نیست برای صفحه ای ک قراره مدتی بهش خیره بشی !
آرچ و گنوم!

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #32 : 24 خرداد 1401، 04:11 ب‌ظ »
ممنون، درست اجرا می شود.
 چرا در دستوری که دادید بجای " gnome-terminal " نمی توان " usr/bin/x-terminal-emulator/  " را بکار برد؟
( اگر توزیع دیگری داشتم که ترمینال پیش فرض آن ترمینال گنوم نبود ، بایستی این فرمان تغییر بیابد ، می خواستم یک جمله عمومی بنویسم که بدون تغییر در تمامی توزیع ها بکار برود.)

بلاخره با آزمون و خطا توانستم این قضیه را حل بکنم و نتیجه را برای استفاده دوستان اینجا قرار می دهم.
شما اسکریپتی را دارید و می خواهید در ترمینال اجرا بشود ، با توجه به ترمینال پیش فرض سیستمتان و یا ترمینالی که بعدا خودتان نصب کرده اید می توانید ، نام ترمینال را در دستور مربوطه برای اجرای اسکریپت بکار ببرید، مثلا برای اجرای اسکریپت موردنظر من با استفاده از ترمینال گنوم این دستور را بکار می بریم(این دستور را آقای Dragon- لطف کردند و در اختیارم قرار دادند.):

gnome-terminal  --  /home/a/Documents/test.sh
یا مثلا شاید دوست داشته باشید بجای اجرا در ترمینال گنوم از ترمینال xfce استفاده نمایید، دستور این می شود:

xfce4-terminal  --  /home/a/Documents/test.sh
ولی در هر توزیع یا میزکاری ، معمولا یک ترمینال بعنوان ترمینال پیش فرض مشخص می شود ، مثلا اگر شما Kubuntu نصب کرده باشید در آنجا خبری از ترمینال گنوم نیست و ترمینال konsole به صورت پیش فرض نصب است و یا اگر از Xubuntu استفاده نمایید ترمینالی که نصب است xfce4-terminal می باشد.
در هر توزیع با ترمینال متفاوت شما بایستی این دستور را بنام ترمینالتان تغییر بدهید.

ولی  برای راحتی کار و اینکه در تمامی توزیع ها با ترمینال های متفاوت حالا می توانید بجای دستورات بالا از یکی از دو دستور زیر استفاده نمایید تا اینکه اسکریپت موردنظرتان در ترمینال پیش فرض سیستمتان اجرا بشود و دیگر لزومی به استفاده از نام اختصاصی ترمینالتان نیست.( مگر اینکه خواسته باشید حتما در ترمینال دیگری که مد نظرتان است اسکریپت اجرا بشود که در این صورت بایستی در دستور نام ترمینالتان را وارد نمایید.):
مثلا:

x-terminal-emulator  -e  /home/a/Documents/test.sh
و یا

/usr/bin/x-terminal-emulator  -e  /home/a/Documents/test.sh

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #33 : 24 خرداد 1401، 10:12 ب‌ظ »
در محیط ترمینال به آنچه که مد نظرم بود رسیدم( بغیر سایز فونت ) ، می خواستم اینبار این عمل را بجای ترمینال بر روی texteditor انجام بدهم.یعنی texteditor ای باز شود وبصورت اتومات بر روی آن نوشته هایی نوشته شود ،ولی هیچ ایده ای ندارم. اگر ایده ای یا نظری داشتید ، لطفا بفرمایید تا رویش کار بکنم.

و یک سوال دیگری هم که داشتم این بود که در قسمت پایینی ارسال (احتمالا قسمت امضا) ، بعضی از کاربرها نوشته های متحرکی بکار می برند.می خواستم بدانم این نوشته های متحرک چه چیزی هستند؟

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #34 : 27 خرداد 1401، 07:30 ب‌ظ »
در محیط ترمینال به آنچه که مد نظرم بود رسیدم( بغیر سایز فونت ) ، می خواستم اینبار این عمل را بجای ترمینال بر روی texteditor انجام بدهم.یعنی texteditor ای باز شود وبصورت اتومات بر روی آن نوشته هایی نوشته شود ،ولی هیچ ایده ای ندارم. اگر ایده ای یا نظری داشتید ، لطفا بفرمایید تا رویش کار بکنم.

اینبار می خواهیم ، در هنگام لاگین کاربر یک text editor گرافیکی باز بشود و مطلبی را به کاربر اعلام کند. مراحل کار را برای استفاده دوستان در اینجا قرار می دهم.
 اصلی ترین چالش در این مورد برایم ، auto refresh یا auto reload بود.
 در اینجا من از نرم افزار  ++Notepad استفاده می کنم.
 در مخازن دبیان و مینت ،خود پکیج  ++Notepad وجود ندارد و بناچار اگر بخواهیم از این نرم افزار بر روی سیستممان در لینوکس استفاده نماییم یکی از راههایش استفاده از snap می باشد.
(البته در مخازن مینت و Debian sid ، بجای ++Notepad ، بسته ای بنام Notepadqq ( Notepad++-like editor for Linux ) وجود دارد که تا جایی که من بررسی کردم نتوانستم گزینه ای درتنظیمات آن برای حالت auto refresh بیابم).
مراحل کار را در لینوکس مینت می گویم، در سایر توزیع ها خودتان می توانید مراحل کار را انجام دهید:

۱-چون لینوکس مینت بطور پیش فرض برخلاف ابونتو ، نصب بسته های snap را مسدود کرده ،با استفاده از فرمان های زیر، حالت لغو بسته های snap را از روی سیستممان بر میداریم:

sudo mv /etc/apt/preferences.d/nosnap.pref ~/Documents/nosnap.backup
sudo apt update
۲- نصب خود snap بر روی سیستم :

sudo apt install snapd
 ۳ -سیستمتان را restart نمایید.

۴-الان می توانید خود ++Notepad را نصب نمایید:

sudo snap install notepad-plus-plus
 ۵- حالا به مهمترین قسمت قضیه فعال کردن حالت auto refresh می پردازیم، نرم افزار ++Notepad را باز می کنیم و سپس :
 ( عکسهای 1 و 2 )
settings -> Preferences -> MISC. -> Update silently
 ۶- حالا  یک فایل می سازیم مثلا بنام  abc.sh با محتویات زیر، یادتان باشد که به این فایل خاصیت اجرایی بدهید. محتویات این فایل:

#!/bin/bash

touch /home/a/Desktop/test.txt
notepad-plus-plus  /home/a/Desktop/test.txt &

sleep 4
echo "H" > /home/a/Desktop/test.txt
notepad-plus-plus  /home/a/Desktop/test.txt

sleep 2
echo "He" > /home/a/Desktop/test.txt 

sleep 1
echo "Hel" > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 1
echo "Hell" > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 1
echo "Hello" > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 1
echo "Hello-" > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 1
echo "Hello " > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 1
echo "Hello W" > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 1
echo "Hello Wo" > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 1
echo "Hello Wor" > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 1
echo "Hello Worl" > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 1
echo "Hello World" > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 3
echo "" > /home/a/Desktop/test.txt

sleep 1
rm  -f /home/a/Desktop/test.txt

۷-در این قسمت می رویم سراغ برنامه startup Application و فایلی را که ساخته ایم را به این برنامه معرفی می کنیم تا در هنگام لاگین کاربر اجرا گردد.

۸- در عکس 3 ، قسمتی از اجرای این اسکریپت را می توانید ببینید، البته من در اواخر این اسکریپت چنان تنظیم کرده ام که بعد از تکمیل نوشته ، بعد از کمی مکث نوشته کلا پاک شود و سپس فایل متنی ایجاد شده بصورت اتوماتیک حذف شود، ولی بهر حال بایستی بصورت دستی پنجره  ++Notepad را ببندید.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #35 : 27 خرداد 1401، 07:36 ب‌ظ »
با سپاس فراوان از ㅤSudo، Dragon، esmaeelE ، Argon ،Dr.Code

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
پاسخ : تایپ یک کلمه بصورت اتومات (حل شد)
« پاسخ #36 : 27 خرداد 1401، 07:45 ب‌ظ »
مطمئن باش نود درصد دوستان این انجمن ، اسنپ نصب بکن نیستن ، دست کم تا جایی که من اطلاع دارم : )
آرچ و گنوم!

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #37 : 02 تیر 1401، 11:30 ب‌ظ »
آقای Sudo ،شاید شما و سایر دوستان این راهکاری را که در بالا نوشته ام اصلا نخوانید یا نصف و نیمه بخوانید و شاید هم با دیدن  واژه snap از خیر موضوع بگذرید. بنظر شاید موضوع بی اهمیتی باشد که بر روی آن وقت گذاشته ام و بی اهمیت تر از آن شاید جوابی که پیدا کرده ام.
چندین text editor گرافیکی را یر روی سیستمم نصب و منوهایشان را جستجو کردم تا شاید در این رابطه بدردم بخورد ولی من چیزی نتوانستم که در این رابطه بدردم بخورد پیدا کنم ، مواردی بود که نیازمند کلیک کاربر بدفعات بود و این چیزی نبود که من خواهان آن باشم. تنها چیزی که در این رابطه پیدا کردم و می توانست بدردم بخورد ، همانی بود که در بالا به آن اشاره کردم.
واقعیت این است که با این ارسالی شما کمی آزرده خاطر شدم( از شما در اصل تشکر می کنم ، حداقل یک سری زدید) ، چرا که بر روی راهکار بالا ساعتها وقت گذاشته بودم و خودم در فشار بودم که جوابی برای این سوال برای خودم پیدا کنم. فرض کنید که یک نفر پیدا شود و بگوید :همان چیزی که شما در بالا گفتید.
البته از این سخن شما تشکر می کنم ، چون باعث شد ذهنم تا حد زیادی نسبت به یک قضیه باز شود.
روال کاریمان در این انجمن چیه: snap: این چیه زود حذفش کن! systemd : گند زد به گنو/لینوکس! ویندوز: حرفش را هم نزن! و...
ولی این را فهمیدم همانطور که من بر روی چیزی که برای خودم ارزشمند بوده و برایش زحمت ( در حد توان خودم) کشیدم ، سایر موارد هم مانند snap ,systemd و...برای سازندگان و توسعه دهندگان آنها بنا به علایق و سلایق متفاوتی که داریم ارزشمند می باشد، که بر روی آن زحمت می کشند.
و این درست نیست بر بالش راحتی لم بدهیم و بر روی زحمات دیگران به دیده حقارت بنگریم.
مهمترین چیز اینه که در کنار هم به علایق هم احترام بگذاریم .

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #38 : 02 تیر 1401، 11:38 ب‌ظ »
بشدت بد برداشت کردی دوست من ، بشدت ، صد و هشتاد درجه : )
آرچ و گنوم!