انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: افراز زنده ؟  (دفعات بازدید: 4265 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 263
  • 我是氩
پاسخ : افراز زنده ؟
« پاسخ #45 : 22 خرداد 1401، 09:10 ق‌ظ »
باید قابلیت هایی که گراب پشتیبانی نمیکنه رو در pool یا هر چیزی که بهش میگن، همون افراز ریشه، غیرفعال کنید.
و یه افراز دیگه با حجم ۵۰۰ مگابایت و فرمت fat32 بسازید و گراب رو روی اون نصب کنید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. انجمن دکمه تشکر نداره

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #46 : 22 خرداد 1401، 09:42 ق‌ظ »
دوست من ، بخون دوباره :
دارن میگن اگه می‌خواهید روت روی zfs باشه، یا باید موقع ساختن pool، قابلیت‌هایی که گراب پشتیبانی نمی‌کنه رو غیرفعال کنید ، یا اینکه کرنل و initramfs رو جایی قرار بدید که گراب می‌تونه بخون
( یا ) به این معناس که یکی از این دو حالت 🙃
دست کم من اینو فهمیدم ! شایدم اشتباه باشه برداشتم : )
« آخرین ویرایش: 22 خرداد 1401، 01:11 ب‌ظ توسط ㅤSudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #47 : 22 خرداد 1401، 12:29 ب‌ظ »
فقط اینکه جناب دراگون یه نکته ای رو اصلاح میکنم ، دبیان زنده استاندارد رو دارم نه گنوم ، اشتباه کرده بودم ، که این به این معنیه که در محیط tui خواهم بود وقتی خواستیم بریم سراغ شروع کار : )
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #48 : 26 خرداد 1401، 12:33 ق‌ظ »
دیگه نا امید شده بودم 🤩
آرچ و گنوم!

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
  • یه برنامه نویس 13 ساله :)
    • smartnima Website
« پاسخ #49 : 26 خرداد 1401، 12:38 ق‌ظ »
دیگه نا امید شده بودم 🤩

این چه صفحه ای هست؟

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #50 : 26 خرداد 1401، 12:41 ق‌ظ »
پایین پایین صفحه اصلی فروم ، افراد انلاین !
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=who
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #51 : 26 خرداد 1401، 01:13 ق‌ظ »
نقل‌قول
تا جایی که می‌دونم، btrfs snapshot فقط از subvolume که مشخص کردید snapshot می‌گیره.
میشه دستورشو قرار بدید.
با خود دستور btrfs اینکار ممکنه. نحوه استفاده به این شکله:
btrfs subvolume snapshot /path/to/subvolume /path/to/snapshot
/path/to/subvolume/ میشه جایی که subvolume مورد نظر سوار شده.
/path/to/snapshot/ میشه جایی که می‌خواهید snapshot ذخیره بشه.
هر دو باید روی یه فایل‌سیستم btrfs یکسان قرار داشته باشند.

مثلا اگه می‌خواهید از subvolume که روی / سوار شده یه snapahot داخل /snapshots./  با اسم snap1 ایجاد کنید، دستور این شکلی میشه:
btrfs subvolume snapshot / /.snapshots/snap1
مشخصه که لازمه که دستور بالا با دسترسی روت اجرا بشه.
دستور بالا یه snapshot که خواندنی و نوشتنی هست ایجاد می‌کنه. اگه می‌خواهید فقط خواندنی باشه، آپشن r- رو به زیردستور snapshot بدید. مثلا اینجوری:
btrfs subvolume snapshot -r / /.snapshots/snap1

پس نمیپرسم چجوری و با چه دستوری چون اونجور که شما گفتید بهتره اول بریم سراغ btrfs ! هرچند خودم دلم میخواد یه راست برم سراغ zfs ، زحمتش هم برای شما کمتره ( شاید )
با دستور zpool باید اینکار رو انجام بدید. مثلا این رو ببینید:
zpool create -o ashift=12 -O compression=lz4\
-O dnodesize=auto -O normalization=formD -R /mnt\
poolname /dev/sda5
zfs جنبه‌های متفاوت زیادی داره و میشه اونها رو تنظیم کرد. بعضی از اونها رو فقط میشه موقع ساختن pool تنظیم کرد و بعد از اون نمیشه تغییرشون داد.

نقل‌قول
چه خوب ! دقیقا یکی از آپشن های خوب nix و guix ، اینو حتما میخوام !
البته با اون چیزی که توی nix و guix هست فرق داره. توی nix و guix در سطح فایل و با لینک کردن انجام میشه. توی zfs اینها در سطح خود فایل‌سیستم انجام میشه.

نقل‌قول
بعد یه سوال ؟ اون فایل snapshot چقد جا میگیره ؟ قشنگ به اندازه خود dataset مدنظر ؟
اول که snapshot ایجاد می‌کنید، فضای خاصی نمی‌گیره، فقط اونقدری که روی دیسک نوشته بشه یه snapshot از چه چیزی گرفته شده. به همراه یه سری metadata مربوط به اون snapshot که فکر نکنم روی هم به 500KiB برسه.

وقتی شروع به تغییر اطلاعات می‌کنید، حجم اون snapshot بیشتر میشه.
فقط اطلاعاتی که تغییر میدید یا جدید می‌نویسید جای بیشتر اشغال می‌کنند. اطلاعات یکسان بین dataset و snapshot و clone جای مشترکی میگیرن. برای هر کدوم فضای اضافه مصرف نمیشه.
نقل‌قول
خب این خوبه ولی آیا وقتی بخواد میتونه به یه چیز دیگه اختصاص داده بشه اون رم اشغال شده ؟ اگه میشه که خب اصلا محدودیت نمیخواد بزارم براش !
zfs به راحتی اون فضای گرفته رو پس نمیده. فقط برای cache های خودش ازش استفاده می‌کنه. البته یه دستور همراه zfsutils-linux هست تا وضعیت arc رو مشاهده و کنترل کنید. با این دستور میشه arc رو خالی کرد. ولی قسمتی از arc رو خالی نمی‌کنه. اون رو میشه با نوشتن یه چیزی روی یکی از فایل‌های داخل /proc/ یا /sys/ خالی کرد. درست یادم نیست مسیر فایل چی بود و باید چی می‌نوشتید.

برای کامپیوتر‌های معمولی، محدودیت 512MiB برای arc باید کافی باشه. مگه اینکه وضعیت خاصی داشته باشید.

نقل‌قول
نقل‌قول
فکر کنم خود کرنل قابلیتی شبیه همین به اسم bcache داره.
کدوم بهتر و سریع تره ؟ مال کرنل یا zfs ؟
نمی‌دونم. فکر نکنم اصلا بتونید از bcache به جای arc استفاده کنید. ولی مطمئن نیستم.

نقل‌قول
خب ۳ تا dataset میسازم ، یکی بوت بدون اون قابلیت هایی که گراب پشتیبانی نمیکنه ، و یکی روت و دیگری هم همونی که به فایل هام میدم : )
اینجوری نمیشه. این قابلیت‌ها فقط می‌تونند روی کل pool فعال و غیرفعال بشن. نمیشه برای هر dataset جداگانه تنظیم کرد.
وقتی قابلیت‌ها برای یه pool فعال و مورد استفاده قرار میگیرن، دیگه نمیشه اونها رو غیرفعال کرد.

بعضی قابلیت‌ها وقتی فعال میشن، میشه اونها رو غیرفعال کرد، تا وقتی که مورد استفاده قرار نگرفتن. اگه مورد استفاده قرار بگیرن، دیگه نمیشه غیرفعالشون کرد.
بعضی قابلیت‌ها رو همون وقتی فعال می‌کنید دیگه ممکن نیست غیرفعالشون کرد.

به نظرم بهترین گزینه برای روت روی zfs، استفاده از ZFSBootMenu هست.
نقل‌قول
چشم ، امتحانش ضرری نداره ، هر موقع بخوای میشه غیر فعال کنی فشرده سازی رو دیگه ؟
می‌تونید هر وقت بخواهید اون رو خاموش کنید یا تغییر بدید. البته اطلاعات قبلی فشرده باقی می‌مونند. می‌تونید با یه zfs send و zfs receive فشرده‌سازی اونها رو درست کنید.

نقل‌قول
( پس اگه صلاح میدونید btrfs و یا zfs ( 😍️ ) رو توضیح بدید چیکار و کنم چه گام هایی رو پیش برم ، چون من آمادم : )
اول بسته btrfs-progs رو نصب کنید. معمولا این بسته به طور پیش‌فرض توی دبیان نصب نیست.
بعد یه جایی رو با btrfs  فرمت کنید.

یا اینکه کرنل و initramfs رو جایی قرار بدید که گراب می‌تونه بخون
منظورم این بوده که روی یه فایل‌سیستم دیگه که گراب می‌تونه اون رو بخونه قرار بدید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #52 : 26 خرداد 1401، 10:39 ق‌ظ »
نقل‌قول
اول که snapshot ایجاد می‌کنید، فضای خاصی نمی‌گیره، فقط اونقدری که روی دیسک نوشته بشه یه snapshot از چه چیزی گرفته شده. به همراه یه سری metadata مربوط به اون snapshot که فکر نکنم روی هم به 500KiB برسه.

وقتی شروع به تغییر اطلاعات می‌کنید، حجم اون snapshot بیشتر میشه.
فقط اطلاعاتی که تغییر میدید یا جدید می‌نویسید جای بیشتر اشغال می‌کنند. اطلاعات یکسان بین dataset و snapshot و clone جای مشترکی میگیرن. برای هر کدوم فضای اضافه مصرف نمیشه.
من کلا میخوام یدونه snapshot بگیرم از وقتی که همه پیکربندی های سیستمم تموم شده و دیگه آماده استفادس ، که اگه یروزی مبادا رسید ، فقط برگردم به اون snapshot و دوباره نصب نکنم توزیعمو ، پس یعنی دقیقا برمیگردونتت به دقیقا همون وضعیت دیگه ؟
نقل‌قول
اینجوری نمیشه. این قابلیت‌ها فقط می‌تونند روی کل pool فعال و غیرفعال بشن. نمیشه برای هر dataset جداگانه تنظیم کرد.
وقتی قابلیت‌ها برای یه pool فعال و مورد استفاده قرار میگیرن، دیگه نمیشه اونها رو غیرفعال کرد.

بعضی قابلیت‌ها وقتی فعال میشن، میشه اونها رو غیرفعال کرد، تا وقتی که مورد استفاده قرار نگرفتن. اگه مورد استفاده قرار بگیرن، دیگه نمیشه غیرفعالشون کرد.
بعضی قابلیت‌ها رو همون وقتی فعال می‌کنید دیگه ممکن نیست غیرفعالشون کرد.

به نظرم بهترین گزینه برای روت روی zfs، استفاده از ZFSBootMenu هست.
حالا الان که قراره بریم btrfs ولی یعنی نمیشه دو تا pool ایجاد کرد یکی فقط boot و بدون اون آپشن ها ، و یکی شامل دیتاست root و همون افراز فایلام ؟
نقل‌قول
اول بسته btrfs-progs رو نصب کنید. معمولا این بسته به طور پیش‌فرض توی دبیان نصب نیست.
بعد یه جایی رو با btrfs  فرمت کنید.
کل اون هارد gpt بدون افراز رو فرمت کنم با btrfs ؟ دستورش چیه ؟
« آخرین ویرایش: 26 خرداد 1401، 07:36 ب‌ظ توسط ㅤSudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #53 : 26 خرداد 1401، 01:11 ب‌ظ »
با جی پارتد زنده رو کل دیسک gpt که دارم فقط یدونه افراز ساختم ( افراز اضافه برای روز مبادا نمیخوام ) و با btrfs فرمتش کردم ، بصورت پیش گزیده بسته btrfs-progs اینجا نصبه ! با همین توزیع پیش میرم با اجازتون : )
« آخرین ویرایش: 26 خرداد 1401، 07:40 ب‌ظ توسط ㅤSudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #54 : 26 خرداد 1401، 07:17 ب‌ظ »
جناب دراگون ، سعی کردم تا شما بیاین و توضیح بدید چیکار کنم خودم یه حرکت هایی بزنم ولی سر درنیاوردم از ویدیو ها و مقالات آموزشی راستش ..
چیکار کنم واسه باقی مراحل ؟
« آخرین ویرایش: 26 خرداد 1401، 07:40 ب‌ظ توسط ㅤSudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #55 : 26 خرداد 1401، 07:30 ب‌ظ »
بی سیستم موندم 😂 کاش وقتی همه چیزو توضیح دادین اقدام میکردم !
آرچ و گنوم!

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 263
  • 我是氩
« پاسخ #56 : 26 خرداد 1401، 07:40 ب‌ظ »
چه دایرکتوری هایی رو میخواین جدا کنین؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. انجمن دکمه تشکر نداره

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #57 : 26 خرداد 1401، 07:45 ب‌ظ »
من همیشه دو تا افراز xfs میساختم ، یکی ریشه ، یکی افرازی که پرونده های شخصیم روشه ، یعنی خونه رو جدا نمیکنم ، بعد این افراز دوم رو روی نشونی زیر سوار میکردم :
/media/<username>/Fileو بعد از این شاخه یه پیوند ( sym link ) میساختم توی خونه کاربرم !
همینو اینجا میخوام ، چیکار کنم ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #58 : 26 خرداد 1401، 09:42 ب‌ظ »
جناب دراگون راهی هست که همه مراحل و همه کار ها رو با خود نصاب قدیمی دبیان انجام بدیم ؟ اگه هست عالی میشه ، هم افراز بندی و هم همه چیز ، ازونجایی که تو نصاب دبیان میشه به یه شل هم دسترسی داشت حدس زدم بشه : )
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #59 : 26 خرداد 1401، 09:50 ب‌ظ »
در واقع منظورم اینه که نیاز نباشه اول پارتیشن ها رو بسازیم و بعد بریم سراغ نصب ، با همون پارتیشن منیجر نصاب کاراشو انجام بدیم ! ولی خب چه کاریه ؟ بگذرین از اینی که گفتم !
آرچ و گنوم!