انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مخازن توزیع های اصلی و انشعابات آنها (حل شد)  (دفعات بازدید: 768 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 764
  • Linux Mint
با سلام واحترام،
می خواستم بدانم:

۱- تمامی بسته هایی که در مخازن توزیع های اصلی مانند دبیان و آرچ و... وجود دارد ،همگی آنها در  منشعبات آنها مانند ابونتو  و مانجارو و ... وجود دارد؟

۲-آیا امکان دارد که توزیع های منشعب در برخی از بسته ها از سیاست توزیع مادر پیروی نکنند؟  مثلا در توزیع مادر بسته ای باشد و در توزیع فرزند چنین بسته ای نباشد ویا توزیع مادر بسته ای را از مخازن خود حذف کند و توزیع فرزند آن بسته را به مخازن شخصی خود اضافه نماید؟

۳- در آپدیت های مربوط به بسته هایی که هم در توزیع والد و هم فرزند وجود دارد، آیا امکان دارد آپدیتی برای بسته ای در  توزیع فرزند بیاید بدون آنکه آن آپدیت برای آن بسته در توزیع والد آمده باشد؟

۴- در بسته هایی که هم در توزیع والد و هم فرزند وجود دارد ، وقتی من آن بسته را از طریق پکیج منیجر سیستمم می گیرم آن بسته از کجا می آید، مستقیم از مخازن والد یا از مخازن فرزند؟
« آخرین ویرایش: 25 خرداد 1401، 04:51 ب‌ظ توسط norouzi90 »

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 263
  • 我是氩
پاسخ : مخازن توزیع های اصلی و انشعابات آنها
« پاسخ #1 : 24 خرداد 1401، 08:49 ب‌ظ »
سلام

نقل‌قول
  ۱- تمامی بسته هایی که در مخازن توزیع های اصلی مانند دبیان و آرچ و... وجود دارد ،همگی آنها در  منشعبات آنها مانند ابونتو  و مانجارو و ... وجود دارد؟     
به احتمال زیاد بله و به علاوه چند بسته اختصاصی خود توزیع منشعب شده.

نقل‌قول
۲-آیا امکان دارد که توزیع های منشعب در برخی از بسته ها از سیاست توزیع مادر پیروی نکنند؟  مثلا در توزیع مادر بسته ای باشد و در توزیع فرزند چنین بسته ای نباشد ویا توزیع مادر بسته ای را از مخازن خود حذف کند و توزیع فرزند آن بسته را به مخازن شخصی خود اضافه نماید؟
بستگی به توزیع داره. بله

نقل‌قول
۳- در آپدیت های مربوط به بسته هایی که هم در توزیع والد و هم فرزند وجود دارد، آیا امکان دارد آپدیتی برای بسته ای در  توزیع فرزند بیاید بدون آنکه آن آپدیت برای آن بسته در توزیع والد آمده باشد؟ 
بله

نقل‌قول
۴- در بسته هایی که هم در توزیع والد و هم فرزند وجود دارد ، وقتی من آن بسته را از طریق پکیج منیجر سیستمم می گیرم آن بسته از کجا می آید، مستقیم از مخازن والد یا از مخازن فرزند؟
اگر در توزیع والد باشید از مخازن والد
و اگر در توزیع فرزند باشید از مخازن فرزند
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. انجمن دکمه تشکر نداره

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #2 : 24 خرداد 1401، 08:51 ب‌ظ »
ربطی نداره و میتونه باشه و نباشه ، چون اغلب مخازن خودشون رو دارن
بله
بله
مخزان خودشون رو دارن معمولا توزیع های فرزند هم
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #3 : 24 خرداد 1401، 10:05 ب‌ظ »
۱- نه. ممکنه بعضی بسته‌ها موجود نباشن. مثلا apt-listbugs توی مخازن دبیان هست ولی توی مخازن اوبونتو نیست. ولی معمولا تعداد خیلی زیادی از بسته‌ها توی هر دو پیدا میشن.

۲- بله. مثلا اوبونتو قبلا فایرفاکس نسخه معمولی رو داخل مخازنش داشت در حالی که دبیان از فایرفاکس esr استفاده می‌کنه. البته الان فایرفاکس کلا از مخازن APT حذف شده و به جاش می‌تونید اون رو از  snap بگیرید. :P

۳- ممکنه ولی معمولا اینجوری نیست. حداقل من تا حالا ندیدم اینجوری بشه.
ولی ممکنه یه بسته‌ای توی توزیع فرزند موجود باشه ولی توی توزیع والد نه.
مثلا توی اوبونتو zsys وجود داره در حالی که دبیان اون رو نداره. یا مثلا مانجارو یه سری بسته‌های مخصوص به خودش رو داره که توی آرچ لینوکس نیستند. گارودا لینوکس هم همینطور.
در مورد لینوکس مینت هم فکر کنم این قضیه وجود داشته باشه.

۴- بستگی به مخازنی داره که تنظیم کردید به پیکربندی‌های مدیربسته هم مربوطه.
ولی به طور پیش‌فرض توی توزیع والد، بسته‌ها از مخازن خود توزیع والد و توی توزیع‌های فرزند، از مخازن توزیع فرزند دریافت میشن.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #4 : 24 خرداد 1401، 10:49 ب‌ظ »
در دبیان stable ، دو بسته ای بود ( mirage و xpdf )  که آنها را بکار می بردم ولی متاسفانه در لینوکس مینت آنها را نمی بینم. قبلا فکر می کردم هر چی در دبیان stable باشد ، حتما در لینوکس مینت باید باشد.
در دبیان ومینت و... نصب بسته های خارج از مخازن کار درستی نیست.
آیا در تمامی توزیع های گنو/لینوکس نحوه کار بدین صورت است و یا توزیع یا توزیع هایی وجود دارد که چنین ممانعتی در ساختار آنها نباشد؟ 

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #5 : 25 خرداد 1401، 12:55 ق‌ظ »
چه ممانعتی؟ اینکه از خارج از مخازن چیزی نصب نکنید؟ خب توی لینوکس مینت و دبیان هم چنین ممانعتی نیست. اینکه می‌گیم نصب نکنید برای این هست که توی بروزرسانی و نگهداری سیستم‌عامل به مشکل نخورید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #6 : 25 خرداد 1401، 12:04 ب‌ظ »
چه ممانعتی؟ اینکه از خارج از مخازن چیزی نصب نکنید؟ خب توی لینوکس مینت و دبیان هم چنین ممانعتی نیست. اینکه می‌گیم نصب نکنید برای این هست که توی بروزرسانی و نگهداری سیستم‌عامل به مشکل نخورید.
مصداق این جمله تمامی توزیع های گنو/لینوکس است. یا اینکه در توزیع هایی مانند PCLinuxOS ، FreeBSD ،Slackware ، Gentoo  قضیه در این رابطه فرق می کند؟

- آیا مخازن AUR مربوط به آرچ از منظر شما قابل اعتماد هستند؟

- آیا در بسته های موجود در گیت هاب و امثالهم ، نظارتی صورت می گیرد؟ یا فردی حتی می تواند بدافزار تولید کند و در آنجا قرار بدهد؟!

- اگر بسته ای باشد خارج از مخازن اصلی ولی شما ناگزیر به نصب آن بر روی سیستم اصلی تان باشید، آیا رویه ای وجود دارد که آن بسته را به طریق خاصی نصب نمایید تا حداقل آسیب در صورت وجود را تحمل نمایید؟

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 407
« پاسخ #7 : 25 خرداد 1401، 12:27 ب‌ظ »
مصداق این جمله تمامی توزیع های گنو/لینوکس است. یا اینکه در توزیع هایی مانند PCLinuxOS ، FreeBSD ،Slackware ، Gentoo  قضیه در این رابطه فرق می کند؟
- آیا مخازن AUR مربوط به آرچ از منظر شما قابل اعتماد هستند؟
- آیا در بسته های موجود در گیت هاب و امثالهم ، نظارتی صورت می گیرد؟ یا فردی حتی می تواند بدافزار تولید کند و در آنجا قرار بدهد؟!
- اگر بسته ای باشد خارج از مخازن اصلی ولی شما ناگزیر به نصب آن بر روی سیستم اصلی تان باشید، آیا رویه ای وجود دارد که آن بسته را به طریق خاصی نصب نمایید تا حداقل آسیب در صورت وجود را تحمل نمایید؟
این که می‌گیم از خارج مخازن چیزی نصب نکنید، فقط یه توصیه‌ست. می‌تونید هر چی که می‌خواید رو از کد منبع کامپایل کنید. ولی در اون صورت سامانه‌تون ناپایدار می‌شه، و البته می‌تونید مثل ویندوز، دوباره توزیع‌تون رو از اول نصب کنید تا مشکل حل بشه!
توی دانشنامه‌ی آرچ این‌قدر ازش بد گفته که تا به حال جرئت نکردم بیام آرچ!
خیر. قطعاً.
بله. فناوری‌هایی مثل AppImage و Flatpak و Snap دقیقاً برای همین کار ساخته شدن. البته اسنپ رو پیشنهاد نمی‌کنم! بسته‌های اپ‌ایمیج به شکل تک‌پرونده هستن و فقط لازمه به‌شون دسترسی اجرا بدید و نیازی به نصب ندارن. فلت‌پک رو اما باید از مخازن توزیع‌تون نصب کنید و از Flathub (بزرگ‌ترین مخزن بسته‌های فلت‌پک) یا هم مخزن دیگه‌ای، هر چی می‌خواید رو نصب کنید.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #8 : 25 خرداد 1401، 02:16 ب‌ظ »
بله. فناوری‌هایی مثل AppImage و Flatpak و Snap دقیقاً برای همین کار ساخته شدن. البته اسنپ رو پیشنهاد نمی‌کنم! بسته‌های اپ‌ایمیج به شکل تک‌پرونده هستن و فقط لازمه به‌شون دسترسی اجرا بدید و نیازی به نصب ندارن. فلت‌پک رو اما باید از مخازن توزیع‌تون نصب کنید و از Flathub (بزرگ‌ترین مخزن بسته‌های فلت‌پک) یا هم مخزن دیگه‌ای، هر چی می‌خواید رو نصب کنید.

آیا در Flatpak و Snap من  تنها از بسته هایی که در مخازن آنهاست ، می توانم استفاده کنم و مثلا یک بسته ای را که از گیت هاب دانلود کرده ام و می خواهم نصب کنم ربطی به اینها ندارد؟
از AppImage  هم کلا سر درنیاوردم ، آیا در AppImage هم مخازنی وجود دارد که تنها از بسته های مخازن  می توانم استفاده کنم؟ یا اینکه مثلا برنامه نویسی یک بسته ای را برمی دارد و آن را تبدیل به AppImage می کند و می گذارد روی جایی در اینترنت و من آن را از اینترنت دانلود می کنم و نصب می کنم ، در اینجا چون من برنامه نویس نیستم بایستی صبر کنم تا فردی دلش خواست اینکار را بکند و بعد من از آن استفاده کنم؟
یا اینطوری است که هر فردی (لازم نیست برنامه نویس یا توسعه دهنده باشد )، می تواند خودش هر بسته ای که دوست دارد تبدیل به AppImage کند واز آن استفاده کند؟
خلاصه سر در نیاوردم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #9 : 25 خرداد 1401، 03:01 ب‌ظ »
نقل‌قول
آیا در Flatpak و Snap من  تنها از بسته هایی که در مخازن آنهاست ، می توانم استفاده کنم و مثلا یک بسته ای را که از گیت هاب دانلود کرده ام و می خواهم نصب کنم ربطی به اینها ندارد؟
نه ربطی نداره ، اغلب بسته های توی گیت هاب یا appimage ان یا deb یا tar ! نصب هر کدوم هم به روش خودشه : )
نقل‌قول
از AppImage  هم کلا سر درنیاوردم ، آیا در AppImage هم مخازنی وجود دارد که تنها از بسته های مخازن  می توانم استفاده کنم؟ یا اینکه مثلا برنامه نویسی یک بسته ای را برمی دارد و آن را تبدیل به AppImage می کند و می گذارد روی جایی در اینترنت و من آن را از اینترنت دانلود می کنم و نصب می کنم ، در اینجا چون من برنامه نویس نیستم بایستی صبر کنم تا فردی دلش خواست اینکار را بکند و بعد من از آن استفاده کنم؟
بسته های appimage رو باید از سایت اصلی اون نرم افزار ( برای نمونه inkscape ) بگیرید مثلا ، این بسته ها وابستگی هارو با خودشون دارن و بدون نیاز به نصب و کثیف بازی میتونی با دادن قابلیت execute بهشون ، اجراشون کنی !
گویا سایت هایی هم هستن که اینجور بسته هارو جمع آوری میکنن : )
آرچ و گنوم!

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 25 خرداد 1401، 03:09 ب‌ظ »
یا اینطوری است که هر فردی (لازم نیست برنامه نویس یا توسعه دهنده باشد )، می تواند خودش هر بسته ای که دوست دارد تبدیل به AppImage کند واز آن استفاده کند؟
خلاصه سر در نیاوردم!
اسنپ که کاملاً مرکزگراست و فقط می‌تونید از snapcraft.io (اگر اشتباه ننوشته باشم) برنامه نصب کنید.
ولی فلت‌پک هم می‌تونید از فلت‌هاب (که خیلی هم غنی هست) برنامه نصب کنید، و هم از مخازن دیگه یا حتا بسته‌های فلت‌پکی که خود توسعه‌دهندگان ممکنه ارائه بدن (بیش‌تر توی همون فلت‌هاب هستن و غیر از فلت‌هاب فقط نگارش‌های ناپایدار رو دیدم که پرونده‌ی فلت‌پکش رو ارائه بدن).
اپ‌ایمیچ هم مثل یه پرونده‌ست. مثل یه عکس، فیلم و… روش کلیک می‌کنید و برنامه اجرا می‌شه! فقط لازمه قبلش دسترسی اجرا به عنوان برنامه رو به اون پرونده بدید.

منظورتون از بسته‌ای که از گیت‌هاب گرفتید چیه؟ کد منبع؟ تنها راه استفاده از کد منبع، کامپایلشه. باید خود توسعه‌دهنده، پرونده‌ی اپ‌ایمیج یا فلت‌پک رو ارائه بده. بیش‌تر توسعه‌دهندگان این بسته‌ها رو ارائه می‌دن و به‌خصوص برنامه‌هایی که برای گنوم نوشته می‌شن، از فلت‌هاب قابل نصبن.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #11 : 25 خرداد 1401، 04:26 ب‌ظ »
نقل‌قول
Behold! AppImages are usually not verified by others. Follow these instructions only if you trust the developer of the software. Use at your own risk!

https://appimage.github.io/Firefox/

الان دقیقا فهمیدم چکار بایستی بکنم، چرا زودتر نگفتید ، بعد از این یک ایمیل می زنم به توسعه دهنده بسته ای که خارج از مخازن اصلی می خواهم نصب کنم( چه snap باشد چه Flatpak باشد چه AppImage باشد چه کد منبع چه باینری و...) خلاصه سرتان را درد نیاورم می گویم بی زحمت آدرس محل کار و محل زندگی و شمارت تلفن ثابت و موبایل و دو تا نفر که دقیقا می شناسند شما را و... بده که می خواهم بیایم تحقیقات، اگر از تحقیقات دراومدی و به قول معروف توانستم با شما trust نمایم اونوقت اجازه می دهم که بسته ات را روی سیستمم بنشیند و نصبش کنم .با اجازه حالا بروم ببینم ، بسته ای که می خواهم نصب کنم توسعه دهنده اش در کدوم خراب شده ای سکنی دارد یک بلیط دوسره به آنجا بگیرم برای تحقیقات.
کم کم قدر حضرت ویندوز را می دونم، دیگه لااقل اینهمه دنگ و فنگ نداشت!!

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
  • یه برنامه نویس 13 ساله :)
    • smartnima Website
« پاسخ #12 : 25 خرداد 1401، 04:43 ب‌ظ »
سلام
به زبان ساده ی ویندوزی:
Appimage فایل exe پورتیبل،
Snap شبیه مایکروسافت استور، یه جایی که دولوپر ها برنامه هاشون رو میتونن منتشر کنن. (به خرابی مایکروسافت استور هم هست ;))
فلت پک هم مثل اسنپ هست ولی بهتره و اینکه فقط به یه مخزن مثل اسنپ وابسته نیست، برنامه نویس ها میتونن حق انتخاب داشته باشن یا حتی مخزن خودشون رو بزنن : )
این رو هم اضافه کنم که فلت هاب بزرگترین مخزن فلت پک هست. اگه میخواین فلت پک رو نصب کنید میتونید اینجا رو ببینید: https://flatpak.org/setup/
« آخرین ویرایش: 25 خرداد 1401، 04:45 ب‌ظ توسط ɴɪᴍᴀꜰᴀɴɴɪᴀꜱʟ »

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 25 خرداد 1401، 04:43 ب‌ظ »
کم کم قدر حضرت ویندوز را می دونم، دیگه لااقل اینهمه دنگ و فنگ نداشت!!
توی ویندوز هم همینه دیگه! هر چیزی رو بدون این که بدونید مال کی هست و اصلاً چی به چیه، فقط نصب می‌کنید. تازه بعد کرکش هم می‌کنید. پادویروس هم نصب می‌کنید که مثلاً بدافزار نگیردتون!
خوبی جامعه‌ی گنو اینه که لااقل افراد در این مورد هشدار می‌دن.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #14 : 25 خرداد 1401، 04:50 ب‌ظ »
با تشکر فراوان از mskf1383 ، Dragon ، ㅤSudo ، Argon و ɴɪᴍᴀꜰᴀɴɴɪᴀꜱʟ .