انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: یه نظرم لینوکسم بیش از حد رم استفاده میکنه برنامه برای بهینه سازی وجود داره  (دفعات بازدید: 1929 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
من خود متن zram توی اندروید دیدیم! اونم پایین تر از اندروید ۱۲ اگه اشتباه نکنم(یا خود ۱۲) فک کنم سامسونگ بوده

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
و اینکه فرق زد رم و سوآپ چیه؟
از دید کرنل، فرقی با هم ندارند. در واقع کرنل، zram رو یه جور swap می‌بینه و مثل یه فضای swap باهاش برخورد می‌کنه. یه block device هم داخل /dev/ داره.

هر فضای swap، روی یه block device داخل /dev/ قرار داره.
وقتی از یه پارتیشن برای swap استفاده می‌کنید، block device متناظر با اون توی /dev/ استفاده می‌شه.

اگه اون block device مربوط به یه پارتیشن از یه حافظه ذخیره‌سازی با رابط sata/sas باشه، اسم اون block device میشه sdXY باشه. که X یه حرف الفبا و Y هم شماره پارتیشن هست.
اگه مربوط به zram باشه، اسمش zramX هست که X، یه عدده که از صفر شروع میشه.

وقتی یه zram رو فعال می‌کنید، یه block device با مشخصه‌هایی که خواستید، داخل /dev/ ایجاد میشه. بعد می‌تونید با دستورات مرتبط، کرنل رو مطلع کنید که از اون block device به عنوان فضای swap استفاده کنه.

فرق اصلی zram با بقیه انواع swap این هست که توی zram، اطلاعات داده شده فشرده و دوباره روی همون رم ذخیره میشن.

ممنون از توضیحات فقط تو اندروید هم زد رم داریم کاربرد همینو داره؟
تا جایی که یادمه، انگار توی اندروید هم zram هست.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1581
کرنل اینکار رو انجام میده؟یعنی به کرنل لینوکس میتونه ربط داشته باشه؟چون توی ویندوز من چنین چیزی ندیدم ولی تو مک هست
نکته :خیلی از دستورات ترمینال مک به طرز عجیبی شبیه گنو هست نمیدونم چرا
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2587
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
چون پایه همشون یونیکسه. خدا ببامرزتت دنیس. تاثیر گذار ترین فرد در تمام ادوار کامپیوتر به شکل امروزی.
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
فکر میکنم بخاطر یونیکس باشه که به هم گنو لینوکس و BSD ربط داره و مخصوصا مک برگرفته از BSD هست(دقیق نمیدونم)
اره ربطش به کرنل هست zram اسمش تو لینوکس اینه، توی ویندوز هم چنین کاری فکر کنم توسط ویندوز خودکار انجام میشه، منتها اسمش فرق داره

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
کرنل داروین مک همون bsd هست که پروانه ضعیفش منجر به دزدی اپل شد.
آرچ و گنوم!

آفلاین farooqkz

• Full Member
  • *
  • ارسال: 112
    • وب‌سایت شخصی

دزدی واژه مناسبی نیست. پروانه‌اش این اجازه رو داده و نویسنده‌هاش این پروانه رو براش انتخاب کردن در نتیجه راضی بودن.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
کرنل اینکار رو انجام میده؟یعنی به کرنل لینوکس میتونه ربط داشته باشه؟
بله. کرنل لینوکس کار‌های مربوط به zram رو انجام میده. کلا مدیریت حافظه (ram) دست کرنل هست و چیزی نیست که بشه تحت کنترل برنامه‌های user space گذاشت.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
دزدی؟طبق پروانه میتونست استفاده کنه
کرنل اینکار رو انجام میده؟یعنی به کرنل لینوکس میتونه ربط داشته باشه؟
بله. کرنل لینوکس کار‌های مربوط به zram رو انجام میده. کلا مدیریت حافظه (ram) دست کرنل هست و چیزی نیست که بشه تحت کنترل برنامه‌های user space گذاشت.
چقدر جالب ولی ویندوز انجام نمیده طبق تجربه خودم حتی مدیدم سوآپ انجام بده ولی من مجبورم استفاده کنم از این سیستم عامل داغون
یه سوال دیگه اندروید از چه نسخه ای از کرنل لینوکس استفاده میکنه میشه یه کاری کرد گنو از کرنل لینوکس اندروید استفاده کنه ؟به صورت مجازی
_.hartin._

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
میشه یه کاری کرد گنو از کرنل لینوکس اندروید استفاده کنه ؟به صورت مجازی
بله. توزیع‌هایی مثل Droidian این کار رو می‌کنن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
یعنی به راحتی برنامه های گنو رو اجرا میکنه؟
_.hartin._

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
یک سوال نمیشه کاری کرد که گنو از داروین استفاده کنه ؟ (برای حل مشکلاتی که توی m1 برای نصب گنو وجود داره )
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
نه نمیشه چون اپل کلا متن بسته هست مشکلات هم اصلا ربطی به کرنل نداره مثلا درایور گرافیک اصلا با مهندسی معکوس هم نتونستن بسازن
کسی که مک میخره قبول کرده باید از همون سیستم عامل خودش استفاده کنه اگر سیستم عامل دیکه ای بریزه همه چیز بهم میریزه اون قدرت و عظمت ام وان فقط با سیستم عامل خودشه یه عمره دارم تلاش میکنم بفهمونم مک فقط برای مک ساخته شده بعد خیلیا مک میخرن با هزار زحمت ویندوز میریزن میگم چرا کردی خب برو یه لپتاپ درست و حسابی عادی بخر میگه نه کلاسش بالاست
_.hartin._

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
هرکس ازاده با لپ تاپ و کامپیوتر خودش هر استفاده و کاری کنه ! میتونی یک اسکریپ بنویسی که به سی پی یو فشار بیاره یکی به گرافیک بعد دوتا پایه رو هر کدوم بزاری باهاش چای ساز درست کنی !   :D
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
هرکی آزاده با سخت افزارش هرکاری کنه، ولی واقعا گاهی اوقات نمیشه! و واقعا این رو با آرتین موافقم، اخه مگه مجبوری مک بخری همون اول روش بخوای ویندوز یا گنو لینوکس نصب کنی و همه هم میگن نصب نمیشه مشکل داره..
خب یه چیز بخر حداقل بدونی کارت انجام میده..، بعضی سخت افزار هام واقعا کاری نمیشه براش کرد! باید با واقعیت کنار بیایم، طوری ساخته شده که یک نفر هم نتونسته از محدود کردنش فرار کنه چه برسه ما!(منظورم مک نیست)

هرکس ازاده با لپ تاپ و کامپیوتر خودش هر استفاده و کاری کنه ! میتونی یک اسکریپ بنویسی که به سی پی یو فشار بیاره یکی به گرافیک بعد دوتا پایه رو هر کدوم بزاری باهاش چای ساز درست کنی !   :D
ایده خوبیه ولی محیط زیست انقدر نفرینت میکنه اون دنیا پاره ای نه پاره‌ای ها((: