انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: بروزآوری و راه اندازی دبیان  (دفعات بازدید: 3296 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 784
  • Debian + Mate
پاسخ : پارتیشن بندی مناسب برای دبیان
« پاسخ #105 : 28 اسفند 1401، 09:13 ب‌ظ »
قبل از اینکه دبیان را حذف نمایید، یک پیشنهادی داشتم.
یک مدیر پنجره بنام icewm می باشد، در مخازن دبیان هم بسته اش بهمین نام است. لازم نیست در اینجا چیز خاصی را حذف نمایی و یا تنظیم خاصی انجام بدهید. بگذار سیستمت بهمین حالت باشد و اگر دوست داشتی icewm را نصب کن(مثلا من آنرا در synaptic نصب کردم ،عکس 1) و فقط ببین آیا مشکلاتی که در اینجا داشتی در آنجا هم داری؟البته نمی‌خواهم زیاد درگیر جزئیات محیط آنجا شوی. فقط یکمی در آنجا با سیستمت کار بکن، مثلاً از مرورگر فایرفاکس استفاده کن و ...  ببین مشکلاتت در محیط آنجا هنوز هست یا نه؟
برای رفتن به محیط آن بایستی بعد از اینکه آنرا نصب کردی، از سیستمت لاگ اوت نمایی و سپس در  محیط لاگین سیستمت دنبال اسمش بگردی، برای راحتی کارت یک عکس از آن و از جایی که می‌شود، آنرا انتخاب کرد تا به محیطش وارد  شد از سیستم خودم برایت می گذارم. بدنبال یک عکسی از آچار یا چرخ دنده در محیط لاگین  باش.(عکس 2 و 3)

و عکس چهارم هم مربوط به محیط آنجاست.

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2616
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #106 : 28 اسفند 1401، 09:56 ب‌ظ »
نقل‌قول
قبل از اینکه دبیان را حذف نمایید، یک پیشنهادی داشتم.
یک مدیر پنجره بنام icewm می باشد، در مخازن دبیان هم بسته اش بهمین نام است. .....
من lxqt را پیشنهاد می‌‌کنم
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
  • ارسال: 204
« پاسخ #107 : 29 اسفند 1401، 09:08 ق‌ظ »
سلام.
از اینکه وقت گذاشتی و این راهنمایی را پست کردی ازت متشکرم.
اینجا چند سوال برای من پیش میاد:
1- اگر این فرمول کار کرد یعنی همیشه باید از دبیان به این شکل استفاده کنم یا این راهیست که مشکل تشخیص داده بشه؟
2- پس باید حتما نصبش کنم چون تا نصب نکنم که گمان نمیکنم بشه بآن محیط وارد شم.چون شما گفتید:«اگر دوست داشتی icewm را نصب کن».

بشنوید تا در عظمت شناور شوید.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Soviet_Anthem_Instrumental_1955.ogg

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #108 : 29 اسفند 1401، 09:13 ق‌ظ »
می‌تونید این میزکار ها را باهم داشته باشید و بینشون سوئیچ کنید و ببینید که کدومو دوست دارید. وقتی یکی را انتخاب کردید می‌تونید بقیه را حذف کنید

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #109 : 29 اسفند 1401، 01:19 ب‌ظ »
من فکرنمیکنم دخل وتصرفی در آن خروجی داشتم.چون شما گفتید که کمی با سیستم کارکنم بعد آن دستورها را بدم منهم دوبار مرورگر و Inkscape رابازکردم تا بقول شما کمی کارکرده باشم البته کاری با اینک اسکیپ نمیکردم فقط بازش کرده بودم. ...
منظورم خروجی dmesg نبود. اون چهار تا دستور آخر رو گفتم. البته با چیز‌هایی که تا الان دیدم، خروجی ۳ تا اولی فکر نکنم نیاز بشه.
فقط خروجی lspci -k رو بذارید.

وقتی توی ترمینال یه چیزی می‌زنید و یه سری خروجی تولید میشه، اگه اون خروجی‌ها از اندازه ترمینال بزرگتر باشند، خروجی‌های قدیمی‌تر میرن بالا.
گوشه راست ترمینال یه چیزی هست که می‌تونید موس رو ببرید روی اون و بکشیدش بالا تا خروجی‌های قبلی رو هم ببینید. درست مثل مثل وقتی توی مرورگر وب اینکار رو انجام می‌دید.

نقل‌قول
synaptic  را داشتم یعنی اول نداشتم بعد که دوستان گفتند آپدیت کنم خودش آمد و یک عکسی هم گذاشتم که نشان میداد که gnome software درونش هست حالا نمیدانم همان هست که شما میگید یا یک مورد دیگه است. ...
synaptic و دستور apt هر دو از یه جا چیز‌ها رو دریافت می‌کنند. می‌تونید gnome software رو هم از طریق synaptic و هم دستور apt نصب کنید.
توی gnome software نظرات و اینجور چیز‌ها هم داره.

تقصیر فایرفاکس هم نبود فالکون را نصب کردم بدتر شد جوریکه خواستم با دبیان پست بگذارم پشت سرهم گیر کرد مجبور شدم بیام روی رایانه ی ویندوزی. انگار هرچه باش ورمیرم وسعی میکنم ببینم علت گیر کردنش چیه بد تر میشه. یک جایی باید گزارش این خطا ها در دبیان سیو شده باشه.اگر آدرس بدین بریم آن گزارش ها را ببینیم شاید راه حل مشکل را زود تر و بدون سعی وخطا بدست بیاوریم.
فکر کنم به شتاب‌دهنده سخت‌افزاری ربط داره. مطمئن نیستم.
یه بار شتا‌ب‌دهنده سخت‌افزاری توی برنامه‌های گرافیکی رو از کار بندازید و ببینید فرقی ایجاد میشه یا نه.
اول بسته xinit رو نصب کنید چون به دستور startx نیازه هست و این دستور هم همراه این بسته قرار داره.
sudo apt install xinit

بعد از کاربر خودتون خارج بشید.
برید توی tty شماره ۲. برای اینکار، می‌تونید کلید‌های ctrl + alt + f2 رو بزنید.
توی اون محیط، نام کاربری و بعد رمزعبورتون رو وارد کنید.
این دستور رو اونجا بزنید
startx -- :2 vt2 -extension GLX
الان باید محیط گرافیکی بالا بیاد.

توی این محیط فایرفاکس رو باز کنید و ببینید مثل قبل هست یا نه.
« آخرین ویرایش: 29 اسفند 1401، 09:46 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #110 : 29 اسفند 1401، 06:09 ب‌ظ »
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] nForce3 Serial ATA Controller
Kernel driver in use: sata_nv
Kernel modules: sata_nv, ata_generic
00:0b.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation nForce3 250Gb AGP Host to PCI Bridge (rev a2)
00:0e.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation nForce3 250Gb PCI-to-PCI Bridge (rev a2)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
Kernel driver in use: k8temp
Kernel modules: k8temp
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation NV34 [GeForce FX 5500] (rev a1)
Kernel driver in use: nouveau
Kernel modules: nouveau
02:07.0 Modem: SILICON Laboratories Intel 537 [Winmodem] (rev 04)
Subsystem: SILICON Laboratories Intel 537 [Winmodem]
me@me-pc:~$

مثل اینکه در مرحله ی startx موفقیت بدست نیامد تا برم برای tty درست میگم؟

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #111 : 29 اسفند 1401، 06:25 ب‌ظ »
داش خودت بگیر دیگه بنده خدا اشتباه کرده.

اینو نصب کن
sudo apt install xinit

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #112 : 29 اسفند 1401، 06:30 ب‌ظ »
کنجکاو شدم ببینم این tty چه شکلیه. یک پنجره ی فول و سیاه مثل کماند ویندوز بود وظاهرا کپی پیست هم نمیشه انجام داد و باید همه چیز را تایپ کنم درسته؟ و طرز خارج شدن از این محیط چجوریه؟ چون نوار پنل هم دیده نمیشه.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #113 : 29 اسفند 1401، 06:32 ب‌ظ »
اصل cli همین tty  هست. بله. فقط تایپ( کپی پیست طرز خودشو داره). فعلا همون دستوری که جناب دراگون گفتو بزن ببین که محیط گرافیکی  بالا میاد یا نه و همینطور  firefox چطوره؟
« آخرین ویرایش: 29 اسفند 1401، 06:49 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #114 : 29 اسفند 1401، 06:57 ب‌ظ »
نقل‌قول
داش خودت بگیر دیگه بنده خدا اشتباه کرده.

داش بقربونت آخه من ناشی از کجا بدانم اشتباه کرده؟ من چون نمیخوام کاری را عوضی انجام بدم شاید خرابکاری بشه اینه که هرچه شما بنویسید کپی میکنم.

حالا آن دستور را انجام دادم و درعکس زیر میبینید.

بعد رفتم در محیط تی تی وای ۲ و اسم و رمز را وارد کردم و بدنبالش آن دستور را تایپ کردم ولی محیط گرافیکی نیامد تا مرورگر را باز کنم.آیا در آن دستور هم اشتباهی بوده؟

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #115 : 29 اسفند 1401، 07:07 ب‌ظ »
بهترین اطمینان ، اطمینان برآمده از دانش خود فرده و نه دانش دیگران البته در مواردی که قطعا بهش مسلط باشی.( البته مشورت همیشه عالیه)
آیا در آن دستور هم اشتباهی بوده؟ نمیدونم  :P
بسته xinit  که  از قبل نصب بوده و در اون مشکلی نیست. آیا وقتی دستور ..... -- startx را میزنید خطایی ( هر خروجی) نمیده؟
« آخرین ویرایش: 29 اسفند 1401، 09:02 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19710
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #116 : 29 اسفند 1401، 08:57 ب‌ظ »
البته در مواردی که قطعا بهش مصلط باشی.
مسلّط
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #117 : 29 اسفند 1401، 11:01 ب‌ظ »
کنجکاو شدم ببینم این tty چه شکلیه. یک پنجره ی فول و سیاه مثل کماند ویندوز بود وظاهرا کپی پیست هم نمیشه انجام داد و باید همه چیز را تایپ کنم درسته؟ و طرز خارج شدن از این محیط چجوریه؟ چون نوار پنل هم دیده نمیشه.
برای برگشتن به محیط گرافیکی کافیه برید توی اون tty که محیط گرافیکی داخلش اجرا شده.
معمولا محیط گرافیکی روی tty شماره ۷ اجرا میشه. با ctrl + alt + f7 می‌تونید برید توی اون tty.
بعضی وقتا هم روی tty شماره ۱ هست. با ctrl + alt + f1 می‌تونید برید روی اون.

معمولا از tty شماره ۲ تا ۶، logind اجرا شده که فقط با متن کار می‌کنه. روی اونها هم میشه محیط گرافیکی اجرا کرد.
tty شماره ۸ و بالاتر هم به طور پیش‌فرض چیزی روی اونها اجرا نشده.

بعد رفتم در محیط تی تی وای ۲ و اسم و رمز را وارد کردم و بدنبالش آن دستور را تایپ کردم ولی محیط گرافیکی نیامد تا مرورگر را باز کنم.آیا در آن دستور هم اشتباهی بوده؟
نمی‌دونم چرا محیط گرافیکی نیومده.
خودم امتحان کردم، انگار با این روش استفاده از شتاب‌دهنده سخت‌افزاری غیرفعال نمیشه.
اگه نمیشه اون رو به طور کامل از کار انداخت، سعی کنید توی فایرفاکس تنظیم کنید که ازش استفاده نشه.

برای اینکار اول فایفاکس رو باز کنید و برید توی تنظیمات اون. توی صفحه اصلی فایرفاکس، سمت رایت بالا ۳ تا خط زیر هم هستند. اگه اون رو بزنید، یه منو کوچک باز میشه. توی اون منو بزنید رو setting تا وارد تنظیمات فایرفاکس بشید.

بعد از قسمت‌های سمت چپ، برید روی General.
توی این صفحه، قسمت Performance رو پیدا کنید.
بعد که این قسمت رو پیدا کردید زیر اون قسمت، تیک گزینه Use recommended performance settings و Use hardware acceleration when available رو بردارید.

فایرفاکس رو ببندید و دوباره باز کنید. ببینید همچنان موقع استفاده از فایرفاکس مشکل پیش میاد یا نه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #118 : 04 فروردین 1402، 08:18 ق‌ظ »
سلام و تبریک عید باستانی نوروز بر باشندگان ایران گسترده.

بکمک دوستان تلاش کردم که مشکل دبیان را حل کنم و هرراه حلی که پیشنهاد شد رفتم. اینطور که متوجه شدم, ظاهرا  میزکار Xfce میزکار اصلی دبیان نیست. میگم احتمال نداره که مشکل از همین میزکار Xfce باشه؟ اگر چنین گمانی ممکن است بفرمائید میزکار اصلی دبیان کدام میزکار است و چطور آنرا نصب و این یکی را پاک کنم.

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 513
« پاسخ #119 : 04 فروردین 1402، 08:41 ق‌ظ »
دبیان میزکار پیش‌فرض نداره. شما همون اول نصب انتخاب می‌کنی که کدوم میزکار برات نصب بشه.