انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: طریقه بکاپ گرفتن از یک نرم افزار و استفاده پس از نصب دوباره  (دفعات بازدید: 998 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین بریتانیای کبیر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2272
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
نقل‌قول
بد شانسی منه دیگه، اکثر اپ ها بسته نصب آفلاین برای اوبونتو و دبیان دارند، فقط vlc کوتاهی کرده
بسته های خارج از مخزن رسمی نصب نکنید، مخزن خارجی هم اضافه نکنید چون باعث ناپایداری و نا ایمنی میشه. خوب کاری کرده.
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
  • ارسال: 195
بسته های خارج از مخزن رسمی نصب نکنید، مخزن خارجی هم اضافه نکنید چون باعث ناپایداری و نا ایمنی میشه. خوب کاری کرده.
با قسمت اول حرفات موافقم که نباید خارج از مخازن و منابع رسمی چیزی نصب کرد ولی در مورد قسمت بعد که گفتی Vlc کار خوبی کرده بسته آفلاین درست نکرده عرض کردم که هیچ منطق درستی در پشت فوبیای شما نسبت به پکیج آفلاین وجود نداره. همین DVD چهار گیگاباتی دبیان که بنده دانلود و نصبش کردم یک پکیج آفلاین محسوب میشه نسبت به ایزوی boot only دبیان با حجم ۲۰۰ مگابایت. احتمالا میخواهید به تیم دبیان بگید ایمیج های DVD اش رو هم حذف کنه! اون DVD ها رو برای کشورهایی مثل ایران که اینترنت با ثبات ندارند درست کرده. اتفاقا باید ازش تشکر کنیم. کسی که دنبال بسته نصبی آفلاین هست همون آفلاین رو نیاز داره، چرا چندتا از بچه های انجمن در برابر این خواسته گارد میگیرند؟ در ضمن وقتی بسته ای رو از سایت رسمیش میگیریم از لحاظ سلامتی تفاوتی با نصب آنلاین نداره، کاری با مسائل فنی و طریقه آپدیت شدن نداریم که قطعا نصب از اپ استور برتری داره، ولی کسی که بسته آفلاین میخواد نیازش همونه.
« آخرین ویرایش: 03 بهمن 1402، 11:43 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19563
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
در ضمن وقتی بسته ای رو از سایت رسمیش میگیریم از لحاظ سلامتی تفاوتی با نصب آنلاین نداره
اوه اوه. این خیلی اشتباهه! هیچ تضمینی وجود نداره که چیزی که روی پایگاه رسمی یه نرم‌افزار هست، همونی باشه که ادعا می‌کنه.
بارها برنامه‌هایی رو داشتیم که پایگاه وبشون نگارشی دستکاری رو شده رو برای نصب گذاشته بود.
اصلاً دلیل استفادهٔ ما از توزیع‌ها اینه که به هیچ‌کسی اعتماد نکنیم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
هیچ تضمینی وجود نداره که چیزی که روی پایگاه رسمی یه نرم‌افزار هست، همونی باشه که ادعا می‌کنه.
بارها برنامه‌هایی رو داشتیم که پایگاه وبشون نگارشی دستکاری رو شده رو برای نصب گذاشته بود.
حتی برنامه های معتبر مثل Vlc ؟ خب برای دریافت فایل آفلاین راه دیگه ای وجود نداره، یا بایستی توسعه دهندگان سیستم عامل پکیجش رو ساخته باشند یا توسعه دهندگان خود برنامه. راه دیگه ای برای دریافت فایل آفلاین از یک منبع مطمئن به ذهن من نمیرسه. البته نصب از استور برتری داره ولی خب موضوع صحبت ما فایل آفلاین برای شرایط بدون اینترنت هستش.
« آخرین ویرایش: 06 بهمن 1402، 11:14 ق‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین بریتانیای کبیر

• High Hero Member
  • *
توزیع های گنو حجم زیادی برای بروزرسانی مصرف نمیکنن(البته بستگی به نوع توزیع، تعداد نرم افزار های نصب شده و مقدار زمان گذشته از آخرین بار بروزرسانی هم داره).
اگه همه چیز فیلتر هم بشه آینه های ایرانی هم وجود داره.
اکه واقعا اینقدر به امنیت اهمیت میدید همیشه بروزترین نسخه موجود در مخزن توزیعو داشته باشید.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
توزیع های گنو حجم زیادی برای بروزرسانی مصرف نمیکنن(البته بستگی به نوع توزیع، تعداد نرم افزار های نصب شده و مقدار زمان گذشته از آخرین بار بروزرسانی هم داره).
اگه همه چیز فیلتر هم بشه آینه های ایرانی هم وجود داره.
اکه واقعا اینقدر به امنیت اهمیت میدید همیشه بروزترین نسخه موجود در مخزن توزیعو داشته باشید.
دبیانم up to date هست با همه نرم افزاراش. فایل نصبی vlc رو برای شرایط کاملا آفلاین میخواستم یعنی زمانی که حتی آینه های بومی در دسترس نباشند این امکان وجود داشته باشه که روی یک کامپیوتر Debian نصب کنم و باهاش فیلم تماشا کنم.
فرض کنید یک خانه-باغ در حومه شهر دارید که در باغش کشاورزی میکنید و در اتاقکش یک کامپیوتر یا سیستم all-in-one دارید و به خط تلفن و اینترنت هم دسترسی ندارید و میخواهید در زمان استراحت باهاش فیلم تماشا کنید. در این حالت دیگه آپدیت بودن اهمیتی نداره و فقط میخواهید کارتون راه بیفته. عدم وجود یک نصاب آفلاین vlc برای توزیع های لینوکس باعث میشه که لینوکس از انتخاب های شما (برای این شرایط) خط بخوره و ناچارأ به نصب ویندوز روی بیارید. نصاب آفلاین با همه بدی هاش این امکان رو به شما میده که بدون دسترسی به اینترنت یا نیاز به جابجایی کامپیوترتون برای وصل کردنش به اینترنت، از پتانسیل هاش استفاده کنید. اکثر برنامه ها هم نصاب آفلاین برای توزیع های لینوکس درست کرده اند، فقط vlc این کارو نکرده.
« آخرین ویرایش: 06 بهمن 1402، 01:16 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
همون‌طور که گفتم برای این شرایط باید از تصویرهای دی‌وی‌دی دبیان استفاده کنید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
بله ظاهرا راه دیگه ای نیست. حدس میزنم در DVD شماره ۲ باشه. البته اگه کسی میدونه که vlc در کدام dvd هست لطفا به من هم اطلاع بده.
« آخرین ویرایش: 06 بهمن 1402، 09:36 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
به این سادگی‌ها نیست. vlc در کم‌ترین حالتش به این بسته‌ها وابستگی داره:
libaribb24-0 libcddb2 libdvbpsi10 libebml5 libmatroska7 libmd4c0 libopenmpt-modplug1 libprotobuf-lite32 libqt5core5a libqt5dbus5 libqt5gui5 libqt5network5 libqt5svg5 libqt5widgets5 libqt5x11extras5 libresid-builder0c2a libsidplay2 libspatialaudio0 libvlc-bin libvlc5 libvlccore9 libxcb-xinerama0 libxcb-xinput0 vlc-bin vlc-data vlc-plugin-base
هرکدوم از این بسته‌ها ممکنه روی یکی از دی‌وی‌دی‌ها باشن.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
به این سادگی‌ها نیست. vlc در کم‌ترین حالتش به این بسته‌ها وابستگی داره:
libaribb24-0 libcddb2 libdvbpsi10 libebml5 libmatroska7 libmd4c0 libopenmpt-modplug1 libprotobuf-lite32 libqt5core5a libqt5dbus5 libqt5gui5 libqt5network5 libqt5svg5 libqt5widgets5 libqt5x11extras5 libresid-builder0c2a libsidplay2 libspatialaudio0 libvlc-bin libvlc5 libvlccore9 libxcb-xinerama0 libxcb-xinput0 vlc-bin vlc-data vlc-plugin-base
هرکدوم از این بسته‌ها ممکنه روی یکی از دی‌وی‌دی‌ها باشن.
وای اینکه خیلی بده!   :'(  فکر کردم با دانلود یک DVD اضافه مشکل حل میشه. باید ۲۰ تا DVD دانلود کنم برای یک نرم افزار ۴۰ مگابایتی که هر تیکه اش رو توی یک DVD گذاشتن! پس عملآ این روش منتفی هستش.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
دوستان من گوگل هم کردم خیلی از افراد گفته بودند محتویات پوشه /var/cache/apt/archives رو در حافظه جانبی کپی کنیم حله. شما مطمئنید این روش جوابگو نیست؟ (البته فعلا نمیتونم تست کنم چون نیازمند پاک کردن سیستم عامل و از نو نصب کردنشه)
« آخرین ویرایش: 08 بهمن 1402، 12:08 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین بریتانیای کبیر

• High Hero Member
  • *
منتفیه!
یعنی نمیشه.
به جای گوگل کردم از جست‌وجو کردم استفاده کنید خیلی عاقلانه تره!
« آخرین ویرایش: 08 بهمن 1402، 01:37 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
منتفیه!
یعنی نمیشه.
کلمه منتفی چه مشکلی داره؟!  ???
« آخرین ویرایش: 08 بهمن 1402، 04:03 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
یا باید خدا رو بخوای، یا خرما رو. اگه رایانه‌ات به نت وصله، می‌تونی این کار رو بکنی. ولی اگه اصلاً اینترنت نداری، سیاههٔ مخازنت با اون رایانه‌ای که به اینترنت وصل بوده و به‌روز شده متفاوته و نمی‌شه بسته‌هاشون رو روی هم استفاده کرد.
فقط در صورتی می‌تونی این کار رو بکنی که؛
۱. روی هر دو رایانه اینترنت داشته باشی
۲. هر دو رو با sudo apt update به روز کرده باشی
۳. روی رایانه‌ای که می‌خوای ازش کپی کنی، از aptitude یا apt-get استفاده کنی. خود apt بعد از نصب انبارهٔ بسته‌ها رو پاک می کنه.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
مورد سوم رو بیشتر توضیح میدید؟ منظورتون اینه که روی کامپیوتری که بسته مورد نظر روش نصبه باید دستوری بزنیم که با apt-get شروع میشه بعد بسته رو میشه انتقال داد به کامپیوتری که این بسته رو نداره؟ درست متوجه شدم؟