انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: عدم توانایی تشکیل یک primary partitions برای نصب گنو/ لینوکس مورد نظر  (دفعات بازدید: 484 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین rbenyro

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 61
سلام و درود خدمت دوستان عزیز
من میخواستم یکی از توزیع های اوبونتو رو روی سیستمم نصب کنم
در نتیجه تصمیم گرفتم اول اوبونتو ولی حال حاضر نظرم روی دبیان هست
منتهی یک مشکل دارم
من یک ssd دارم که ویندوزم روی این ssd نصب هست
حالا میخواستم که یک primary partitions برای محل نصب توزیع لینوکسم درست کنم
همونطور که در تصویر زیر میبینید

نوع پارتیشن من mbr هست و بیشتر از 4 پارتیشن نمیتونم درست کنم که مشخصا یکیش درایو c هست و دوتاش توسط ویندوز درست شده و یکی هم درایو d هست که من برای کارای ویندوزیم بهش نیاز دارم ولی داخلش چیز خاصی نیست میتونم جابه جاش کنم برای عملیات های احتمالی
خب من میخواستم توزیعم از همون unallocated روی ssd درست بشه برای سرعت بهتر
منتهی امکان پذیر نیست
خودم سرچ کردم به این نتیجه رسیدم که اگر dynamic کنم میتونم بیشتر از 4 پارتیشن درست کنم منتهی متوجه شدم اونوقت ویندوز بوت نمیشه روی داینامیک و اگر هم بشه کاری کرد، نهایتا باید دوباره ویندوزم پاک بشه و کل هارد فرمت بشه که اجازه بدین تنبلیم مانع این کار بشه
حالا سوالم از دوستان اینه که چه راه حل های پیشنهادی روبروم هست که بتونم توزیعم رو در یک پارتیشن مجزا بر روی ssd نصب کنم؟
ممنون میشم راهنمایی کند
« آخرین ویرایش: 22 بهمن 1402، 12:07 ب‌ظ توسط rbenyro »

آفلاین بریتانیای کبیر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2435
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
از اونجایی که چیز زیادی در این دیسک ندارید(حداقل از عکس اگه بشه گفت)، حتما حتما حتما از پرونده هاتون روی این دیسک روی یک دیسک دیگه پشتیبان تهیه کنید و پارتیشن تیبل این ssd را از mbr به gpt تغیر بدید.(با این کار کل کل پارتیسن ها پاک میشه).
حتما حتما. در روفوز پارتیشن تیبلو gpt بزارید.
فقط قبل این کار بایوستون بروزه؟
و البته مثله اینکه دوتا دییک پر سامانتون دارید درسته؟
« آخرین ویرایش: 22 بهمن 1402، 12:49 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین rbenyro

• Jr. Member
  • *
اینطوری که من متوجه شدم پس حتما باید ویندوزمو عوض کنم و دوباره پارتیشن بندی برب اساس gpt کنم
یک سوال gpt و dynamic به هم ارتباطی دارن؟
و بایوسم هم چک نکردم اگر آموزش در این زمینه باری مادر بورد های ایسوس p8h61 دارین ممنون میشم راهنمایی کند
و در مورد سوال آخرتون هم دیسک آخری فلش مموری بوتیبل شده با دبیان هست ودومی هم هارد دیسک اطلاعات شخصیم هست
ممنون از راهنماییتون

آفلاین بریتانیای کبیر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2435
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
نه gpt و dynamic ربطی به هم ندارن.
dynamic یه جورایی مثل LVM گنو هست.
به علت اینکه mbr فضای خیلی کوچکی داره، بهشتر از چهار پارتیشن primary نمیتونید روی اون دیسک بسازید.
گنو هم اصلا روی پارتیشن های dynamic ویندوز نصب نمیشه.
mbr کم کم داره منسوخ میشه و کار باهاش کمی سخته.
پیوند زیر خوب توضیح داده. ولی کارایی که گفته رو انجام ندید
https://www.alohard.com/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%88-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%AA%DB%8C%D8%B4%D9%86-primary-%D8%A8%D9%87-logical-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%B9/شما اگه بتونید دیسک هاتونو به gpt تبدیل کنید خیلی کارتون راحت تره.
---
:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
قبل از هر کاری اگه نمیخواید بایوسو بروز کنید و خطر بروز اونو به جون بخرید پس کاریی که گفتمو انجام ندید تا دیگران با همین حالت mbr راهنماییتون کنن.

اول باید بایوستونو بروز کنید. اگه  دو سه سالی هست بروز نشده، اونو بروز کنید تا هم از نحوه نصب uefi پشتیبانی کنه و هم از gpt.
 برید به سایت شرکت سازنده و در قسمت بارگیری درایور ها.
بروز ترین نگارش بایوس مخصوص مدل دستگاهتونو بارگیری کنید. حتما نگارش مخصوص مدل خودتونو از سایت سازنده رایانه بارگیری کنید. و پرونده(فایل) بارگیری شده رو اگه فشرده شده بود استخراج کنید(اگه فشرده هم نبود خودشو) درون یک فلش که با فایل سیستم fat32 فرمت شده و روش هیچی نیست کپی پیست کنید.
اول رایانه حتما به برق مطصل باشه. اگه به هر علتی فرایند بروزرسانی بایوس به مشکلی بخوره شاید مجبور شید مادربوردتونو عوض کنید، تعمیر هم اگه بشه خیلی سخته تعمیرش
بعد فلشو به رایانه وصل کنید، بعد رایانه رو خاموش روشن کنید(قبل از خاموش روشن کردن رایانه فلشه با رایانه وصل باشه)، بعد موقع بوت رایانه رو از بایوس بوت کنید.
در بایوس یک گزینه هست به اسم eseay flash. اونو بزنید و از فلشتون اون پرونده بایوسو انتخاب کنید.
شاید چند بار رایانه خاموش روشن بشه و ... حدود ۲۰ دقیقه اصلا نزدیک رایانه نرید و بزارید کار خودشو بکنه، به هیچ وجه فرایندو متوقف نکیند.

بعد میتونید دیسک هارو با پارتیشن تیبل gpt فرمت کنید.
« آخرین ویرایش: 22 بهمن 1402، 02:06 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین rbenyro

• Jr. Member
  • *
درود و سپاس فراوان
ممنون از راهنماییتون مشکل حل شد