انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکل در درایور nvidia  (دفعات بازدید: 1217 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19706
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : مشکل در درایور nvidia
« پاسخ #15 : 26 امرداد 1403، 04:06 ب‌ظ »
فقط باید چیزی که خود اوبونتو پیشنهاد می‌ده رو نصب کنید. نصب برنامه خارج از مخازن باعث خرابی سامانه می‌شه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1263
« پاسخ #16 : 27 امرداد 1403، 03:08 ب‌ظ »
اخیرا مجبور به استفاده از کارت گرافیک انویدیا روی دبیان ۱۲ با راه‌اندازهای انحصاری شدم.

بسته‌های داخل مخزن دبیان ۱۲ قدیمی هستند.
هیچ یک از بسته‌های contrib و non-free داخل توزیع دبیان stable و testing کار نمی‌کنند و سامانه در مراحل راه‌اندازی پس از گذر از GRUB قادر به نمایش تصویر نیست.

من برای راه‌اندازی کارت گرافیک زیر از بسته‌های درون sid استفاده کردم.
NVIDIA Corporation GP107 [GeForce GTX 1050 Ti] (rev a1)
پیشنهاد: با توجه به توضیحات بالا اگر روی اوبونتو ۲۴.۰۴ نیستید به این نسخه به روزسانی کنید شاید باوجود بسته‌های به روزتر از راه‌انداز nvidia مشکل حل شود.

تذکر:‌ در نظر داشته باشید راه‌حل‌های اینچنینی و کاربرد بسته‌های انحصاری توصیهٔ انجمن نیست در اغلب موارد به ویژه در صورتی که تجربهٔ کافی نداشته باشید سامانه را دچار مشکلات جدی در درازمدت خواهد کرد.

* آیا می‌توانم خارج از مخازن رسمی برنامه نصب کنم؟

« آخرین ویرایش: 28 امرداد 1403، 08:26 ب‌ظ توسط esmaeelE »

آفلاین Aminavy-r

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 56
« پاسخ #17 : 30 امرداد 1403، 03:22 ب‌ظ »
یعنی اون چیزی که nvidia-detect میگه توی مخازن پایدار نبود؟
من قبلا توی دبیان ۱۱ بسته nvidia-driver رو نصب می کردم (طبق پیشنهاد nvidia-detect) ولی موقع از ارتقا به دبیان ۱۲ پیام داد که درایور 470 دیگه توی nvidia-driver نیست و یا باید یه بسته دیگه (اسمش یه چیزی مثل nvidia-driver-tesla-470 بود) رو نصب کنید و یا از nouveau استفاده کنید. بعد از اینکه ارتقا تموم شد سامانه از nouveau استفاده میکرد،‌ من همون بسته‌ای که nvidia-detect پیشنهاد میداد (الان دیگه nvidia-driver نیست) رو نصب کردم، ولی سیستم رو که restart میکردم دوباره به nouveau بر می گشت. بعد رفتم و دوباره توضیحات رو خوندم و گفته بود که باید با ابزاری به اسم glx-update (یا update-glx دقیقا یادم نیست) درایوری که باید استفاده بشه رو انتخاب کنی. من هم همین کار رو کردم و درست شد.
این طور که شنیدم nouveau از سری kepler بهتر از بقیه پشتیبانی می کنه. برای من هم که سری kepler هست مشکل خاصی نداره ولی بازم خیلی کندتر از درایور انحصاری هست و اینکه کارت گرافیک خیلی داغ تر هم میشه.
اخیرا که دقت کردم دیگه مثل قبل وقتی سامانه رو روی تعلیق میزارم مشکلی پیش نمیاد. قبلا وقتی که از درایور انحصاری استفاده می کردم یه وقتیایی بعد از تعلیق سیستم فریز میشد ولی الان دیگه مشکلی نداره.

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1263
« پاسخ #18 : 01 شهریور 1403، 11:39 ب‌ظ »
مشکلات درست از وقتی شروع شد که خواستم گرافیک انویدیا را فعال کنم.
تا پیش از آن، کار با گرافیک درونی اینتل مشکلی نداشت و خروجی صفحهٔ نمایش هم مناسب بود.

روی دبیان ۱۲ پایدار، راه‌انداز کارت گرافیک نصب و راه‌اندازی شد ولی پس از گذر از مراحل راه‌اندازی و رسیدن به lightdm تصویر نمایشگر مرتب روشن و خاموش می‌شد و عملا امکان کار با آن نبود.

زمانی برای بررسی‌های بیشتر روی آن نبود با ارتقای راه‌انداز انویدیا به نسخه‌ای که روی sid هست مشکل حل شد.