انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: آرچ لینوکسی ٪100 آزاد و مطابق گنو  (دفعات بازدید: 3189 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین atralheaven

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 47
آرچ لینوکسی ٪100 آزاد و مطابق گنو
« : 23 امرداد 1390، 08:10 ق‌ظ »
تا اون جایی که من فهمیدم Parabola یه توزیع لینوکس ٪100 آزاد هست که اسمش توی لیست توزیع‌های لینوکس آزاد از سایت گنو اومده: http://www.gnu.org/distros/free-distros.html
توی سایت رسمی این توزیع نوشته شده که اگه کاربر آرچ هستیم نیاز نیست این توزیع رو دانلود و نصب کنیم، به‌جاش یه راهنمای چند مرحله‌ای برای داشتن آرچی آزاد نوشتن . ببینید: http://wiki.parabolagnulinux.org/Migration
حالا من کاربر آرچ هستم، مراحل کار هم ظاهرا چندان پیچیده نیست، اگر بخوام به این توزیع مهاجرت کنم (دورن آرچ مطابق راهنما) آیا نرم‌افزارهای غیر آزاد رو از دست می‌دم؟ مثلا می‌تونم فایرفاکس رو داشته باشم؟ یا کدک‌های مولتی‌مدیا رو؟ جدا از این کلا نرم‌افزارهای آزاد تا چه حد گسترده هستن؟

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
پاسخ به: آرچ لینوکسی ٪100 آزاد و مطابق گنو
« پاسخ #1 : 23 امرداد 1390، 10:47 ق‌ظ »
فایرفاکس نرم افزار بازه. فقط درایور انحصاری& بر خی کدکها& جاوای سان& برخی درایورها رو ندارید به همراه فلشپلیر.
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین atralheaven

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 23 امرداد 1390، 10:53 ق‌ظ »
خب این‌جوری یه‌کم سیستم لنگ می‌زنه. درمورد کدک‌ها و درایورها چه راه جایگزینی وجود داره؟ فکر کنم کلا کدک‌ها پشتیبانی نمی‌شن و باید فایل‌های مورد نظرمون رو به یه فرمت آزاد تبدیل کنیم، درسته؟ درضمن آیا منبعی می‌شناسید برای فهمیدن این که آیا فلان برنامه آزاده یا نه؟

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 23 امرداد 1390، 11:05 ق‌ظ »
خب این‌جوری یه‌کم سیستم لنگ می‌زنه. درمورد کدک‌ها و درایورها چه راه جایگزینی وجود داره؟ فکر کنم کلا کدک‌ها پشتیبانی نمی‌شن و باید فایل‌های مورد نظرمون رو به یه فرمت آزاد تبدیل کنیم، درسته؟ درضمن آیا منبعی می‌شناسید برای فهمیدن این که آیا فلان برنامه آزاده یا نه؟

یه نصیحت صادقانه: اگر قصد کار با کامپیوتر را دارید این کار (پاکسازی غیر آزاد ها) رو انجام ندهید راحت ترید :)
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.

آفلاین atralheaven

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 23 امرداد 1390، 11:10 ق‌ظ »
نقل‌قول
یه نصیحت صادقانه: اگر قصد کار با کامپیوتر را دارید این کار (پاکسازی غیر آزاد ها) رو انجام ندهید راحت ترید :)

فعلا قصد تست دارم، ببینم چی می‌شه. فکر می‌کنم تو این جور مسائل زیاد راحت طلب نیستم، اگه بودم همون اول ویندوز رو ول نمی‌کردم کلا روی لینوکس سوئیچ کنم یا بعد از اون از اوبونتو بیام روی آرچ. درسته که سختی داره ولی این احتمال هست که ارزشش رو داشته باشه، پس تست می‌کنم :)
« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1390، 11:12 ق‌ظ توسط atralheaven »

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 23 امرداد 1390، 11:12 ق‌ظ »

فعلا قصد تست دارم، ببینم چی می‌شه. فکر می‌کنم تو این جور مسائل زیاد راحت طلب نیستم، اگه بودم همون اول ویندوز رو ول نمی‌کردم کلا روی لینوکس سوئیچ کنم یا بعد از اون از اوبونتو بیام روی آرچ. درسته که سختی داره ولی این احتمال هست که ارزشش رو داشته باشه، پس تست می‌کنم :)
[/quote]

بحث راحت طلبی نیست. بحث نبود معادله :) مثلا من عمنرا بتونم معادلی مثل درایور انویدیا پیدا کنم :)

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599

آفلاین atralheaven

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 23 امرداد 1390، 11:20 ق‌ظ »
پس یه جورایی کمبود احساس می‌شه... مثل هسته‌ی هرد. به هر حال ممنون.

آفلاین atralheaven

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 23 امرداد 1390، 11:23 ق‌ظ »

دقیقا همون لیستی بود که دنبالش می‌گشتم! مرسی

آفلاین atralheaven

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 23 امرداد 1390، 05:27 ب‌ظ »
فقط دوستان یه مسئله‌ای هست، من توزیع trisquel رو دانلود کرده بودم، امروز رایتش کردم الان از همون توزیع دارم این متن رو می‌نویسم. مسئله این‌جاست که این توزیع فایل ام‌پی‌تری رو پخش کرد! تا اون جایی که من می‌دونم حتی اوبونتو هم به طور پیش‌فرض این کار رو نمی‌کنه چه برسه به trisquel که در اصل نباید کدک‌ها رو پشتیبانی کنه! جریان چی‌ه؟

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599
« پاسخ #10 : 23 امرداد 1390، 06:54 ب‌ظ »
trisquel که در اصل نباید کدک‌ها رو پشتیبانی کنه! جریان چی‌ه؟
توی فرومش یکجا این بحث شده بود:
نقل‌قول
Grubb: I'm living in Europe and as far as i know, in Europe it is legal to use free implementaions of patented codecs (correct me if I'm wrong). If I install for e.g. a free software MP3 codec in Trisquel will it be still a 100% free software system?
نقل‌قول
quidam: Sure. But Trisquel plays mp3 already, so there is no need to add codecs.
نقل‌قول
AndrewT: trisquel plays mp3s, but it doesn't encode them