انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چند تا سوال اساسی  (دفعات بازدید: 2222 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آزاد کار کوچک

• Full Member
  • *
  • ارسال: 208
  • 哈米德
چند تا سوال اساسی
« : 28 بهمن 1390، 05:09 ب‌ظ »
سلام ،چند تا سئوال داشتم:
اول اینکه من به صورت دستی به اینترنت کانکت میشم و رو حال اتوماتیک نیست بعد از چند دقیقه قطع میشما دیگه کانکشن هم وجود نداره که باز کانکت بشم مجبورم ریست کنم تا مشکل حل بشه هر چند دقیقه یک بار اینجوره.
دوم اینکه اگه بخوام لینوکسم را عوض کنما چه جور میشه از تمام برنامه ها و آپدیت ها بک آپ بگیرم که برا دفعه بعد نخوام باز دانلود کنم
سوم اینکه یه جیزیا دانلود میکنم میره تو پوشه دانلود بعد دیگه نمیشه move کرد بزارم جای دیگه هرچی cut میکنم گزینه paste غیر فعاله
نرم‌افزار آزاد به خودی خود در بقیه حوزه‌های زندگی به شما آزادی نمی‌بخشد. برای به دست آوردن آن آزادی‌ها باید بجنگید.

"ریچارد استالمن"

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
پاسخ به: چند تا سوال اساسی
« پاسخ #1 : 28 بهمن 1390، 06:06 ب‌ظ »
سلام حامد.
نقل‌قول
اول اینکه من به صورت دستی به اینترنت کانکت میشم و رو حال اتوماتیک نیست بعد از چند دقیقه قطع میشما دیگه کانکشن هم وجود نداره که باز کانکت بشم مجبورم ریست کنم تا مشکل حل بشه هر چند دقیقه یک بار اینجوره.
چجور به اینترنت وصل میشی که این اتفاق میوفته؟ اگر ADSL داری تنظیمات ارتباط رو بزار داخل مودم تا خودش شماره گیری کنه و به اینترنت وصل بشه.
نقل‌قول
دوم اینکه اگه بخوام لینوکسم را عوض کنما چه جور میشه از تمام برنامه ها و آپدیت ها بک آپ بگیرم که برا دفعه بعد نخوام باز دانلود کنم
این مورد در صورتی ممکن هست که دیستروی مبدا و مقصدت یکی باشه یا از نظر ساختار بسته‌های نرم‌افزاری هماهنگ باشن. مثلا از اوبونتو به آرچ لینوکس نمی‌تونی همچین کار انجام بدی. اگر از اوبونتو می‌خوای به اوبونتو بری، محتویات کش apt یعنی آدرس:
/var/cache/apt/archivesرو پشتیبان بگیر و در اوبونتو جدید (همون آدرس) کپی کن.
نقل‌قول
سوم اینکه یه جیزیا دانلود میکنم میره تو پوشه دانلود بعد دیگه نمیشه move کرد بزارم جای دیگه هرچی cut میکنم گزینه paste غیر فعاله
چه برنامه‌ای منظورت هست؟ اگر فایرفاکس رو میگی برو به Preferences => General و مشخص کن که دانلودها رو در کدوم آدرس قرار بده. میتونی تنظیم کنی که هر بار که فایلی می‌خواد دریافت بشه آدرسش رو ازت بپرسه ;)
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین آزاد کار کوچک

• Full Member
  • *
  • 哈米德
« پاسخ #2 : 29 بهمن 1390، 12:16 ق‌ظ »
سلام ساسان عزیز
من ADSL دارم اما مودمم خراب شده بردم هم برا گارانتی اما باز درست نشد با تنظیم اتوماتیک وصل نمیشه فقط با دستی کار میده مجبورم از اون استفاده کنم ولی قطعی دارم
برا بک آپ گرفتنم مورد سوم نمیزاره من اینکاریا که میگی انجام بدم میگم که کپی نمیکنه میگه تو قسمت permission مشکل دارم اما نمیفهمم چیه و گرنه برا مطالب دانلودی همین کارا میکنم قبل از دانلود مسیرا میدم بهش
نرم‌افزار آزاد به خودی خود در بقیه حوزه‌های زندگی به شما آزادی نمی‌بخشد. برای به دست آوردن آن آزادی‌ها باید بجنگید.

"ریچارد استالمن"

آفلاین Mostafa Jalilianfar

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1085
« پاسخ #3 : 29 بهمن 1390، 12:39 ق‌ظ »
برای کپی کردن ۲ کار می تونی انجام بدی
راه گرافیکیش اینه که توی ترمینال(ctrl + Alt +t ) بنویسی sudo nautilus البته اگه از محیط کنوم استفاده می کنی و اگه kde باید ینویسی sudo dolphin
البته راه بی دردسر اینه که بنویسی sudo cp /home/hamed.vaezi/downloads /media/windows partition منظور از اولی محل فایل و دومی مقصد
« آخرین ویرایش: 29 بهمن 1390، 12:40 ق‌ظ توسط MustafaJF »
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین آزاد کار کوچک

• Full Member
  • *
  • 哈米德
« پاسخ #4 : 29 بهمن 1390، 01:13 ق‌ظ »
راه گرافیکیش اینه که توی ترمینال(ctrl + Alt +t ) بنویسی sudo nautilus البته اگه از محیط کنوم استفاده می کنی و اگه kde باید ینویسی sudo dolphin
البته راه بی دردسر اینه که بنویسی sudo cp /home/hamed.vaezi/downloads /media/windows partition منظور از اولی محل فایل و دومی مقصد

دوست عزیزم تا دستور اولا میزنم صفحه ای که باز میشه توش درایو های NTFS و محتویات Home مثل music ,download اینا نیست با دستور دوم هم ارور میده گلم

"ریچارد استالمن"

آفلاین buggen

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 28
« پاسخ #5 : 29 بهمن 1390، 01:37 ق‌ظ »
این دستور بزن بعد یک بار cut کن
ببین مشکلت حل میشه
sudo chmod -R 777 ~/Downloads
« آخرین ویرایش: 29 بهمن 1390، 01:53 ق‌ظ توسط buggen »

آفلاین Mostafa Jalilianfar

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1085
« پاسخ #6 : 29 بهمن 1390، 10:57 ق‌ظ »

دوست عزیزم تا دستور اولا میزنم صفحه ای که باز میشه توش درایو های NTFS و محتویات Home مثل music ,download اینا نیست با دستور دوم هم ارور میده گلم

آخپث می خوای چیکار filesystem رو که داری برو توی اون بعد home و بعد باقی ماجرا
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #7 : 29 بهمن 1390، 03:21 ب‌ظ »
نقل‌قول
من ADSL دارم اما مودمم خراب شده بردم هم برا گارانتی اما باز درست نشد با تنظیم اتوماتیک وصل نمیشه فقط با دستی کار میده مجبورم از اون استفاده کنم ولی قطعی دارم
توی ویندوز هم مشکل قطعی داری یا فقط تو لینوکس اتفاق میوفته؟
نقل‌قول
برا بک آپ گرفتنم مورد سوم نمیزاره من اینکاریا که میگی انجام بدم میگم که کپی نمیکنه میگه تو قسمت permission مشکل دارم اما نمیفهمم چیه و گرنه برا مطالب دانلودی همین کارا میکنم قبل از دانلود مسیرا میدم بهش
برای کپی کردن بسته‌ها از اون آدرس نباید مشکل دسترسی داشته باشی ولی برای کپی به اون آدرس چرا.
من بودم این‌جوری عمل می‌کردم:
mkdir ~/apt-cache
cp /var/cache/apt/archives/* ~/apt-cache
دستور اول میاد یه دایرکتوری (فولدر) به اسم apt-cache در خانه (Home) ایجاد می‌کنه و دستور دوم تمام فایل‌های دایرکتوری /var/cache/apt/archives/ رو که در واقع تمام بسته‌هایی هستن که نصب یا آپدیت کردی، به اون‌جا کپی می‌کنه.
بعد وقتی اوبونتو جدید رو نصب کردم با این دستورات فایل‌هایی که کپی کرده بودم رو میفرستم به دایرکتوری کش apt که از اون‌ها استفاده کنه:
sudo cp ~/apt-cache/* /var/cache/apt/archives/به همین راحتی :)
مشکلت با مکان دانلودها حل شد؟
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3284
    • هزاردستان
« پاسخ #8 : 30 بهمن 1390، 08:47 ق‌ظ »
دوست عزیز لطفا برای ارسالهاتون عناوین مناسب انتخاب کنید! اینجوری کاربرانی که اطلاعاتی در این مورد دارن سریعتر ارسال شما رو می‌بینن و بهتون پاسخ میدن و بعد اینکه پرسش و پاسخ‌های شما راحت‌تر مورد استفاده سایر کاربران قرار می‌گیره. ممنون :)

نکته دوم اینکه برای سوالات مختلف پستهای جداگانه بزنید. اینجوری جوابهای سریعتر و کاملتری دریافت خواهید کرد :)

نقل و قول از قوانین انجمن
نقل‌قول
۱۷. برای ارسالهای خود عناوین متناسب با متن ارسال انتخاب نمائید. به عنوان مثال «فقط شبکه» یا «مشکل پشت مشکل» عناوین نامناسب و «به اشتراک گذاری اینترنت در اوبونتو» در صورتی که متن سوال نیز در همین مورد باشد یک عنوان مناسب است.
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین آزاد کار کوچک

• Full Member
  • *
  • 哈米德
« پاسخ #9 : 01 اسفند 1390، 06:23 ب‌ظ »
نقل‌قول
توی ویندوز هم مشکل قطعی داری یا فقط تو لینوکس اتفاق میوفته؟
نقل‌قول
برای کپی کردن بسته‌ها از اون آدرس نباید مشکل دسترسی داشته باشی ولی برای کپی به اون آدرس چرا.
من بودم این‌جوری عمل می‌کردم:
mkdir ~/apt-cache
cp /var/cache/apt/archives/* ~/apt-cache
دستور اول میاد یه دایرکتوری (فولدر) به اسم apt-cache در خانه (Home) ایجاد می‌کنه و دستور دوم تمام فایل‌های دایرکتوری /var/cache/apt/archives/ رو که در واقع تمام بسته‌هایی هستن که نصب یا آپدیت کردی، به اون‌جا کپی می‌کنه.
بعد وقتی اوبونتو جدید رو نصب کردم با این دستورات فایل‌هایی که کپی کرده بودم رو میفرستم به دایرکتوری کش apt که از اون‌ها استفاده کنه:
sudo cp ~/apt-cache/* /var/cache/apt/archives/به همین راحتی :)
مشکلت با مکان دانلودها حل شد؟

نه ساسان جان فقط توی لینوکس قطع میشه

مشکل برا دانلود هم حل شد داداش

"ریچارد استالمن"