انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: طراحی تبلت برای اوبونتو  (دفعات بازدید: 29661 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
پاسخ : طراحی تبلت برای اوبونتو
« پاسخ #75 : 08 شهریور 1391، 03:36 ب‌ظ »
دوستان طرحاتون جالب هستن.موفق باشین.
یه نکته رو بگم . طراحی تبلت یا محصولات این چنینی فقط شامل طراحی و خلاقیت نیست چون این محصولات هنری نیستن بلکه قراره مردم ازشون استفاده کنن پس عامل مهم در طراحی در نظر گرفتن خواست مردمه. کیبردهای اینچنینی با اینکه جالبن اما اکثرا چنین محصولاتی رو نمی خرن چون بهش عادت ندارن. کسی که همیشه روی کامپیوتر یا موبایل با کیبورد عددی ۳در۳ کار کنه نمی تونه بیاد رو لپتاپش به این کیبوردهای خلاقانه جدید عادت کنه. اکثر ما موقع تایپ حتی به صفحه کلید نگاه هم نمی کنیم چون کیبرد مورد استفاده مون رو کامپیوتر لپتاپ موبایل تبلت یکیه. به همین دلیل تمامی شرکتها از کیبوردهای یکسانی استفاده میکنن چون باعث سرعت و راحتی میشه.در غیر اینصورت محصولاتشون به فروش نمی رسه مثلا نوکیا دو سه مدل از گوشیهاش کیبورد های متفاوتی داره که تو بازار شکست خوردن.
اگه از ویندوز 8 استفاده کرده باشید یا عکس ها و فیلم هاش رو دیده باشین میدونین که کیبرد جدید ویندوز برای سرعت بخشیدن به تایپ طراحی شده و امکان تغییر چیدمان کلید ها رو به کاربر داده ؛ یعنی هر کس با توجه به سلیقه و راحتی نوعی از کیبرد رو انتخاب کنید.
در ضمن من کلا با کیبرد دایره ای برای حروف مخالفم اما برای اعداد بنظرم زیبایی بالا میره و سرعت هم تغییری نمی کنه در ضمن هر کس هم نیاز داشت میتونه از کیبرد 3 در 3 (ماشین حساب) استفاده کنه.
دوستان طرحاتون جالب هستن.موفق باشین.
یه نکته رو بگم . طراحی تبلت یا محصولات این چنینی فقط شامل طراحی و خلاقیت نیست چون این محصولات هنری نیستن بلکه قراره مردم ازشون استفاده کنن پس عامل مهم در طراحی در نظر گرفتن خواست مردمه. کیبردهای اینچنینی با اینکه جالبن اما اکثرا چنین محصولاتی رو نمی خرن چون بهش عادت ندارن. کسی که همیشه روی کامپیوتر یا موبایل با کیبورد عددی ۳در۳ کار کنه نمی تونه بیاد رو لپتاپش به این کیبوردهای خلاقانه جدید عادت کنه. اکثر ما موقع تایپ حتی به صفحه کلید نگاه هم نمی کنیم چون کیبرد مورد استفاده مون رو کامپیوتر لپتاپ موبایل تبلت یکیه. به همین دلیل تمامی شرکتها از کیبوردهای یکسانی استفاده میکنن چون باعث سرعت و راحتی میشه.در غیر اینصورت محصولاتشون به فروش نمی رسه مثلا نوکیا دو سه مدل از گوشیهاش کیبورد های متفاوتی داره که تو بازار شکست خوردن.
موافقم. طراحی فقط نقاشی کردن نیست. قابلیت استفاده بسیار مهمه. طراحی باید روان‌شناسانه هم باشه. علاوه بر اون باید به مسایل دیگه ای مثل محل قرارگیری مدارات، میزان گرمایی که تولید می کنن و میزان فاصله آیتم ها و سرعتی که برای ارتباطشون لازم دارن و خیلی چیزهای دیگه توجه بشه. و همینطور که دوستمون گفتن باید یکپارچگی با سایر محصولات هم تا حد بالایی رعایت بشه. کاربر به یه پیش زمینه برای اعتماد کردن نیاز داره...
این تازه اول کاره. بنظرم باید چند تا طرح داده بشه , نظرسنجی انجام بشه , با استفاده از مزایای هر طرح و باتوجه به نظرسنجی ها کار روی طرح نهایی آغاز بشه.
خب پس اون سه تا دکمه ی tab swither ر و هم از اون بالا برمی داریم ولی در یک دکمه خلاصه نمی کنیم! به نظرم اگه سه دکمه باشند مثل یک شش ضلعی کشیده که دو طرفش کار رفتن به تب بعدی و قبلی رو میکنه و در وسط هم کعر کلیدهای alt+tab .
در مورد tab switcher باید بگم بهتره اوبونتو تغییر کنه نه یک کلید اضافه!!!یه چیزی مثل ویندوز 8 : جابجایی بین برنامه ها با کشیدن انگشت از لبه‌ی سمت چپ صفحه نمایش به وسطهای صفحه
یا حتی میشه گفت با وجود یونیتی و لانچ‌بارش اصلا نیازی به این دکمه نیست. به جای فشار دادن یک دکمه آیکن اون در لانچ‌بار را فشار می‌دهیم ؛ به همین سادگی :D
بهتره نظر سنجی بشه
مثل این که زیاد با ExtraLEDجدا حال نکردین! پس دوباره می,چسبونیمش !
نظرسنجی :)
« آخرین ویرایش: 09 شهریور 1391، 04:37 ب‌ظ توسط sorena100 »

آفلاین amirHP

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 75
    • binazir
« پاسخ #76 : 15 شهریور 1391، 08:28 ق‌ظ »
ما هم بچه بودیم از این طرح‌ها زیاد میزدیم. البته آخرش هم به هیجا نرسید. چون داریم تو یه دنیای واقعی زندگی می‌کنیم و تو این دنیای واقعی چیزهای واقعی می‌خوایم. کسی اگه خیلی علاقه داره بهتره به جای طرح زدن تکنولوژی ها و نحوه‌ی درست کردن تبلت رو یاد بگیره تا حداقل بتونه طرح‌های اجرایی بزنه.

آفلاین Midgårdsormen

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 900
« پاسخ #77 : 15 شهریور 1391، 09:14 ق‌ظ »
طرح زدن جزئی از فرآیند ساخت تبلته...الزاما هم نیازی نیست که از طرز کار تبلت با خبر باشید!
بیشتر باید ارگونومیو مد نظر داشته باشید
این دیگه هنر مهندسین شرکته که سخت‌افزارو بتونن تو طرح شما جا بدن

تکنولوژی‌ها ممکنه در یک فاصله‌ی زمانی پنج ساله کن‌فیکون بشن و با چیزهای جدیدتر جایگزین بشن
این طرح شاید(میگم شاید) الان عملی نباشه،ولی معلوم نیست چند سال دیگه وضع به همین منوال بمونه
« آخرین ویرایش: 15 شهریور 1391، 09:17 ق‌ظ توسط Midgårdsormen »

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #78 : 27 شهریور 1391، 10:29 ق‌ظ »
تو این دنیا همه چی شده طراحی. بهترین و سریع ترین وسیله رو هم که بسازی اگه زیاد قشنگ نباشه کمتر کسی جذبش میشه.

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #79 : 27 شهریور 1391، 10:33 ق‌ظ »
راستی بلندر بلد نیستم و وقت یاد گرفتن هم ندارم به همین دلیل نمی تونم طرح 3 بعدی ارائه بدم.البته 3D Max بلدم.
اگه کسی بلده کمک کنه تا بقیه هم بتونن طرح هاشون رو ارائه بدن.

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #80 : 27 شهریور 1391، 10:34 ق‌ظ »
ما هم بچه بودیم از این طرح‌ها زیاد میزدیم. البته آخرش هم به هیجا نرسید. چون داریم تو یه دنیای واقعی زندگی می‌کنیم و تو این دنیای واقعی چیزهای واقعی می‌خوایم. کسی اگه خیلی علاقه داره بهتره به جای طرح زدن تکنولوژی ها و نحوه‌ی درست کردن تبلت رو یاد بگیره تا حداقل بتونه طرح‌های اجرایی بزنه.
نحوه درست کردن رو هم یاد می گیریم

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #81 : 21 مهر 1391، 06:05 ق‌ظ »

امروز پس از حدود ۲ ماه از آخرین طرح ، یکسری بازنگری ها و اندازه گیری ها (اندازه های نسبی) صورت گرفت که گفتم به اطلاعتون برسونم.
به دلیل اینکه در سال تحصیلی به سر میبریم دسترسی به بلندر ندارم و فقط روی کاغذ میکشم.
شرح این طرح:
مجموع ابعاد دو نمایشگر نسبت ۱۶:۹ دارد.
نمایشگر اصلی نسبت ۴:۳ دارد.
دکمه ی زیر نمایشگر دوم با تغییر در طراحی و کارایی مواجه شد که شامل سه کلید که دو کلید کوچک طرفین برای جابه جا شدن بین pageهای نمایشگر دوم است و دکمه ی بزرگ تر وسط برای خاموش/روشن کردن نمایشگر دوم میباشد.
یک ایده از گوشی xperia mini گرفتم که آرم اوبونتو (که شامل سه کلید power , restart , monitor power است) با شکلی دایره ای که دارد در بالای تبلت نیز با یک طرح دایره ای با همان اندازه دور webcam مطابقت می کند(البته دایره ی ناقصی است).
حاشیه ی پایین نصف حاشیه ی هر طرف از تبلت است.
اگر دقت کنید یک کلید کشیده را نیز بین دو نمایشگر (همان جایی که دو نمایشگر از هم جدا شده اند) مشاهده می کنید که می تواند به عنوان یک کلید(مثلا عمل راست کلیک) یا دو کلید(برای جابه جایی میان پنجره ها) استفاده شود.
پشت تبلت هم فکر کنم که باید پرزدار باشد(مثل نکسوس۷) تا نگه داشتن آن راحت باشد که با رنگ بنفش نسبتا درخشان و آرم نارنجی درخشانی چشم نوازی کند(شاید شما دوست نداشته باشید!)
دو سمت تبلت هم بنا به ایده ی دوستمون کلیدهای افزایش/کاهش صدا و play به صورت قسمتی از آرم اوبونتو قرار خواهد گرفت.
شما چه نظری درباره ی این تخیلات دارید؟؟؟!
راستی ببینید میشه اون دایره ی بالا رو برای نشان دادن میزان باتری استفاده کرد(نور آن در webcam تاثیر منفی ندارد؟)؟
با تشکر
« آخرین ویرایش: 21 مهر 1391، 06:28 ق‌ظ توسط hsn6 »

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #82 : 21 مهر 1391، 03:50 ب‌ظ »
حاشیه های چپ و راست باید کمتر باشه.
ضخامت اسکرین دوم هم زیاده
نسبت طول به عرض با توجه به زیبا شناسی باید 1/6 بشه.(مثلا طول 16 و عرض 10)
پشتش خوبه
اگه بشه میزان باتری رو اون بالا نشون داد عالی میشه
بازم میگم با وجود لانچر یونیتی نیازی به وجود کلید برای جابجایی بین برنامه ها نیست.

راستی برای امتحان اوبونتو در صفحات لمسی اون رو روی تخته هوشمند (smart board) کلاسمون نصب می کنم و ازش یه فیلم میگیرم ببینیم خوب عمل می کنه یا نه و کدوم میز کار بهتره.(خوش به حال ما که تخته لمسی داریم ;D ;D ;D)

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 534
« پاسخ #83 : 21 مهر 1391، 04:39 ب‌ظ »
دنیا در حال حاضر داره به سمت سادگی و زیبایی پیش میره...بهتره تا جای ممکن از دکمه و این چیزها کم بشه و اگر هم قراره باشه اصلا تو ذوق نزنه...یهنی بهتره همون دایره یا مستطیل باشه (یا مربعی ک مثلا ۴۵ درجه چرخیده باشه! ک باز خودم همون حالت کلاسیک و ساده رو ترجیح میدم)...اینا فرمهایی هستن ک هیچوقت تکراری نمیشن..اما فرم دکمه به اون شکلی ک توی طرح دستی زدید به نظرم خیلی زود دل رو میزنه و تکراری میشه..

قاب کار هم خیلی ضخیمه...الان دور دوره BorderLess هاست! پس باید خیلی ضریف کار کنید  ;)

منم اگه بتونم حتما یه طرح میزنم

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #84 : 23 مهر 1391، 09:03 ب‌ظ »
روی تخته امتحان کردم جالب بود فردا صبح زنگ اول بیکاری داریم یه فیلمی میگیرم ازش آپلود میکنم.

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #85 : 28 مهر 1391، 07:43 ب‌ظ »

این چطوره؟
۱-دکمه های پایین رو برداشتم
۲-سه تا دکمه کوچولو بین دو نمایشگر هست که برای جابه جایی بین صفحات مختلف نمایشگر دوم یا همون extraled  هست و دکمه ی وسط برای پرش به لانچر یونیتی.
۳-اگه نفهمیدید جایی رو پست های قبلی رو بخونید!

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #86 : 28 مهر 1391، 08:22 ب‌ظ »
سلام...
چیزایی که به نظرم میرسه میگم...دوستام منو میشناسن معمولا اولین چیزیکه میبینم ایرادای کاره امیدوارم ناراحت نشید ...همیشه دونستن ایراد باعث پیشرفته...تو مایه های Bug report همین اوبونتو که اگه نباشه دیگه باید ردجا بزنه...

خوب اول به نظرم هنوز خیلی ضخامت لبه ها زیاده باید تا یک دوم یا حتی یک سوم یا بیشتر  نازک بشه..

اینکه دکمه هارو برداشتید خیلی خوبه  چون بهتره اگر قراره تبلت بشه همه چی لمسی باشه...بعد اون نوار نازک که نمایشگر رو دو نیم کرده کار خیلی جالبیه اما به شرطی ک مجازی باشه یعنی اونم جزئی از تصویر نمایگر باشه و دکمه هاش لمسی باشن ولی اگر قرار باشه واقعا نمایشگر دو نیم شه خوب قسمت کوچیک توی نمایش فیلم بی استفاده میمونه...حالا نمیدونم شما کدوم حالت مد نظرته..

دیگه همین دیگه...یه توصیه هم میکنم اگر به طراحی علاقه داری خط کش رو بزار کنار با دست ازاد طراحی کن حتی تبلت رو ..درسته شکل مستطیلی داره اما استفاده از خط کش زنده بودن طرح رو از بین میبره (البته همیشه برای کمک گرفتن ازش باید دم دست باشه!)...همینطور سعی کن توی پرسپکتیو طراحی کنی نا از نماهای بالا  و کنار .. و اینکه حالا ک ۳دی بلدی حجم کار رو بزن هر چقدر هم خام باشه برای درک و معرفیش به بقیه بهتره...

اینا رو نگاه کن چند روز پیش زدم برای همین تاپیک اما بعدا پشیمون شدم از انتشارش چون کلی ایراد طراحی دیدم توش  به هر حال میزارم ایرادایی هم که به نظرم میرسه میگم شما هم بگید:

این طرح دستی (با تبلت توی MyPaint):

https://www.dropbox.com/s/kry7ynhwuwtbw15/tablet.jpg

این همون طرح که با گیمپ پخته شده:

https://www.dropbox.com/s/l2xs7wsus2cp637/Tablet-Design-01.jpg

ایراداش..اون چراغ ابی رنگ خیلی بزرگه ..به نظرم بهتره اون ضخامت لبه ی پایین که زیاده بره بالای تبلت چون دست معمولا از بالا تبلتو میگیره (البته مطمئن نیستم)  لبه های کار بهتره یکم (خیلی کم) گرد بشه الان خیلی تیزه... توی لبه های ضخیم LCD تک رنگ میشه کار کرد برای نمایش یه سری از اطلاعات! ..کلا چیز جدیدی نداره صرفا برای پر کردن وقتم این و زدم...شاید بشه بیشتر روش کار کرد..

موفق باشی  ;)

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #87 : 28 مهر 1391، 09:44 ب‌ظ »
بابا ایولا ما توی این انجمن ابرطراح هم داریم ها!
دارم دیوونه میشم . از پست اول این تاپیک تا حالا ۸۰ درصد طرح زیر و رو شده؛ اگه extraLed رو هم بیخیال شیم تمامی عناصر  ایده ی اولیه ام با خاک یکسان میشه!
اصلا مهم نیست ، مهم اینه که آخرش با هم به یک طرح مشترک برسیم(البته شاید هم چندتا طرح رو با هم فرستادیم!)
یه چیزی میگم به هیشکی نگید : من تا حالا تبلت دست نگرفتم
ولی نمیدونم این borderless ها رو چه جوری میشه توی دست نگهشون داشت؟

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #88 : 28 مهر 1391، 09:53 ب‌ظ »
حالا که دقت میکنم می بینم این led تک رنگ میتونه تمام اهداف من رو از ایجاد extraled یا همون نمایشگر جداگانه ی دوم پوشش بده .
پس کلا extraLed به تاریخ می پیوندد.(امیدوارم بعد از عرضه تبلت اختصاصی برای اوبونتو به عنوان بخشی از تاریخ طراحی بهش اشاره بشه!)

به نظرتون قید دوربین جلو رو بزنیم؟

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #89 : 28 مهر 1391، 10:01 ب‌ظ »
ابر طراح کیه بابا ... اولا دیونگی نداره طراحی یه رونده شما ممکنه تو دقیقه ی نود یه ایده ی بکر کل طرحت رو زیرو رو کنه...اصلا همینشم جالبه...اینکه طرح اول چیه اصلا مهم نیست مهم اینه که شما ایراداشو هی بگیری...پس خیلی توو دیدن طرحت سخت گیر باش تا میتونی ایراد بگیر  ;)  نترس همین ایراد گرفتن که طرح رو میپزه ..تو ارائه دادن طرح هم حوصله به خرج بده 3d بزن رندر خوب بگیر...
کم کم به نتیجه میرسه ...

اتفاقا جالبه منم تا حالا دستم نگرفتم..حدس زدم ک اگه رو دستم باشه میخابونمش روی ارنج و از بالا انگشتمو میزارم روش! نمیدونم واقعا اگر دست بگیرم اینجوری راحته یا نه!

خوب بوردر لسه بوردر لسم نیست که اما همونجور ک گفتم باید یه لبه ی ضخیم برای نگه داشتن در نظر گرفت به نظرم حالا بازم باید بیشتر فکر کرد... اون اکسترا لد رو خوب میشه جوره دیگه اجرا کرد! مثلا کشویی بره تو بدنه و بیاد بیرون!

فک کن روش از عوض شدن طرح هم نترس...اصلا یه روز وقت بزار بشین تا میتونی طرح جدید بزن بعد از اونا یکی رو انتخاب کن...

دوربین هم خوبه چرا قیدشو بزنید؟

کارای طراحی صنعتی زیاد ببین (industrial design یا ID)

« آخرین ویرایش: 28 مهر 1391، 10:03 ب‌ظ توسط hamed.asl »