انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: یک بار برای همیشه تکلیف رو روشن کنید: بالاخره لینوکس یا گنولینوکس؟!  (دفعات بازدید: 30319 بار)

0 کاربر و 12 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
آقایون، من فکر کنم دوتا لینک خیلی معتبر گیر آوردم.
http://en.wikipedia.org/wiki/GNU/Linux_naming_controversy

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%AD%D8%AB_%D9%86%D8%A7%D9%85%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C_%DA%AF%D9%86%D9%88/%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3

این مقاله تمامی صحبت های دوستانی که گفتند GNU یک نرم افزار است و از کرنل لینوکس استفاده میکنه رو تایید میکنه.

پ.ن:
نقل‌قول
لطفا Spam‌ندید! در مورد ارسال اول فنی بحث کنید یا اینکه نظر ندید.
Spam is flooding the Internet with many copies of the same message
http://spam.abuse.net/overview/whatisspam.shtml
« آخرین ویرایش: 29 امرداد 1391، 02:54 ب‌ظ توسط masoudk »
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین سید مسعود امامیان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
ویکی منبع معتبری نیست .
به عمل کار برآید     به سخندانی نیست . . .

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 417
یکی ایمیل بزنه اینو از خوده ریچارد استالمن بپرسه !‌
خنده دار بود نه ؟ :D
مثلا ایمیل بزنیم بگیم گنو/لینوکس درسته یا گنو یا لینوکس ؟!‌ :D
شما هم تنبلی؟! لینکهای بالا را اگه میخوندی اینو رو نمیگفتی:
http://www.gnu.org/gnu/why-gnu-linux.fa.html
http://www.gnu.org/gnu/linux-and-gnu.fa.html
http://www.gnu.org/gnu/gnu-users-never-heard-of-gnu.fa.html
پاسخ ریچارد که مثل روز روشنه:
http://linuxreview.ir/1390/05/interview-with-stallman-question

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
اول در مورد Hybrid :

هایبرید یا هیبرید ، یک Kernel Type هست و اسم کرنل خاصی نیست. ویندوز هم کرنلش و سایر اجزا رو مثل آش رشته ای که  با شله زرد قاطی کرده باشن یک پارچه کرده.
اما مثلا داروین (کرنل مک) هم Hybrid هست و ساختار میکروکرنل در کرنل یکپارچه پیاده سازی کرده (این کل چیزی بود که توی Apple Developers نوشته بود).

اما لینوکس ، لینوکس به تنهایی قابلیت اجرایی داره ولی کاربردی نیست. ابزارهای گنو عموما Userland هستند و اجزای اساسی سیستم رو هم تشکیل میدند.
نمونش GRUB (که همیشه دم دسته موقع بوت شدن سیستم!).

در مورد لینوکس یا گنو/لینوکس نظر لینوس تروالدز:

نقل‌قول
اگر میخواهید آن را گنو/لینوکس بنامید، باید یک توزیع گنویی از آن درست کنید. من فکر میکنم اصطلاحاتی مانند ردهت لینوکس دقیق تر باشند.

اما نامگذاری تیم هایی که توزیع میسازن:

1- Redhat Enterprise Linux
2- PC Linux OS
3- Mandriva Linux
4- Gentoo Linux
5- Slackware Linux
6- Debian GNU/Linux
7- SUSE Enterprise Linux

توی این موارد فقط یکی گنو/لینوکس بکار برده و خب این یک مقوله سلیقه ای هست! مثلا در توزیع Mageia ، در اسمش چیزی از لینوکس یا گنو/لینوکس گفته نشده.

و خیلی از این موارد اینچنینی.

در آخر هم میگم هرچیزی دلتون میخواد بگید ، ولی مهم اینه که برای ارتقاء و اعتلای اون تلاش کنیم :)
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
نقل‌قول
آقا هر کدوم رو که راحتی بگو! مهم اینه که شنونده میدونه منظورت چیه! همین کافیه...
لطفا Spam‌ندید! در مورد ارسال اول فنی بحث کنید یا اینکه نظر ندید. تاپیک باز شده که بپرسه کدام یک از نظر علمی درسته: گنو/لینوکس یا لینوکس؟ شما اومدی میگی با هر کدوم راحتی بگو  >:(

اسپم نبود جناب identi. نظر من همینه. این موضوعی که شما مطرح کردی کاملا سلیقه ایه. اصلا گفتن لینوکس یا گنو/لینوکس فرقی نداره. خودتون رو درگیر حواشی و اسامی نکنید بهتره...
« آخرین ویرایش: 29 امرداد 1391، 04:18 ب‌ظ توسط vandu »
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
نقل‌قول
آقا هر کدوم رو که راحتی بگو! مهم اینه که شنونده میدونه منظورت چیه! همین کافیه...
لطفا Spam‌ندید! در مورد ارسال اول فنی بحث کنید یا اینکه نظر ندید. تاپیک باز شده که بپرسه کدام یک از نظر علمی درسته: گنو/لینوکس یا لینوکس؟ شما اومدی میگی با هر کدوم راحتی بگو  >:(

اسپم نبود جناب identi. نظر من همینه. این موضوعی که شما مطرح کردی کاملا سلیقه ایه. اصلا گفتن لینوکس یا گنو/لینوکس فرقی نداره. خودتون رو درگیر حواشی و اسامی نکنید بهتره...

دقیقا همینطوره. مخصوصا توی کشور ما که مفهوم "سیستم عامل" هم کامل جا نیفتاده :)
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
نقل‌قول
اینکه حرف من مسخره است مسئولیتش با توئه! من حرف خودت را به خودت برگرداندم که گفتی: "لینوکس اون کرنلی هست که توسط لینوس تروالدز نوشته شده و توزیع هایی مثه اوبونتو، دبیان، فدورا و... دارن از این کرنل رو سیستم عاملشون استفاده میکنن. اما گنو/لینوکس اون سیستم عاملی هست که از لینوکس به عنوان کرنلش استفاده میکنه"‌پس طبق حرف خودت حالا که میگی کرنل ویندوز Hybridنام داره پس باید بگیم Windows/Hybrid

من نمیفهمم چجوری از حرف من به اون نتیجه رسیدی که باید بگیم windows/hybird. جدای از اون شما این تاپیک رو زدی که تکلیف لینوکس و گنو/لینوکس رو مشخص کنی پس لطفا رو سوالات مانور بده نه این مسائل حاشیه ای.

نقل‌قول
این که "من میگم"‌که نشد! مستدل صحبت کن! برای این تعریفت از سیستم عامل لینک/سند بده؟!

درسته که «من میگم» نمیشه جواب. اما من همیشه از رو دلیل مدرک حرف میزنم. درضمن برای اینکه قضیه روشن بشه که چیزی به اسم سیستم عامل لینوکس نداریم فعلا این رو پیدا کردم:
http://www.go4expert.com/forums/showthread.php?t=24793

ویکی منبع معتبری نیست .

درسته که ویکی پدیا منبع معتبری نیست ولی به این معنا نیست که ۱۰۰درصدش غلطه. مسلما کسی که میاد تو ویکی پدیا مینویسه از رو حساب حرف میزنه. و تجربه به من میگه ویکی پدیا تو کلیات درسته :)

نقل‌قول
مخصوصا توی کشور ما که مفهوم "سیستم عامل" هم کامل جا نیفتاده

قبول دارم خیلیا هنوز نمیتونن بهت دقیق بگن که سیستم عامل چی هست ولی گفتن اون جمله...

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
پروژه GNU از معماری سیستم عامل UNIX استفاده میکنه. براساس این معماری لازم هستش تا این چهار جزء تکمیل شوند:
۱.کرنل (Kernel) که هسته اصلی سیستم عامل را تشکیل می داد و از اون انتظار می رفت با شناخت سخت افزارها بتونه با آنها ارتباط برقرار کند.
۲.محیط توسعه نرم افزار؛ مانند کمپایلرها و کتابخانه های مختلفی که بقیه باید از آنها برای ساخت برنامه در این سیستم عامل جدید استفاده کنند.
۳.دستورات عمومی زندگی روزمره مانند کپی فایل، برنامه هایی برای کارهای گرافیکی، پوسته ای متنی برای صادر کردن این دستورات، ابزارهایی برای فرمت کردن دیسک و... .
۴.مستندات؛ راهنماهای سیستم عامل و توضیحات متنی پیرامون آن
پروژه گنو سه جزء آخر رو تکمیل کرد، آخرین قطعه پازل برای ساخت یک سیستم عامل آزاد رو لینوس توروالدز تکمیل کرد (کرنل)... در کل همراه شدن کرنل با اون سه جز تشکیل چیزی رو دادند که درستش هم به نظرم گنو / لینوکس هستش اما خود من هم زمانی که با کسی در این مورد صحبت میکنم هیچ وقت نگفتم گنو / لینوکس و عبارت "لینوکس" رو به کار بردم.... در کل در زبان محاوره بیشتر میگن لینوکس به نظرم مشکلی هم نداره... 

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
پروژه GNU از معماری سیستم عامل UNIX استفاده میکنه. براساس این معماری لازم هستش تا این چهار جزء تکمیل شوند:
۱.کرنل (Kernel) که هسته اصلی سیستم عامل را تشکیل می داد و از اون انتظار می رفت با شناخت سخت افزارها بتونه با آنها ارتباط برقرار کند.
۲.محیط توسعه نرم افزار؛ مانند کمپایلرها و کتابخانه های مختلفی که بقیه باید از آنها برای ساخت برنامه در این سیستم عامل جدید استفاده کنند.
۳.دستورات عمومی زندگی روزمره مانند کپی فایل، برنامه هایی برای کارهای گرافیکی، پوسته ای متنی برای صادر کردن این دستورات، ابزارهایی برای فرمت کردن دیسک و... .
پروژه گنو سه جزء آخر رو تکمیل کرد، آخرین قطعه پازل برای ساخت یک سیستم عامل آزاد رو لینوس توروالدز تکمیل کرد (کرنل)... در کل همراه شدن کرنل با اون سه جز تشکیل چیزی رو دادند که درستش هم به نظرم گنو / لینوکس هستش اما خود من هم زمانی که با کسی در این مورد صحبت میکنم هیچ وقت نگفتم گنو / لینوکس و عبارت "لینوکس" رو به کار بردم.... در کل در زبان محاوره بیشتر میگن لینوکس به نظرم مشکلی هم نداره...

زبان محاوره با زبان علمی و دقیق خیلی فرق داره. من خودم وقتی دارم جلو کسی حرف میزنم که میدونم فقط تو عمرش یه لینوکس شنیده یا کسی هست که قشنگ قضیه رو میدونه بجای گنو/لینوکس میگم لینوکس(شاید چون گفتنش راحت تره!). اما وقتی که میخوام خیلی دقیق حرف بزنم یا دارم به کسی یاد میدم میگم گنو/لینوکس :)

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • Debian 11

زبان محاوره با زبان علمی و دقیق خیلی فرق داره. من خودم وقتی دارم جلو کسی حرف میزنم که میدونم فقط تو عمرش یه لینوکس شنیده یا کسی هست که قشنگ قضیه رو میدونه بجای گنو/لینوکس میگم لینوکس(شاید چون گفتنش راحت تره!). اما وقتی که میخوام خیلی دقیق حرف بزنم یا دارم به کسی یاد میدم میگم گنو/لینوکس :)
خوب همینه دیگه وقتی کسی که تو عمرش فقط کلمه لینوکس رو شنیده بهش بگی گنو / لینوکس بیشتر گیج میشه و ازت میپرسه گنو / لینوکس دیگه چیه نمیدونه لینوکس همون گنو / لینوکسه! باید ۲ ساعت بهش توضیح داد اما خوب با کسی که میدونی در این مورد اطلاعات داره میگیم گنو / لینوکس  ;D

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
هشدار
این جانب هزینه کاشت دندان یا ساخت پروتز دندان شما رو بر عهده نمیگیرم پس قبل خوندن از ضربه گیر استفاده کنید!
--
یه حرفی هست که میگه (چه چیزی گفتم :))‌حرف هم میگه :دی )
هر مستی پسته ولی هر پستی مست نیست !
خوب حالا اگه نفهمیدین چی شد توضیحش میدم:)
یعنی این که هر انسان مستی مطمئن باش که شخص پستی هست
ولی نمیشه گفت که هر کس مست نیست پست نیست
بازم نفهمیدین !؟
اوه اوه بابا اوضاع ادبیاتتون خلابه :)
بزارین با ریاضی توضیحش بدم !
دو تا زیر مجموعه داریم (A & B)
خوب
A{1,2,3,4,5} B{2} O
خوب میتونیم بگیم
B زیر مجموعه A هست ولی برعکسش درست نیست
بازم نفهمیدید :| عجبا اصلا ازتون انتظار نداشتم  ;D
لینوکس یک کرنل هست که بر اساس معیار های گنو و با لاینس جی پی ال ورژن ۲ گسترش داده میشه
کلی برنامه های دیگه هم داریم که بر اساس معیار های گنو گسترش داده میشن (فایرفاکس - گیمپ - وردپرس و میلیون ها برنامه دیگه)
لینوکس هم یکی از این میلیون ها برنامه هست
علاوه بر لینوکس کرنل های دیگه ای هم هستن که بر اساس معیار های گنو هستن
مثل هورد و ...
خوب
سیستم عاملی گنو سیستم عاملی هست که به وسیله نرم افزار های آزاد (یعنی تابع قوانین گنو) ساخته شده
پس درستش میشه سیستم عامل گنو
و اصتلاح لینوکس کاملا کاملا کاملا کاملا کاملا خیلی کاملا اشتباه هست :|
ولی
ولی داره ها !
چون علاوه بر لینوکس از کرنل های دیگه هم استفاده میشه معمولا اسم کرنل رو هم (که از اصلی ترین اجزای سیستم عامل هست) رو کنار گنو مینویسن
این کار برای تشخیص راحت و سریع کرنل استفاده میشه
مثلا وقتی میگن فلان او اس گنو/لینوکس هست یا گنو/هورد ... هست شما بلافاصله به کرنل پی میبرید
==
این قسمت مهم رو دوباره میگم !
گنو/لینوکس - گنو/هورد و ...
به این ها نمیشه ایرادی گرفت
گنو هم کاملا درست هست و نمیشه ایرادی گرفت
ولی لینوکس کاملاااااااااااااااااا اشتباه هست
==
اگر باز هم نفهمیدین توصیه میکنم برین سراغ ویندوز یا مک :)
« آخرین ویرایش: 31 امرداد 1391، 05:12 ب‌ظ توسط ava »
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین سید مسعود امامیان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951

و اصطلاح لینوکس کاملا کاملا کاملا کاملا کاملا خیلی کاملا اشتباه هست :|

سیستم عامل گنو درسته ولی بهش میگن گنو/لینوکس .

حالا سوال !! چرا بیشتر سایت های خبری خارجی از کلمه لینوکس استفاده می کنند ؟
به عمل کار برآید     به سخندانی نیست . . .

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *

و اصطلاح لینوکس کاملا کاملا کاملا کاملا کاملا خیلی کاملا اشتباه هست :|

سیستم عامل گنو درسته ولی بهش میگن گنو/لینوکس .

حالا سوال !! چرا بیشتر سایت های خبری خارجی از کلمه لینوکس استفاده می کنند ؟
چرا بیشتر افراد به سیستم عامل ویندوز میگویند؟
به همون دلیل

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • Debian 11
هشدار
این جانب هزینه کاشت دندان یا ساخت پروتز دندان شما رو بر عهده نمیگیرم پس قبل خوندن از ضربه گیر استفاده کنید!
--
یه حرفی هست که میگه (چه چیزی گفتم :))‌حرف هم میگه :دی )
هر مستی پسته ولی هر پستی مست نیست !
خوب حالا اگه نفهمیدین چی شد توضیحش میدم:)
یعنی این که هر انسان مستی مطمئن باش که شخص پستی هست
ولی نمیشه گفت که هر کس مست نیست پست نیست
بازم نفهمیدین !؟
اوه اوه بابا اوضاع ادبیاتتون خلابه :)
بزارین با ریاضی توضیحش بدم !
دو تا زیر مجموعه داریم (A & B)
خوب
A{1,2,3,4,5} B{2} O
خوب میتونیم بگیم
B زیر مجموعه A هست ولی برعکسش درست نیست
بازم نفهمیدید :| عجبا اصلا ازتون انتظار نداشتم  ;D
لینوکس یک کرنل هست که بر اساس معیار های گنو و با لاینس جی پی ال ورژن ۲ گسترش داده میشه
کلی برنامه های دیگه هم داریم که بر اساس معیار های گنو گسترش داده میشن (فایرفاکس - گیمپ - وردپرس و میلیون ها برنامه دیگه)
لینوکس هم یکی از این میلیون ها برنامه هست
علاوه بر لینوکس کرنل های دیگه ای هم هستن که بر اساس معیار های گنو هستن
مثل هورد و ...
خوب
سیستم عاملی گنو سیستم عاملی هست که به وسیله نرم افزار های آزاد (یعنی تابع قوانین گنو) ساخته شده
پس درستش میشه سیستم عامل گنو
و اصتلاح لینوکس کاملا کاملا کاملا کاملا کاملا خیلی کاملا اشتباه هست :|
ولی
ولی داره ها !
چون علاوه بر لینوکس از کرنل های دیگه هم استفاده میشه معمولا اسم کرنل رو هم (که از اصلی ترین اجزای سیستم عامل هست) رو کنار گنو مینویسن
این کار برای تشخیص راحت و سریع کرنل استفاده میشه
مثلا وقتی میگن فلان او اس گنو/لینوکس هست یا گنو/هورد ... هست شما بلافاصله به کرنل پی میبرید
==
این قسمت مهم رو دوباره میگم !
گنو/لینوکس - گنو/هورد و ...
به این ها نمیشه ایرادی گرفت
گنو هم کاملا درست هست و نمیشه ایرادی گرفت
==
اگر باز هم نفهمیدین توصیه میکنم برین سراغ ویندوز یا مک :)
گنو / لینوکس درست تره گرچه خودم اغلب میگم لینوکس! اما توزیع های زیر که اصلا اسمی از گنو درشون نیست چی؟!!!!!!
اما نامگذاری تیم هایی که توزیع میسازن:

1- Redhat Enterprise Linux
2- PC Linux OS
3- Mandriva Linux
4- Gentoo Linux
5- Slackware Linux
6- SUSE Enterprise Linux

همونطور که prp-e هم گفت به نظر من هم بیشتر سلیقه ای هستش! و این دلیل شما که گفتید تحت معیار و قوانین گنو هستش به نظرم زیاد دلیل قانع کننده نیست که به خاطرش بگیم سیستم عامل گنو!
« آخرین ویرایش: 31 امرداد 1391، 06:24 ب‌ظ توسط Bijan_sky »

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
درستش گنو هست :)
البته چون لینوکس هم گنو هست بشه به این دلیل حذفش کرد ولی گنو بازم درست تره
ولی استفاده از گنو یا گنو/لینوکس باعث میشه که هدف اصلی (آزادی نرم افزار) فراموش نشه