انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: درخواست مشورت در زمینه‌ی ریکاوری  (دفعات بازدید: 10041 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
درخواست مشورت در زمینه‌ی ریکاوری
« : 14 شهریور 1391، 04:38 ب‌ظ »
سلام.
در اثر باگ نرم‌افزاری، 300 گیگ پارتیشن extendedای که داشتم به فنا رفت. داخلش یک NTFS 280GB و یک ext4 و یکی هم swap داشتم. توزیعی که نصب داشتم که کلا از دست رفت و باکی نیست. دوباره نصب نمودم. اما داخل ntfs پر از اطلاعات حیاتی بود. متاسفانه هر کار کردم testdisk نتونست برش گردونه با وجود اینکه پیداش کرده بود. ناگزیر فرمتش نموده و برای اطمینان از سالم بودن فایل‌ها، با photorec بیش از یک گیگابایت از اطلاعاتش رو ریکاور کردم. همگی صحیح و سالم بازگشت. اما خب photorec فایلها رو تکی برمی‌گردونه و اسامی رو عوض می‌کنه و فولدرها رو هم که شناسایی نمی‌کنه. از سروران گرامی تقاضا دارم نرم‌افزاری برای ریکاور، مناسب وضعیت بنده معرفی کنند.

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
پاسخ : درخواست مشورت در زمینه‌ی ریکاوری
« پاسخ #1 : 14 شهریور 1391، 05:44 ب‌ظ »
سلام.
در اثر باگ نرم‌افزاری، 300 گیگ پارتیشن extendedای که داشتم به فنا رفت. داخلش یک NTFS 280GB و یک ext4 و یکی هم swap داشتم. توزیعی که نصب داشتم که کلا از دست رفت و باکی نیست. دوباره نصب نمودم. اما داخل ntfs پر از اطلاعات حیاتی بود. متاسفانه هر کار کردم testdisk نتونست برش گردونه با وجود اینکه پیداش کرده بود. ناگزیر فرمتش نموده و برای اطمینان از سالم بودن فایل‌ها، با photorec بیش از یک گیگابایت از اطلاعاتش رو ریکاور کردم. همگی صحیح و سالم بازگشت. اما خب photorec فایلها رو تکی برمی‌گردونه و اسامی رو عوض می‌کنه و فولدرها رو هم که شناسایی نمی‌کنه. از سروران گرامی تقاضا دارم نرم‌افزاری برای ریکاور، مناسب وضعیت بنده معرفی کنند.
Recover My Files
هرچند برای ویندزد هست!

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #2 : 14 شهریور 1391، 06:02 ب‌ظ »
یکی از نرم افزارهای خوب ریکاوری O&O DiskRecovery هست(ویندوزی). خودم باهاش یکم کار کردم. یه چیزایی رو ریکاوری کرد که مخم سوت کشید. فقط باید رو deep scan تنظیم بشه. در ضمن حواست باشه رو اون پارتیشنت که میخوای ریکاوری کنی چیزی نصب نکنی. درضمن هیچ نرم‌افزار ریکاوری نمیتونه فایل رو با همون اسمش بر گردونه و اسم رو تغییر میده. قضیه فولدر هم همونه، فولدر رو هم نمیتونن ریکاوری کنن.

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • Ma3x
    • Ma3x
« پاسخ #3 : 14 شهریور 1391، 06:09 ب‌ظ »
یکی از نرم افزارهای خوب ریکاوری O&O DiskRecovery هست(ویندوزی). خودم باهاش یکم کار کردم. یه چیزایی رو ریکاوری کرد که مخم سوت کشید. فقط باید رو deep scan تنظیم بشه. در ضمن حواست باشه رو اون پارتیشنت که میخوای ریکاوری کنی چیزی نصب نکنی. درضمن هیچ نرم‌افزار ریکاوری نمیتونه فایل رو با همون اسمش بر گردونه و اسم رو تغییر میده. قضیه فولدر هم همونه، فولدر رو هم نمیتونن ریکاوری کنن.
من با برنامه بالا از یه رم ۵۱۲ مگابایتی نزدیک ۷۰۰ مگابایت اطلاعات سالم کشیدم.
(خودم هنگ کردم)!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 14 شهریور 1391، 06:22 ب‌ظ »
با تشکر از هر دو عزیز. +۱
یعنی مجبورم یه M$ windozd نصب کنم فقط برای ریکاور؟ خود لینوکس برنامه‌یی نداره؟
بعد یادمه همین recover my files بود انگار. خیلی وقت پیش ازش استفاده کردم نام فایل و فولدرها رو هم برمی‌گردوند. اگر نشه که بیچاره‌ام من. تقریبا کل حجم رو موزیک پر کرده بود. فک کنم بالای 20000 فایل صوتی بشه :|
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
« پاسخ #5 : 14 شهریور 1391، 06:28 ب‌ظ »
۱
یعنی مجبورم یه M$ windozd نصب کنم فقط برای ریکاور؟

این کار خیلی خطرناکه, اگه میخوای ریکاوری کنی همین الان هم نباید با کامیوتر روشن کار کنی.
اگه بتونی هاردت رو با یه کامیوتر دیگه slave بیاری بالا بهتره  ;)
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 14 شهریور 1391، 06:45 ب‌ظ »
۱

این کار خیلی خطرناکه, اگه میخوای ریکاوری کنی همین الان هم نباید با کامیوتر روشن کار کنی.

حواسم هست به این قضیه. اون پارتیشن رو کاملا دست‌نخورده گذاشتمش و حتی مونتش هم نکرده‌ام. یعنی باز هم مشکلی ممکنه پیش بیاد؟

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • Ma3x
    • Ma3x
« پاسخ #7 : 14 شهریور 1391، 07:08 ب‌ظ »
۱

حواسم هست به این قضیه. اون پارتیشن رو کاملا دست‌نخورده گذاشتمش و حتی مونتش هم نکرده‌ام. یعنی باز هم مشکلی ممکنه پیش بیاد؟
تا وقتی چیز جدید روش ننویسی هیچ مشکلی پیش نمیاد.

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
« پاسخ #8 : 15 شهریور 1391، 12:32 ق‌ظ »
۱

میدونید برای چی بعد از پاک کردن اطلاعات هنوز شانس بازیابی اونها وجود داره؟  :)
هارد دیسک سرعت خیلی پایینی داره, اگه بخواد عمل حذف رو به طور کامل انجام بده کاربر خیلی باید منتظر بمونه.
برای همین وقتی فرمان پاک کردن صادر میشه اطلاعات به صورت منطقی پاک میشه نه به صورت فیزیکی. یعنی فقط یک بیت رو تبدیل به صفر میکنه که اون بیت صفر نشون دهنده ی اینه که این اطلاعات باید سر فرصت پاک بشه.

معمولا سرفرصت یعنی زمان بیکاری سیستم.
اگه دقت کرده باشید حتمی شما هم دیدید که مثلا دو ساعت کامپیوتر رو روشن رها کردید ولی وقتی برگشتید با تعجب دیدید که چراغ مربوط به هارد روشنه و داره پردازش میکنه.

این فقط یک مثال بود, در واقع ساختاری که هارد داره با اون چیزی که تو ذهن ماست فرق داره, وقتی کامپیوتر روشن باشه مدیریت حافظه ممکنه مشغول هر کاری باشه. شاید مشغول دیفرگ کردن هارد باشه. هر چیزی ممکنه اتفاق بیافته.
بهتره وقتی یه چیزی رو میخوایم از یه هاردی ریکاوری کنیم زیاد اون هارد رو انگولک نکنیم.
« آخرین ویرایش: 15 شهریور 1391، 12:39 ق‌ظ توسط masoudk »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 15 شهریور 1391، 01:44 ق‌ظ »
۱

هارد دیسک سرعت خیلی پایینی داره, اگه بخواد عمل حذف رو به طور کامل انجام بده کاربر خیلی باید منتظر بمونه.
برای همین وقتی فرمان پاک کردن صادر میشه اطلاعات به صورت منطقی پاک میشه نه به صورت فیزیکی. یعنی فقط یک بیت رو تبدیل به صفر میکنه که اون بیت صفر نشون دهنده ی اینه که این اطلاعات باید سر فرصت پاک بشه.

اگه دقت کرده باشید حتمی شما هم دیدید که مثلا دو ساعت کامپیوتر رو روشن رها کردید ولی وقتی برگشتید با تعجب دیدید که چراغ مربوط به هارد روشنه و داره پردازش میکنه.

این فقط یک مثال بود, در واقع ساختاری که هارد داره با اون چیزی که تو ذهن ماست فرق داره, وقتی کامپیوتر روشن باشه مدیریت حافظه ممکنه مشغول هر کاری باشه. شاید مشغول دیفرگ کردن هارد باشه. هر چیزی ممکنه اتفاق بیافته.
بهتره وقتی یه چیزی رو میخوایم از یه هاردی ریکاوری کنیم زیاد اون هارد رو انگولک نکنیم.
+۱ درسته
بعد تو لینوکس تکلیف چیه؟ من الان پارتیشنو مونت نکرده‌ام. بازم ممکنه چنین کاری بکنه؟
آخرش مث اینکه کسی جواب ما رو نمیده. همه برنامه ویندوزی کار کرده‌ان فقط. یه فروم خوب ویندوزی معرفی کنید برم مشکلمو مطرح کنم ;D

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
« پاسخ #10 : 15 شهریور 1391، 11:55 ق‌ظ »
۱

+۱ درسته
بعد تو لینوکس تکلیف چیه؟ من الان پارتیشنو مونت نکرده‌ام. بازم ممکنه چنین کاری بکنه؟
آخرش مث اینکه کسی جواب ما رو نمیده. همه برنامه ویندوزی کار کرده‌ان فقط. یه فروم خوب ویندوزی معرفی کنید برم مشکلمو مطرح کنم ;D

من چون هاردم بغل گوشمه همیشه به صداش دقت میکنم, اصلا شک ندارم که توی ویندوز عمل حذف فیزیکی زمان بیکاری سیستم اتفاق میافته.
ولی تا حالا یه بارم اتفاق نیافتاده که تو لینوکس وقتی سیستم بی کار بوده هارد کار کنه.
فکر کنم تو شرایط شما مشکلی براتون پیش نیاد.

ولی سوالی که جوابش رو از دیشب نمیتونم پیدا کنم اینه.
اگه الان من دستور پاک کردن ۱۰۰ گیگ اطلاعات رو بدم, به جای اینکه چند ساعت وقت گرانبهای من هدر بره تا سیستم اطلاعات رو فیزیکی پاک کنه, تو کمتر از یک دقیقه به صورت منطقی پاک میکنه.
حالا فرض بگیریم که لینوکس هیچ وقت نیاد اون ۱۰۰ گیگ رو به صورت فیزیکی پاک کنه, اگه توی یه فرصت مناسب اون ۱۰۰ گیگ به صورت فیزیکی پاک نشه, بعدا که بخواد جای اونا بنویسه زمان خیلی زیادی این نوشتن باید طول بکشه.

تو شرایط فعلی شما مشکلی پیش نمیاد, نگران نباشید :)
« آخرین ویرایش: 15 شهریور 1391، 11:59 ق‌ظ توسط masoudk »

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
« پاسخ #11 : 15 شهریور 1391، 12:12 ب‌ظ »
من تا به حال حرفه ای تر از winhex ندیدم به خصوص نسخه forensics. ولی باید کار باهاشو بلد باشی.

نکته جالب این بود که یک بار اونو با wine اجرا کردم،‌در قسمت about سیستم عامل را تشخیص داده بود!

(گفتم بهتر است این نکته رو بگم قبل از اینکه تاپیک به علت معرفی نرم افزار غیر آزاد بسته نشده ;D)

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 15 شهریور 1391، 12:43 ب‌ظ »
تشکر از هر دو +1
ببینیم چی میشه

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #13 : 15 شهریور 1391، 01:06 ب‌ظ »
masoudk مطمئنی؟ چیزی که من درباره نحوه ذخیره سازی و پاک کردن شنیدم کاملا متفاوته.
تو سکتور اول هارد آدرس هر فایل هست و تو وقتی فایل رو پاک میکنی فقط آدرسش از اون سکتور اول پاک میشه و بس. نرم افزارهای ریکاوری هم برای ریکاوری میان از یک کنار هادر رو شروع میکنن به اسکن و سعی میکنن که بدون وجود آدرس فایلها تو سکتور اول خودشون فایل رو پیدا کنن و تحویل ما بدن!

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 323
« پاسخ #14 : 15 شهریور 1391، 02:04 ب‌ظ »
اینا که همشون ویندوزی هستن :(
یعنی یک برنامه ریکاوری درست و درمون برای اوبونتو وجود نداره؟  ???