انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بحث و جدل در مورد لینوکس و ویندوز و مک  (دفعات بازدید: 8603 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 47
بحث و جدل در مورد لینوکس و ویندوز و مک
« : 27 شهریور 1391، 10:43 ق‌ظ »
سلام

من هم دیروز اوبونتو ۱۲.۰۴ رو نصب کردم ، اما هر دستوری توی ترمینال مینویسم command not found میده

بعدش این الان واسم سوال شده که دلیل اینهمه کد زنی واسه کارای ساده ای که توی ویندوز انجام میشد توی لینوکس چی هستش؟ اصلا چرا باید اینهمه به خودمون سختی بدیم و یک سری دستورات که آدمو یاد داس میندازه دوباره یاد بگیریم و به کار ببریم؟

داشتیم تو ویندوز راحت زندگیمونو میکردیم دیگه

دلیل خودم از نصب اوبونتو ۲ دلیل بود ...اولی و مهم این بود که سرور های مسابقات رباتیک روی لینوکس بود و تیمها میبایست با لینوکس کار میکردند و دلیل بعد این بود که دیدم یکسری که ادعای برنامه نویسی حرفه ای داشتن مدام همه جا میگفتن لینوکس واسه حرفه ای هاست و ویندوز واسه تازه کارهاست و برنامه نویس حرفه ای فقط تو لینوکس کد میزنه و از این حرفها

خلاصه نصب کردم ببینم چه خبره توی لینوکس و الان میبینم جز این خط فرمانش که شبیه داس میمونه فرق خاصی با ویندوز نداره!

حالا نمیدونم این خط فرمان تا ابد رو لینوکس میمونه یا مثل ویندوز کم کم از بین میره و همه کارها گرافیکی میشه(اگر قراره اینطور بشه که .....!)

البته ویندوز هم هنوز command prompt  رو داره ولی عملا بی استفاده هستش

ببخشید که یکم پرحرفی کردم ولی جدا واسم سوال شده بود

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
پاسخ : پاسخ : اوبونتو نصب شد، حالا چه کنم؟
« پاسخ #1 : 27 شهریور 1391، 12:06 ب‌ظ »
خیلی از کارها در اوبونتو گرافیکی هست اما خوب بعضی ها خط فرمان رو بیشتر دوست دارند.
یکی از کد ها رو که امتحان کردی رو بزار .

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 27 شهریور 1391، 12:17 ب‌ظ »
چنتا دستور ساده که همه اولش با $ شروع میشد رو از روی اینترنت دیدم و زدم اما جواب نداد

مثلا : id $

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1111
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
« پاسخ #3 : 27 شهریور 1391، 01:10 ب‌ظ »
چرا جواب نده شما دستور را احتمالا این طور اجرا کردی
behi@behi-EP41-UD3L:~$ $ id
$: command not found
خوب درستش اینه
behi@behi-EP41-UD3L:~$ id
uid=1000(behi) gid=1000(behi) groups=1000(behi),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),109(lpadmin),124(sambashare),125(debian-tor)
اون علامت $ هم نوع کاربر را مشخص میکنه مثلا برای کاربر روت این هست # . یه سر به این لینک بزن موارد زیادی راجع به خط فرمان داره
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,17561.0.html
در ضمن خط فرمان در لینوکس جزء جدا‌نشدنی هست چرا که در بسیاری از موارد خیلی سریعتر کارها را راه میندازه
در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 27 شهریور 1391، 04:16 ب‌ظ »
بله دوست عزیز الان درست شد ، نباید علامت $ رو میذاشتم اول دستورات

اما اون آموزشی که من دیدم سر همه دستورات گذشته بود و مارو گذاشت سر کار ... همه طوره نوشتم و اجرا نشد ، اصلا به فکرم نرسید یکبار هم بدون دلار امتحان کنم

ممنون

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
« پاسخ #5 : 27 شهریور 1391، 11:33 ب‌ظ »
سلام

من هم دیروز اوبونتو ۱۲.۰۴ رو نصب کردم ، اما هر دستوری توی ترمینال مینویسم command not found میده

بعدش این الان واسم سوال شده که دلیل اینهمه کد زنی واسه کارای ساده ای که توی ویندوز انجام میشد توی لینوکس چی هستش؟ اصلا چرا باید اینهمه به خودمون سختی بدیم و یک سری دستورات که آدمو یاد داس میندازه دوباره یاد بگیریم و به کار ببریم؟

دلیل خودم از نصب اوبونتو ۲ دلیل بود ...اولی و مهم این بود که سرور های مسابقات رباتیک روی لینوکس بود و تیمها میبایست با لینوکس کار میکردند و دلیل بعد این بود که دیدم یکسری که ادعای برنامه نویسی حرفه ای داشتن مدام همه جا میگفتن لینوکس واسه حرفه ای هاست و ویندوز واسه تازه کارهاست و برنامه نویس حرفه ای فقط تو لینوکس کد میزنه و از این حرفها

خلاصه نصب کردم ببینم چه خبره توی لینوکس و الان میبینم جز این خط فرمانش که شبیه داس میمونه فرق خاصی با ویندوز نداره!

حالا نمیدونم این خط فرمان تا ابد رو لینوکس میمونه یا مثل ویندوز کم کم از بین میره و همه کارها گرافیکی میشه(اگر قراره اینطور بشه که .....!)

سلام. برای ویندوز ۳۰۰ هزار تومن پول ندادی. برای یه نرم افزار ۵۰ یا ۶۰ هزار تومن پول ندادی. دادی؟

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #6 : 28 شهریور 1391، 12:57 ق‌ظ »
سلام

سلام. برای ویندوز ۳۰۰ هزار تومن پول ندادی. برای یه نرم افزار ۵۰ یا ۶۰ هزار تومن پول ندادی. دادی؟
حالا گناه داره نزنش :D :D

این رو یه جای دیگه هم گفتم
مشکل اینه که تو ایران حق کپی رایت رعایت نمیشه.(همون بهتر که اجرا نشه!!!)
اگر اجرا می شد خیلی ها به سمت لینوکس می اومدن و الان پیشرفت های بیشتری تو این زمینه توی ایران داشتیم.
چندتا سایت فارسی مرجع دانلود برنامه ویندوز داریم؟ تو سی دی فروشی ها چندتا سی دی نرم افزار و بازی ویندوزی داریم؟

علت: 30 تومن میدیم کینگ ، گردو و ... میگیریم اگه قیمت واقعی نرم افزار ها رو حساب کنیم بالای 1 میلیون میشه

از چی ایراد میگیری؟این سیستم عامله خودمونه ، کمبود هاش هم اثر کم کاری خودمونه.
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1391، 01:43 ق‌ظ توسط sorena100 »

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 28 شهریور 1391، 11:57 ق‌ظ »
نمیدونم اینی که نوشتید دفاع بود یا بدتر نقض کردین خودتون لینوکس رو!

چون به صورت آشکار گفتید توی ایران که قیمت نرم افزار مطرح نیست ، لینوکس پیش ویندوز حرفی برای گفتن نداره!!

این تفسیر ۲ تا پست بالا میشد!

به هرحال اتفاقا من با اینکه ۲ روزه لینوکس رو نصب کردم خیلی خوشم اومده ازش ، مخصوصا خط فرمانش که با یک خط کد خیلی کارها رو انجام میده

هرچند این تا جایی خوبه که همه چی به خوبی و خوشی پیش بره ، ولی وقتی دستوری اجرا نمیشه حالا بگرد پیدا کن پرتقال فروش را !

همچنین امنیت در لینوکس (و یا بهتره بگم در اُپن سورس) همیشه جای سوال داشته و داره
الان خدا میدونه چنتا از همین نرم افزارهای رایگان که با خوشی و شادی دانلود و نصب میکنیم ابزار جاسوسی و تخریب سیستم نباشند و اطلاعات سیستم ما رو خالی نکنن و یا اعمال و رفتار ما همش ثبت و پیگیری نشه؟!!

و خیلی سوالات دیگه که راجع به لینوکس و پشت پرده هاش مطرحه!

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
« پاسخ #8 : 28 شهریور 1391، 12:29 ب‌ظ »
نمیدونم اینی که نوشتید دفاع بود یا بدتر نقض کردین خودتون لینوکس رو!

چون به صورت آشکار گفتید توی ایران که قیمت نرم افزار مطرح نیست ، لینوکس پیش ویندوز حرفی برای گفتن نداره!!

این تفسیر ۲ تا پست بالا میشد!

به هرحال اتفاقا من با اینکه ۲ روزه لینوکس رو نصب کردم خیلی خوشم اومده ازش ، مخصوصا خط فرمانش که با یک خط کد خیلی کارها رو انجام میده

هرچند این تا جایی خوبه که همه چی به خوبی و خوشی پیش بره ، ولی وقتی دستوری اجرا نمیشه حالا بگرد پیدا کن پرتقال فروش را !

همچنین امنیت در لینوکس (و یا بهتره بگم در اُپن سورس) همیشه جای سوال داشته و داره
الان خدا میدونه چنتا از همین نرم افزارهای رایگان که با خوشی و شادی دانلود و نصب میکنیم ابزار جاسوسی و تخریب سیستم نباشند و اطلاعات سیستم ما رو خالی نکنن و یا اعمال و رفتار ما همش ثبت و پیگیری نشه؟!!

و خیلی سوالات دیگه که راجع به لینوکس و پشت پرده هاش مطرحه!
اینکه برخی از نرم افزار هایی که برای ویندوز هست شاید نسخه گنو لینوکسی نداشته باشند.
یا بازی های ویندوزی بیشتر هستند وقوی تر هستند.
بله برخی از نرم افزار های تجاری  شاید مستقیم نشه روی گنو لینوکس نصب کرد اما  گنو لینوکس از لحاظ امنیت خیلی از ویندوز بالاتر هست.
وقتی در ویندوز برنامه ای کرک میشه هم افت کارایی داره و هم معلوم نیست از لحاظ امنیتی و سرقت اطلاعات چه اتفاقی می افته.
در ایران اکثر کاربر ها از ویندوز کرک شده استفاده می کنند که نمی توانند به همین دلیل آپدیت های مربوط به security و غیره رو از سایت ماکروسافت بگیرند. سرویس پک ها هم غیر رسمی روی ویندوز نصب می کنند.

نکته ی دیگر اکثر سرور های جهان از گنو لینوکس استفاده می کنند و از لحاظ امنیتی سطح فوق العاده بالاتری  نسبت به ویندوز دارند.

در صورتی که حرف شما درست باشه چه دلیلی داره این همه سرور در جهان از گنو لینوکس استفاده کنند.

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #9 : 28 شهریور 1391، 01:03 ب‌ظ »
کجاش گفتم لینوکس حرفی برای گفتن نداره؟ واضح تر میگم
1. اگه قیمت ها واقعی بود پیشرفت لینوکس تو ایران بیشتر بود.
2. همین ترمینال اوبونتو که میگید با کامند ویندوز فرق نداره ، اگه تونستی با کامند ویندوز وب گردی کنی
3. اگه هم می گید ویزارد نصب ویندوز بهتره خودتون یاد بگیرید و برای لینوکس یکی بسازید.(همون جمله آخریه که بزرگش کردم ، باید بدم سر در کنونیکال آویزونش کنن ;D)
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1391، 01:07 ب‌ظ توسط sorena100 »

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 28 شهریور 1391، 02:25 ب‌ظ »
من چون تخصصم نرم افزار یا امنیت شبکه نیست زیاد نظر تخصصی نمیدم

اما چون بالاخره ما هم نصف درسامون مشترک بوده و توی یه ساختمون درس خوندیم با بچه ها (رشته من سخت افزاره) و در تعامل بودیم بالاخره نظر میدم در این باره

من تا جایی که یادمه زمان ویندوز اکس پی که اصلا کسی نمیدونست آپدیت چیه و در بهترین حالت فقط آنتی ویروس رو آپدیت میکردند ( نه اینترنت درست حسابی بود و نه فرهنگش جا افتاده بود)

از وقتی هم که ویندوز 7 اومد (یا همون ویستا) ، روی جلد سی دی هاش بزرگ مینوشتن با قابلیت اکتیوسازی یا جنیون و آپدیت از سایت مایکروسافت

منم 2-3 مدل ویندوز 7 دارم و همه اش اکتیو میشه و مستقیم از سایت مایکروسافت آپدیت هارو میگیره و مشکلی نداره ! حالا نمیدونم منظور شما از آپدیت چی بودش!

اما در مورد کرک و نرم افزار های کرک شده کاملا موافقم ، جدیدا هم آمار سوء استفاده از این طریق خیلی بالا رفته ، ولی ویندوز یکسری آنتی ویروس ها و فایروال ها و نرم افزارهای امنیتی یا بهینه ساز داره که تا حدود زیادی از این مشکل جلو گیری میکنند

البته بعضی برنامه ها میگن آنتی ویروس رو قبل از نصب غیرفعالش کنید که اینم میتونه یک فریب کاربر باشه که راه حلش استفاده از آنتی ویروس هایی مثل نورتون میتونه باشه

نورتون یک خوبی که داره اینه که روی هر سیستمی با هرنوع ویروسی نصب میشه و همه رو پیدا میکنه و جدیدا قابلیت tune-up هم بهش اضافه شده که مشکلات رجیستری ویندوز رو هم برطرف میکنه

من با نورتون هر روز از اینترنت استفاده میکنم و دانلود هم زیاد دارم و تعداد خیلی زیادی نرم افزار رو سیستمم دارم که همه رو از اینترنت گرفتم، و چندبار هم شده نورتون رو خاموش کردم که کرک رو پاک نکنه اما بعد 2-3 سال هنوز ویندوزم سالمه و هیچ مشکلی نداره

ضمن اینکه اسکن های اینترنتی هم هست و .....

میدونی ، سیستم ویندوز 1 دونه هست و منسجم و متمرکزه ، واسه همین پیدا کردن مشکل توش خیلی راحت تره نسبت به لینوکسی که چندین توزیع داره و ممکنه هر توزیع با قبلش خیلی تغییر کرده باشه و .....

یک مثال ساده بزنم :
همه توی ایران پراید دارند یا داشته اند ، واسه همین یه ایرادی که واسه پراید پیش میاد میشه از همه پرسید و زود به جواب رسید ... اما مثلا توی یک کشوری که با اون قیمت میشه 100 تا ماشین مختلف از کمپانی ها و کشور های مختلف خرید ، دیگه سخت میشه ایرادات حتی جزیی ماشینو پیدا کرد
درسته همه ماشین ها در کل یک جور عمل میکنند ولی توی جزییات ممکنه خیلی با هم متفاوت باشند

فرق ویندوز و لینوکسم شاید یه همچین چیزی باشه

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 28 شهریور 1391، 02:34 ب‌ظ »
من گفتم که وقتی 2 نفر میان و فقط قیمت رو ملاک قرار میدند ،و یا شما به کمبودها اذعان میکنید برداشت خواننده اونطوری میشه که نوشتم

ضمنا من از خط فرمانش به شدت خوشم میاد ، همچنین از software center ، ولی بعضی جاها تو خط فرمان اگه مشکلی پیش بیاد خیلی سخته حل کردنش (انگار من به یکی که زبون جاوا بلد نیست فقط بگم چه کدی بزنه ، بعد که یه جا به یک دلیل شاید خیلی ساده کدش اجرا نشه میمونه توش ، چون از جاوا الفباش رو هم نمیدونه !)

مگر اینکه به همه بگیم برید این زبان برنامه نویسی لینوکس رو یاد بگیرید تا بتونید حداقل سر از مشکلاتتون دربیارید ! که شاید خیلی معقول نباشه

در آخر بازم تکرار میکنم که : اگر قراره لینوکس روزی به ویندوز برسه ، خب چه کاریه ، ما که توی ایران ویندوز رو مجانی میتونیم تهیه کنیم!!

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
« پاسخ #12 : 28 شهریور 1391، 02:38 ب‌ظ »
به نظرم یکی از عواملی که در محبوبیت اوبونتو نقش داشته همین مستندات زیادش نسبت به سایر توزیع هاست شما در هر موردی در گوگل سرچ کنید حتما یه راه حلی براش پیدا میشه که این کار رو برای تازه کارها خیلی راحت میکنه از لحاظ امنیت هم که خیلی بهتر از ویندوز هست میتونی سرچ کنی رویوهای زیادی در این مورد هست من تو این مدتی که از گنو لینوکس استفاده کردم اصلا آنتی ویروسی نصب نکردم شما سیستمت به روز باشه احتمالش خیلی خیلی کمه دچار مشکل امنیتی بشی!  :)

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 28 شهریور 1391، 02:42 ب‌ظ »
اما یه نکته ای که من منتظر بودم یکی از دوستان بهش اشاره کنه و شاید تنها برتری لینوکس نسبت به ویندوز باشه ولی هیچکس نگفتش (البته شما اشاره غیر مستقیم کردید تو بحث سرور ها ) ، باز بودن دست برنامه نویس حرفه ای برای تخصیص منابع به سیستم هستش

لینوکس یک هسته باز و آزاده تا جایی که میدونم و میشه توی همه جای سیستم عامل دستکاری کرد و تغییرات مطلوب رو انجام داد ، کاری که توی ویندوز قابل انجام نیست و دلیل اینکه سرور ها میان از لینوکس استفاده میکنند همین قابلیت شخصی سازی لینوکس میتونه باشه

اینطوری هکر نمیتونه با یک روش مشخص به سیستم حمله کنه (کاری که توی ویندوز میتونه) ، چون لینوکس هر شرکتی با اون یکی متفاوته و حتما تغییراتی هم برای امنیت بیشتر توش داده شده

این برتری لینوکس نسبت به ویندوز در مواردی مثل استفاده به عنوان سرور هست و بیشتر هم به درد حرفه ای ها میخوره و نه کاربران عادی

گرچه من هنوزم معتقدم لینوکس برای کاربران عادی آسیب پذیرتره و درصورت خرابی هم سخت تر میشه درستش کرد و یا اصلا عیبش رو فهمید!

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 28 شهریور 1391، 02:46 ب‌ظ »
به نظرم یکی از عواملی که در محبوبیت اوبونتو نقش داشته همین مستندات زیادش نسبت به سایر توزیع هاست شما در هر موردی در گوگل سرچ کنید حتما یه راه حلی براش پیدا میشه که این کار رو برای تازه کارها خیلی راحت میکنه از لحاظ امنیت هم که خیلی بهتر از ویندوز هست میتونی سرچ کنی رویوهای زیادی در این مورد هست من تو این مدتی که از گنو لینوکس استفاده کردم اصلا آنتی ویروسی نصب نکردم شما سیستمت به روز باشه احتمالش خیلی خیلی کمه دچار مشکل امنیتی بشی!  :)

ببین این به نظرم به خاطر اینه که واسه هیچ هکر یا ویروس نویسی توجیه نداره بشینه واسه لینوکس (اونم ورژن غیر سرور) ویروس بنویسه یا هکش کنه

وگرنه دلیل بر امنیت بالای لینوکس نیست

مثل این میمونه که یک مغازه طلافروشی کنار یک مغازه لباس فروشی باشه ... دزد ها همه روی طلافروشی سرمایه گذاری میکنن یا روی لباس فروشی!