انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بحث و جدل در مورد لینوکس و ویندوز و مک  (دفعات بازدید: 8602 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
پاسخ : پاسخ : اوبونتو نصب شد، حالا چه کنم؟
« پاسخ #15 : 28 شهریور 1391، 03:00 ب‌ظ »
به نظرم یکی از عواملی که در محبوبیت اوبونتو نقش داشته همین مستندات زیادش نسبت به سایر توزیع هاست شما در هر موردی در گوگل سرچ کنید حتما یه راه حلی براش پیدا میشه که این کار رو برای تازه کارها خیلی راحت میکنه از لحاظ امنیت هم که خیلی بهتر از ویندوز هست میتونی سرچ کنی رویوهای زیادی در این مورد هست من تو این مدتی که از گنو لینوکس استفاده کردم اصلا آنتی ویروسی نصب نکردم شما سیستمت به روز باشه احتمالش خیلی خیلی کمه دچار مشکل امنیتی بشی!  :)

ببین این به نظرم به خاطر اینه که واسه هیچ هکر یا ویروس نویسی توجیه نداره بشینه واسه لینوکس (اونم ورژن غیر سرور) ویروس بنویسه یا هکش کنه

وگرنه دلیل بر امنیت بالای لینوکس نیست

مثل این میمونه که یک مغازه طلافروشی کنار یک مغازه لباس فروشی باشه ... دزد ها همه روی طلافروشی سرمایه گذاری میکنن یا روی لباس فروشی!
خوب دوست عزیز یکسری از عوامل هستند که امنیت گنو لینوکس رو بالا میبرن من تعدادیش رو در زیر می یارم دوستانی که اطلاعات بیشتری دارن تکمیلش کنند  ;)
به غیر امنیت بالا لینوکس یکسری عوامل وجود دارن که مانع انتشار بدافزار میشن مثلا 1. وجود مرکز نرم افزاری در توزیع های لینوکسی باعث میشه کاربران برنامه های مورد نیازشون رو از منابع امن دانلود کنند. 2. آپدیت سریع تر و رفع حفره های امنیتی 4. نیاز به داشتن مجوز رووت (این مورد خیلی خیلی مهمه!) در کل اگه نظر من رو بخواهید مهمترین عاملی که باعث امنیت لینوکس شده آپدیت سریع تر لینوکس نسبت به ویندوز هستش که تا حدود خیلی بالایی امنیت بیشتر رو نسبت به ویندوز به ارمغان اورده.

آفلاین محمد علی صدرایی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 314
  • میزکار kde سیستم عامل فدورا
    • وبگاه محمد علی صدرایی
« پاسخ #16 : 28 شهریور 1391، 03:04 ب‌ظ »
به نظرم یکی از عواملی که در محبوبیت اوبونتو نقش داشته همین مستندات زیادش نسبت به سایر توزیع هاست شما در هر موردی در گوگل سرچ کنید حتما یه راه حلی براش پیدا میشه که این کار رو برای تازه کارها خیلی راحت میکنه از لحاظ امنیت هم که خیلی بهتر از ویندوز هست میتونی سرچ کنی رویوهای زیادی در این مورد هست من تو این مدتی که از گنو لینوکس استفاده کردم اصلا آنتی ویروسی نصب نکردم شما سیستمت به روز باشه احتمالش خیلی خیلی کمه دچار مشکل امنیتی بشی!  :)

ببین این به نظرم به خاطر اینه که واسه هیچ هکر یا ویروس نویسی توجیه نداره بشینه واسه لینوکس (اونم ورژن غیر سرور) ویروس بنویسه یا هکش کنه

وگرنه دلیل بر امنیت بالای لینوکس نیست

مثل این میمونه که یک مغازه طلافروشی کنار یک مغازه لباس فروشی باشه ... دزد ها همه روی طلافروشی سرمایه گذاری میکنن یا روی لباس فروشی!
خوب دوست عزیز یکسری از عوامل هستند که امنیت گنو لینوکس رو بالا میبرن من تعدادیش رو در زیر می یارم دوستانی که اطلاعات بیشتری دارن تکمیلش کنند  ;)
به غیر امنیت بالا لینوکس یکسری عوامل وجود دارن که مانع انتشار بدافزار میشن مثلا 1. وجود مرکز نرم افزاری در توزیع های لینوکسی باعث میشه کاربران برنامه های مورد نیازشون رو از منابع امن دانلود کنند. 2. آپدیت سریع تر و رفع حفره های امنیتی 4. نیاز به داشتن مجوز رووت (این مورد خیلی خیلی مهمه!) در کل اگه نظر من رو بخواهید مهمترین عاملی که باعث امنیت لینوکس شده آپدیت سریع تر لینوکس نسبت به ویندوز هستش که تا حدود خیلی بالایی امنیت بیشتر رو نسبت به ویندوز به ارمغان اورده.
همه حرف های شما را قبول دارم ولی به نظر من یک عامل تاثیرش بیشتره
این که بیشتر ویروس های برای ویندوز ند و ویروس های ویندوز تو لینوکس ران نمی شن

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
« پاسخ #17 : 28 شهریور 1391، 03:19 ب‌ظ »
استفاده از گنو لینوکس در سرور ها و سهم بسیار زیاد آن و حتی پروژه های امنیتی و تسلیحاتی  ،آیا دلیل کافی برای امنیت گنو لینوکس نیست.

فرض کنیم حرف شما درست باشه که برای گنو لینوکس افراد کمتری بد افزار یا ویروس می نویسند.

حال فرض کنیم برای گنو لینوکس همانند ویندوز بد افزار  و ویروس های زیادی بنویسند.
ما در ویندوز امنیت را با یه فایر وال و یه آنتی ویروس و در نهایت برنامه های آنتی هک و... محافظت می کنیم.
در صورتی که اگر روی گنو لینوکس این نوع برنامه ها نصب شوند باز هم گنو لینوکس مثل یه صاحاب مغازه ای میمونه که علاوه بر استفاده از تجهیزات امنیتی، خودش هم بیدار هست و چهار چشمی مراقب هست.
اما در ویندوز ما اکتفا به تجیزات نصب شده کردیم.

بحث دسترسی به سورس و تغییرات امنیتی و برنامه نویسی برای افزایش این قابلیت ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و میزان نفوذ بر هیچ فردی پوشیده نیست.
اینها قدرت گنو لینوکس هست.
تنها دلیلی که می توان از ویندوز طرفداری کرد که اون هم به خود ویندوز بر نمی گرده بلکه پشتیبانی شرکت های ساخت نرم افزار هست برای تولید محصولات مبتنی بر ویندوز.
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1391، 03:23 ب‌ظ توسط shafaghi »

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • Debian 11
« پاسخ #18 : 28 شهریور 1391، 03:22 ب‌ظ »
مورد دیگه ای که باید بگم اینه که شما حداقل چند ماهی با لینوکس کار کن چون نمیشه بدون اینکه کار کنید بگید امنیت لینوکس برای کاربران دسکتاپ خوب نیست!  :o اینطوری به نظرم منصفانه تر هست اگه سرچ کنید مطالب رویوهای زیادی در این مورد هست. این لینک هم نگاهی کن بد نیست!
 http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,36562.0.html

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #19 : 28 شهریور 1391، 04:42 ب‌ظ »
در آخر بازم تکرار میکنم که : اگر قراره لینوکس روزی به ویندوز برسه ، خب چه کاریه ، ما که توی ایران ویندوز رو مجانی میتونیم تهیه کنیم!!
یه نکته رو بگم بهتره بگید لینوکس برای کار خانگی. الان بیشتر سرور ها لینوکسه کسی هم به گردش نمیرسه :)
در ضمن شما ویندوزتون رو نمیتونید جوری بسازید که دوست دارید. حداکثر کاری که می تونید بکنید اینه که تصویر زمینه رو عوض کنید ;D و چینش آیکون ها رو تغییر بدید و چندتا کار جزئی دیگه (اگه اشتباه میگم دلیل بیارید 8))

ضمنا من از خط فرمانش به شدت خوشم میاد
این قسمت رو با اون دوستی بودم که خط فرمان رو با کامنت ویندوز مقایسه می کرد.
استفاده از گنو لینوکس در سرور ها و سهم بسیار زیاد آن و حتی پروژه های امنیتی و تسلیحاتی  ،آیا دلیل کافی برای امنیت گنو لینوکس نیست.

فرض کنیم حرف شما درست باشه که برای گنو لینوکس افراد کمتری بد افزار یا ویروس می نویسند.

حال فرض کنیم برای گنو لینوکس همانند ویندوز بد افزار  و ویروس های زیادی بنویسند.
ما در ویندوز امنیت را با یه فایر وال و یه آنتی ویروس و در نهایت برنامه های آنتی هک و... محافظت می کنیم.
در صورتی که اگر روی گنو لینوکس این نوع برنامه ها نصب شوند باز هم گنو لینوکس مثل یه صاحاب مغازه ای میمونه که علاوه بر استفاده از تجهیزات امنیتی، خودش هم بیدار هست و چهار چشمی مراقب هست.
اما در ویندوز ما اکتفا به تجیزات نصب شده کردیم.

بحث دسترسی به سورس و تغییرات امنیتی و برنامه نویسی برای افزایش این قابلیت ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و میزان نفوذ بر هیچ فردی پوشیده نیست.
اینها قدرت گنو لینوکس هست.
تنها دلیلی که می توان از ویندوز طرفداری کرد که اون هم به خود ویندوز بر نمی گرده بلکه پشتیبانی شرکت های ساخت نرم افزار هست برای تولید محصولات مبتنی بر ویندوز.
بد افزاری که نتونه اجرا بشه اسمش رو باید چی گذاشت؟؟؟؟
اشتباه نکنید اون مک که براش بد افزار کم می نویسن. لینوکس جوریه که بد افزار نمیتونه خودش رو اجرا کنه اگه هم روزی اتفاقی بیافته که یه بد افزار اجرا بشه نمی تونه خودش رو توی بقیه کامپیوتر ها پخش کنه.
آنتی ویروس های لینوکس برای این هستند که از ویروس های ویندوزی جلوگیری کنند :-|

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
« پاسخ #20 : 28 شهریور 1391، 06:02 ب‌ظ »
سلام. خیلی خوشحالم که چنین بحث های حوبی مطرح شده.
من یه چندتا نکته مد نظرم هست که توی این بحث ها گفته شده ولی خوب توضیح داده نشده. یکی از مهم ترین اونها امنیت هست.
دلیل اینکه توی سرور استفاده میشخ دلیل بر امن بودنه؟ اصلا شما از کجا تضمین میدی بعدا که لینوکس فراگیر شد براش ویروسهای جدی تر نوشته نشه؟
حلا بحث هایی نطیر امنیت اطلاعات شخصی و اعتماد به حامیان لینوکس و این حرف ها بماند.
من جایی خوندم که اگه ویروسی هم وجود داشته باشه توی سیستم قابلیت پخش نداره. خوب این ویروس اگه توی اولین اجراش کلی اطلاعات رو ازبین ببره یا سرقت کنه حتی اگه پخش هم نشه کلی ضرر زده.
یه نکته ی دیگه تجاری نبودن عنوان میشه. اصلا تجاری بودن خوبی محسوب میشه؟ تو میر نونوایی نون میخری پول نباید بدی بنده ی خدا کله ی سحر پا شده خمیر گرفته جلوی تنور دهنش سرویس شده نون پخته. یه برنامه نویس هم همین. کلی زحمت میکشه برنامه مینویسه بهینش میکنه توسعه میده خوب این وقت نمیذاره؟
دلیل من برای استفاده از لینوکس فقط مجانی بودن نیست. اینکه من دستم باز باشه بلد باشم با یه سیستم دیگه کار کنم که یه وقتی .یند.ز دستم نرسید یا یکی خواست نرمافزارش رو با یه قیمت خیلی گرون بفروشه من لنگ نمونم و توسعه پیدا کردن چنین چیزی جلوی تفکر انحصاری بودن رو از سازندگان نرم افزار های تجاری میگیره. وگرنه شما توی لینوکس چی داری که بتون به 3d max یا Matlab و یا ansys با تمام جزییاتشون رقابت کنه. برای اینها معادل شاید باشه ولی اصلا در اون حد نیست.
همیشه باید واقع بین بود و انصاف رو رعایت کرد.

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 47
« پاسخ #21 : 28 شهریور 1391، 06:48 ب‌ظ »
ببینید دوستان ، من یک مثال دیگه میزنم

ما دو تا وسیله نقلیه داریم

۱ - خودرو تراکتور با ۲۰۰ اسب بخار قدرت 

۲- خودرو پراید با ۶۲ اسب بخار قدرت

هر دو به قیمت ۱۰ میلیون تومن

اما ۹۹٪ افراد پراید رو انتخاب میکنند . چرا؟

چون معیار های دیگه واسشون مهمتر از قدرت هست ... و ضمنا همه نیازی به اینهمه قدرت ندارند و اصلا به کارشون هم نمیادش

حالا لینوکس هم از این جهت که دست آدم حرفه ای رو باز گذاشته و کار رو واسش راحت کرده خیلی خوبه و من این رو جزو محاسن خیلی عالی لینوکس برشمردم ، اما چند درصد افراد توانایی استفاده از این قابلیت هارو دارند؟

قرار نیست بشینیم پز بدیم به هم که ! نه من ویندوز رو نوشتم و نه شما لینوکس رو

متاسفانه من تو این فروم به تنها مطلب نسبتا سطح بالا و حرفه ای که برخوردم آموزش برنامه نویسی لینوکس جناب سجادی مربوط به ۲ سال پیش بود که اونم نیمه کاره رها شد

به قول دوستمون واقع بین باشیم

اگر من میگم دسکتاپ و کاربر خانگی ، منظورم کاربر غیر حرفه ای هست ... من به خیلی فوق لیسانس های نرم افزار هم غیر حرفه ای میگم چون واقعا سوادش رو ندارند

ما شاید انگشت شمار طراح داشته باشیم توی ایران که بتونه از این قابلیات بالقوه استفاده کنه

درمورد اینکه ویروس نمیتونه روی لینوکس اجرا بشه و یا پخش بشه هم لطفا به صورت علمی توضیح بدید چرا و چطور؟ واسم جالب شد بدونم با چه مکانیزمی لینوکس جلوی این کار رو تونسته بگیره!؟

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • Debian 11
« پاسخ #22 : 28 شهریور 1391، 06:51 ب‌ظ »
سلام. خیلی خوشحالم که چنین بحث های حوبی مطرح شده.
من یه چندتا نکته مد نظرم هست که توی این بحث ها گفته شده ولی خوب توضیح داده نشده. یکی از مهم ترین اونها امنیت هست.
دلیل اینکه توی سرور استفاده میشخ دلیل بر امن بودنه؟ اصلا شما از کجا تضمین میدی بعدا که لینوکس فراگیر شد براش ویروسهای جدی تر نوشته نشه؟
حلا بحث هایی نطیر امنیت اطلاعات شخصی و اعتماد به حامیان لینوکس و این حرف ها بماند.
من جایی خوندم که اگه ویروسی هم وجود داشته باشه توی سیستم قابلیت پخش نداره. خوب این ویروس اگه توی اولین اجراش کلی اطلاعات رو ازبین ببره یا سرقت کنه حتی اگه پخش هم نشه کلی ضرر زده.
یه نکته ی دیگه تجاری نبودن عنوان میشه. اصلا تجاری بودن خوبی محسوب میشه؟ تو میر نونوایی نون میخری پول نباید بدی بنده ی خدا کله ی سحر پا شده خمیر گرفته جلوی تنور دهنش سرویس شده نون پخته. یه برنامه نویس هم همین. کلی زحمت میکشه برنامه مینویسه بهینش میکنه توسعه میده خوب این وقت نمیذاره؟
دلیل من برای استفاده از لینوکس فقط مجانی بودن نیست. اینکه من دستم باز باشه بلد باشم با یه سیستم دیگه کار کنم که یه وقتی .یند.ز دستم نرسید یا یکی خواست نرمافزارش رو با یه قیمت خیلی گرون بفروشه من لنگ نمونم و توسعه پیدا کردن چنین چیزی جلوی تفکر انحصاری بودن رو از سازندگان نرم افزار های تجاری میگیره. وگرنه شما توی لینوکس چی داری که بتون به 3d max یا Matlab و یا ansys با تمام جزییاتشون رقابت کنه. برای اینها معادل شاید باشه ولی اصلا در اون حد نیست.
همیشه باید واقع بین بود و انصاف رو رعایت کرد.
اگه بحث انصاف باشه کسی که تازه آشنا شده و زیاد کار نکرده با لینوکس نمیتونه نظر درستی بده  تازمانی که خوب کار نکرده! و زیاد آشنایی نداره با این سیستم عامل، نکته دیگه اینکه هیچکس مجبور نیست از یه سیستم عامل بخصوص استفاده کنه هر کی میتونه با سیستم عاملی که راحته کار کنه!

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
« پاسخ #23 : 28 شهریور 1391، 06:52 ب‌ظ »
بدون دسترسی ریشه هیچ‌ عمل مهمی توی سیستم انجام نمیشه!
و ویروس باید برای این‌که وارد سیستم بشه از مدیر سیستم اجازه بگیره!
مث اینکه یه دزد بیاد پیشت و بگه می‌خوام از خونتون دزدی کنم، اجازه میدین؟!  ;)

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #25 : 28 شهریور 1391، 07:45 ب‌ظ »
بدون دسترسی ریشه هیچ‌ عمل مهمی توی سیستم انجام نمیشه!
و ویروس باید برای این‌که وارد سیستم بشه از مدیر سیستم اجازه بگیره!
مث اینکه یه دزد بیاد پیشت و بگه می‌خوام از خونتون دزدی کنم، اجازه میدین؟!  ;)

این از اون حرفها بودشا  ;) ویندوزم همچین قابلیتی داره که با فعال بودنش رو هرچی دابل کلیک میکنی اجازه دسترسی administrator میخوادش !! اینهمه ویروس نویس و آنتی ویروس نویس خودشونو گذاشتن سر کار پس ؟ ;D

آفلاین mohammad_d

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #26 : 28 شهریور 1391، 07:51 ب‌ظ »

اگه بحث انصاف باشه کسی که تازه آشنا شده و زیاد کار نکرده با لینوکس نمیتونه نظر درستی بده  تازمانی که خوب کار نکرده! و زیاد آشنایی نداره با این سیستم عامل، نکته دیگه اینکه هیچکس مجبور نیست از یه سیستم عامل بخصوص استفاده کنه هر کی میتونه با سیستم عاملی که راحته کار کنه!

دوست عزیز به نظر شما یه کاربر ۱۰ ساله ویندوز میتونه در موردش بهتر نظر بده یا کسی که ۴سال توی دانشگاه مهندسی کامپیوتر خونده باشه و فقط طی همون ۴ سال با ویندوز کار کرده باشه ;)

درسته ۲ روزه اوبونتو رو نصب کردم اما درسایی مثل سیستم عامل و معماری کامپیوتر و ساختمان داده و ذخیره و بازیابی اطلاعات و کامپایلر و برنامه نویسی پیشرفته و زبان ماشین و .... و .... این صلاحیت رو ایجاد نمیکنه که آدم بتونه سوالایی که در رابطه با یک سیستم عامل براش مطرحه رو طرح کنه؟

من اولشم عرض کردم تخصص من نرم افزار یا امنیت شبکه و اطلاعات نیستش ولی سعی میکنم در حد سواد اندک خودم سوالایی که واسم مطرحه رو بپرسم و جواب قانع کننده انتظار داشته باشم که بشنوم!

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
« پاسخ #27 : 28 شهریور 1391، 07:59 ب‌ظ »
دوستان من تقاضا می کنم علمی تر بحث کنید.

و دلایل رو علمی مطرح کنید.

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #28 : 28 شهریور 1391، 10:02 ب‌ظ »
از الان هر کی بدون منبع حرف بزنه حرفش رو اصلا حساب نمی کنیم

بهتر نیست یه تایپک دیگه ادامه بدیم؟؟؟

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
بحث و جدل در مورد لینوکس و ویندوز و مک
« پاسخ #29 : 28 شهریور 1391، 10:08 ب‌ظ »
با اجازه دوستان این تایپک رو در ادامه تایپک "اوبونتو نصب شد، حالا چه کنم؟" ایجاد شده چون بحث هایی که انجام می شد اصلا ربطی به عنوان نداشت.

قوانین:
دلیل حرفتان را کامل توضیح دهید.
سعی کنید حتما یک منبع معتبر در آخر پاسخ هایتان بگذارید.

امیدوارم به نظر دیگران هم احترام بگذارید تا نتیجه خوبی از بحث ها گرفته شود.