انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تفاوت رشته IT و نرم افزار چیه؟  (دفعات بازدید: 46678 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین wolfeyesh

• Full Member
  • *
  • ارسال: 169
پاسخ : تفاوت رشته IT و نرم افزار چیه؟
« پاسخ #30 : 19 مهر 1391، 01:31 ق‌ظ »
نقل‌قول
همشونم میگن v=at
تصحیح میکنم، v=at+v0  \\:D/ ;D
البته تا حدودی حق با شماست. خیلی از درسهایی که میخونیم به دردمون نمیخوره و یا تکراری هستن.
مشکل این هست , تو ایران سیستم آموزش و پرورش , همچنین سیتسم دانشگاه ها , طوری هست که معلم ها و استاد ها , خودشون دانش کافی ندارند و با توجه به کتاب هایی که تو چند سال گذشته چاپ شده و یا ترجمه شده , یا جزوه درس می دن و تخصص ندارن , همینطور دیدین که تو دانشگاه یه استاد چند درسو می ده , علم کامپیوتر , علمی هست که پایان نداره و باید باهاش همزمان جلو رفت که این اتفاق تو ایران نمی افته , البته من به استادا و معلم های واقعا حرفه ای توهین نمی کنم , ولی این واقعیته , کسانی هم که تخصص کامل داشتن و حرفه ای بودن و علاقه داشتن از ایران رفتن , حتی آموزشگاه های کامپیوتر هم تخصص ندارند , البته باز هم منظورم همه نیست , 90% ما با پشتکار , علاقه و تلاش به اینجا رسیدیم و غیر این؟
دست هایی که کمک می کنند , از دست هایی که دعا می کنند , بیشتر ارزش دارند ؛ کوروش بزرگ

آفلاین 不眠症

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
    • lazygeek
« پاسخ #31 : 22 مهر 1391، 11:03 ق‌ظ »
چرا اینجوری شد؟ دوستان این بنده خدا بیشتر فرق دو تا گرایش رو میخواست نه اینکه اینقدر بکوبید! و ناامیدش کنید.
رشته کامپیوتر آنفدر ها که میگید افتضاح نیست! هرکسی به دلیلی میره دانشگاه و اگر شما ها به این دلیل رفتید که چیزی یاد بگیرید خب ،اشتباه کردید و نباید از همون روز اول همچین حسابی برای دانشگاه باز می کردید.
هر چقدر هم که در دانشگاه چیزی یاد نگیرید باز هم دانشگاست! به شخصه از رشته ام که کامپیوتر بوده راضی ام از همون اول هم میدانستم که چیزی برای یادگیری تو دانشگاه نیست.
از نظر بنده دانشگاه جایی است که اگر هیچی چیزی یاد نگیری ،حداقل محلی است برای جمع شدن یکسری از هم رشته ای هات که میتونند باهات تعامل کنند وباهاشون ارتباط بگیری و کار مورد علاقه همدیگر رو پیگیری کنید و باهم کارکنید. دوستان حرفه ایی که توی دانشگاه پیدا کردم توی هیچ جای دیگه ای پیدا نمیکردم و الان هم باهاشون در تماسم اگر شما با سواد بودی و بقیه استادها بی سواد! یه استاد پیدا میشه که تو کار خودش با تجربه و بهتر از بقیه باشه (الان هم با دوتاشون که استادان خوبی بودند ارتباط دارم)و از موضوعات مورد علاقه ام هر وقت که بخوام ازشون استفاده میکنم.

بنده دانشگاهی رو انتخاب کردم که الکی وقتم رو هدر نکنه در واقع راحت تر نمره بگیرم و در اوقات فراغت روی کار خودم تمرکز کنم. اینطوری هم خودم چیزی یاد گرفتم و هم از محیط و پتانسیل دنشگاه استفاده کردم.

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 534
« پاسخ #32 : 22 مهر 1391، 11:15 ق‌ظ »
نقل‌قول
،حداقل محلی است برای جمع شدن یکسری از هم رشته ای هات که میتونند باهات تعامل کنند

کاملا موافقم +۱...تنها حسن دانشگاه به نظرم همینه...بعضی وقتا فقط پیدا کردن یک نفر چه استاد چه یه همکلاسی و یا هر کس دیگه توی این جمع میتونه برای یک عمر کافی باشه و بسیار ارزشمنده... میتونید از هم یاد بگیرید و به هم یاد بدید..وگرنه که خوب همونطور ک دوستان گفتن توی دانشگاه چیزی یاد نمیدن اصولا! باید خودتون پشتکار داشته باشید... چون اگرم یک استاد بخواد درس بده واقعا انقد دانشجو نما سر کلاس هست ک نزارن این اتفاق بی افته...به نظرم خوبه که برید به یه دانشگاه با این هدف ک شاید دوستانی عین خودتون علاقه مند پیدا کردید (البته خارج از دانشگاه هم ممکنه ها اما سخت تره)

من دوستای خوبی که تو دانشگاه پیدا کردم با هیچ چیز عوض نمیکنم...البته من رشته ام معماریه اما وضعیت تو تمام رشته ها به همین منواله متاسفانه و اموزشی توی کلاسها معمولا صورت نمیگیره

شما انگیزت رو بزار رو یادگیری و نه دانشگاه و مدرک و این حرفا..اینجوری هیچوقت نا امید نمیشی و یا دلسرد  :)

امید وارم موفق باشی
« آخرین ویرایش: 22 مهر 1391، 11:21 ق‌ظ توسط hamed.asl »

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 534
« پاسخ #33 : 22 مهر 1391، 11:17 ق‌ظ »
تکراری شد.

آفلاین Mr.HAMiD87

• Newbie
  • *
  • ارسال: 24
« پاسخ #34 : 22 مهر 1391، 07:05 ب‌ظ »
دانشگاه جایی است که اگر هیچی چیزی یاد نگیری ،حداقل محلی است برای جمع شدن یکسری از هم رشته ای هات که میتونند باهات تعامل کنند وباهاشون ارتباط بگیری و کار مورد علاقه همدیگر رو پیگیری کنید و باهم کارکنید.
+2
من هم با نظر شما کاملاً موافقم من الان ترم 3 پودمان نرم افزار علمی کاربردی هستم.
تا الان خدا رو شکر راضی هستم. همونطور که دوستان گفتن تو کلاس فقط 20% درصد مطالب رو یاد میگیری و 80% بقیه رو باید خودت بخونی. ولی باز هم همون 20% درصد خیلی خوبه چون در حالت عادی اگه میخواستم کتاب برنامه نویسی رو بخونم همون صفحه دوم نشده ول میکردم چون هیچی نمیفهمیدم اما الان حداقل قواعد و اصطلاحات رو میدونم و تا حدودی مطلب رو میفهمم و کتاب رو تا آخر برای بالا بردن اطلاعات خودم میخونم.
در مورد فرق رشته ها تا اونجایی که من میدونم در حال حاضر رشته آی تی فرصت شغلی نداره چون مربوط به فناوری اطلاعات و مخابرات میشه و تنها محل شعالیت شغلی هم مخابرات هست که امسال استخدامی گذاشت و فکر نکنم تا 7-8 ساله دیگه بگیره!!
اما در مورد رشته نرم افزار شاید فرصت شغلی رسمی کم اما فرصت شغلی بازار آزاد خوبه خودت و یا با دوستان میتونی یه شرکت بزنی و تو زمینه طراحی نرم افزار و صفحات وب و ... کار کنی. حداقل باز نسبت به رشته آی تی میتونی وقتی کاری نداری یه سفارش طراحی نرم افزار فروشگاه بگیری که خیلی راحته و یه خرج بخور و نمیر در بیاری(بغیر از پولهای دادی و مامی!! :-X)

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
« پاسخ #35 : 22 مهر 1391، 08:14 ب‌ظ »
در حالت عادی اگه میخواستم کتاب برنامه نویسی رو بخونم همون صفحه دوم نشده ول میکردم چون هیچی نمیفهمیدم اما الان حداقل قواعد و اصطلاحات رو میدونم و تا حدودی مطلب رو میفهمم و کتاب رو تا آخر برای بالا بردن اطلاعات خودم میخونم.
یه دو دوتا چهارتا بکن ببین واسه 20% اول کتاب که فقط if else for while هست چقدر توی دانشگاه هزینه کردی.
بعد ببین اگه توی مجتمع فنی یه دوره ی آموزشی کامل میرفتی چقدر هزینش میشد، تازه اونجا راحتتر میتونی دوستای حرفه ای پیدا کنی که عاشق کامپیوتر هستند.

این دوستمون باید اول هدفش رو واسه خودش معلوم کنه.
اگه دوست داره که مدرک دانشگاهی داشته باشه یا اینکه دوست داره دانشگاه رفتن رو تجربه کنه اون موقع خوبه بره دانشگاه.

فقط مواظب باش تصمیمی نگیری که 4 سال دیگه بشی یه لیسانسه ی بیکار  ;) یا اینکه بری توی آژانس کار کنی  :)
« آخرین ویرایش: 22 مهر 1391، 08:16 ب‌ظ توسط masoudk »
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #36 : 22 مهر 1391، 08:25 ب‌ظ »
در حالت عادی اگه میخواستم کتاب برنامه نویسی رو بخونم همون صفحه دوم نشده ول میکردم چون هیچی نمیفهمیدم اما الان حداقل قواعد و اصطلاحات رو میدونم و تا حدودی مطلب رو میفهمم و کتاب رو تا آخر برای بالا بردن اطلاعات خودم میخونم.
یه دو دوتا چهارتا بکن ببین واسه 20% اول کتاب که فقط if else for while هست چقدر توی دانشگاه هزینه کردی.
بعد ببین اگه توی مجتمع فنی یه دوره ی آموزشی کامل میرفتی چقدر هزینش میشد، تازه اونجا راحتتر میتونی دوستای حرفه ای پیدا کنی که عاشق کامپیوتر هستند.

این دوستمون باید اول هدفش رو واسه خودش معلوم کنه.
اگه دوست داره که مدرک دانشگاهی داشته باشه یا اینکه دوست داره دانشگاه رفتن رو تجربه کنه اون موقع خوبه بره دانشگاه.

فقط مواظب باش تصمیمی نگیری که 4 سال دیگه بشی یه لیسانسه ی بیکار  ;) یا اینکه بری توی آژانس کار کنی  :)

من هم میخوام چیز یاد بگیرم و هم میخوام مدرکی دانشگاهی بگیرم. خودمم نخوام مامانم مجبورم میکنه تا دکتری برم :d

پ.ن: من واسم گزینه های ادیتور مثل شکلکها نمایش داده نمیشن. برای شما هم همینجوریه یا اشکال از منه؟ اصلا یه چند روزه اینترنتم عجیب شده!

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #37 : 22 مهر 1391، 08:47 ب‌ظ »
چرا اینجوری شد؟ دوستان این بنده خدا بیشتر فرق دو تا گرایش رو میخواست نه اینکه اینقدر بکوبید! و ناامیدش کنید.

گل گفتی! البته یکم بحث حاشیه‌ای و مرتبط هم بد نیس. ولی مشکل اینه که الآن تقریبا همش شده بحث حاشیه‌ای!

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 928
« پاسخ #38 : 22 مهر 1391، 10:01 ب‌ظ »
مهندسی نرم افزار برنامه نویسی و ریاضیش بیشتر از IT هست و IT بیشتر درسهای حفظی داره مثل مدیریت و اینجور چیزا
Ubuntu 14.04 LTS 64-bit - unity

آفلاین Mr.HAMiD87

• Newbie
  • *
« پاسخ #39 : 23 مهر 1391، 04:44 ب‌ظ »
من نظر این دوستمون رو نمی دونم اما من حساب میکنم میبینم که هزینه ای تو دانشگاه دارم میکنم برام بیشتر میصرفه تا مجنمع های آموزشی. با ترمی 300 تومان کلی مطالب مختلف یاد میگیرم. اما اگه بخوام برم برای هر مبحث کلاس جداگانه که فکر کنم فقط هر جلسه ای 10-15 تومان باشه!! که خدا میدونه چقدر میشه

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
« پاسخ #40 : 23 مهر 1391، 07:53 ب‌ظ »
من نظر این دوستمون رو نمی دونم اما من حساب میکنم میبینم که هزینه ای تو دانشگاه دارم میکنم برام بیشتر میصرفه تا مجنمع های آموزشی. با ترمی 300 تومان کلی مطالب مختلف یاد میگیرم. اما اگه بخوام برم برای هر مبحث کلاس جداگانه که فکر کنم فقط هر جلسه ای 10-15 تومان باشه!! که خدا میدونه چقدر میشه

چون ادامه ی این صحبت ربطی به تفاوت رشته ی نرم افزار و IT نداره من دیگه ادامه نمیدم.

فقط از روی دلسوزی واسه اینکه تجربم رو به چندتا از دوستان که اول راه هستند انتقال بدم میخوام بگم که توی محیط کار هرگز به شما نمیگن برنامه ای بنویسید که میانگین 3 تا عدد رو پیدا کنه  :)

منم همچین طرفدار آموزشگاه رفتن نیستم، اصلا خودم تا حالا 1000 تومان هم به آموزشگاه پول ندادم، ولی همون 300 تومان که شهریه یه ترم دانشگاه شما هست رو یه کلاس php بری پس فردا که رفتی دنبال کار حداقل میتونی بگی من php بلدم.

موفق باشید  ;)
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #41 : 23 مهر 1391، 08:49 ب‌ظ »
بنده هم با مسعود موافق و همسو ام . اگر مدرک نیاز ندارید برید دنبال یک حرفه ( برنامه نویسی تحت وب - دات نت - تراشکاری - دلالی )‌ هزینه و وقتی که براش میگذارید بازده بالاتری از دانشگاه داره
البته داستان اونایی که شریف و امیرکبیر قبول میشن فرق داره با ما

آفلاین r_m1232002

• Full Member
  • *
  • ارسال: 143
« پاسخ #42 : 23 مهر 1391، 09:00 ب‌ظ »
وا...!!!
این تاپیک رو که خوندم کلی تعجب کردم. یه حرف هایی اینجا زده شده که خیلی از اون چیزی که من فکر می کنم دور هستن برای همین خواستم نظر خودم رو هم بنویسم. در ضمن جهت اطلاع هم بگم که من دانشجوی دوره کارشناسی رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار هستم.

اول از همه بعضی ها کلا بحث رفتن یا نرفتن به دانشگاه رو مطرح کرده بودن. من فکر می کنم در جامعه ای مثل ایران رفتن به دانشگاه در اکثر موارد یک ضرورت محسوب میشه. از نظر اجتماعی داشتن مدرک دانشگاهی در بسیاری از موارد همچون دیدگاه خانواده ، ازدواج و موقعیت اجتماعی نقش قابل توجهی داره. از نظر مادی بهتره بدونین در صورتی که بخواهید در یک نهاد دولتی کار کنید مدرک دانشگاهی شما نقش بسیار تعیین کننده ای در میزان حقوقتون داره.

بعضی افراد بحث سطح پایین علمی در میان دانشجویان و اساتید رو مطرح کرده بودند. قاعدتا اگه شما رتبه پایینی در کنکور کسب کنید و در یک دانشگاه سطح پایین تحصیل کنید همکلاسی های شما افرادی آزاردهنده خواهند بود و فضای دانشگاه آکنده از رخوت. اما اگر بتونید در یک دانشگاه خوب ( نه الزاما بهترین دانشگاه ها) تحصیل کنید ، همکلاسی هایی خواهید داشت که به رشد شما کمک بسیاری می کنن و اساتیدی در دسترستون ممکنه باشه که حداقل مانع یادگیری شما نمی شوند.

افرادی بی ارزش و تکراری بودن محتوای آموزشی رو ذکر کرده بودن که اگرچه تا حد بسیار زیادی صحیح هست اما کاملا به خود شما وابسته است. اگر شما بخواهید به مراجع درسی و تدریس استاد اکتفا کنید چیزی جز اتلاف وقت حاصلتون نمی شه. اما اگه وقتی درسی رو می گذرونید سعی کنید به مراجع معتبر رجوع کنید ، در اون باره تحقیق کنید و برای مطالعه وقت صرف کنید اون وقت حجم عظیمی از دانش رو بدست خواهید آورد که بسیار ارزشمنده. بعضی دوستان ممکنه بگن خوب ما بدون تحصیل در  دانشگاه هم می تونیم این کار رو بکنیم. این موضوع ممکن هست اما احتمالش خیلی کمه. معمولا ما به دنبال چیزی میریم که بهش علاقه داریم. به طور مثال من به عنوان شخصی که به برنامه نویسی و هوش مصنوعی علاقه مند هستم و در این دو زمینه مطالعه می کنم، اگه دانشگاه نمی رفتم و با درس مدار منطقی مواجه نمی شدم ( که بسیاری فکر می کنن اصلا به گرایش نرم افزار ربطی نداره و درس نامناسبی هست) هیچ وقت در این زمینه مطالعه نمی کردم. بر خلاف خیلی افراد دیگه که فقط می خوان این درس رو پاس کنن من با خودم گفتم حالا که قراره این درس رو بخونم بهتره درست و حسابی بخونم. پس شروع به مطالعه و تحقیق کردم و ناگهان با اطلاعات بسیار با ارزشی مواجه شدم که اصلا تصور هم نمی کردم. با برنامه نویسی بر روی سیستم هایی غیر از کامپیوتر آشنا شدم و تکنیک های برنامه نویسی ای رو دیدم ( مثلا در Verilog) که موجب شد تصورم درباره نوشتن برنامه های روی کامپیوتر هم رشد کنه و روش هایی جدیدی رو یاد بگیرم.

نظر من اینه که ممکنه دانشگاه جای مناسبی نباشه اما با تلاش خود شما ، چه در زمینه قبولی در دانشگاه خوب و چه در طول دوران تحصیل ، می تونه به فرصتی عالی برای پیشرفت و یادگیری تبدیل بشه. فرصتی که در خارج از دانشگاه وجود نداره. در طول تحصیل شما به طور معمول چهار سال وقت داری تا بدون دغدغه روی افزایش سواد و توانایی هاتون کار کنید. اما در خارج از دانشگاه شما احتمالا وارد دنیای کار می شوید که اگرچه تجربه شما رو زیاد می کنه اما مطمئن باشید فرصت خیلی کمی برای یادگیری و پرورش استعدادهای نظری بهتون میده. در محیط کار شما تمرکزتون روی انجام صحیح پروژه ست و فرصت تحقیق و مطالعه آزادانه در زمینه مورد علاقه خودتون کمتر دست میده.

البته باید بدونید بهتره وقتی از دانشگاه فارغ التحصیل می شید برای ورود به بازار کار در زمینه خاصی که مورد علاقتون هست تخصص داشته باشید. متاسفانه بسیاری از مهارت هایی که در دنیای کار مورد نیاز هست در دانشگاه آموزش داده نمی شه. پس سعی کنید در دوران تحصیل با مطالعه ، بررسی نیازهای بازار و انجام پروژه های کوچک در زمینه مورد علاقه خودتون مهارت کسب کنید. به طور مثال اگه به طراحی وب علاقه دارید سعی کنید ببینید معمولا چه پروژه هایی بیشتر انجام می شوند و چه مهارت هایی مورد نیاز است و شروع به یادگیری و تجربه کسب کردن در اونها کنید.

در آخر هم در پاسخ به سوال اولتون باید بگم:
* اگر به دنبال مفاهیم انتزاعی و تئوری کامپیوتر هستید و از طراحی سیستم های علمی بر روی کاغذ و حل مسایل پیچیده لذت می برید رشته علوم کامپیوتر مناسب شما هست رشته ای که چندان با مسایل روزمره کاری نداره و البته به همین دلیل بازار کار خوبی هم براش وجود نداره.
* اگر عاشق حل مشکلات معمول ، ساختن چیزهایی که کارها رو آسون تر می کنه و انجام عملی کارها هستید رشته مهندسی کامپیوتر به شما اجازه می ده تا وارد بازار بشید و ابزارهایی  برای بهبود زندگی مردم ایجاد کنید. این رشته دو گرایش سخت افزار و نرم افزار داره که متاسفانه در ایران گرایش سخت افزار جای چندانی برای فعالیت نداره.
* اگر ترجیح میدید بجای اینکه بیشتر با خود کامپیوتر ها سر و کله بزنید ، وقتتون رو صرف کمک به ادارات و شرکت ها در جهت استفاده از فناوری کنید  و دوست دارید امور مدیریتی رو به عهده بگیرید و استفاده از فناوری رو برای مردم در دسترس تر کنید رشته فناوری اطلاعات   احتمالا مناسب شما است.

موفق باشید!

آفلاین Mr.HAMiD87

• Newbie
  • *
« پاسخ #43 : 26 مهر 1391، 08:39 ق‌ظ »
@r_m1232002
+1
واقعا گل گفتی

آفلاین molavi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 111
  • آمده ام برای یادگیری
« پاسخ #44 : 11 خرداد 1392، 08:31 ب‌ظ »
مطالب خیلی خوبی مطرح شده .

تجربه شخصی من اینه که یکی از چیزهایی که توی سرعت موفقیت آدم اثر داره ، دانشگاه است .با همه بدی و خوبی هاشت
زندگی روشن
lifeon.blog.ir