انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آموزش به روز رسانی هسته ی اوبونتو !  (دفعات بازدید: 18882 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 854
آموزش به روز رسانی هسته ی اوبونتو !
« : 10 بهمن 1391، 11:37 ق‌ظ »
ویرایش : آموزش کامپایل و نصب هسته ی مخصوص سیستم خودتون رو هم نوشتم و اینم آدرسش :
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,56937.0.html
----------------------------------------------------------

سلام خدمت همگی !
لپ تاپم خیلی داغ میکرد ، فن هم همیشه روی دور تند کار میکرد ، با کلی زحمت دادن به بچه ها نتیجه این شد که آپدیت کردن هسته رو امتحان کنم که جواب داد !
الان هم سرعت فن پایین اومده ، هم دما پایین اومده (هم CPU هم گرافیک) و گرافیک هم به خوبی کار میکنه (ATI)

دیروز هسته ی لینوکسمو آپدیت کردم ، اول فک میکردم باید کار خیلی سختی باشه اما واقعا راحت بود !!! :دی
چون قبلا آموزش اینجوری ندیده بودم و همه ی آموزش ها (تا اونجا که من دیدم) میگفتن که باید یه فایل رو بگیری و با هزار جور بدبختی کامپایلش کنی و ....
که هم خیلی ممکن بود ارور بده و خییییییلیییی هم زمان بر بود !!!
ولی واسه کاری که من کردم ، از سایت زیر جدید ترین فایل های کامپایل شده رو میتونین بگیرین :
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline
(وارد که بشین همه ی هسته ها موجوده ، برین آخر صفحه آخرین هسته ای که آخرش RC نداره رو بگیرین (اونا فک کنم بتا باشن هنوز :دی) مثلا الان که مینویسم دیروز این آپدیت اضافه شده : v3.7.5-raring )

برین داخل پوشه
این فایل ها رو بگیرین :
0001-base-packaging.patch
0003-default-configs.patch
linux-headers-3.7.5-030705_3.7.5-030705.201301280206_all.deb
حالا اگه سیستم عاملتون ۶۴ بیتیه اینا رو بگیرین :
linux-headers-3.7.5-030705-generic_3.7.5-030705.201301280206_amd64.deb
linux-image-3.7.5-030705-generic_3.7.5-030705.201301280206_amd64.deb
linux-image-extra-3.7.5-030705-generic_3.7.5-030705.201301280206_amd64.deb
اگه ۳۲ بیتی اینا رو بگیرین :
linux-image-extra-3.7.5-030705-generic_3.7.5-030705.201301280206_i386.deb
linux-image-3.7.5-030705-generic_3.7.5-030705.201301280206_i386.deb
linux-headers-3.7.5-030705-generic_3.7.5-030705.201301280206_i386.deb
همون طور که مشخصه اونایی که اول گفتم واسه ی همه نیازه ، اون فایل هایی که آخرشون amd64 داره واسه سیستم های ۶۴ بیتیه و اونایی که آخرشون i386 داره واسه سیستم های ۳۲ بیتی کامپایل شده ، اونایی هم که آخرشون armhf زده فک کنم واسه تبلت باشه (از میکروکنترلر های arm پشتیبانی میکنه!)
اگه از طریق خط فرمان خواستین نصب کنین اول به پوشه ای که فایل ها رو ریختین برین و این دستور رو بزنین که به ترتیب نصب بشن
sudo dpkg -i *.debدر غیر این صورت اون ۴ تا فایل .deb رو دونه دونه نصب کنین ، نیاز نیس نگران ترتیبشون باشین چون اگه یکی پیش نیاز اون یکی باشه ، تا نصب نشه دومی نصب نمیشه !
پس با خیال راحت روشون دبل کلیک کنین ، سافتوار سنتر باز میشه ، install رو بزنین و پسورد رو بدین و نصب میشه ... البته یکم طول میکشه کلش فک کنم واسه من ۲۰-۳۰ دقیقه طول کشید یه جاهایی آدم فک میکنه نصبش تموم شده اما اون داره کارشو میکنه :دی
واسه محکم کاری که خیالتون راحت بشه هر ۴ تا فایل .deb نصب شدن ، یک بار دیگه میتونین روشون دبل کلیک کنین ، اگه توی سافتوار سنتر دکمه ی install بود یعنی نصب نشده ، اما اگه به جاش دکمه ی reinstall بود یعنی کامل نصب شده !
حالا باید گراب رو آپدیت کنین (البته من burg) دارم و اونو آپدیت زدم با این کد :
sudo update-burgواسه گراب هم اینه:
sudo update-grub
بعد از این هم دیگه هسته ی جدید کامل نصب شده و توی گراب (یا burg) هم اومده ، با ری استارت کردن باید اونو توی منوی گراب ببینین
یه توصیه دفعه ی اول که با هسته ی جدید بالا آوردین اینو بزنین:  :)
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
« آخرین ویرایش: 27 بهمن 1391، 06:56 ب‌ظ توسط محسن ح. »

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
پاسخ : آموزش به روز رسانی هسته ی اوبونتو !
« پاسخ #1 : 10 بهمن 1391، 11:53 ق‌ظ »
مگه آپدیت منیجر خودش این کار ها را نمی کنه؟
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 10 بهمن 1391، 11:59 ق‌ظ »
مگه آپدیت منیجر خودش این کار ها را نمی کنه؟
واسه من که نکرده بود !
واسه شما یعنی هر سری که هسته ی جدید میاد توی منوی گراب هم اضافه میشه ؟!
همه ی هسته ها خودشون دانلود و نصب و تنظیم میشن !؟

در ضمن لپ تاپم خیلی داغ میکرد و فن هم همیشه روی دور تند روشن بود ولی الان دیگه اونقدر گرم نمیشه و فن هم روی دور آهسته کار میکنه !
شاید آپدیت منیجر بعضی ها رو دانلود کنه ولی احتمالا اون چند خط آخر به درد همه میخوره ، گراب رو آپدیت کنین ببینین اضافه میشه چیزی ؟

آفلاین HsebliS

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 591
  • یه روز خوب میاد...
« پاسخ #3 : 10 بهمن 1391، 12:43 ب‌ظ »
ماشاللا استاد شدیااااااا!
خسته نباشی =D>
ممنون

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 10 بهمن 1391، 12:47 ب‌ظ »
ماشاللا استاد شدیااااااا!
خسته نباشی =D>
ممنون
یه استارتی زدم دیگه ! ;)
مرسی! :)

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #5 : 10 بهمن 1391، 01:14 ب‌ظ »
با دستور زیر هسته هم بروز رسانی میشه
sudo apt-get dist-upgrade

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 10 بهمن 1391، 01:16 ب‌ظ »
من از این دستور استفاده کردم ولی 3.7.0 رو نصب کرده در حالی که آخرین نسخه 3.7.5 هست که با این روش نصب کردم  :-k

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #7 : 10 بهمن 1391، 02:31 ب‌ظ »
برای من بعد از اجرای دستورهای زیر روی 12.10 هنوز هسته 3.5 رو دارم. پس چرا؟
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

uname -r
3.5.0-22-generic

در نهایت این فایل ها رو دونه دونه نصب کنین ، نیاز نیس نگران ترتیبشون باشین چون اگه یکی پیش نیاز اون یکی باشه ، تا نصب نشه دومی نصب نمیشه !
اگر از دستور زیر توی پوشه فایلهای دب استفاده کنید خودش پیشنیازها رو تشخیص میده و با یک دستور همه نصب میشن:
sudo dpkg -i *.deb
« آخرین ویرایش: 10 بهمن 1391، 02:34 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 10 بهمن 1391، 02:37 ب‌ظ »
در نهایت این فایل ها رو دونه دونه نصب کنین ، نیاز نیس نگران ترتیبشون باشین چون اگه یکی پیش نیاز اون یکی باشه ، تا نصب نشه دومی نصب نمیشه !
اگر از دستور زیر توی پوشه فایلهای دب استفاده کنید خودش پیشنیازها رو تشخیص میده و با یک دستور همه نصب میشن:
sudo dpkg -i *.deb

الان اینم اضافه میکنم ، مرسی :)

راستی واسه خودت درست شد :) ؟!
« آخرین ویرایش: 10 بهمن 1391، 02:42 ب‌ظ توسط mohsenelf »

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #9 : 10 بهمن 1391، 04:54 ب‌ظ »
دوستان دقت کنین که اگر برای بازی اینکار رو می کنین خوبه (و البته پیشنهاد می شه یاد بگیرین که هسته رو خودتون کمپایل کنین) ولی اگر نمی دونین چرا دارین اینکار رو می کنین نیازی بهش نیست (:

در حالت عادی هر توزیع هر وقت لازم بدونه - یعنی بعد از تست و بررسی هماهنگی همه چیز با هم - هسته رو به روز رسانی می کنه و اگر کسی خودش شروع کنه برنامه های توی یک توزیع رو مستقل از ریپوزیتوری اون توزیع جابجا کنه دیگه بعدا نباید از ناهماهنگی و مشکلات بناله (:

نمی گم اینکارها رو نکنین بلکه اتفاقا می گم بکنین و سطح بالاترش رو هم بکنین اما بدونین که از نظر فنی چرا دارین اینکار رو می کنین و اینم بدونین که در حالت عادی نیازی بهش نیست (:
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 10 بهمن 1391، 06:40 ب‌ظ »
دوستان دقت کنین که اگر برای بازی اینکار رو می کنین خوبه (و البته پیشنهاد می شه یاد بگیرین که هسته رو خودتون کمپایل کنین) ولی اگر نمی دونین چرا دارین اینکار رو می کنین نیازی بهش نیست (:

در حالت عادی هر توزیع هر وقت لازم بدونه - یعنی بعد از تست و بررسی هماهنگی همه چیز با هم - هسته رو به روز رسانی می کنه و اگر کسی خودش شروع کنه برنامه های توی یک توزیع رو مستقل از ریپوزیتوری اون توزیع جابجا کنه دیگه بعدا نباید از ناهماهنگی و مشکلات بناله (:

نمی گم اینکارها رو نکنین بلکه اتفاقا می گم بکنین و سطح بالاترش رو هم بکنین اما بدونین که از نظر فنی چرا دارین اینکار رو می کنین و اینم بدونین که در حالت عادی نیازی بهش نیست (:

اینم بگم من واسه اینکه همیشه لپتاپم دماش نزدیک جهنم بود و گرافیکمم مشکل داشت این کارو کردم و الان فن داره خیلی آروم کارشو میکنه ، گرافیک هم واقعا داره خوب کارشو میکنه و دماش هم اومده پایین ، تست نکردم ولی طبیعتا مصرف برقش هم اومده پایین دیگه !
فک کنم بقیه ی کسایی که این مشکل رو داشته باشن با آپدیت کردن این هسته مشکلشون حل بشه ! (درست فک میکنم ؟!)

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #11 : 10 بهمن 1391، 08:01 ب‌ظ »
این هسته ها ژنریک هستش و برای همه جور سخت افزار کامپایل شده ، و سفارشی شده برای سخت افزار خودتون نیست  . خوبیش اینه که با یک کلیک نصب میشه
این ها هسته هستش و درایور های سخت افزار ها و اینها . اگر دستگاهتون مشکلی نداره نیاز نیست اینها رو نصب کنید . اگر سخت افزار به روزی دارید یا که مثلا مانند دوستمون مشکل در دمای لپتاپ دارید شاید در هسته های به روز ، راه انداز اون سخت افزار را گنجانده باشند یا که مشکل دما برطرف شده باشد .
« آخرین ویرایش: 10 بهمن 1391، 08:08 ب‌ظ توسط doomhammer65ir »

آفلاین metmet

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 49
« پاسخ #12 : 14 بهمن 1391، 04:11 ب‌ظ »
سلام ممنون از آموزشتون این اولین پست منه.
و هفته اولیه که به لینوکس و توزیع اوبونتو مهاجرت کردم.اولین روزا واقعا گیج کننده بود.اما الان خیلی باحاله:)
مشکلم نشناختن درایور انویدیا ست که کم کم دارم باهاش کنار میام!
همه تاپیک ها و پست های این فروم و اکثر فروم های خارجی رو خوندم و دستوراتشون رو مو به مو اجرا کردم ولی تو هر آموزشی یه کد بود که به ارور میرسید و تا حالا موفق نشدم.
این این آموزش خیلی راحت بود و موفق شدم از کرنل 3.5.23 به کرنل 3.7.5 برم.همه چی موفقیت امیز پیش رفت و نصب شد ولی بعد از ریستارت سیستم دو خط ارور تو هنگام بوت ظاهر میشه و بوت سیستم از قبل کندتر شده و تاخیرش بیشتر شده. قبلا تو ۱۰ ثانیه بوت میشد الان ۲۰ ثانیه شده. ولی دمای سی پی یو خیلی کم شده و اصلا صدای فن شنیده نمیشه.تا دیروز عین پنکه کار میکرد فنش.
امیدارم بتونم اینویدیامو هم نصب کنم که دیگه نور علی نور شه.

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 792
  • تحصیلات:مهندسی جوشکاری عاشق کامپیوتر و تکنولوژی
« پاسخ #13 : 14 بهمن 1391، 07:21 ب‌ظ »
سلام ممنون از آموزشتون این اولین پست منه.
و هفته اولیه که به لینوکس و توزیع اوبونتو مهاجرت کردم.اولین روزا واقعا گیج کننده بود.اما الان خیلی باحاله:)
مشکلم نشناختن درایور انویدیا ست که کم کم دارم باهاش کنار میام!
همه تاپیک ها و پست های این فروم و اکثر فروم های خارجی رو خوندم و دستوراتشون رو مو به مو اجرا کردم ولی تو هر آموزشی یه کد بود که به ارور میرسید و تا حالا موفق نشدم.
این این آموزش خیلی راحت بود و موفق شدم از کرنل 3.5.23 به کرنل 3.7.5 برم.همه چی موفقیت امیز پیش رفت و نصب شد ولی بعد از ریستارت سیستم دو خط ارور تو هنگام بوت ظاهر میشه و بوت سیستم از قبل کندتر شده و تاخیرش بیشتر شده. قبلا تو ۱۰ ثانیه بوت میشد الان ۲۰ ثانیه شده. ولی دمای سی پی یو خیلی کم شده و اصلا صدای فن شنیده نمیشه.تا دیروز عین پنکه کار میکرد فنش.
امیدارم بتونم اینویدیامو هم نصب کنم که دیگه نور علی نور شه.
برای انودیا این تاپیک رو بررسی کنین
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,52367.0.html
سوالی داشتین هم بهم بگین در ضمن اون تاخیر هم بعد از بروز رسانی کرنال طبیعی هست (فقط برای شما زمان زیاد نشده برای همه اینطوریه)
بعضی از حرف ها جرعت گفتن میخواد . . .

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #14 : 14 بهمن 1391، 09:25 ب‌ظ »
زمان آماده بکار شدن نباید تغییر آنچنان کنه
باید ببینید کدوم برنامه ها بار حافظه میشه
sudo sysv-rc-conf