انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در پارتیشن بندی لطفا برای نصب کمکم کنید  (دفعات بازدید: 6715 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین پنگوئن

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
 ??? ???سلام
من در سیستمم  win xp , win server  دارم و 21گیگ از فضای هاردم را خالی کردم برای نصب در حال نصب بودم که به مرحله پارتیشن بندی رسیدم و گزینه  manual را انتخاب کردم
پارتیشن (free) را انتخاب و new parti را انتخاب کردم و با رم 256 من 512 را انتخاب کردم  برای swap
وقتی که اسکن هارد شددر لیست پارتیشن ها  گزینه  free parti نبود و به اسم   unusable partition  شده بود و کلیک راست که میکردم گزینه undo to change partition بود و همین طور این دکمه بود و اجازه ساخت بقیه پارتیشن ها را نمیداد
و دوباره سعی کردم تا  اول پارتیشن ریشه را بسازم و وقتی ساختم بازهم به همین صورت پارتیشن روت ساخته شد اما بقیه پارتیشن به unusable partition تبدیل شد

« آخرین ویرایش: 20 امرداد 1387، 10:03 ب‌ظ توسط mostafa64 »

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
??? ???سلام
من در سیستمم  win xp , win server  دارم و 21گیگ از فضای هاردم را خالی کردم برای نصب در حال نصب بودم که به مرحله پارتیشن بندی رسیدم و گزینه  manual را انتخاب کردم
پارتیشن (free) را انتخاب و new parti را انتخاب کردم و با رم 256 من 512 را انتخاب کردم  برای swap
وقتی که اسکن هارد شددر لیست پارتیشن ها  گزینه  free parti نبود و به اسم   unusable partition  شده بود و کلیک راست که میکردم گزینه undo to change partition بود و همین طور این دکمه بود و اجازه ساخت بقیه پارتیشن ها را نمیداد
و دوباره سعی کردم تا  اول پارتیشن ریشه را بسازم و وقتی ساختم بازهم به همین صورت پارتیشن روت ساخته شد اما بقیه پارتیشن به unusable partition تبدیل شد

درود دوست عزیز

به احتمال زیاد تعداد primary   ها تون بیشتر از ۴ تا هست
خروجی دستور sudo fdisk -l رو اگر میشه بذارید ( در ترمینال وارد کنید)

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین پنگوئن

• Jr. Member
  • *
نه من تو   manage\disk management دیدم که 2 تا primary و یه extended که خودش 3 تا logical

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
نه من تو   manage\disk management دیدم که 2 تا primary و یه extended که خودش 3 تا logical
خب پس الان تو کدوم قسمت حافظه خالی دارید؟
در extended یا خارج اون؟
اگر خارج اون باشه بازم همین مشکل رو داری
چون ۲+۱ میشه ۳‌:)
یکی که اضافه می کنی میشه ۴ تا و بقیه رو نمی تونی اضافه کنی
اون دستور fdisk همه چر و خوب نشون می ده

آفلاین پنگوئن

• Jr. Member
  • *
man be gheyr az ina 20gig fazaye khali dara, ke mikhastam ono partition bandi konam
va bahse primary ke male win hast che rabti dare be linux mage win partition swap ya / ra partition primary mishnase

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
شما توی ویندوز 20 گیگابایت از هاردتون رو خالی کردید، و یکی از پارتیشن‌هاتون رو دیلیت یا resize کردید(احتمالاً هم با پارتیشن‌بند ویندوز) و 20 گیگابایت از هارد شما بدون پارتیشن‌بندی مونده. بعدش احتمالاً extended هارد شما resize شده تا ابتدای اونجایی که بدون پارتیشن‌بندی باقی گذاشتید، یعنی اون 20 گیگابایت رو از extended شوت کرده بیرون!! بنابراین شما توی اون 20 گیگ فقط میتونید پارتیشن‌های primary بوجود بیارید. علت resize شدن extended رو نمی‌دونم، شاید تقصیر پارتیشن‌بند ویندوز باشه. شایدم یکی از خواص هارد باشه. ولی یه بار برای من هم همچین چیزی پیش اومد. از اون به بعد هیچ وقت و هیچ وقت هیچ قسمتی از هاردم رو بدون پارتیشن‌بندی (unpartitioned یا unaloacted) نمیذارم. شده باشه یه پارتیشن بی‌استفاده بوجود میارم ولی خالی نمیذارم. به شما هم پیشنهاد می‌کنم هیچ وقت این کار رو نکنید. اصلا نیازی نبود توی ویندوز هیچ پارتیشنی رو دیلیت یا resize کنید. با خود لینوکس میتونست موقع نصب این کار رو انجام بدید. البته این حدس من هست که extended کوچیک شده. شما حتماً برید چک کنید.
اگه این حدسم درست باشه(extended کوچیک شده باشه) فقط یه پیشنهاد براتون دارم. با سیدی لایو اوبونتو بیاید بالا و با GParted یکی از پارتیشن‌های ویندوز رو resize کنید و به اندازهٔ 512 مگ کوچیک کنید. بعد جایی که خالی میشه swap رو ایجاد کنید. اون 20 گیگابایتی هم که از extended افتاده بیرون، یه primary بوجود بیارید(بیشتر از یه دونه نمی‌تونید) با فرمت ext3 و برای نصب اوبونتو تعیین کنیدش(پارتیشن / ). پارتیشن home/ و غیره هم اصلا نیازی نیست.

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
با دیسک لایو بالا بیاید و یا خروجی fdisk -l که گفتم بذارید
یا با gparted  ببینید و یک عکس ازش بگیرید و بفرستید

تا وقتی معلوم نشه وضعیت پارتیشن هاتون دقیق چیه نمی شه راهنمایی کرد
اون ۲۰ گیگ فضای خالی کجا هستش؟
داخل extended یا خارجش؟

اگر خارجش هست کاملاً طبیعیه که این مشکل رو داشته باشید ( به همون دلیلی که گفتم)

آفلاین پنگوئن

• Jr. Member
  • *
پارتیشن extended را resize کردم و یه primary برای سرور و بقیه ازاد برای لینوکس و این هم عکس که در ویندوز گرفتم چون رم 256 دارم وسرعت با سی دی لایو پایینه  با عرض پوزش (با فرمت  bmp)

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
دقیقاً همون موردی هست که گفتم :)
شما با ایجاد یک پارتیشن ۳ تا pr دارید و ۱ extended که برای همین نمی تونید پارتیشن دیگه ای ایجاد کنید

کاری که می تونید بکنید
- یا پارتیشن های داخل extended  رو برای لینوکس محیا کنید

- یا اگر فضای خالی به اندازه کافی دارید با کپی کردن اونها در پارتیشن های دیگه پارتیشن بندیتون رو درست کنید

- یا اینکه از اول پارتیشن بندی کنید :)

کدوم؟

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • *
شما با ایجاد یک پارتیشن ۳ تا pr دارید و ۱ extended که برای همین نمی تونید پارتیشن دیگه ای ایجاد کنید

کاری که می تونید بکنید

- یا اگر فضای خالی به اندازه کافی دارید با کپی کردن اونها در پارتیشن های دیگه پارتیشن بندیتون رو درست کنید

کدوم؟
نظرتون درباره پیشنهادی که بنده دادم چیه؟
نقل‌قول از: ilius
یکی از پارتیشن‌های ویندوز رو resize کنید و به اندازهٔ 512 مگ کوچیک کنید. بعد جایی که خالی میشه swap رو ایجاد کنید. اون 20 گیگابایتی هم که از extended افتاده بیرون، یه primary بوجود بیارید(بیشتر از یه دونه نمی‌تونید) با فرمت ext3 و برای نصب اوبونتو تعیین کنیدش(پارتیشن / ).

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *

کاری که می تونید بکنید

کدوم؟
نظرتون درباره پیشنهادی که بنده دادم چیه؟
نقل‌قول از: ilius
یکی از پارتیشن‌های ویندوز رو resize کنید و به اندازهٔ 512 مگ کوچیک کنید. بعد جایی که خالی میشه swap رو ایجاد کنید. اون 20 گیگابایتی هم که از extended افتاده بیرون، یه primary بوجود بیارید(بیشتر از یه دونه نمی‌تونید) با فرمت ext3 و برای نصب اوبونتو تعیین کنیدش(پارتیشن / ).

خیر نمیشه :)
چون باید حداکثر ۳ تا primary و ۱ extended داشته باشند ( مهم نیست در extended چند تا داشته باشن)

و swap و ext3 دوتا حساب می شن :)
مگر اینکه در قسمت extended  ایجاد بشن ( لا اقل یکیشون)

آفلاین snake

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
سلام
به نظر من این کارو نکن.
از ویندوز آدم خبر نداره .بهتره همانطور که کرگدن گفت اوبونتو رو یا توی extended نصب کن و یا از اول پارتیشن بندی کن.

موفق باشی.

Linux is not a word,It's a SPRITE

آفلاین پنگوئن

• Jr. Member
  • *
khob man ye kare dige mikham bokonam nazareton chiye
partition server(primary)ra hazf konam va bara server to extended ye partition ijad konam  onvaght man mitonam 2 ta primari dashte basham nazareton chie

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • *
چون باید حداکثر ۳ تا primary و ۱ extended داشته باشند ( مهم نیست در extended چند تا داشته باشن)

خب پارتیشن‌های ویندوز logical هستن دیگه.(می‌دونم حداکثر سه تا primary و یه  extended میتونه باشه ;)) دوباره تکرار می‌کنم، خواهش می‌کنم با دقت بخونید:
یکی از اون پارتیشن‌های logical مال ویندوز resize بشه به اندازه 512 مگ و یه swap logical درست بشه به اندازه 512 مگ(داخل همون extended). بعدت اون 20 گیگ هم که از extended افتاده بیرون(و خالی مونده) یه primary برای روت لینوکس درس بشه.

دو تا راه دیگه هم هست:
2- توی اون 20 گیگ هم که خارج از extended افتاده، یه primary بوجود بیاد و دیتاهای یکی از پارتیشن‌های logical ویندوز اونجا کپی بشه(مثلا پارتیشن E). بعد اون پارتیشن E به اندازهٔ مثلا 6  گیگ(یا بیشتر) resize بشه و توی اون 6 گیگ دو تا پارتیشن بوجود بیاد، یکی swap و یک روت لینوکس(/).
3- همهٔ پارتیشن‌ها(غیر از C) دیتاشون جای دیگه(مثلا رو یه هارد دیگه) کپی بشه و همه دیلیت بشن(غیر از C که primary هست) بعد از اول پارتیشن‌بندی بشه.

ولی اونی که اول گفتم از همه راحت‌تره.

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *

خب پارتیشن‌های ویندوز logical هستن دیگه.(می‌دونم حداکثر سه تا primary و یه  extended میتونه باشه ;)) دوباره تکرار می‌کنم، خواهش می‌کنم با دقت بخونید:
یکی از اون پارتیشن‌های logical مال ویندوز resize بشه به اندازه 512 مگ و یه swap logical درست بشه به اندازه 512 مگ(داخل همون extended). بعدت اون 20 گیگ هم که از extended افتاده بیرون(و خالی مونده) یه primary برای روت لینوکس درس بشه.

دو تا راه دیگه هم هست:
2- توی اون 20 گیگ هم که خارج از extended افتاده، یه primary بوجود بیاد و دیتاهای یکی از پارتیشن‌های logical ویندوز اونجا کپی بشه(مثلا پارتیشن E). بعد اون پارتیشن E به اندازهٔ مثلا 6  گیگ(یا بیشتر) resize بشه و توی اون 6 گیگ دو تا پارتیشن بوجود بیاد، یکی swap و یک روت لینوکس(/).
3- همهٔ پارتیشن‌ها(غیر از C) دیتاشون جای دیگه(مثلا رو یه هارد دیگه) کپی بشه و همه دیلیت بشن(غیر از C که primary هست) بعد از اول پارتیشن‌بندی بشه.

ولی اونی که اول گفتم از همه راحت‌تره.

منم همین پیشنهاد ها رو داده بودم دیگه :)
ولی جزئیاتش رو نگفتم
به نظر من روش ۲ بهتره  و به جای ریسایز یکی یا چندتا  از logical هارو حذف کنه
تر و تمیز تره و اگر بعداً هم بخواد تغییر بده راحت تر می تونه :)