انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پردازنده 32 بیتی است یا 64 بیتی؟  (دفعات بازدید: 12443 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 792
  • تحصیلات:مهندسی جوشکاری عاشق کامپیوتر و تکنولوژی
پاسخ : پردازنده 32 بیتی است یا 64 بیتی؟
« پاسخ #15 : 27 اسفند 1391، 08:41 ب‌ظ »
نقل‌قول
خوب مادربرد ی که هم core2 و هم core i رو داره ساپورت میکنه (گیگا p61d3 و ... که زیادن)پس وقتی core 2 روشه 48 بیت هست و حرف شما رو کامل نقض میکنه و یا core i روشه که دیگه48 و32 نیست و فقط 64 هست
عزیزم نمی‌خوام تعریف کنم ولی من ده سال تمومه کارم همینه.
این مثال‌تون هم کاملا اشتباه هست، اگر لطف کنید و یک منبع ذکر کنید، سواد من رو هم بالا بردین!  ;)
حرف من اشتباه بود  :oops:
در واقع من هم مثل شما داشتم فکر میکردم ولی توی یه مقاله ترجمه شده ایرانی (دم دستم نیست  و گر نه ... کشش میکردم)خوندم که اینجوری آورده بود و این باعث شد که منو به اشتباه بندازه

اشتباهم خیلی ضایع بود  :oops: (ولی همون طور که گفتم منم یه جا خونده بودم!!!! )

شما اطلاعات کاملی دراین و منو از یک اشتباه ضایع و فاحش در آوردین
+2 بخاطر این کمکتون محمد جان  مرسی داری برادر
بعضی از حرف ها جرعت گفتن میخواد . . .

آفلاین r_m1232002

• Full Member
  • *
  • ارسال: 143
« پاسخ #16 : 27 اسفند 1391، 08:49 ب‌ظ »
خوب ظاهرا اینجا چند تا مبحث با هم قاطی شدن که موجب شده اشتباهاتی صورت بگیره. فکر کردم بد نباشه تا من هم توضیحاتی بدم تا موضوع کمی واضح تر بشه.

اساسی ترین بخش یک کامپیوتر پردازنده اون هست و در واقع پردازنده یک کامپیوتر معماری اون رو مشخص می کنه. بنابراین هنگامی که صحبت از 32 یا 64 بیتی بودن یک کامپیوتر یا سیستم عامل میشه در واقع بحث درباره معماری پردازنده اون هست نه سایر عوامل جانبی مانند رم یا مین برد.

به این ترتیب این سوال مطرح میشه که 32 یا 64 بیتی بودن پردازنده به چه معنا است. در واقع این اصطلاح بر اساس اندازه کلمه Word Size پردازنده شکل گرفته. پردازنده اغلب اعمال خود را از طریق واحد های کوچکی از حافظه که درون خود پردازنده قرار دارند و به نام رجیستر شناخته می شن انجام می ده. اندازه این رجیستر ها 32 یا 64 بیتی هست.

بنابراین وقتی گفته میشه معماری سیستمی 64 بیتی است در واقع صحبت از این است که اندازه رجیستر های درون پردازنده 64 بیت می باشد و اینکه پهنای باند گذرگاه آدرس یا داده در حافظه اصلی RAM و یا مین برد چه مقدار می باشد در این خصوص اهمیتی ندارد.

از طرف دیگر تعداد هسته های یک پردازنده نیز تاثیری در اندازه رجیستر های آن ندارد. در واقع هر هسته دارای رجیستر های مشابه هسته های دیگر می باشد. به همین دلیل یک پردازنده 32 بیتی با شانزده هسته نیز همچنان 32 بیتی می باشد زیرا اندازه رجیستر های آن در همه هسته ها یکسان و همان 32 بیت می باشد.

امیدوارم توضیحات بالا به واضح تر شدن بحث کمک کنه. در صورتی که سوال یا انتقادی بود هم خوشحال خواهم شد پاسخ بدم.

موفق باشید
« آخرین ویرایش: 27 اسفند 1391، 08:52 ب‌ظ توسط r_m1232002 »

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
« پاسخ #17 : 27 اسفند 1391، 09:10 ب‌ظ »
خوب ظاهرا اینجا چند تا مبحث با هم قاطی شدن که موجب شده اشتباهاتی صورت بگیره. فکر کردم بد نباشه تا من هم توضیحاتی بدم تا موضوع کمی واضح تر بشه.

اساسی ترین بخش یک کامپیوتر پردازنده اون هست و در واقع پردازنده یک کامپیوتر معماری اون رو مشخص می کنه. بنابراین هنگامی که صحبت از 32 یا 64 بیتی بودن یک کامپیوتر یا سیستم عامل میشه در واقع بحث درباره معماری پردازنده اون هست نه سایر عوامل جانبی مانند رم یا مین برد.

به این ترتیب این سوال مطرح میشه که 32 یا 64 بیتی بودن پردازنده به چه معنا است. در واقع این اصطلاح بر اساس اندازه کلمه Word Size پردازنده شکل گرفته. پردازنده اغلب اعمال خود را از طریق واحد های کوچکی از حافظه که درون خود پردازنده قرار دارند و به نام رجیستر شناخته می شن انجام می ده. اندازه این رجیستر ها 32 یا 64 بیتی هست.

بنابراین وقتی گفته میشه معماری سیستمی 64 بیتی است در واقع صحبت از این است که اندازه رجیستر های درون پردازنده 64 بیت می باشد و اینکه پهنای باند گذرگاه آدرس یا داده در حافظه اصلی RAM و یا مین برد چه مقدار می باشد در این خصوص اهمیتی ندارد.

از طرف دیگر تعداد هسته های یک پردازنده نیز تاثیری در اندازه رجیستر های آن ندارد. در واقع هر هسته دارای رجیستر های مشابه هسته های دیگر می باشد. به همین دلیل یک پردازنده 32 بیتی با شانزده هسته نیز همچنان 32 بیتی می باشد زیرا اندازه رجیستر های آن در همه هسته ها یکسان و همان 32 بیت می باشد.

امیدوارم توضیحات بالا به واضح تر شدن بحث کمک کنه. در صورتی که سوال یا انتقادی بود هم خوشحال خواهم شد پاسخ بدم.

موفق باشید
این حرف درسته، بنده ساده تر عرض کردم که کسانی که آشنایی ندارن نزدیک‌تر به ذهنشون باشه.
ولی در هر حال حجم رجیسترها با پهن باند باس ارتباط مستقیم دارن و با نارسایی یکی، از تمام نیروی دیگری استفاده کامل نمیشه.

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 854
« پاسخ #18 : 27 اسفند 1391، 09:57 ب‌ظ »
همگی ++ !
ولی هنوز واسم سواله که این ویندوز 8 که میگفتن قراره 64 و 128 بیت داشته باشه یعنی چی ؟!
اگه فقط 32 و 64 داریم پس  ؟؟؟ ???

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #19 : 28 اسفند 1391، 04:03 ق‌ظ »
فکر می کنم سی پی یو 128 بیتی هم ساخته شده باشه ولی هم قیمتش بالاست و هم تو ایران به این زودی ها نمیاد
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • Ma3x
    • Ma3x
« پاسخ #20 : 28 اسفند 1391، 09:28 ق‌ظ »
فکر می کنم سی پی یو 128 بیتی هم ساخته شده باشه ولی هم قیمتش بالاست و هم تو ایران به این زودی ها نمیاد
پس تا تو ایران نیومده شما ۲۵۶ بیتش رو بساز تا غافلگیر کنیم این دژخیم‌های خبیث رو!  ;)

آفلاین r_m1232002

• Full Member
  • *
« پاسخ #21 : 28 اسفند 1391، 01:49 ب‌ظ »
تاکنون هیچ نسخه رسمی از پردازنده های 128 بیتی یا بالاتر بر اساس معماری X86 ( کامپیوتر های شخصی و بسیاری از سرور های تجاری) تولید نشده.

در ضمن وقتی یک معماری جدید طراحی میشه ابتدا باید یک اسمبلر و سپس حداقل یک کامپایلر برای اون طراحی بشه. بعد از اون لازمه تا بخش های بسیاری از یک سیستم عامل برای اون معماری نوشته بشه. به این ترتیب همان طور که میبینید حتی اگر همین امروز هم یک پردازنده جدید 128 بیتی طراحی و تولید بشه باز هم حداقل چیزی حدود دو سال طول می کشه تا سیستم عامل های پایداری برای اون معماری طراحی و بهینه سازی بشن.

علاوه بر این ها همیشه بالا رفتن اندازه کلمه یک خانواده از پردازنده ها موجب تغییر قابل توجهی در کارایی اون ها نمیشه. به خصوص که فناوری SIMD در پردازنده های فعلی اغلب کاربردهایی که نیاز به اندازه کلمه بزرگتر را داشتند نیز به خوبی پشتیبانی می کند و به این ترتیب از دید برنامه نویسان نیز در حال حاضر نیازی به پردازنده هایی بالاتر از 64 بیت عملا احساس نمی شود.

برداشت شخصی من این است که در حال حاضر بیشتر طراحان پردازنده نیازی برای افزایش اندازه کلمه پردازنده احساس نمی کنند و توجه خود را بر روی افزودن قابلیت های بسیار مفید دیگری چون تلفیق CPU و GPU ، کاهش مصرف انرژی و راهکارهای SoC کرده اند که دستگاه های الکترونیکی فعلی بسیار به آنها نیازمند هستند.

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #22 : 28 اسفند 1391، 02:47 ب‌ظ »
خوب اگه همه ی دوستان متوجه شدند بحث را عوض کنیم
1:چرا مبنی کار کامپیوتر 2 است؟اگه 10 بود خیلی بهتر بود چرا یک سی پی یو نمی سازند که بجای اینکه در مبنای 2 بفهمه در مبنای 10 کارش را انجام بده
جیمیلم

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • Ma3x
    • Ma3x
« پاسخ #23 : 28 اسفند 1391، 03:13 ب‌ظ »
سوال خوبیه و من مدت‌ها پیش ایده همچین cpu ای رو داشتم.
به‌طور مثال عدد باینری یک داده می‌شود: 0000000001
من پیش خودم می‌گفتم خب بجای ۹ تا صفر بیان یکی 2 بذارن، اینجوری cpu، نه برابر سریع‌تر کار می‌کنه، و همینطور پترن‌های دیگه ولی یه مدت که روش فکر کردم، دیدم نه تنها این کار کارایی رو بالا نمی‌بره، بلکه کاهش هم میده!
چرا؟
چون cpu الان دوتا عدد می‌فهمه صفر و یک و می‌دونه هر کدوم چه معنی می‌دن، حالا این دوتا عدد بشه ۱۰ تا، تشخیص این اعداد، تفسیر این اعداد ترکیب شده و فهمش احتمالا زمان خیلی بیشتری می‌بره...

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #24 : 28 اسفند 1391، 03:19 ب‌ظ »
درسته که این 2 تا میشه 10 ولی بجاش برای داشتن 256 حالت نیازی به 8 بیت نداریم بلکه با 3 تا می توانیم 1000 حالت داشته باشیم و این باعث میشود که بجای خواندن 8 بیت 3 بیت را بخواند وبه منظور ما پی ببرد واین احتمالا جبران آن کم شدن سرعت را میده
جیمیلم

آفلاین r_m1232002

• Full Member
  • *
« پاسخ #25 : 28 اسفند 1391، 03:43 ب‌ظ »
نمی دونم صحبت درباره مبنای کار پردازنده ها با موضوع تاپیک مغایرت داره یا خیر با این حال به پرسشی که مطرح شد پاسخ می دهم. ناظرین محترم هم در صورتی که صلاح می دانند می توانند تاپیک رو به دو بخش بشکنند.

برای اینکه بفهمیم چرا مبنای کار کامپیوتر دودویی می باشد باید با مباحثی چون مدارات دیجیتال آشنا باشیم. کامیپوتر ها و به طور کلی سیستم های دیجیتال الکترونیکی در واقع خود سیستم های الکترونیکی آنالوگی می باشند که به شکلی خاص مورد بهره برداری قرار می گیرند. درک این موضوع اهمیت بسیاری دارهبرای همین بیشتر در این خصوص توضیح می دهم.

همان طور که احتمالا می دانید تقریبا تمام قطعاتی که در پردازنده یک سیستم دیجیتال وجود دارند از اجتماع ترانزیستور هایی تشکیل می شوند که در آرایش های مشخصی به یکدیگر متصل می باشند. ترانزیستور ها و اتصالات بین آنها اساسا یک  مدار عظیم آنالوگ هستند. یعنی جریان الکتریکی درون آنها بر اساس قوانین فیزیک مدارات آنالوگ رفتار می کند و از این نظر تفاوتی بین عملکرد یک سیستم آنالوگ و دیجیتال نیست.

با این توضیحات این سوال مطرح می شود که پس چرا برای ساخت سیستم های دیجیتال از همان روش تفسیر و طراحی سیستم های آنالوگ استفاده نمی شود. برای درک این موضوع بهتر است مثالی را بررسی کنیم. فرض کنید قرار باشد شما یک مدار آنالوگ طراحی کنید که صد ورودی و صد خروجی داشته باشد که هر کدام از ورودی ها ولتاژ متفاوتی به آن وصل است و این مدار باید ولتاژ های ورودی را به ترتیب از بیشتر به کمتر بر روی خروجی شماره یک تا صد مرتب کند.

جالب است که بدانید که حتی با تکنولوژی فعلی نیز انجام این کار عملا ممکن نیست. علت این موضوع نویزی است که در مدارات آنالوگ تولید می شود و باعث عملکرد نادرست آن می شود. در واقع نویز موجود در مدارات آنالوگ یکی از اساسی ترین مشکلات در جلوی ساختن مدارات پیچیده است. مشکل دیگر این است که هیچ دو قطعه الکترونیکی که حتی در یک کارخانه هم تولید می شوند دقیقا مثل هم کار نمی کنند و اختلافات بسیار ناچیز اما تاثیر گذاری دارند. اوضاع حتی از این هم بدتر است و باید بدانید که یک قطعه الکترونیکی آنالوگ در شرایط محیطی مختف و دماهای مختلف عملکرد های متفاوتی دارد. همه این مشکلات موجب شد تا مهندسین به فکر استفاده از روشهایی جدیدی بیفتند.

راه حل این بود که تنها دو بازه از مقادیر ولتاژی که درون یک مدار وجود دارد را معتبر بدانند. یعنی به طور مثال در مداری که با ولتاژ منبع 5 ولت کار می کند به جای اینکه تمامی مقادیر 0 تا 5 معتبر باشند تنها از بازه 0 تا 1.5 ولت و بازه 3.5 تا 5 ولت استفاده شود و هر مقدار در بازه پایین را به معنی صفر و هر مقدار در بازه بالا را به معنی یک تفسیر کنند. به این ترتیب عواملی مثل نویز یا شرایط محیطی که ولتاژ مدار را کمی تغییر می دهند باز هم در بازه معنی دار قرار خواهند داشت و معنی آنها بر خلاف روش آنالوگ عوض نمی شود. بازه دو ولتی میانه هم بی معنی است و اگر چنین ولتاژی ایجاد شود به معنی عیب در دستگاه یا اطلاعات می باشد.

به این ترتیب اگر قبلا شما در مدار آنالوگ عدد 3.14 را توسط ولتاژ 3.14 ولت نشان می دادید و امکان آن وجود داشت که عدد شما در مدار بر اثر نویز به 3.15 تبدیل شود، اکنون در روش دیجیتال آن را ابتدا به مبنای دو می برید و سپس دنباله ای از صفر و یک ها را به صورت ولتاژ هایی در بازه پایین و بالا به عنوان عدد مورد نظر خود تفسیر می کنید. نویز مدار تنها تاثیر اندکی بر روی ولتاژ خواهد گذاشت که آن قدر نیست که ولتاژ از بازه مفروض خارج شود و صفر و یک های شما را تغییر دهد. 

اگر قرار باشد سیستم دیجیتالی در مبنای ده ساخته شود باید ولتاژ بین 0 تا 5 ولت به 10 بازه معنا دار و 9 بازه میانی تقسیم شود که مجموعا 19 بازه به عرض 0.26 ولت می شود که آن قدر کوچک است که نویز مدار موجب تغییر داده ها خواهد شد. در صورتی هم که مثلا به جای ولتاژ 0 تا 5 ولت از ولتاژ 0 تا 30 ولت استفاده کنیم تا بازه های بزرگتری داشته باشیم ، نویز متناسب با افزایش جریان و ولتاز بیشتر می شود و مجددا در عملکرد دستگاه مشکل ایجاد می کند. از طرف دیگر ولتاژهای بالا مقرون به صرفه نیز نخواهند بود.

امیدوارم توضیحات فوق مفید واقع گردد.

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • Ma3x
    • Ma3x
« پاسخ #26 : 28 اسفند 1391، 03:48 ب‌ظ »
++
مطلب واقعا مفیدی بود :)

آفلاین آیدین

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 733
  • Die it such FRIENDLY word for me
« پاسخ #27 : 28 اسفند 1391، 04:02 ب‌ظ »
با تشکر از r_m1232002 عزیز :)

و همچنین لینک زیر هم خیلی توضیحات خوبی داده :

http://en.wikipedia.org/wiki/Turing_completeness

من از سرزمین آه آمده ام! سرزمین اندوه های بسیار! از جایی که هیچگاه نخندیده ام!!
من زاده ی‌ سرزمین آه هستم. من از سرزمین شرم آمدم،
از سرزمین حیا‌های بی‌ خاصیت، سرزمین قایم شدن‌های پر قیمت،
من از سرزمین حصار‌های بی‌ منفعت آمده ام !! من از سرزمین پنهان شدن آمده ام
من به رسم آهیان ، همچنان می‌‌آیم!!

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #28 : 28 اسفند 1391، 04:03 ب‌ظ »
خیلی ممنون از مطالب مفیدتون  ولی با این حساب باز هم می شود از عدد دیگری به جای 2 استفاده کرد حتی استفاده از عدد 3 هم باعث میشه تا ما بجای استفاده از 8 بیت از 5 بیت استفاده کنیم و همینطور 5 بازه تشکیل میشه که نویز روش تاثیری ندارد
جیمیلم

آفلاین آیدین

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 733
  • Die it such FRIENDLY word for me
« پاسخ #29 : 28 اسفند 1391، 04:08 ب‌ظ »
خیلی ممنون از مطالب مفیدتون  ولی با این حساب باز هم می شود از عدد دیگری به جای 2 استفاده کرد حتی استفاده از عدد 3 هم باعث میشه تا ما بجای استفاده از 8 بیت از 5 بیت استفاده کنیم و همینطور 5 بازه تشکیل میشه که نویز روش تاثیری ندارد
از نظر تئوری بلی ! اما دقت کن برای اینکار باید اساس کار کامپیوتر که بر مبنای ۰ و ۱ است عوض کنی ! نمیتونی فقط سی‌پی‌یو رو بر این مبنا عوض کنی ! مثلا ولتاژ میخواد تووش بیاد ! خوب ولتاژی که میاد ۰ یعنی خاموش ۱ یعنی روشن ! خب با این تفاسیر تو بیای ولتاژشم درست کنی بقیه سخت‌افزارها چی میشه ؟ کلا سیگنال دیجیتال چی میشه ؟
من از سرزمین آه آمده ام! سرزمین اندوه های بسیار! از جایی که هیچگاه نخندیده ام!!
من زاده ی‌ سرزمین آه هستم. من از سرزمین شرم آمدم،
از سرزمین حیا‌های بی‌ خاصیت، سرزمین قایم شدن‌های پر قیمت،
من از سرزمین حصار‌های بی‌ منفعت آمده ام !! من از سرزمین پنهان شدن آمده ام
من به رسم آهیان ، همچنان می‌‌آیم!!