انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: معرفی برنامه‌ برای داشتن یک دسکتاپ مینیمال و جمع و جور  (دفعات بازدید: 11358 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین fond

• Full Member
  • *
  • ارسال: 144
من دوست دارم یه دسکتاپ کوچولو و جمع و جور داشته باشم و به همین دلیل همیشه از میزکارها دوری می‌کردم و به استفاده از یک مدیر پنجره بسنده می‌کردم. من مدت زیادی وقت صرف پیدا کردن برنامه‌های مورد علاقم کردم و بالاخره توی خیلی از زمینه ها برنامه‌هایی پیدا کردم که نه به gtk وابسته باشند و نه به qt. کل سیستم من حدود ۱ گیگابایت حجم داره. من دلیل خیلی منطقی برای مینیمال بودن ندارم اما این کار یه جور سرگرمی و ماجرا جویی هست برام  :) در ضمن من واقعا متنفرم از اینکه یه برنامه‌ای که ازش استفاده نمی‌کنم روی سیستمم نصب باشه  :)

حالا هدف من از این تاپیک اینه که برنامه هایی  که استفاده می‌کنم رو با بقیه به اشتراک بگذارم و اگه از دوستان کسی برنامه دیگه ای سراغ داره رو معرفی کنه تا همگی به خوشبختی برسیم  :)

مدیر پنجره:
fluxbox

شبیه ساز ترمینال:
rxvt-unicode

برنامه برای خوندن فایلهای pdf:
mupdf

پنل برای نمایش لیست پنجره های باز:
bmpanel2

ماشین‌حساب:
xcalc یا bc

مدیر فایل:
xfe
یا vifm که شبیه ویرایشگر vi هست.

تنظیم پس زمینه میزکار:
feh

ویرایشگر:
vim

مرورگر:
opera
میدونم که غیر آزاده اما خب استفاده کردن از اون رایگانه و آدم حداقل جرمی مرتکب نشده. برای دوری از gtk و qt واقعا هیچ انتخاب دیگه ای نیست.

برنامه سوئیچ کردن بین زبانها:
xxkb

برنامه پخش چند رسانه ای:
mplayer

مجازی ساز:
virtualbox بدون محیط گرافیکی

میکسر:
xmixer

همینطور من از برنامه conky هم برای نمایش اطلاعات مختلف سیستمم هم استفاده می‌کنم.

خب من دنبال یه برنامه‌ای برای شبیه libreoffice writer هستم که نه به gtk و نه به qt وابسته باشه (من که پیدا نکردم! و احتمالا پیدا نمیشه) همینطور یه برنامه گرافیکی برای پخش فایل‌های چند رسانه‌ای با همون شرایط (فکر نمی‌کنم پیدا بشه)
« آخرین ویرایش: 22 فروردین 1392، 09:09 ب‌ظ توسط fond »

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
پاسخ : دسکتاپ مینیمال و جمع و جور
« پاسخ #1 : 22 فروردین 1392، 09:09 ب‌ظ »
من دوست دارم یه دسکتاپ کوچولو و جمع و جور داشته باشم و به همین دلیل همیشه از میزکارها دوری می‌کردم و به استفاده از یک مدیر پنجره بسنده می‌کردم. من مدت زیادی وقت صرف پیدا کردن برنامه‌های مورد علاقم کردم و بالاخره توی خیلی از زمینه ها برنامه‌هایی پیدا کردم که نه به gtk وابسته باشند و نه به qt. کل سیستم من حدود ۱ گیگابایت حجم داره. من دلیل خیلی منطقی برای مینیمال بودن ندارم اما این کار یه جور سرگرمی و ماجرا جویی هست برام  :) در ضمن من واقعا متنفرم از اینکه یه برنامه‌ای که ازش استفاده نمی‌کنم روی سیستمم نصب باشه  :)

حالا هدف من از این تاپیک اینه که برنامه هایی  که استفاده می‌کنم رو با بقیه به اشتراک بگذارم و اگه از دوستان کسی برنامه دیگه ای سراغ داره رو معرفی کنه تا همگی به خوشبختی برسیم  :)

مدیر پنجره:
fluxbox

شبیه ساز ترمینال:
rxvt-unicode

برنامه برای خوندن فایلهای pdf:
mupdf

پنل برای نمایش لیست پنجره های باز:
bmpanel2

ماشین‌حساب:
xcalc یا bc

مدیر فایل:
xfe
یا vifm که شبیه ویرایشگر vi هست.

تنظیم پس زمینه میزکار:
feh

ویرایشگر:
vim

مرورگر:
opera
میدونم که غیر آزاده اما خب استفاده کردن از اون رایگانه و آدم حداقل جرمی مرتکب نشده. برای دوری از gtk و qt واقعا هیچ انتخاب دیگه ای نیست.

برنامه سوئیچ کردن بین زبانها:
xxkb

برنامه پخش چند رسانه ای:
mplayer

مجازی ساز:
virtualbox بدون محیط گرافیکی

میکسر:
xmixer

همینطور من از برنامه conky هم برای نمایش اطلاعات مختلف سیستمم هم استفاده می‌کنم.

خب من دنبال یه برنامه‌ای برای شبیه libreoffice writer هستم که نه به gtk و نه به qt وابسته باشه (من که پیدا نکردم! و احتمالا پیدا نمیشه) همینطور یه برنامه گرافیکی برای پخش فایل‌های چند رسانه‌ای با همون شرایط (فکر نمی‌کنم پیدا بشه)

پستتون خیلی خیلی مفید بود حداقل برای من یکی که فوق العاده بود متأسفانه نمیتونم مثبت بدم وگرنه میدادم …
من خودم یه مدت بسیار زیادی دونبال یه همچین چیزی بودم اما خوب همیشه به مشکل بر می خوردم تو پیدا کردن نرم افزار …
واسه منم همون مهم ترین دلیل چیزای اضافیه … به حدی که من واقعاً با گنوم یا کی دی ای موقع کار کردن سردرگم میشم و سردرد میگیرم چون بیشتر کارمم با ترمینال و محیط متنیه این واقعاً آزار دهندست …
در کل خیلی تشکر میکنم …
البته اگه دوستان لطف کنن یه مدیر پنجره دیگه معرفی کنن خیلی بهتره … زیاد با fluxbox و همین طور openbox حال نکردم …

آفلاین fond

• Full Member
  • *
خواهش می‌کنم :) حالا که اینطور شد من برنامه‌های دیگه ای هم سراغ دارم:

در مورد مدیر پنجره انتخاب‌های دیگه ای هم هست مثلا میتونید از یک مدیر پنجره tiling مثل wmii یا i3 استفاده کنید. توی ویکیپدیا دنبالش بگردید.

همینطور برنامه کاربر پسندانه تر برای فایل‌های pdf میتونه برنامه xpdf باشه. همینطور برای فایل‌های تورنت هم من برنامه
rtorrent رو پیشنهاد می‌کنم.

من اونقدر مینیمال دوست دارم که حتی hal و dbus رو هم حدف کردم!!

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
من بعضی وقتا میرم سراغ IceWM . اون هم محیط جالبی داره :) .
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
برای موزیک از mpd استفاده کن.
openbox کاراتر از fluxbox است
dmenu به دردت می‌خوره
zathura رو برای پی‌دی‌اف
tint2 برای پنل
wicd برای اینترنت (به جای networkmanager)

بد نیست اینها رو امتحان کنی.

آفلاین fond

• Full Member
  • *
خیلی ممنون بابت معرفی برنامه‌ها. دلیل اینکه من روی fluxbox موندم اینه که وابستگی‌های اون از openbox کمتر هست. tint2 هم خوبه اما متاسفانه به gtk2 وابسته هست. همینطور zathura.

mdp و dmenu رو امتحان می‌کنم و wicd هم لازم ندارم چون معمولا با ifconfig و route همه کارهام رو انجام میدم!

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
خیلی ممنون بابت معرفی برنامه‌ها. دلیل اینکه من روی fluxbox موندم اینه که وابستگی‌های اون از openbox کمتر هست. tint2 هم خوبه اما متاسفانه به gtk2 وابسته هست. همینطور zathura.

mdp و dmenu رو امتحان می‌کنم و wicd هم لازم ندارم چون معمولا با ifconfig و route همه کارهام رو انجام میدم!

احیانا از اسلکور استفاده نمیکنی؟ :)

آفلاین fond

• Full Member
  • *
نه. FreeBSD دارم.

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#

در مورد مدیر پنجره انتخاب‌های دیگه ای هم هست مثلا میتونید از یک مدیر پنجره tiling مثل wmii یا i3 استفاده کنید. توی ویکیپدیا دنبالش بگردید.

همینطور برنامه کاربر پسندانه تر برای فایل‌های pdf میتونه برنامه xpdf باشه. همینطور برای فایل‌های تورنت هم من برنامه

بازم ممنون … خوب یه جست جویی کردم و اول خواستم برم سمته i3 اما دیدم حوصله و وقته کانفیگش رو ندارم پس رفتم سراغه wmfs که واسه من با توجه به خصوصیاتش بهترین ازآب در اومد … همه چیزش فوق العاده بود اما سادگی و نمایش مشخصات لحظه ای سیستمش واسه من نسبتاً بدرد بخور تر بود و مهم ترین نکتش هم یک لایسنس بی اس دیش و دو این که رو فری بی اس دی به راحتی نصب میشه بود که کاره منو خیلی راحت کرده … من هنوز به طور کامل تستش نکردم اما از همین الآن به همه توصیش میکنم  + خیلی سریع و پویائه …

یه سؤال اونم اینکه آیا اکلیپس اینجا کار میده یا وابسته به Qt یا gtk هستش ؟؟؟!!!… + نسخه واسه فری بی اس دی داره ؟؟؟!!!…

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
نه. FreeBSD دارم.

ایول :) . راستی فلش مموری و ... رو دستی مانت میکنی یا automounter رو کامپایل کردی؟؟

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *

بازم ممنون … خوب یه جست جویی کردم و اول خواستم برم سمته i3 اما دیدم حوصله و وقته کانفیگش رو ندارم پس رفتم سراغه wmfs که واسه من با توجه به خصوصیاتش بهترین ازآب در اومد … همه چیزش فوق العاده بود اما سادگی و نمایش مشخصات لحظه ای سیستمش واسه من نسبتاً بدرد بخور تر بود و مهم ترین نکتش هم یک لایسنس بی اس دیش و دو این که رو فری بی اس دی به راحتی نصب میشه بود که کاره منو خیلی راحت کرده … من هنوز به طور کامل تستش نکردم اما از همین الآن به همه توصیش میکنم  + خیلی سریع و پویائه …

یه سؤال اونم اینکه آیا اکلیپس اینجا کار میده یا وابسته به Qt یا gtk هستش ؟؟؟!!!… + نسخه واسه فری بی اس دی داره ؟؟؟!!!…

اکلیپس فکر کنم نسخه BSD هم داشته باشه. سرچی بکن. اگر هم رسمی نباشه احتمال اینکه Port داشته باشه خیلی بالاست (خیلی از سیستم های لینوکسی مثل AUR دقیقا از BSD ایده گرفتن ;D ) . البته اگه PC-BSD رو با میزکار LXDE نصب کنی هم میتونی توی AppCafe بچرخی ببینی که دنیا دست کیه :) .

آفلاین fond

• Full Member
  • *
برای اکلیپس میتونید لیست تمام وابستگی هاش رو توی این لینک ببینید:
http://www.freshports.org/java/eclipse

برای فلش مموری هم دو تا راه هست:

یکی اینه که از http://www.freshports.org/sysutils/automount استفاده کنی (cd رو مونت نمی‌کنه فقط فلش)

راه دیگه هم اینه که از hald برای مونت کردن فلش استفاده کنی که اگه خواستی آموزشش رو برات می‌فرستم.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *

یکی اینه که از http://www.freshports.org/sysutils/automount استفاده کنی (cd رو مونت نمی‌کنه فقط فلش)

راه دیگه هم اینه که از hald برای مونت کردن فلش استفاده کنی که اگه خواستی آموزشش رو برات می‌فرستم.

فکر کنم برای hald کافیه توی rc.conf بنویسیم :

hald_enable=YES

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#

بازم ممنون … خوب یه جست جویی کردم و اول خواستم برم سمته i3 اما دیدم حوصله و وقته کانفیگش رو ندارم پس رفتم سراغه wmfs که واسه من با توجه به خصوصیاتش بهترین ازآب در اومد … همه چیزش فوق العاده بود اما سادگی و نمایش مشخصات لحظه ای سیستمش واسه من نسبتاً بدرد بخور تر بود و مهم ترین نکتش هم یک لایسنس بی اس دیش و دو این که رو فری بی اس دی به راحتی نصب میشه بود که کاره منو خیلی راحت کرده … من هنوز به طور کامل تستش نکردم اما از همین الآن به همه توصیش میکنم  + خیلی سریع و پویائه …

اکلیپس فکر کنم نسخه BSD هم داشته باشه. سرچی بکن. اگر هم رسمی نباشه احتمال اینکه Port داشته باشه خیلی بالاست (خیلی از سیستم های لینوکسی مثل AUR دقیقا از BSD ایده گرفتن ;D ) . البته اگه PC-BSD رو با میزکار LXDE نصب کنی هم میتونی توی AppCafe بچرخی ببینی که دنیا دست کیه :) .

خوب من به توصیه ی خودتون تو ایران بی اس دی فری بی اس دی رو انتخاب و نصب کردم که تا الآنم راضیه راضیم و تو یه کلام فوق العادست با این که آرچ خیلی حرصم میداد اما این همه چیش فوق العادست کرش و اینا که اصلاً حرفشو نزن مثله آرچ و اینا هم نبوده که هر کاری بخوام بکنم اررور بده … در کل عمراً عوضش کنم عاشقش شدم …
+ از چیزایی مثه اپ استور و اینا کلاً خوشم نمیاد ترجیح میدم تو میرور ها خودم دستی بگردم اینجوری خیلی بهتره …

کسی چیزی واسه سلامتیه باطری سراغ نداره ؟؟؟!!!… من هنوزم بخاطره دو گرافیکه بودن نگرانم …

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#

نمیتونم این لینکو باز کنم اگه میشه خودتون راهنمایی کنید کلاً اینترنته من فقط یه گوگل و یه اوبونتو آی آر رو باز میکنه …