انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: در مورد مجوز android  (دفعات بازدید: 2688 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین fond

• Full Member
  • *
  • ارسال: 144
در مورد مجوز android
« : 29 اردیبهشت 1392، 02:56 ب‌ظ »
سلام

سوال به نظر ساده ای میاد اما من تا حالا جوابی براش پیدا نکردم (حتی با جستجوی زیاد)

سوال اینجاست که مجوز لینوکس (هسته) gpl2 هست و این مجوز اجازه نمیده که کارهای مشتق شده از مجوزی غیر از gpl2 (یا نسخه بالاتر) استفاده کنن. حتی اجازه لینک شدن کد‌های غیر gpl2 رو هم نمیده (که راه حل lgpl هست). پس چطور android از مجوز apache استفاده می‌کنه؟

ممنون

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
پاسخ : در مورد مجوز android
« پاسخ #1 : 29 اردیبهشت 1392، 03:01 ب‌ظ »
سلام

سوال به نظر ساده ای میاد اما من تا حالا جوابی براش پیدا نکردم (حتی با جستجوی زیاد)

سوال اینجاست که مجوز لینوکس (هسته) gpl2 هست و این مجوز اجازه نمیده که کارهای مشتق شده از مجوزی غیر از gpl2 (یا نسخه بالاتر) استفاده کنن. حتی اجازه لینک شدن کد‌های غیر gpl2 رو هم نمیده (که راه حل lgpl هست). پس چطور android از مجوز apache استفاده می‌کنه؟

ممنون

خودتون دارین میگین لینوکس! کرنلش بله جی پی اله اما به جز کرنل کل سیستم عامل می تونه هر مجوزی داشته باشه ...

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 10 تیر 1392، 03:05 ق‌ظ »
چون اندروید از لینوکس مشتق نشده. لینوکس یه برنامه‌است توی اندروید، همون‌طور که مثلاً فایرفاکس یه برنامه‌است توی ویندوز
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین MohammadH

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 33
« پاسخ #3 : 18 تیر 1392، 11:27 ب‌ظ »
لینوکس نه تنها در آندروید ، بلکه در تعداد زیادی از سیستم عاملها (مثل میکروتیک) به عنوان هسته هست. این در حالیه که اینها یا با مجوزهای دیگر عرضه میشند و یا حتی انحصاری هستند.
حتی من در جریان کار شرکتی بودم که داشت سیستم عامل دسکتاپش رو با هسته لینوکس (و یوزرلند OpenBSD - اگر اشتباه نکنم starch بود اسم پروژش) عرضه میکرد!