انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: یه سوال در مورد Gentoo  (دفعات بازدید: 8715 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
پاسخ : یه سوال در مورد Gentoo
« پاسخ #30 : 27 خرداد 1392، 09:05 ب‌ظ »
آره سادست ولی ایکاش یه امکان بود که ببینیم چه دستوراتی اون زیر در حال اجراست(الان میگی اون ترمینال زیر نصاب باز کن ولی مشخصه که اون جز دانلود و ۴ تا چیز مسخره چیز دیگه ای نمیزاره)
خوب این چیزی نیست که نصاب نیاز داشته باشه نشون بده. اگر واقعا دوست دارید ببینید چیکار می‌کنه باید سورس‌های اون رو ببینید.
نشون دادن این چیزها تنها باعث می‌شه که افراد فکر کنند که گنو-لینوکس خیلی پیچیده هستش و دلیلی که اوبونتو تونسته بر این موضوع غلبه کنه، نشون ندادن همه جزئیات هستش.

آفلاین TESLAA

• Full Member
  • *
  • ارسال: 142
  • Sometimes Before You Can Walk , You Should RUN!
« پاسخ #31 : 28 خرداد 1392، 11:53 ق‌ظ »
البته این چیزایی که دوستمون @سالار و شما @معین میگین بیشتر مسایل درونی این دو توزیع هستن ، من بیشتر برای لپتاپم چون یه سخت افزار تقریبا ضعیف دارم دنبال یه توزیع سریع وسبک میگردم ، از جنتو هم حالا کلا خوشم اومده چیز جالبیه به نظرم ، واسه همین دارم راجع بهش سوال میپرسم ، و البته از زوبونتو و لوبونتو و اینا هم خوشم نمیاد ، واسه همین یه چیزی مثل جنتو رو میخوام :)
راستی یه سوال میز کار پیش فرض جنتو چی هست؟ همه ی میزکار های دیگه ای مثل Cinnamon و اینا هم روش میشه نصب کرد؟
Sometimes Before You Can Walk , You Should RUN!

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
« پاسخ #32 : 28 خرداد 1392، 12:53 ب‌ظ »
من بیشتر برای لپتاپم چون یه سخت افزار تقریبا ضعیف دارم دنبال یه توزیع سریع وسبک میگردم
خوب باید در نظر بگیری که به دلیل سخت‌افزار ضعیف، ممکنه نصب یک برنامه گاهی بیش از یک روز برات زمان ببره.

راستی یه سوال میز کار پیش فرض جنتو چی هست؟ همه ی میزکار های دیگه ای مثل Cinnamon و اینا هم روش میشه نصب کرد؟
میزکاری به صورت پیش‌فرض وجود نداره، هر کدوم رو که می‌خواید نصب می‌کنید. ebuild برای Cinnamon هم توی جنتو وجود داره و می‌تونید نصبش کنید.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #33 : 28 خرداد 1392، 01:02 ب‌ظ »
به نظرم اگر به دنبال جنتو هستی و همچنین مدیریت زمان برات حائز اهمیت هست ، سابایون با میزکار XFCE یا MATE میتونه مناسب باشه. البته سابایون با KDE هم توزیع دلربایی هست ;D
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
« پاسخ #34 : 28 خرداد 1392، 02:26 ب‌ظ »
البته این چیزایی که دوستمون @سالار و شما @معین میگین بیشتر مسایل درونی این دو توزیع هستن ، من بیشتر برای لپتاپم چون یه سخت افزار تقریبا ضعیف دارم دنبال یه توزیع سریع وسبک میگردم ، از جنتو هم حالا کلا خوشم اومده چیز جالبیه به نظرم ، واسه همین دارم راجع بهش سوال میپرسم ، و البته از زوبونتو و لوبونتو و اینا هم خوشم نمیاد ، واسه همین یه چیزی مثل جنتو رو میخوام :)
اگر ضعیفه آرچ نصب کن
اونم مثل آرچ باید خودت میزکار مورد نظرت رو انتخاب کنید ولی اون ها بیشتر با کی دی ای کار میکنن. یه چیز جالب!دقت کردین سخت ترین توزیع ها و پر تجربه ترین ها از کی دی ای استفاده می کنن؟اسلکور جنتو آرچ(اگر نگاه کنی عکس پیشفرضش در دیستروواچ کی دی ای هست) اکثر بی اس دی ها مثل پی سی لینوکس و فری بی اس دی ... چاکرا ... ولی در مقابل توزیع های معمولی بیشتر رو به کاربر پسند (به جز دیباین)از گنوم یا انسعابی از اون استفاده می کنند مثل اوبونتو و شرکاش(!) فدورا و ...

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #35 : 28 خرداد 1392، 02:29 ب‌ظ »
اگر ضعیفه آرچ نصب کن
اونم مثل آرچ باید خودت میزکار مورد نظرت رو انتخاب کنید ولی اون ها بیشتر با کی دی ای کار میکنن. یه چیز جالب!دقت کردین سخت ترین توزیع ها و پر تجربه ترین ها از کی دی ای استفاده می کنن؟اسلکور جنتو آرچ(اگر نگاه کنی عکس پیشفرضش در دیستروواچ کی دی ای هست) اکثر بی اس دی ها مثل پی سی لینوکس و فری بی اس دی ... چاکرا ... ولی در مقابل توزیع های معمولی بیشتر رو به کاربر پسند (به جز دیباین)از گنوم یا انسعابی از اون استفاده می کنند مثل اوبونتو و شرکاش(!) فدورا و ...
پی سی لینوکس کجاش BSD عه؟ ;D .

البته توزیع های نامبرده (غیر از چاکرا) هیچکدوم KDE میزکار رسمیشون نیست (البته PC-BSD هم باید در نظر گرفت). اسلکور هنوز پورت درست و درمون و بروزی از گنوم براش ساخته نشده به همین خاطر استفاده از KDE روی اون راحتتر و بروز تر هست (گرچه شخصا از XFCE روی اسلکور استفاده کردم، میکنم و خواهم کرد!).
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
« پاسخ #36 : 28 خرداد 1392، 02:39 ب‌ظ »
اگر ضعیفه آرچ نصب کن
پی سی لینوکس کجاش BSD عه؟ ;D .

البته توزیع های نامبرده (غیر از چاکرا) هیچکدوم KDE میزکار رسمیشون نیست (البته PC-BSD هم باید در نظر گرفت). اسلکور هنوز پورت درست و درمون و بروزی از گنوم براش ساخته نشده به همین خاطر استفاده از KDE روی اون راحتتر و بروز تر هست (گرچه شخصا از XFCE روی اسلکور استفاده کردم، میکنم و خواهم کرد!).
منظورم پی سی بی اس دی بود و میزکاری که تیم دولوپر بیشتر بهش توجه می کنن. مثلا اپن سوزه تقریبا همه ی میزکار هارو داره اما تیم دولوپر بیشتر به کی دی ای میپردازند و به خاطر همین معروف شده

آفلاین TESLAA

• Full Member
  • *
  • ارسال: 142
  • Sometimes Before You Can Walk , You Should RUN!
« پاسخ #37 : 29 خرداد 1392، 10:26 ق‌ظ »
اگر ضعیفه آرچ نصب کن

من زیاد آرچ رو نمیشناسم ولی خیلی ها رو دیدم دارن ازش استفاده میکنن ، دیشب سعی کردم جنتو رو نصب کنم ولی وقتی داشتم ویکی ش رو میخوندم حس کردم باید واقعا باید وقت گذاشت و از طرفی هرچی هم سرچ زدم منابع فارسی خاصی پیدا نکردم بابت همین باید بزارم یه وقت مناسب پیدا کنم و حسابی بشنیم باهاش سرو کله بزنم ، باز هم ممنون از همگی اطلاعات خیلی خوبی بدست آووردم البته یکی از دوستان که جنتو کلا داره فقط لطف کرد و یه آموزش برام نوشت و گفت حالا خودم یه بار میام برات نصب میکنم ولی تا اون موقع :) D:
ولی خودم هم کمی وحشت دارم از اینکه بخوام از اوبونتو و کلا دبیان دور شم چون طبق گفته های جادی و شما و کلا اکثر دوستان دبیان منابع نرم افزاریش خیلی گسترده هست و نصب و این جور چیزهاش خیلی ساده تر از چیزی مثل جنتوئه ، فکر میکنم باید یه چند ماه دیگه هم با همین اوبونتو بمونم و وقتی خوب تونستم خودم راحت همه ی نیاز هام رو برطرف کنم اونوقت برم سراغ توزیع های دیگه :)
باز هم از همگی تشکر میکنم
Sometimes Before You Can Walk , You Should RUN!

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #38 : 31 خرداد 1392، 11:32 ق‌ظ »
وقتی بعد از چند ماه تونستی روی اوبونتو همه نیازهات رو راحت برطرف کنی دیگه هیچ دلیلی به جز تمایل به تجربه یک میزکار جدید باعث نمیشه که توزیع دیگه ای تست کنی ;)
نیما توس سایت فدورافنز کامنت خوبی گذاشته که بد نیست توی انجمن اوبونتو هم آرشیو بشه:
نقل‌قول
http://en.wikipedia.org/wiki/Professional
همونطور که در این لینک مشاهده میکنید، حرفه ای به کسی اطلاق میشه که در کار خاصی تخصص داشته باشه، ولو کار با فوتوشاپ بر روی پلتفرم ویندوز باشه! پس اگه کسی فقط آرچ یا جنتو یا اسلکویر رو دیستروهای حرفه ای بدونه در اشتباهه. البته این دیستروهایی که نام بردم بسیار خوب و باارزشن، ... و به نظر من اگه کسی سخت افزارش قوی باشه دیگه استفاده از آرچ و جنتو و امثال اینها واسش چندان معنی نداره و میتونه بدون اطلاف وقت به کار اصلیش بپردازه. ... قطعات کامپیوتری هم اینروزها انقدر قوی شدن که نیازی به نصب جنتو و امثال اینها نباشه.
« آخرین ویرایش: 31 خرداد 1392، 11:40 ق‌ظ توسط کیان ام »

آفلاین سالار مقدم

• *
    • سالار مقدم
« پاسخ #39 : 31 خرداد 1392، 11:51 ق‌ظ »
وقتی بعد از چند ماه تونستی روی اوبونتو همه نیازهات رو راحت برطرف کنی دیگه هیچ دلیلی به جز تمایل به تجربه یک میزکار جدید باعث نمیشه که توزیع دیگه ای تست کنی ;)
دقیقا! دیگه توزیع ها در سرعت و ... تاثیر ندارند چون آخرش همه از یه کرنل و ... استفاده می کنند و تنها تفاوت هاشون توی میزکار و بعضی وصله هاست. من همچنان دنبال یه توزیع خوب با میزکار کی دی ای هستم که آرچ و اوپن سوزه ی لعنتی

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #40 : 31 خرداد 1392، 12:06 ب‌ظ »
من همچنان دنبال یه توزیع خوب با میزکار کی دی ای هستم که آرچ و اوپن سوزه ی لعنتی
اگر KDE روی اوپن سوزه راضی ات نمی کنه، بهتره کلا دنبال KDE نباشی ;)
(به کانفیگ Manjaro و Magiea از KDE هم نگاهی بنداز)

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #41 : 31 خرداد 1392، 01:06 ب‌ظ »
دقیقا! دیگه توزیع ها در سرعت و ... تاثیر ندارند چون آخرش همه از یه کرنل و ... استفاده می کنند و تنها تفاوت هاشون توی میزکار و بعضی وصله هاست. من همچنان دنبال یه توزیع خوب با میزکار کی دی ای هستم که آرچ و اوپن سوزه ی لعنتی
توزیع عوض کردن برای رفع اشکالات دقیقن شبیه ویندوز عوض کردن برای رفع مشکلاته. سعی کنید در پی رفع مشکل باشید تا پاک کردن صورت مساله.
اما در مورد جنتو: تفاوت سرعت در سخت‌افزارهای امروزی اصلن به چشم نمیاد (بین توزیع‌های مختلف). نصب و پیکربندی و مهمتر از این دو تا نگهداری از جنتو خیلی سخته، که اگر دلیل واضح ندارید اصلن نباید طرفش برید (کنجکاوی یه دلیل واضح می‌تونه باشه).
و آخر در مورد داغی سیستم: داغی سیستم (در صورت نصب بودن کارت گرافیک) به ۲ دلیل عمده اتفاق میفته
آ) دلیل سخت‌افزاری: کثیف بودن مجراهای خنک‌کننده (در لپتاپ). برای من این اتفاق افتاد و تا حدی لپتاپ داغ میشد که دما از ۱۰۰ بیشتر میشد و دستگاه خودبه‌خود خاموش می‌شد. برای رفع این مشکل نیاز به بازکردن پشت لپتاپ ندارید. تنها کافیه دستگاه رو خاموش کنید و با پمپ هوا (یا فوت‌کردن قوی) به مجراها بادفشار قوی بزید تا تمیز شوند.
ب) دلیل نرم‌افزاری: تنظیم نبودن فرکانس سی‌پی‌یو. سی‌پی‌یو باید فرکانس را بنابر نیاز سیستم کم و زیاد کند تا مانع از کارکرد سی‌پی‌یو با تمام توان شود که باعث داغی می‌شود. اصطلاحن به این مورد ondemand می‌گن. فرمان زیر رو اجرا کنید
watch grep \"cpu MHz\" /proc/cpuinfoدر این صورت می‌تونید ببینید که آیا فرکانس هسته‌ها به نسبت کارکرد سیستم کم و زیاد می‌شوند. اگر فرکانس تغییری نمی‌کند (و با فرکانس بیشینه همواره در حال کار است) باید از ابزارهایی مثل cpupower این رفتار را کنترل کنید.