انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: در خواست نگارش ویراستیار برای لیبره افیس  (دفعات بازدید: 15725 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین پرنده

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 71
والا ببخشید اگه اینجوری نباید درخواست می کردم ! اما من برنامه نویسی بلد نیستم ولی به لینوکس به عنوان یک کاربر عادی مهاجرت کردم
وفتی تو ویندوز بودم روی ms word یک پلاگین داشتم به نام   virastyar-1.3.1-x86 این نسخه از ویراستیار خیلی خوب و فوق العاده کار می کرد و غلط های ویرایشی مثل نشانه گذاری ها ، اشتباه نویسی های کلمات و نیم فاصله ها و تبدیل ه ی به هء را به خوبی انجام می داد ( نسخه های بعدیش اصلا درست کار نمی کرد !!!!! )
این برنامه هم مجانیه و  فابلیت هاش اینه :
غلطیاب املایی
اصلاح املای واژه‌ها
اصلاح نویسه‌های متن
اصلاح نشانه‌گذاری
تبدیل تقویم و تاریخ
تبدیل پینگلیش
تکرار حروف در واژه‌ها پینگلیش
پیش پردازش املایی متن
تبدیل اعداد
و …

حالا درخواست من اینه
دوستانی که در برنامه نویسی وارد هستند ، لطف کنند با مطالعه برنامه ویراستیار و قابلیت هاش ، نسخه ای از این برنامه یا برنامه مشابه آن برای استفاده در لیبره آفیس ارایه کنند که به اندازه نسخه virastyar-1.3.1-x86 دست کم کارایی داشته باشه
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم !!! نیاز به یک ویراستار مختص لیبره افیس نیازی روز افزون است
 در ضمن من تو سایت لیبره آفیس دیدم بیشتر زبان ها ویراستارهای حرفه ای دارند که حتی نحوه نگارش متن را هم ویرایش می کنند و جمله بندی مناسب را بر اساس نیازهای علمی و ... ویشنهاد می دهند اما دریغ از ویراستار ساده فارسی !!!!
راستی در همین زمینه برای ویندور و ورد  برنامه دیگری به نام وارسیگر وفا وجود داره که این مشخصاتش هست :
 وارسیگر وفا به صورت افزونه بر روی Microsoft Word نصب می شود. این خطایاب قابلیت تشخیص خطاهای لغوی، دستور زبانی و معنایی را داراست.

خطاي لغوي آن دسته از خطاست که بر اثر اشتباه در تایپ بوجود می آید. به عنوان مثال تایپ اشتباه "تریقت" به جای "طریقت".
خطا­هاي نحوي (گرامري) نيز  که در سطح جمله و ارتباط کلمات با يکديگر مطرحند، شامل خطاهايي چون عدم تطابق (مثلا بين فاعل و فعل)، عدم رعايت ترتيب بکارگيري کلمات (صفت قبل از موصوف) و بطورکلي هرگونه نوشتاري که با قواعد دستوري فارسي ناسازگار باشد، می شود.
خطاهاي معنايي به به کارگیری نادرست کلمه در جملات مربوط مي­شود. به عنوان مثال، "سازمان ملت متحد" که در آن کلمه "ملل" به اشتباه "ملت" تایپ شده است. (کلمات خطادار معنایی از لحاظ نوشتاری صحیح می باشد)

تشخیص و تصحیح خطاهای تایپی، دستوری و معنایی
    قابلیت نصب بر روی ویرایشگر متداول word
    قابلیت یادگیری و ارتقاء عملکرد به صورت خودکار
    دقیق و کارآمد
    رایگان
حیفه که لیبره آفیس از این امکان محروم باشه
در حالی که این برنامه حتی منابع اش رو هم ارایه کرده در این آدرس :
http://vafaspellchecker.ir/resources.html
« آخرین ویرایش: 16 تیر 1392، 06:14 ب‌ظ توسط پرنده »

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 373
چیز خیلی جالبیه. به این دلیل که مال دانشگاه تهران و آزمایشگاه پردازش زبان طبیعی هست، من بیشتر بهش اعتماد می‌کنم.

در اون صفحه‌ای که گفتی منابعش رو ارائه کرده، ولی توی منابعش من کدهای منبع نرم‌افزارشون رو ندیدم. منظورش از منابع پایگاه‌های داده‌ای هست که برنامه برای ویرایش متون به کار می‌بره. البته این‌ها هم خیلی خیلی مهم هستند، ولی کاش خود کد رو هم می‌گذاشتند.

فکر می‌کنم بهترین آدم‌ها برای نوشتن چنین افزونه‌ای برای لیبره‌آفیس خودشون باشند. آیا باهاشون تماس گرفتی که همچین درخواستی ازشون بکنی؟

آفلاین پرنده

• Jr. Member
  • *
من برای نگارش ویراستیار جسنجو کرده بودم که جواب این بود که تیم توسعه دهنده وقت کار برای انتشار نسخه قابل استفاده در لیبره آفیس و لینوکس را نداره اما میشه با سورس m1خودتون راسا اقدام به توسعه نرم افزار برای لینوکس کنید
اینم محل دانلود m1 هست :
نقل‌قول
http://sourceforge.net/projects/virastyar/files/Virastyar/M1/
حالا مساله اینه که این نرم افزار مطالعه و بهینه سازی بشه و برای لیبره آفیس معرفی بشه به عنوان یک افزونه قابل نصب
او یکی برنامه یعنی وارسیگر وفا هم که همه منابع پایگاه داده ای را ارایه کرده و میشه با بررسی این دو افزونه ای با قابلیت های کامل برای لیبره آفیس ارایه کرد

حالا شاید اگه همه با هم بهشون ایمیل بزنیم برای لیبره آفیس هم این برنامه را معرفی کنند !!!!
ولی اگه اون ها نکنند آیا لیبره آفیس نباید داشته باشه همچین چیزی ، باور کنید برای من که با نگارش زیاد سروکار دارم این برنامه می تونه یکی از دلایل عدم استفاده از لیبره آفیس باشه ،‌نمی دونید چقدر آسایش بخشه که شما یک افزونه داشته باشی که همه نیم فاصله ها را در متن شما اصلاح کنه و همه »فاصله ها« بدل به «فاصله‌ها» بشه !!! یا وقتی نویشتی تریقت بهت بگه اشتباه و درستش «طریقت» و یا اشتباهات نشانه گذاریت را درست کنه یا بگه که فعل و فاعل جمله مطابقت نداره یا ...
ببنید مساله اینه که الان ویراستار های خوبی برای لیبره آفیس در زبان انگلیسی نوشته شده ( نمیشه با استفاده از اون ها و منابع داده ای این وارسیگر وفا) نمونه ای برای فارسی در لیبره آفیس داشت ؟ یا اون برنامه ویراستیار m1  را برای لینوکس بهینه سازی کرد ؟؟؟؟

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
پس کدش با سی شارپ نوشته شده. و چیزی که پیوندش رو گذاشتی نسخهٔ سازگار با Mono هستش. بنا بر تعریف، این یعنی که توی لینوکس هم باید کامپایل بشه. البته در شکل فعلی اگر کامپایل بشه به درد خاصی نمی‌خوره، چون برای مایکروسافت آفیس ساخته شده و نه لیبره‌آفیس.

و بهترین بخشش اینه که مجوز کدش +GPLv3 هست! آفرین!

پیشنهادت برای به‌کاربردن کدها از ویراستارهای انگلیسی لیبره‌آفیس و منابع از ویراستیار وفا ایدهٔ خیلی خوبیه. کاش یکی باشه که دنبالش رو بگیره. من که از این جور برنامه نویسی‌ها بلد نیستم. ولی انصافاً چه پروژهٔ تمیزی می‌شه اگه یکی شروعش کنه!

آفلاین ngc0der

• Full Member
  • *
  • ارسال: 106
من الان روی sourceforge بررسی کردم.آخرین سورس ویراستیار که وجود داره مربوط به ورژن 1.3.1 هست ولی روی سایت خود برنامه فایل اجرایی ورژنش 2.54 هست! یعنی یک سال و نیمه که سورس آپدیت نشده! در نتیجه مشکلات زیادی برای نوشتن چنین چیزی برای لیبرآفیس وجود داره.نوشتن این برنامه از اول رو که باید بی خیال شد.ورژن مربوط به مونو هم خیلی قدیمیه پس بدرد نمی خوره چون اگه با اون کار رو به نتیجه برسونین بعد از ریلیز، گیردهنده ها سر و کله شون پیدا میشه و شروع می کنن به گفتن اینکه چرا ورژن وردش این قابلیت رو داره و این نداره و باگها و معضلات دیگه که جای خودش رو داره.اگه آخرین سورس رو بشه از توسعه دهنده ها به صورت دستی گرفت! اونوقت تازه داستان شروع میشه،چون زبانش سی شارپه برنامه نویسهای ++c و جاوا می تونن کمک کنند تا کد رو کانورت کنن.اگه کانورت بخواد درست انجام بشه باید قسمت libraryها کاملا مجزا تبدیل بشه تا در صورت لزوم بشه اونو در برنامه های دیگه هم استفاده کرد که در این صورت گزینه اول برای زبان مقصد c و گزینه بعدی ++c برای ساده تر شدنه عملیات کانورته.بعد هم که مشخصه باید همه چیز در کد لیبرآفیس مرج بشه، تست بشه و اگه همه چیز درست بود یه پچ فرستاده بشه تا در نسخه اصلی قرار بگیره.برای این کار یک تیم چند نفره از برنامه نویسها و تسترها مورد نیازه.حالا کی پایه ی این کاره که اگه فرضا بشه کد رو از توسعه دهندهای اصلی بگیریم، این کار رو شروع کنیم؟!البته اینو هم در نظر داشته باشین که با توجه به زمانبدیهای لیبرآفیس حتی اگه کدی هم نوشته بشه ریلیز اون به سال 2014 موکول خواهد شد!مگر اینکه بشه اونو به صورت extension درآورد که این مشکل هم حل میشه ولی البته باز بعید می دونم تا ریلیز بعدی هم کد آماده بشه!

آفلاین پرنده

• Jr. Member
  • *
اتفاقا دوست من اینکه سورس مال ورژن ۱٫۳ است خودش مزیته ،‌چون این ورژن خیلی خوب کار میکنه و بدون خطا هست در حالی که تجربه شخصی من با ورژن ۲ چیزی تو مایه های افتضاح بود چون همه کلمه های درست را هم توشون دست می برد ولی ۱٫۳ خیلی دقیق کار می کرد و فقط کلمه های خطا را درست می کرد ، شاید به همین دلیله که سورس مال اون ورژن هست
بهتره با همین ورژن اگه کسی بلده نگارش رو شروع کنه
این برنامه باید به شکل اکستنشن ارایه بشه که اگه کسی خواست روی لیبره آفیس اون را نصب کنه
بعد هم به گیر دهنده ها می گیم شما دوستان لطف کردید این را نوشتید ، حالا گیر دهنده محترم اگه اشکالی هست شما رفعش کن
پس به جای ترس از گیر دهندگان لطف کنید در نگارش این برنامه همکاری کنید که لیبره آفیس محتاج آن است

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
اتفاقا دوست من اینکه سورس مال ورژن ۱٫۳ است خودش مزیته ،‌چون این ورژن خیلی خوب کار میکنه و بدون خطا هست در حالی که تجربه شخصی من با ورژن ۲ چیزی تو مایه های افتضاح بود چون همه کلمه های درست را هم توشون دست می برد ولی ۱٫۳ خیلی دقیق کار می کرد و فقط کلمه های خطا را درست می کرد ، شاید به همین دلیله که سورس مال اون ورژن هست
این برنامه باید به شکل اکستنشن ارایه بشه که اگه کسی خواست روی لیبره آفیس اون را نصب کنه
بعد هم به گیر دهنده ها می گیم شما دوستان لطف کردید این را نوشتید ، حالا گیر دهنده محترم اگه اشکالی هست شما رفعش کن
پس به جای ترس از گیر دهندگان لطف کنید در نگارش این برنامه همکاری کنید که لیبره آفیس محتاج آن است

خیلی خوبه که شما خودت با این نرم‌افزار کار کردی و تجربه‌اش رو داری و دقیقاً نیازش رو حس می‌کنی. به نظرم باید یه جور گسترده‌تری این رو اعلام کنیم. شاید مثلاً به جادی بگیم که در وبلاگش بنویسه این رو. یا از مدیران بخواهیم که یه بخشی از خبرنامهٔ انجمن رو بگذارند برای این کار، یعنی برای اعلام پروژه‌های مورد نیاز.

به عنوان هدف دورتر، خوبه که یه صفحه بسازیم برای پروژه‌های ضروری زبان فارسی. چیزی شبیه اونی که بنیاد نرم‌افزارهای آزاد ساخته برای پروژه‌های با اولویت بالا. این جوری کسانی که دنبال ایده می‌گردند یا می‌خوان یه تجربهٔ جدی‌تر برنامه‌نویسی داشته باشند یا استادهایی که می‌خوان برای دانشجوهاشون پروژه تعریف کنند، می‌تونند اون فهرست رو به کار ببرند.

آفلاین پرنده

• Jr. Member
  • *
پالا من با هر روشی که به توسعه و نگارش این چنین نرم افزاری منجر بشه موافقم !!!! فکر کنم باید در پروژه های دارای اولویت همین الان معرفی بشه و بعد اون پیشنهاد پروژه های اولویت زبان فارسی هم خیلی خوبه

آفلاین ngc0der

• Full Member
  • *
  • ارسال: 106
منطقی به نظر نمی رسه که ورژن برنامه تقریبا دو برابر جلو رفته باشه ولی برنامه در این حدی که شما می گید وضعش خراب شده باشه.به هر حال هم توسعه دهنده ها برنامه رو تست می کنن هم دیگران که مشکلات رو گزارش میدن.من احتمال میدم که مشکلی دیگه ای باعث شده که نسخه جدید برای شما درست کار نکنه.مثلا در لینک http://www.virastyar.ir/live که برای تست آنلاین برنامه قرار داده شده تقریبا مشکلی حادی وجود نداره. من همین متن شما رو بهش دادم نسبتا خوب بود البته به غیر از کلمات انگلیسی که به صورت فارسی نوشته شدن مثل کلمه "ورژن" که برنامه برای اون کلمه "واژن" رو پیشنهاد میده! یعنی متن باید به اصطلاح کتابی باشه.
مورد دیگه اینکه کسی از گیردهنده ها نمی ترسه و بعضی وقتها هم باید جدی گرفتشون تا راه اصلاح بسته نشه ولی نظر من اینه که اگه قرار بر نوشتن این برنامه برای لیبرآفیس باشه باید از آخرین نسخه برای تبدیل به ++c استفاده بشه چون مشخصه که چندین نفر برای چند سال روی این برنامه کار کردن که به اینجا رسیده و به دلیل کمبود همیشگیه زمان افرادی که کانورت اونو بر عهده می گیرن در مرحله اول فقط می تونن الگوریتمها رو به زبان جدید تبدیل کنن بدون اینکه سعی کنن خیلی از جزییاتش سر دربیارن،بعد از یک تست سریع توسط خود توسعه دهنده ها،تسترها باید اونو تست کنن و با نسخه اصلی روی word مقایسه کنن و باگها رو گزارش کنن، در این مرحله اول جایی که مشکل داره با کد اصلی مقایسه میشه که مشکلی در تبدیل الگوریتمها نباشه و در صورت نیاز از توسعه دهنده های اصلی کمک گرفته بشه تا نهایتا extension مورد نظر به مرحله ریلیز برسه.از اینجا به بعد باید سعی بشه دو نسخه باهم سینک باشن و در صورت امکان با هم تست و ریلیز بشن تا مشکلات کمتر بشه.
من خودم که الان فرصت نمی کنم این پروژه رو استارت بزنم ولی احتمالا از اول شهریور کمی سرم خلوت تر بشه و اون موقع شاید بشه کاری کرد.اگه فرد دیگه ای هم می تونه کمک کنه اعلام کنه تا حداقل یکسری کارهای مقدماتی مثل گرفتن آخرین سورس، بررسی اون و بررسی روشهای نوشتن extension شروع بشه و همین جا نتایجش به اشتراک گذاشته بشه.

آفلاین پرنده

• Jr. Member
  • *
والا دوست عزیز ،‌ ویراستیاز لایو از همون زمان انتشار نسخه ۱٫۳ برخط شده و داره با همین کیفیت کار می کنه ، اما ورژن ۲ به نظر می آید که خواستن قدرت برنامه را افزایش بدهند ولی متاسفانه باعث شده که همه کلمه ها را قاطی کنت و مثلا می کنند را بنویسه می کن اند!!!!
این الان مساله من نیست ، ممکنه واقعا من تو ویندوزم مشکلی داشتم که ورژن ۲ درست کار نکرده
این را موقعی که کسی بخواد نگارش ویژه لیبره افیس را بنویسه می شه تست کرد و اول هر دو را روی ویندوز امتحان کرد و بعد اقدام به نگارش بر اساس نسخه ای کرد که بهتر عمل می کنه
در ضمن دو حالت که بیشتر نیست یا تیم توسعه دهنده حاضره کد منبع نسخه ۲ را ارایه کنه یا میگه کد منبع نسخه ۱٫۳ را استفاده کنید که الان با انتشار این نسخه این در دسترس تره
به هر حال چه شما لطف کنید و از اول شهریور این کار را استارت بزنید یا دوستان دیگری بیایند اعلام کنند و این پروژه را آغاز کنند این کار برای افرادی که می خواهند فارسی بنویسند خیلی کمک می کنه و من یکی به سهم خودم متشکرتون می شم
الان متن ها را با لیبره افیس می نویسم ، می روم ویندوز ، ویراستیار را روشون اجرا می کنم ، برمی گردم لینوکس و به خودم بابت استفاده از ورد دزدی لعنت می فرستم !!!!!!

آفلاین MohammadH

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 33
خیلی خوبه که دنبالش هستید. برای این که اشتباهاتش کم بشه، بهتره یک گزینه باشه که هرکس ازش استفاده میکنه، دیکشنری خودش رو آپلود کنه تا دامنه لغات نرم افزار بره بالا :)

آفلاین پرنده

• Jr. Member
  • *
این امکان تو  و  virastyar1.3 نسخه های بعدی در نظر گرفته شده و میشه واژه های جدید را بهش اضافه کرد و بهینه کردش
من برنامه نویسی بلد نیستم وگرنه خودم شروع کرده بودم به تبدیل برنامه برای نصب روی لیبره آفیس
واقعا اگه کسی از دوستان بلده ، لطف کنه بیاد یک کارگروه برای تبدیل برنامه تشکیل بدیم ،‌یا اگه کار گروه لازم نیست ،‌انفرادی کار را شروع کنه

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 625
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
به عنوان هدف دورتر، خوبه که یه صفحه بسازیم برای پروژه‌های ضروری زبان فارسی. چیزی شبیه اونی که بنیاد نرم‌افزارهای آزاد ساخته برای پروژه‌های با اولویت بالا. این جوری کسانی که دنبال ایده می‌گردند یا می‌خوان یه تجربهٔ جدی‌تر برنامه‌نویسی داشته باشند یا استادهایی که می‌خوان برای دانشجوهاشون پروژه تعریف کنند، می‌تونند اون فهرست رو به کار ببرند.

شما خودت دست به کارشو رفیق :)
یه صفحه تو ویکی بساز و یه پست هم تو انجمن بزن در رابطه باهاش.
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *

راستش من با این که مدت‌هاست تو این انجمن هستم، ولی همیشه یه خورده باهاش حس غریبی می‌کنم! احساس می‌کنم این‌جا مهمونم! ولی چشم، سعی‌ام رو می‌کنم و اگه مشکلی در ویرایش ویکی داشتم همین جا می‌پرسم. خیلی ممنون!

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *

ببخشید منظور شما از ویکی این‌جا بود؟ من خجالت می‌کشم به این ویکی چیزی اضافه کنم! احساس کسی رو دارم که داره روی نقاشی مونالیزا با خودکار خط‌خطی می‌کنه و ارزش یه اثر تاریخی-هنری رو از بین می‌بره!

ولی حالا یه خورده با خودم صحبت می‌کنم شاید راضی شد! بالاخره هر چیزی باید از یه جایی آغاز بشه دیگه.