انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا نرم افزارهای تحت GPL را می شود فروخت؟  (دفعات بازدید: 14862 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
پاسخ : آیا نرم افزارهای تحت GPL را می شود فروخت؟
« پاسخ #15 : 04 شهریور 1392، 07:09 ب‌ظ »
من فکر می کنم اونچیزی که باعث شده ، برنامه نویس ها سمت GPL نرن اینه که فکر می کنن صرفه اقتصادی نداره ، خوب اگر یه برنامه نویس عمرش رو صرف یه برنامه کنه که قرار نیست ازش پول در بیاره خوب از گرسنگی می میره دیگه ! به نظر من GPL باید به فکر پول در آوردن برنامه نویس ها باشه ، الان اون ایده ای که توی بالا گفتم به نظر بد نیست کسی اگر ایده ای داره بگه استفاده ببریم.
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین بی نام تا اطلاع ثانوی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 401
« پاسخ #16 : 04 شهریور 1392، 07:52 ب‌ظ »
من فکر می کنم اونچیزی که باعث شده ، برنامه نویس ها سمت GPL نرن اینه که فکر می کنن صرفه اقتصادی نداره ، خوب اگر یه برنامه نویس عمرش رو صرف یه برنامه کنه که قرار نیست ازش پول در بیاره خوب از گرسنگی می میره دیگه ! به نظر من GPL باید به فکر پول در آوردن برنامه نویس ها باشه ، الان اون ایده ای که توی بالا گفتم به نظر بد نیست کسی اگر ایده ای داره بگه استفاده ببریم.

حرف شما درسته برای امرار معاش باید برنامه‌ای رو که روش مدتها زحمت کشیده بفروشه. کار خیلی خوب و پسندیده‌ایه ولی به شرطی که سورسش رو باز بذاره تا بشه دید. یا اگرهم نمیخواد باز بذاره حداقل به مخازن نشون بده تا بررسیش کنن.
نمیدونستم سورس کد ها بررسی نمیشن ](*,)

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #17 : 04 شهریور 1392، 11:46 ب‌ظ »
خیلی هم بی درآمد نیستا همونطور که گفته شد میشه فروخت و مینطور شرکت کنونیکال این همه پول داره بخاطر اوبونتو است دیگه هنوزم داره روش سزمایه گذاری می کنه.
تازه برنامه نویسی که خوب باشه و کارش مورد قبول واقع بشه را شرکت های بزرگ جذب می کنند
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #18 : 05 شهریور 1392، 12:23 ب‌ظ »
تازه برنامه نویسی که خوب باشه و کارش مورد قبول واقع بشه را شرکت های بزرگ جذب می کنند
شرکت ها می خوانش برای برنامه های متن بسته یا متن باز ؟!

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #19 : 05 شهریور 1392، 12:33 ب‌ظ »
شرکت ها می خوانش برای برنامه های متن بسته یا متن باز ؟!
بستگی به شرکتش داره دیگه هر شرکتی یک چیزی تولید می کنه دیگه
جیمیلم

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #20 : 05 شهریور 1392، 12:45 ب‌ظ »
این که بیاین با ردهت و کنونیکال مقایسه کنید برای ما ایرانی ها مسخرس چون:
  • ایرانی دونیت نمیکنه.
  • ایرانی میگرده توی اینترنت پیداش می کنه ، رایگان دانلود میکنه و استفاده می کنه. اگه هم یکم سواد داشته باشه از روی سورسی که من همین جور آزاد گذاشتمش روی اینترنت کامپایلش می کنه.
  • ایرانی دنبال پشتیبانی نیست وگرنه تو این تحریما هیچ کس محصولات اپل رو نمی خرید.(هر چند جدیدا داره روابط خوب میشه.)
  • و...
خوب من چرا باید یه نرم افزار یا بازی تولید کنم که کسی برای پشتیبانیش پول نمیده و دونیت هم نمیکنن و خیلی راحت از روی سورسش کامپایلش می کنن. پولم زیاد شده(مثل شاتورث)‌؟

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #21 : 05 شهریور 1392، 02:22 ب‌ظ »
  • ایرانی دونیت نمیکنه.
  • ایرانی میگرده توی اینترنت پیداش می کنه ، رایگان دانلود میکنه و استفاده می کنه. اگه هم یکم سواد داشته باشه از روی سورسی که من همین جور آزاد گذاشتمش روی اینترنت کامپایلش می کنه.
  • ایرانی دنبال پشتیبانی نیست وگرنه تو این تحریما هیچ کس محصولات اپل رو نمی خرید.(هر چند جدیدا داره روابط خوب میشه.)
  • و...
خوب من چرا باید یه نرم افزار یا بازی تولید کنم که کسی برای پشتیبانیش پول نمیده و دونیت هم نمیکنن و خیلی راحت از روی سورسش کامپایلش می کنن. پولم زیاد شده(مثل شاتورث)‌؟
مگه هرکسی نرم‌افزار آزاد می‌سازد مخصوص ایرانی ها درست می‌کند که فقط ایرانی ها را می‌بینید؟
جیمیلم

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #22 : 05 شهریور 1392، 04:10 ب‌ظ »
  • ایرانی دونیت نمیکنه.
  • و...
مگه هرکسی نرم‌افزار آزاد می‌سازد مخصوص ایرانی ها درست می‌کند که فقط ایرانی ها را می‌بینید؟
بحث رو الکی خراب نکنید. من خودم رو پرسیدم نه هر کسی. حساب خارج کشور دارم که دلار بریزن توش؟؟؟

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 05 شهریور 1392، 04:11 ب‌ظ »
من بهتون می گم ایده ی تحت GPL بودن بازی مثل assains یا Half-life یا ..... و یا حتی متن باز بودنشون بسیار مضحکه چون حداکثرش یک نفر کامپایل و بسته اش می کنه و بقیه فیض می برن و اون شرکت باید درش رو تخته کنه !‌ چرا چون این بازی ها به پشتیبان نیاز ندارن ، لینوکس و ایده های متن باز فقط واسه عده ای خوبه که وقت اضافه شون رو می گذارن و برای تفریح و یا حس انسان دوستی مثل اونی که به یه فقیر پول می ده (نه اینکه به عنوان یک شغل بهش نگاه کنن) ، پس انتظار رشد توی این عرصه واقعا اشتباهه چرا ؟ چون تا وقتی پول نباشه کارمندی استخدام نمی شه و تا کارمندی استخدام نشه توسعه ای داده نمی شه ،‌شما نگاه کن مثلا همین libreoffice رو چقدر درخواست داده شده تا این رابطش رو درست کنن ، خبری شده نه خیر ، چرا چون این کارها هزینه بره به donation هم نمی شه اتکا کرد ، پشتیبان لینوکس شرکت ها هستند نه کاربرها ، کاربرها حداکثر چند تا باگ گزارش بدن یا اینکه مثل همون فقیره بهش کمک کنن ، با گدایی هم نمی شه این وضعیت درست بشه مگر اینکه نرم افزارهای آزاد پولی بشن اونم برای خود برنامه نه پشتیبان ، کد باز باشه و همه بتونن دسترسی داشته باشن و حتی تغییرش بدن اما اجازه کامپایل و فروش فقط برای فروشنده اش باشه .
این راه پیشنهادی منه حالا اگر کسی پیشنهادی داره هم بگه.
شکست پروژه ubuntu eage واقعا درس خوبی برای ماست به نظر شما چرا کنویکال داره به سمت برنامه های غیر آزاد گرایش پیدا می کنه دلیلش خیلی واضحه چون نرم افزارهای آزاد یا نیازهای کاربر رو پوشش نمی دن یا رابط ندارن ، به عنوان مثال شما یک کامپایلر برای میکروهای arm به من نشون بده که در حد keil باشه ! دیدید نیست .
« آخرین ویرایش: 05 شهریور 1392، 04:25 ب‌ظ توسط H.m »

آفلاین !

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 586
  • Don't Panic!
    • مانیتورینگ سایت
« پاسخ #24 : 05 شهریور 1392، 05:05 ب‌ظ »
من بهتون می گم ایده ی تحت GPL بودن بازی مثل assains یا Half-life یا ..... و یا حتی متن باز بودنشون بسیار مضحکه چون حداکثرش یک نفر کامپایل و بسته اش می کنه و بقیه فیض می برن و اون شرکت باید درش رو تخته کنه !‌ چرا چون این بازی ها به پشتیبان نیاز ندارن ، لینوکس و ایده های متن باز فقط واسه عده ای خوبه که وقت اضافه شون رو می گذارن و برای تفریح و یا حس انسان دوستی مثل اونی که به یه فقیر پول می ده (نه اینکه به عنوان یک شغل بهش نگاه کنن) ، پس انتظار رشد توی این عرصه واقعا اشتباهه چرا ؟ چون تا وقتی پول نباشه کارمندی استخدام نمی شه و تا کارمندی استخدام نشه توسعه ای داده نمی شه ،‌شما نگاه کن مثلا همین libreoffice رو چقدر درخواست داده شده تا این رابطش رو درست کنن ، خبری شده نه خیر ، چرا چون این کارها هزینه بره به donation هم نمی شه اتکا کرد ، پشتیبان لینوکس شرکت ها هستند نه کاربرها ، کاربرها حداکثر چند تا باگ گزارش بدن یا اینکه مثل همون فقیره بهش کمک کنن ، با گدایی هم نمی شه این وضعیت درست بشه مگر اینکه نرم افزارهای آزاد پولی بشن اونم برای خود برنامه نه پشتیبان ، کد باز باشه و همه بتونن دسترسی داشته باشن و حتی تغییرش بدن اما اجازه کامپایل و فروش فقط برای فروشنده اش باشه .
شکست پروژه ubuntu eage واقعا درس خوبی برای ماست به نظر شما چرا کنویکال داره به سمت برنامه های غیر آزاد گرایش پیدا می کنه دلیلش خیلی واضحه چون نرم افزارهای آزاد یا نیازهای کاربر رو پوشش نمی دن یا رابط ندارن ، به عنوان مثال شما یک کامپایلر برای میکروهای arm به من نشون بده که در حد keil باشه ! دیدید نیست .

موافقم.

بنظر من در مورد استفاده از نرم افزارهای آزاد باید فعلا ی تجدید نظری بشه،

من این نرم افزارها رو دوس دارم تا جایی که حریم شخصی من رو حفظ میکنن اما برای چیزی مثل گیم اگه سیستم ها درست تعریف بشن و دسترسی به اطلاعات شخصی محدود بشه و به کنترل دربیاد، متن باز یا بسته بودن به دلیل حساسیت اطلاعاتی دیگه بی معنی میشه.
I just felt like running

Altern AI Directory --- GitHub

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
« پاسخ #25 : 05 شهریور 1392، 05:55 ب‌ظ »

موافقم.

بنظر من در مورد استفاده از نرم افزارهای آزاد باید فعلا ی تجدید نظری بشه،

من این نرم افزارها رو دوس دارم تا جایی که حریم شخصی من رو حفظ میکنن اما برای چیزی مثل گیم اگه سیستم ها درست تعریف بشن و دسترسی به اطلاعات شخصی محدود بشه و به کنترل دربیاد، متن باز یا بسته بودن به دلیل حساسیت اطلاعاتی دیگه بی معنی میشه.
الان دیگه کم کم گیم ها روی کلاد سیو میشن :))
شما با یوبی پلی آشنایی ؟
سیستم ایکس باکس وان هم که دیگه ...
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین سروش

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 44
بسیاری از برنامه ها نیازی به پشتیبانی ندارند مثلا یک بازی غیر شبکه ای و یا یک تم آیکن ، متن باز بودن و پولی بودن با هم عین تناقض است برای اینها !

نه دقیقاً

مثلاً شما می‌تونید دو تا لایسنس انتخاب کنید برای یک تم. استفادهٔ غیرتجاری (لایسنس‌های GPL) آزاد و رایگان باشه و استفادهٔ تجاری منوط به کمک به بنیاد  یا توسعه‌دهنده. کاری که تعداد زیادی از گرافیست‌ها انجام میدن. مثلاً میگن اگه از آیکون‌های ما تو برنامهٔ تجاری‌تون استفاده می‌کنید پول‌شو بدید. اگه نه راحت باشید

آفلاین سروش

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 44
من قبلا فکر میکردم همه این نرم افزار هایی که تو اوبونتو سافتوار هستن gplv3 هستن پولی هاشون
ولی الان فهمیدم هیچکدوم جی پی ال نیستن :| و لاینس های شخصی دارن و کد بسته هستن
مگه اوبونتو کد همه پکیج ها رو برسی نمیکنه بعد وارد مخازن کنه
یعنی نرم افزار های کد بسته داخل مخازن :|
از نظر امنیتی هم این ایجاد مشکل میتونه بکنه از کجا معلوم یه برنامه ای بد افزار نیست و جاسوسی نمیکنه ؟ وقتی سورسش نیست حتی برای دیدن !

خوب وقتی میگیم اوبونتو گنو نیست منظور همینه.

آفلاین my ubuntu

• Newbie
  • *
  • ارسال: 24
« پاسخ #28 : 10 آبان 1392، 01:52 ب‌ظ »
از نظر من این ضعف خوده قانون GPl در حوزه تجارت باعث این عقب موندگی دنیای متن باز شده.
کسی دو سه سال وقت میزاره که یه کتاب بنوسیه و از خواب و خوراک و تفریحش میزنه تا نهایتا یه کتاب مفید و ارزشی رو به دست بشر برسونه حالا چرا یکی باید مفت این کتاب رو بدست بیاره و راحت کپیش کنه.
اگه اینطور باشه مولف کتاب  همیشه باید دست به دعا بمونه تا آخر کار شاید یکی بیاد و دلش بسوزه یه قرون دو هزار بزاره کف دستش.
این مولف خودش خانواده ای داره که باید سیرش کنه و بقا و حداقلِ کیفیتِ زندگیِ این خانواده هزینه داره و این مولف نمیتونه و نباید رو زندگی خودشو خانوادش شرط بندی کنه که شاید یه روزی کسی بیاد و بابت کتابی که سه سال عمر خودشو و خانوادشو گذاشته پول و یا حق خودشو در ازای خدمتی که کرده بهش بده و یا حتی حق به ناحق گرفته شده رو برگردونه.
من اعتقاد دارم متن باز بودن خیلی بهتر از رایگان بودنه.
رایگان بودن و یا پولی بودن بدون ضمانت اجرا مانع پیشرفت دنیای متن باز شده و همینم باعث این شده که امروز دنیای ما انحصار و کد های بسته و جاسوس افزار ها رو به دنیای متن و آزادی و شرافت انسانی ترجیح میده.
میگن جامعه متن باز بسیار وسیعه و همینم باعث پیشرفتش شده و آخه برادر من کدوم پیشرفت ؟
هنوزم یه گِیم درست حسابی نیست .
هنوزم برای نصب درایور ها باید سر درد بگیری ؟
میگن برای هر مشکلی راه های زیادی برای حل شدنش وجود داره که خود این حرف از اساس غلطه چرا چون همیشه 2 با 2 میشه 4 نه 5 یا 3 و این یعنی برای حل هر مشکلی تنها یک راه حل صحیح و کامل وجود داره اما متاسفانه وقتی یه مشکلی به وجود میاد مثلا برای نصب درایور کارت گرافیک  هرکی یه راهی  برای نصب پیشنهاد میکنه و نهایتا یا مشکل حل نمیشه و یا اگه حل بشه مشکل جدیدی به وجود میاد و به ندرت پیش میاد که برای حل یه مشکل اساسی یه راه درست درمون بدون عیب و نقص پیدا شه و این کثرت راه حل از خوبی های دنیای متن باز نیست.
از نظر من وقتی دنیای متن باز پیشرفت میکنه که کد ها به عنوان یک عنصر ذاتی همواره باز بوده و رایگان بودن و نبودن اختیاری و نهایتا ضمانت اجرایی برای حق تکثیر وجود داشته باشه.
« آخرین ویرایش: 10 آبان 1392، 02:17 ب‌ظ توسط my ubuntu »

آفلاین DebianGod

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • Ruby
« پاسخ #29 : 10 آبان 1392، 02:08 ب‌ظ »
ایا میشه یه نرم افزار که با gpl هست و اپن سورس هست رو برداشت و ادیتش کرد و به صورت تجاری فروخت و سورسش رو هم به کسی نداد؟
بدلیل متنفر بودن از ابونتو دیگه این فروم نمیام