انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: مسائلی که ممکن است یک تازه کار داشته باشد...  (دفعات بازدید: 233619 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad-x

• Full Member
  • *
  • ارسال: 128
برای هر موضوع تاپیک جدید باز کن زودتر به جواب برسی ;)

۲- دو روزه  نمیدونم چرا ناتیلوس تنبل شده هر بار که رو هر یک از پارتیشن های ناتیلوس مثل داکومنت یا دانلود یا .... میزنم  هم موس تا چند دقیقه حالت waiting  داره هم کنار ناتیلوس  اون هشدار  opratohing میاد تا چند دقیقه! باید صبر کنم تا oprerating   بره و موس هم حالت عادی پیدا کنه  تا بتونم کارمو انجام بدم! علتش چیه چجور میتونم رفعش کنم؟
مدیر پنجره‌هات چیه؟ کامپیز؟ متاسیتی؟
Alt+F2
gconf-editor
Ctrl+F
تیک search also in key names رو بذار و عبارتهای زیر رو توی فیلد سرچ وارد کن و اینتر.
برای متاسیتی:
/apps/metacity/general/auto_raise_delayبرای کامپیز:
/apps/compiz/general/allscreens/options/autoraise_delay
/apps/compizconfig/profiles/Default/general/allscreens/options/autoraise_delay
عدد نظیر رو کم کن ببین وضعیت زمان لودینگ پنجره‌ها تغییر نمی‌کنه؟
اگه هم با ترمینال حال میکنی مثلاً برای متاسیتی اینجریه دستور:
gconftool-2 --type boolean --set /apps/metacity/general/auto_raise true
gconftool-2 --type string --set /apps/metacity/general/auto_raise_delay 0
که توی بالا گفته زمان تاخیر رو صفر کن.

ویرایش:  :oops: مربوط به موسه راستی. پس هیچی.

ظاهراً متاسیتی هست! چون با روش Alt+F2  و جستجو عبارت اول جواب نداد و عبارت دوم  باز شد!
منظورتون از اعداد نظیر چیه؟
من  حرفه ای نیستم !
راستی کامپیز بهتره یا متاسیتی؟ چجور میشه بین این دو انتخاب کرد؟
کار با کدوم راحتتره؟
مشکلم هم حل نشد!

آفلاین milad-x

• Full Member
  • *
  • ارسال: 128
برای هر موضوع تاپیک جدید باز کن زودتر به جواب برسی ;)

۲- دو روزه  نمیدونم چرا ناتیلوس تنبل شده هر بار که رو هر یک از پارتیشن های ناتیلوس مثل داکومنت یا دانلود یا .... میزنم  هم موس تا چند دقیقه حالت waiting  داره هم کنار ناتیلوس  اون هشدار  opratohing میاد تا چند دقیقه! باید صبر کنم تا oprerating   بره و موس هم حالت عادی پیدا کنه  تا بتونم کارمو انجام بدم! علتش چیه چجور میتونم رفعش کنم؟
مدیر پنجره‌هات چیه؟ کامپیز؟ متاسیتی؟
Alt+F2
gconf-editor
Ctrl+F
تیک search also in key names رو بذار و عبارتهای زیر رو توی فیلد سرچ وارد کن و اینتر.
برای متاسیتی:
/apps/metacity/general/auto_raise_delayبرای کامپیز:
/apps/compiz/general/allscreens/options/autoraise_delay
/apps/compizconfig/profiles/Default/general/allscreens/options/autoraise_delay
عدد نظیر رو کم کن ببین وضعیت زمان لودینگ پنجره‌ها تغییر نمی‌کنه؟
اگه هم با ترمینال حال میکنی مثلاً برای متاسیتی اینجریه دستور:
gconftool-2 --type boolean --set /apps/metacity/general/auto_raise true
gconftool-2 --type string --set /apps/metacity/general/auto_raise_delay 0
که توی بالا گفته زمان تاخیر رو صفر کن.

ویرایش:  :oops: مربوط به موسه راستی. پس هیچی.

ظاهراً متاسیتی هست! چون با روش Alt+F2  و جستجو عبارت اول جواب نداد و عبارت دوم  باز شد!
منظورتون از اعداد نظیر چیه؟
من  حرفه ای نیستم !
راستی کامپیز بهتره یا متاسیتی؟ چجور میشه بین این دو انتخاب کرد؟
کار با کدوم راحتتره؟
مشکلم هم حل نشد! عدد مقابل این عبارت auto_raise_delay   صفر هست! چکارش کنم؟

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599
راستی کامپیز بهتره یا متاسیتی؟ کار با کدوم راحتتره؟
1. برای سوالاهاتون اگه توی سرچ‌هاتون نتیجه‌ی خوبی نگرفتین بازهم می‌گم که تاپیک جدید باز کنین که زودتر و دقیقتر جواب بگیرین.
2. به خودت بستگی داره که با چه تمی حال میکنی! کامپیز افکتهای بیشتری داره مثل تنظیمات بیشتر برای پنجره‌ها(ویژوال افکت)، cube و... در حالی که متاسیتی ساده تره. توی متاسیتی برای شخصی‌سازیش باید با gconf-editor کار کنین که دنگ و فنگ داره ولی کامپیز مدیریت ساده تری داره. کامپیز روی GPU تکیه داره در حالی که متاسیتی بیشتر متکی بر cpu عمل میکنه
3. http://www.blogubuntu.tk/2011/06/compiz-emerald-metacity-whats.html

نقل‌قول
چجور میشه بین این دو انتخاب کرد؟
سوئیچ بین متاسیتی و کامپیز: 1. از طریق ترمینال  2. با نصب compiz fusuion icon از سافتورسنتر

نقل‌قول
مشکلم هم حل نشد!
1. ناتیلوس رو باز کن. منوی edit> گزینه Preferrences> سربرگ Preview> همه‌ی آپشن‌ها رو بذار روی Never، ببین بهبودی توی کار می‌بینی؟
2. - یک اکانت جدید روی سیستمت بساز ببین توی اون هم ناتیلوس کنده؟ ناتیلوس هم وضع ویندوز رو داره! بعد از یک مدت کم میاره ::) (این تجربه‌ی خودمه البته)
3.Alt+F2> gconf-editor> apps> metacity> general> composition manager
آن/آف کن ببین فایده‌ای داره؟!
4. - اوبونتو 11.04 دارین؟ شاید به خاطر سنگینی یونیتی باشه. باز و بسته کردن مثلاً فایرفاکس هم کند انجام میشه؟ PDF Viewer چه طور؟ اگه آره که ربطی به ناتیلوس نداره و متاسیتی باعث کندی شده!
5. اگه درایور ati یا nvidia دارین و با additional driver نصب کردین، پاکش کنین. از سایت سازنده درایور رو دانلود کنین و دستی نصب کنین: sudo ./Driver.run
5. البته می‌تونی به جای ناتیلوس از Thunar استفاده کنی که توی محیط xfce فایل منیجر پیش‌فرضه مثلاً در زوبونتو که یک بروزر سبک‌تر و سریع‌تره. امتحانش کن ببین زمان لودینگ فولدرها بهبود پیدا می‌کنه؟sudo apt-get install thunarبه جز این دوتا یک فایل منیجر دیگه هم هست که واسه محیط کی‌دی‌ای استفاده میشه و قاعذتاً باید سنگین‌تر باشه: http://dolphin.kde.org - در کل فایل منیجرهای زیادی وجود دارن:
thunar - File Manager for Xfce
dolphin - file manager for KDE 4
nautilus - file manager and graphical shell for GNOME, Nautilus is a two pane viewer, by clicking "View" and "extra pane"
konqueror - KDE 4's advanced file manager, web browser and document viewer, A good bit bloated, A good hierarchic bookmarking system for directories
vifm - a ncurses based file manager with vi like keybindings
lfm - simple but powerful file manager for the UNIX console
gentoo - a fully GUI-configurable, two-pane X file manager
fdclone - console-base lightweight file manager
filerunner - X-Based FTP program & file manager
bsc - graphical file manager with two panels
gpe-filemanager - file manager for GPE
emelfm2 - file manager for X/gtk
xfe - A lightweight file manager for X11
rox-filer - A simple graphical file manager for X11
xnc - X Northern Captain nc/mc-like filemanager for X
worker - highly configurable two-paned file manager for X
pcmanfm - an extremely fast and lightweight file manager for X
pcmanfm-nohal - an extremely fast and lightweight file manager for X
tkdesk - Tk/tcl based X11 Desktop/File manager
vfu - A versatile text-based filemanager
xfm - X file and application manager
ytree - A file manager for terminals
clex - command line file manager which uses the ncurses library
tuxcmd - twin-panel (commander-style) file manager using GTK+ 2
gnome-commander - nice and fast file manager for the GNOME desktop
mc - Midnight Commander - a powerful file manager, A good bit of a learning curve, hierarchic bookmarking system, lightweight, closer to the command prompt
krusader - twin-panel (commander-style) file manager, hierarchic bookmarking system, bloated as well, a lot of other features (syncing and such) that may prove useful
_____________________________________________________________________________________
- بررسی کن ببین وقتی که پوشه‌ای رو باز می‌کنی وضعیت رم چیه؟ افزایش یهویی پیدا می‌کنه یا نه؟
- اینو ببین: http://www.webupd8.org/2010/07/nautilus-memory-leak-fix-ubuntu-1004.html

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
الان یک جا دیدم گفته بود:
System> Preferences> Assistive Technologies
بعد Enable assistive technologies رو غیر فعال کن و بعد Log out> لاگین.  \\:D/
ببین اثری داره؟

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
سلام

میدونم سوالم پیش پا افتادست اما هر کاری کردم نشد. من قبلا فایلهایی رو که پسوندش sh هست نصب کردم اما یه برنامه گرفتم هر کاری میکنم نصب نمیشه. وقتی فایل رو از حالت فشرده در می یارم بر روی install.sh کلیک میکنم اما نصب نمیشه. باید چکار کنم تا نصب بشه؟

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
من قبلا فایلهایی رو که پسوندش sh هست نصب کردم اما یه برنامه گرفتم هر کاری میکنم نصب نمیشه. وقتی فایل رو از حالت فشرده در می یارم بر روی install.sh کلیک میکنم اما نصب نمیشه. باید چکار کنم تا نصب بشه؟
توی پوشه‌ای که فایلتون هستش کلیک راست کنین و open in terminal رو انتخاب کنین و بعد:
sudo chmod +x install.sh
sudo ./install.sh

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
مشکل در نصب برنامه
« پاسخ #486 : 31 شهریور 1390، 05:58 ق‌ظ »
سلام دوستان

بعضی اوقات که میخوام از Software manager برنامه نصب کنم وقتی رو install کلیک میکنم پروسس بار رو نشون میده زیرش مینویسه waiting for apt to exit ( همچین چیزی الان خاطرم نیست دقیقش رو ) بعد دیگه هیچ اتفاقی نمی افته ، درواقع نصب نمیکنه بعد که ریست میکنم درست میشه و نصبش میشه کرد ! مشکل از کجاست به نظرتون ؟

سوال بعدیم درباره آپدیت نرم افزار هاست ! آپدیتشون تو update manager اضافه میشه ؟ ( یعنی میشه از اونجا کنترلش کرد ؟ ) من همش دنبال این بودم فایرفاکسم رو آپدیت کنم که اونجا پیداش کردم و آپ کردم بقیه نرم افزار ها رو هم میشه از همونجا آپدیت کرد !؟ ( البته اسمش دقیقا فایرفاکس نبود web browser for safe web browsing تو این مایه ها ) !؟ سعی کردم با این دستور ها آپدیت کنمش ولی 200 مگ آپدیت داد فکر کنم کل آپدیت های تو update manager  بود .

sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-stable
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

sudo add-apt-repository یعنی میخوام مخزن جدید تعریف کنم !؟  ppa:mozillateam/firefox-stable از کجا اومده !؟ فرضا برا opera چیه ؟

&& تو خط دوم چیه !؟ و چرا این دستور جواب نداد ، ( تو 10.04 جواب میداد ! )

Cpu همیشه بالا 12% مصرف داره + رم 360 مگ طبیعی هست ؟ چرا اینقدر زیاد !؟

همینطور سرعت بوت پایین هست بعد از اینکه گزینه ubuntu انتخاب میشه حدود 23 ثانیه صفحه بنفش مایل با مشکی هست بعد از اون یک لحظه لوگو ubuntu ( لودر ) نشون داده میشه و وارد os میشه و رمز میخواد ...  ???

متشکرم
« آخرین ویرایش: 31 شهریور 1390، 06:10 ق‌ظ توسط YPSD »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین H2010n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 451
سلام دوستان

بعضی اوقات که میخوام از Software manager برنامه نصب کنم وقتی رو install کلیک میکنم پروسس بار رو نشون میده زیرش مینویسه waiting for apt to exit ( همچین چیزی الان خاطرم نیست دقیقش رو ) بعد دیگه هیچ اتفاقی نمی افته ، درواقع نصب نمیکنه بعد که ریست میکنم درست میشه و نصبش میشه کرد ! مشکل از کجاست به نظرتون ؟

سوال بعدیم درباره آپدیت نرم افزار هاست ! آپدیتشون تو update manager اضافه میشه ؟ ( یعنی میشه از اونجا کنترلش کرد ؟ ) من همش دنبال این بودم فایرفاکسم رو آپدیت کنم که اونجا پیداش کردم و آپ کردم بقیه نرم افزار ها رو هم میشه از همونجا آپدیت کرد !؟ ( البته اسمش دقیقا فایرفاکس نبود web browser for safe web browsing تو این مایه ها ) !؟ سعی کردم با این دستور ها آپدیت کنمش ولی 200 مگ آپدیت داد فکر کنم کل آپدیت های تو update manager  بود .

sudo add-apt-repository یعنی میخوام مخزن جدید تعریف کنم !؟  ppa:mozillateam/firefox-stable از کجا اومده !؟ فرضا برا opera چیه ؟

همینطور سرعت بوت پایین هست بعد از اینکه گزینه ubuntu انتخاب میشه حدود 23 ثانیه صفحه بنفش مایل با مشکی هست بعد از اون یک لحظه لوگو ubuntu ( لودر ) نشون داده میشه و وارد os میشه و رمز میخواد ...  ???

متشکرم
1.شما احتمالا دارید یک برنامه دیگه نصب می کنید یا در حال آپدیت قصد نصب نرم افزار رو دارید و در لینوکس نمیشه دوتا برنامه همزمان نصب کرد!
۲.شما وقتی که آپدیت می کنید از لیست حذف می شه و اگر تیک چیز هایی که دوست ندارید آپدیت شوند را بر دارید آپدیت نمی شوند و مشکل حجمی حل می شود
3. برای نصب کردن اپرا هم به وی کی مراجعه کنید اما توجه داشته باشید راه اول بهتر هست و راه دوم هنوز به آخرین نسخه آپدیت نشده
لینک:http://wiki.ubuntu.ir/InstallOperaWebBrowser
4.&& برای این است که دو دستور را از هم جدا کند و هردو را به ترتیب اجرا کند مثلا برای نصب wine و playonlinux و vlc پشت سر هم:
sudo apt-get install wine && sudo apt-get install playonlinux &&sudo apt-get install vlc۵.نمی دانم!ولی شاید مشکل از سخت افزار شما باشد مثل گرافیک
۶.نمی دانم!

آفلاین H2010n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 451
3. برای نصب کردن اپرا هم به وی کی مراجعه کنید اما توجه داشته باشید راه اول بهتر هست و راه دوم هنوز به آخرین نسخه آپدیت نشده
لینک:http://wiki.ubuntu.ir/InstallOperaWebBrowser

همین حالا آپدیتش کردم ;)

آفلاین M!lad

• *
نقل‌قول
1.شما احتمالا دارید یک برنامه دیگه نصب می کنید یا در حال آپدیت قصد نصب نرم افزار رو دارید و در لینوکس نمیشه دوتا برنامه همزمان نصب کرد!

فکر نکنم !؟ باز چک میکنم ببینم چجوریاست

نقل‌قول
۲.شما وقتی که آپدیت می کنید از لیست حذف می شه و اگر تیک چیز هایی که دوست ندارید آپدیت شوند را بر دارید آپدیت نمی شوند و مشکل حجمی حل می شود

درسته منم همینجوری آپدیت کردم ، سوالم اینجاست که این دستورات درسته ؟ ( برا آپدیت فایرفاکس هست ؟ ) پس چرا وقتی اینا رو زدم حدود 200 مگ میخواست آپدیت کنه ؟ فایرفاکس که همش 14 مگ هست .

و دیگه اینکه خط اول نمیدونم معنیش چیه ؟ اینجوری که به ذهنم رسیده ، تو خط اول یک مخزن معرفی میکنه ، تو خط دوم لیست مخزن ها رو آپدیت میکنه و apt-get upgrade  هم باید آپدیت کنه ( همه  آپدیت های موجود رو ، نه فقط فایرفاکس )  ???

۵.نمی دانم!ولی شاید مشکل از سخت افزار شما باشد مثل گرافیک
فکر نکنم ارتباطی داشته باشه ! ولی ماجرای بوت فکر کنم بی ارتباط نباشه ، البته تو 10.04 مشکلی نداشتم ، وقتی 11.04 نصب کردم موقع بوت شدن مانیتور خاموش میشد و چند ثانیه بعد روشن که صفحه لوگین نشون داده میشد ، با Add Hardware گرافیکم رو که نصب کردم این مشکل خاموش شدن حل شد ولی بوت به صورتی که گفتم شده .

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
@ YPSD
شما از اینجا فایر فاکس را بگیرید . سپس هر بار که به سربرگ help ->aboutfirefox که روید میتوانید به انجامین نسخه به روزش کنید :
http://www.mozilla.org/en-US/firefox/all.html

آفلاین M!lad

• *
ممنون ولی من هدفم اینه بفهمم این مطالبی که بالا گفتم چین و چجوری کار میکنند و کلا بدونم چطور میشه یک برنامه رو  آپدیت کرد ...  ;) حالا حتما منظور فایرفاکس نیست  :)

آفلاین somo

• Full Member
  • *
  • ارسال: 199
سلام دوستان

سوال بعدیم درباره آپدیت نرم افزار هاست ! آپدیتشون تو update manager اضافه میشه ؟ ( یعنی میشه از اونجا کنترلش کرد ؟ ) من همش دنبال این بودم فایرفاکسم رو آپدیت کنم که اونجا پیداش کردم و آپ کردم بقیه نرم افزار ها رو هم میشه از همونجا آپدیت کرد !؟ ( البته اسمش دقیقا فایرفاکس نبود web browser for safe web browsing تو این مایه ها ) !؟ سعی کردم با این دستور ها آپدیت کنمش ولی 200 مگ آپدیت داد فکر کنم کل آپدیت های تو update manager  بود .

sudo add-apt-repository یعنی میخوام مخزن جدید تعریف کنم !؟  ppa:mozillateam/firefox-stable از کجا اومده !؟ فرضا برا opera چیه ؟

در مورد مشکل اول دو تا برنامه ی نصب رو همزمان با هم استفاده می کنی مثلا ترمینال با سیناپتیک باید یکیش رو ببندی
برای کنترل بهتر آپدیت ها از ubuntu-tweak استفاده کن
[left]http://ubuntu-tweak.com/[/left]در مورد
[left]sudo add-apt-repository [/left]داری ریپوزیتی یک برنامه رو اضافه می کنی
در مورد
[left]sudo apt-get update[/left]داری لیست برنامه هاتو بروز می کنی
و در مورد
[left]sudo apt-get upgrade[/left]داری کل سیستم رو آپگرید می کنی نه فقط یک برنامه خاص رو
اگه می خوای یک برنامه رو آپدیت کنی بعد از اضافه کردن ریپوزیتی می تونی اون رو آپدیت کنی
اگه نشد ورژن قبلی رو پاک کن
[left]sudo apt-get autoremove package-name[/left]و بعد از اضافه کردن ریپوزیتی اون رو نصب کن
در نهایت در مورد اپرا می تونی نسخه ی deb اون رو از خود سایتش دانلود کنی
در مورد بوت  هم با توجه به اینکه چه برنامه هایی رو هنگام شروع بارگذاری میکنه می تونه در زمانش دخیل باشه
آنزمان که خوش ترین مزه ها را داری مگذار تو را تمام بخورند

آفلاین M!lad

• *
ممنون دوستان ...

این مخازن رو از کجا باید پیدا کرد ؟ مثلا همین ppa:mozillateam/firefox-stable از کجا اومده ؟

بعد هر برنامه یک مخزن داره ؟ یا مخزنی هم داریم که کلی برنامه توش باشه !؟

فعلا این قسمت نرم افزار نصب کردن ذهنم رو مشغول کرده .

درباره میزان مصرف و رم و cpu و سرعت بوت نظری ندارید ؟

« آخرین ویرایش: 01 مهر 1390، 02:53 ق‌ظ توسط YPSD »

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
ممنون دوستان ...

این مخازن رو از کجا باید پیدا کرد ؟ مثلا همین ppa:mozillateam/firefox-stable از کجا اومده ؟

بعد هر برنامه یک مخزن داره ؟ یا مخزنی هم داریم که کلی برنامه توش باشه !؟

فعلا این قسمت نرم افزار نصب کردن ذهنم رو مشغول کرده .

هر نرم افزار برای خودش مخزن داره مانند همین فایر فاکس . لاکن برای نمونه کانونیکال یا گروه centos میان اینها را یکجا گرد میارن و دیگه شما نیاز نیست جدا جدا اینها رو به فهرست مخزن هات بیفزایی .
نقل‌قول
برای بون بروید به :
system ->preferences -> startup apps
اینجا هر ابزاری که نیاز نیست را ناکار کنید . در سرعت باز آوری رایانه اثر میگذارد . افزون بر آن :
sudo apt-get install sysv-rc-confsudo sysv-rc-confاینجا هم میتوانید ابزار ها و دیمون هایی که نیاز نیست را ناکاره کنید