انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: مسائلی که ممکن است یک تازه کار داشته باشد...  (دفعات بازدید: 233576 بار)

0 کاربر و 12 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین somo

• Full Member
  • *
  • ارسال: 199
آقا یه سوال داشتم.
من از برنامه ی Yo*ur*F*reedo*m استفاده میکنم.
بعد میخاستم بدونم میشه پراکسی کل سیستمو یجوری تنظیم کرد که از اسن برنامه استفاده کنه؟
منظورم اینه که کل بیس اینترنتش بشه این برنامه.یعنی هر سایتی یا چیزی رو که به اینترنت نیاز داشته باشه اول از طریق این برنامه استفاده کنه.
برا آپدیت اوبونتو احتیاج دارم.
(ببخشید زیادی توضیح دادم.آخه خودم هرچی میخوندم توش ابهام میدیدم:D)
اگه از گنوم شل استفاده می کنی
system setting
network
network proxy
manual
و سپس تنطیمات مربوط

خطای خاصی نشون میده ؟ از سطح دسترسی باشه پیغام میده ... !
اصلا اگه کپی کنی در مقصد گزینه پیست غیر فعاله اما اگه دراگ کنی و از رو دسکتاپ بکشی ارور زیر رو میده :
This destination is read only. این رو میدونم نوشته میشه فقط خوند و قابل رایت نیست. خوب اما چطور اینطور شده!  ??? در ضمن وقتی روی درایو ها کلیک راست میکنم و روی تب  permissions می یام نوشته : The permissions of .. could not be determined. میدونم چی گفته اما نمیدونم باید چکار کنم تا درست بشه
fstab شما مشکل داره
می تونی دستی درایو ها تو مونت کنی
http://linuxconfig.org/How_to_mount_partition_with_ntfs_file_system_and_read_write_access
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=283131
رو بخون
اگه چیزی نفهمیدی یا نتونستی انجام بدی بگو مثال بزنم
آنزمان که خوش ترین مزه ها را داری مگذار تو را تمام بخورند

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
پاسخ به: مسائلی که ممکن است یک تازه کار داشته
« پاسخ #541 : 09 آبان 1390، 10:27 ب‌ظ »
آقا یه سوال داشتم.
من از برنامه ی Yo*ur*F*reedo*m استفاده میکنم.
بعد میخاستم بدونم میشه پراکسی کل سیستمو یجوری تنظیم کرد که از اسن برنامه استفاده کنه؟
منظورم اینه که کل بیس اینترنتش بشه این برنامه.یعنی هر سایتی یا چیزی رو که به اینترنت نیاز داشته باشه اول از طریق این برنامه استفاده کنه.
برا آپدیت اوبونتو احتیاج دارم.
(ببخشید زیادی توضیح دادم.آخه خودم هرچی میخوندم توش ابهام میدیدم:D)
اگه از گنوم شل استفاده می کنی
system setting
network
network proxy
manual
و سپس تنطیمات مربوط

خطای خاصی نشون میده ؟ از سطح دسترسی باشه پیغام میده ... !
اصلا اگه کپی کنی در مقصد گزینه پیست غیر فعاله اما اگه دراگ کنی و از رو دسکتاپ بکشی ارور زیر رو میده :
This destination is read only. این رو میدونم نوشته میشه فقط خوند و قابل رایت نیست. خوب اما چطور اینطور شده!  ??? در ضمن وقتی روی درایو ها کلیک راست میکنم و روی تب  permissions می یام نوشته : The permissions of .. could not be determined. میدونم چی گفته اما نمیدونم باید چکار کنم تا درست بشه
fstab شما مشکل داره
می تونی دستی درایو ها تو مونت کنی
http://linuxconfig.org/How_to_mount_partition_with_ntfs_file_system_and_read_write_access
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=283131
رو بخون
اگه چیزی نفهمیدی یا نتونستی انجام بدی بگو مثال بزنم
سلام شرمنده رفتم انجام دادم درست نشد، بعد که سرچ کردم یه جا نوشته بود با برنامه Mount manager درست میشه رفتم نمیدونم یکم دست به تنظیماتش زدم دیگه اصلا اوبونتو بالا نمی یاد در کل!  :( حالا نمیدوم الان با ویندوزم.یه بار که میخواستم بالاا بیام ارور زیر رو میداد :
udevd [942] : failed to execute /lib/input-ida
udevd [942] : failed to execute /sbin/modprobe ' ' /sbin/modprobe-bv
Ext4 -fs(sda9) : re-mount.opts : (null)
mountall: mount / [438] : Permission denied
اما الان دیگه ارور بالا رو نمیده فقط یه صفحه سیاه هیچی نیست. البته بگم صفحه گراب که سیستم عامل رو انتخاب میکنی بالا می یاد و مشکلی نداره مشکل در بالا اومدن سیستم عامل هستش. راستی به خاطر آپدیت نیست چون قبلش سیستم رو آپدیت کردم! راهی نیست درستش کرد چون خیلی صرف آپدیتش کردم و نمیخوام دوباره نصب کنم آخه کلی برنامه نصب کردم. با سی دی لایو راهی نیست درستش کرد؟
« آخرین ویرایش: 09 آبان 1390، 10:29 ب‌ظ توسط Bijan_sky »

آفلاین Mighty

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
 ](*,)
من اوبونتو نصب کردم ولی سرعتش فوق العاده کمه
البته قبلا که نصب کردم اینطوری نبود و این بار هم بعد از آپدیت اینطوری شد
به نظرتون مشکل چیه؟ چی کار کنم؟
یه مشکل دیگه هم دارم
ubuntu unity plugin چیه؟
الان من چه طوری همون پنل هایی که قبلا بود رو برگردونم؟
 ](*,)

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599
من براي اينكار توي10.4نتورك پروكسي رو از بخش پريفرينس منوي سيستم اجراميكنم
كه توي جديديا شايد جابجا شده باشه

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
ubuntu unity plugin محیط کاربری جدید اوبونتو هست که توسط کامپیز اجرا می‌شه. برای برگردوندش به compiz config settings manager برین و تیک کنارش رو بزنین
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
سلام بر همه
با چه نرم افزاری میتونم چندتا عکس رو برای والپیپر بزارم که خودکار عوض بشن؟
نگین سرچ کن چون میدونم چندتا جا قبلا گفته شده (و خودمم دیدم) ولی خب، گشتم نیافت!!

آفلاین taher1983

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
سلام بر همه
با چه نرم افزاری میتونم چندتا عکس رو برای والپیپر بزارم که خودکار عوض بشن؟
نگین سرچ کن چون میدونم چندتا جا قبلا گفته شده (و خودمم دیدم) ولی خب، گشتم نیافت!!
با Wally

آفلاین taher1983

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
اینم هست
Desktop Drapes

آفلاین windowsORlinux

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
سلام
چندتا سوال داشتم که با سرچ چیز خاصی گیرم نیومد.
1-من ابونتو 11.04 نصب کردم ولی متاسفانه کارت گرافیکم رو نشناخت و بعد از دو سه بار ریست کردن دیگه بالا هم نیومد :'(   ، ولی بعدش مینت رو نصب کردم و خودش پیغام داد که نیاز به نصب داره و نصبشم کردم از طریق اینترنت ودمش گرم  ;) .حالا سوال ،درسته که مینت مبتنی بر اوبونتو هست؟ و اینکه آیا توی اوبونتو هم مثل مینت قسمتی داره که از توش بتونم درایورهای سخت افزاری رو نصبش کنم؟(آخه تو control center برای مینت همچین چیزی برای سخت افزارها هست ولی چون دیگه نتونستم با اوبونتو بالا بیام ندیدم)
2-اون درایوری که نصب شدش تو چه مسیری قرار گرفته و میشه برش داشت تا در دفعات بعدی بدون اتصال به اینترنت نصبش کرد ؟ و آیا این درایور برای سازگاری با هسته لینوکس هست یا در توزیع های مختلف فرق میکنه و باید جداگانه نصب بشه؟
3- در مورد گراب سوال داشتم و اونم اینکه من از طریق ویکی یکسری اطلاعات  پیدا کردم ولی توی مینت جواب نداد .مثلا برای ویرایش فایل menu.lst اصلا تو مینت اون دستوراتی که در ویکی اومده بود جواب نداد حالا سوالم اینه که مسیر اون فایل برای ویرایش توی توزیع های مختلف فرق میکنه یا نه تو همه توزیع ها یکسان ؟؟ و اینکه میشه مثل ویندوز یکسری گزینه هارو حذف کرد مثلا مموری تست و ...
4- و سوال آخر اینکه درسته که هسته لینوکس تو همه توزیع ها یکسانه پس باید تمام دستورات جواب بده در هر توزیعی(درست گفتم)؟؟یا نه دستورات تو توزیع ها هم فرق میکنه  که اون دستورات گراب توی مینت جواب نداد چون من وقتی سرچ کردم حتی یکسری مسیر هم گفتند و فایلها تو اون مسیر ها نبود.
5-

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
1. آره (aditionla drivers)
2. از رم‌افزار aptoncd استفاده کن
3. menu.lst خیلی وقته اسمش به grub.cfg تغییر کرده.

4- و سوال آخر اینکه درسته که هسته لینوکس تو همه توزیع ها یکسانه پس باید تمام دستورات جواب بده در هر توزیعی(درست گفتم)؟؟
سیستم فایل همه اونایی که لینوکس-بیس هستن یکیه و دستورهای پایه ای بش(محط دستورها) هم همینطور. ولی این دستورها مثل نرم افزرا میمونند یعنی بعضی هاشون(که قسمت عمده اش میشه) بقیه توزیع به توزیع فرق میکنه مثلا yum تو فدورا هست ولی تو اوبونتو نیست.
« آخرین ویرایش: 17 آبان 1390، 07:26 ب‌ظ توسط Dream »

آفلاین windowsORlinux

• Newbie
  • *
ممنون dream عزیز
فقط نگفتی آیا این درایور برای سازگاری با هسته لینوکس هست یا در توزیع های مختلف فرق میکنه و باید جداگانه نصب بشه؟واینکه امکانش هست مثلا از طریق همون aditional driver کارت گرافیکم رو نشناسه؟؟
یه سوال دیگه ،الان من ویندوز xp  و 7  و مینت رو دارم گراب وقتی سیستم بالا مید یه لودر برای 7 نشون میده  و وقتی توش میرم مشکلی از لحاظ بالا اومدن ویندوز ها ندارم ولی منوهای اولیش خیلی زیادن میشه کاری کرد که فقط بتونم یه منوی لینوکس در کنار اون ویندوز ها بیاد یا نه؟؟
واینکه من درست متوجه نشدم در مورد این حرفت که گفتی :((سیستم فایل همه اونایی که لینوکس-بیس هستن یکیه و دستورهای پایه ای بش(محط دستورها) هم همینطور. ولی این دستورها مثل نرم افزرا میمونند یعنی بعضی هاشون(که قسمت عمده اش میشه) بقیه توزیع به توزیع فرق میکنه مثلا yum تو فدورا هست ولی تو اوبونتو نیست.)) ، من منظورم اینه که مثلا دستورات توی ترمینال برای همه توزیع ها یکسان هست یا خیر؟؟
و در آخر اگه امکانش کتابی در مورد کارهای بنیادین توی لینوکس مثل تعیین سطح دسترسی ، امکان استفاده از vpn  و ... رو معرفی کنید یا مخصوصا اگه ایبوک باشه خیلی ممنون میشم

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
فقط نگفتی آیا این درایور برای سازگاری با هسته لینوکس هست یا در توزیع های مختلف فرق میکنه و باید جداگانه نصب بشه؟واینکه امکانش هست مثلا از طریق همون aditional driver کارت گرافیکم رو نشناسه؟؟
کارتهای گرافیکی غیر آزاد مثل ati یا nvidia، درایورهای اصلیشون به صورت پیش فرض پکیج نمیشن. برای همین وقتی اوبونتو نصب کردی اوبونتو گرافیکت رو نشناخته. اوبونتو هم مثل مینت پیغام میده که درایور را از اینترنت بگیره ولی خودت باید ازش بخوای(همون ادیشنال درایورز)
درایور گرافیک برای ارتباط هسته با سخت افزار گرافیک استفاده میشه. اگه توی سایت مثلا ati هم بری فقط گزینه برای انتخاب لینوکس داره و اسمی از توزیعها نمیاد

یه سوال دیگه ،الان من ویندوز xp  و 7  و مینت رو دارم گراب وقتی سیستم بالا مید یه لودر برای 7 نشون میده  و وقتی توش میرم مشکلی از لحاظ بالا اومدن ویندوز ها ندارم ولی منوهای اولیش خیلی زیادن میشه کاری کرد که فقط بتونم یه منوی لینوکس در کنار اون ویندوز ها بیاد یا نه؟؟
آره توی اون فایل grub.cfg، مدخلهایی که نمیخوای رو با گذاشتن # در اول همه ی خطهای مربوطه غیر فعال کن
ولی نرم افزار grub customizer رو نصب کن همه چیز گراب میاد توی کنترلت و نیاز به ویرایش فایل و کارهای دیگه هم نداری

من منظورم اینه که مثلا دستورات توی ترمینال برای همه توزیع ها یکسان هست یا خیر؟؟
درصد بالایی شون آره یکسانه. دستورها مادرزاد مربوط به هسته نیستن که. مربوط میشن به  شل که معمولا از Bash استفاده میشه و دستورهای پایه ای بش هم باهاش همراهه دیگه. ولی دستورهای اضاف ای که توزیعها استفاده میکنن یکی نیست مثلا اوبونتو برای دانلود پکیجهاش apt-get داره ولی فدورا yum داره.

و در آخر اگه امکانش کتابی در مورد کارهای بنیادین توی لینوکس مثل تعیین سطح دسترسی ، امکان استفاده از vpn  و ... رو معرفی کنید یا مخصوصا اگه ایبوک باشه خیلی ممنون میشم
v+p+n که کتا ب نمی خواد. یه یوزر و پسورد و یک آی پی وارد میکنی و تمام.
کتاب برای ترمینال هم دانشگاه ازاد یکی از شهرستانا ترجمه ای از یک کتاب خارجی رو چاپ کرده که حالا جزییاتش یادم نیست.

آفلاین windowsORlinux

• Newbie
  • *
راهنماییهات فوق العاده بود ممنونم dream عزیز
منظورم در مورد کتاب کلی بود یعنی توش اون مبحث هایی رو هم  که گفتم پوشش بده .خیلی عالی بود مخصوصا کمکت در مورد برنامه گراب ولی در کل وقتی میخوام خود grub .cfg  رو ادیت کنم اجازه نمیده چون فایلش read only  هستش یا اصلا اجازه ویرایش رو نمیده چون انگار کاربر مدیر نیستم

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
منظورم در مورد کتاب کلی بود یعنی توش اون مبحث هایی رو هم  که گفتم پوشش بده .
اینجا رو به قول یکی از دوستان بجور!

نقل‌قول
وقتی میخوام خود grub .cfg  رو ادیت کنم اجازه نمیده چون فایلش read only هستش یا اصلا اجازه ویرایش رو نمیده چون انگار کاربر مدیر نیستم
باید با دستور sudo سطح کاربریتو ارتقا بدی.
با اطلاعات فعلی که داری توصیه میکنم به هیچ فایلی فعلا دست نزنی ؛) لزومی هم نداره بخوای از محیط ترمینال کارهات رو انجام بدی وقتی از محیط گرافیکی میتونی همه شون رو انجام بدی
« آخرین ویرایش: 18 آبان 1390، 12:00 ب‌ظ توسط Dream »

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
میخواهید خط فرمان بیاموزید ؟
پیشنهاد بنده این است :
http://shop.sito.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AE%D8%B7-%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3-p-2234.html