انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: سیستم عامل ESXI !  (دفعات بازدید: 9449 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین PunkGeek

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 573
سیستم عامل ESXI !
« : 28 شهریور 1392، 03:04 ب‌ظ »
احتمالا اسم نرم افزار ESX به گوشتون خورده باشه
نرم افزاری بوده که بر روی سیستم عامل ردهت نصب میشده و برای مجازی سازی استفاده میشد
حالا این نرم افزار خود به صورت یه سیستم عامل مستقل رایگان به نام ESXI در آمده که مخصوصا vps فروش های ایرانی از این مجازی ساز استفاده میکنند
مصرف منابع بسایر پایین این سیستم عامل (تقریبا 50 مگ رم و 40 مگاهرتز سی پی یو) کمی برای من جالبه
این سیستم عامل رو برای اتصال بهش باید از طریق کلاینت با نرم افزار تحت ویندوز vmware vspher client میشه وصل شد
کاش میشد این سیستم عامل رو طوری تغییر داد که بشه از خود آن مجازی سازی رو انجام داد
مخصوصا برای کسایی که از لینوکس استفاده میکنند به نظر من انتخاب این سیستم عامل خیلی فوق العاده هست
از این نظر که:
هنگامی که دارید مثلا با اوبونتو کار میکنید،‌یه کاری پیش آمده که باید اوبونتو رو خاموش کنید و بروید توی ویندوز
اما با این سیستم عامل ESXI دیگه نیازی نیست که خاموش کنید اوبونتو رو
حالا فرضا میخواید مثلا آرچ رو هم بلا بیارید
میتونید اوبونتو رو ساسپند کنید(خاموش نکنید) پ آرچ را نیز بالا بیاورید
بدون اینکه هیچ هنگی از طرف سیستم عامل ESXI صورت گیرد

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
پاسخ : سیستم عامل ESXI !
« پاسخ #1 : 28 شهریور 1392، 03:22 ب‌ظ »
ممنون. جالبه.
یه لینک get start هم میدادی خوب بود.

آفلاین PunkGeek

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 28 شهریور 1392، 03:54 ب‌ظ »
خودش که چیزه خاصی نداره:
تصوریر: http://yasnavps.ir/file/vmwre_esxi.png
مهم بخش کلاینت هستش که داخل ویندوز اجرا میشه و یه پنجره از مجازی ساز رو هم باز کردم که مشخصه
http://yasnavps.ir/file/vmwre_esxi1.png

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
« پاسخ #3 : 28 شهریور 1392، 03:55 ب‌ظ »
VMWare ESXi یک سیستم‌عامل لینوکس هستش که روش نرم‌افزار مجازی‌ساز VMWare بالا میاد. برای مجازی‌سازی گنو-لینوکس هم ابزارهای مناسب‌تری از جمله Xen وجود داره، ولی خوب خیلی‌ها رو به ESXi میارن چون توانایی کار با Xen رو ندارند.

در صورتی که می‌خواید توی کامپیوتر شخصی این کار رو کنید، یک اوبونتو نصب کنید، توی اون VirtualBox بذارید و وقتی با ویندوز کار دارید، از توی VirtualBox بدون اینکه کامپیوتر رو ریستارت کنید، ویندوز رو بالا بیارید :)
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1392، 10:39 ب‌ظ توسط nixoeen »

آفلاین PunkGeek

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 28 شهریور 1392، 04:01 ب‌ظ »
VMWare ESXi یک سیستم‌عامل لینوکس هستش که روش نرم‌افزار مجازی‌ساز VMWare بالا میاد. برای مجازی‌سازی گنو-لینوکس هم ابزارهای مناسب‌تری از جمله Xen وجود داره، ولی خوب خیلی‌ها رو به ESXi میارن چون توانایی کار با Xen رو ندارند.

در صورتی که می‌خواید توی کامپیوتر شخصی این کار رو کنید، یک اوبونتو نصب کنید، توی اون VirtualBox بذارید و وقتی با ویندوز کار دارید، از توی VirtualBox بدون اینکه کامپیوتر رو ریستارت کنید، ویندوز رو بالا بیارید :)

زن هم کار کردم، زن برای دسکتاپ کاربرد نداره چون: وقتی شما مثلا 1 گیگ به یه vps بدهید اون 1 گیگ رم کاملا داخل سرور پر میشه برای همینه که vps provider ها نمیرند سمت این مجازی ساز مخصوصا با این نرخ ارز براشون صرف نداره، معمولا هم کسایی هم که میرند دلیلش پنل solusVM هست. داخل دسکتاپ هم همینطور چون که مقدار رم و ... در دسکتاپ پایین هست و مناسب این کار نیست
virtualbox که در مقابل مجازی سازه vmware workstation هیچ حساب میشه!‌ ESXI که دیگه محشره!
وقتی شما داخل اوبونتو مجازی ساز نصب میکنید و مثلا ویندوز رو بالا بیارید کاهش سرعت شدیدی احساس میشه اما در صورتی که شما از ESXI استفاده کنید هیچ کاهش سرعتی احساس نمیکنید   :)

آفلاین DebianGod

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • Ruby
« پاسخ #5 : 28 شهریور 1392، 06:53 ب‌ظ »
فکر نکنم لینوکس باشه چون عدد کرنلش بالای ۵ رقم هست و شما به هیچ عنوان به شل دسترسی ندارید وقتی نصب تموم شد یه صفحه میاد میگه با کنترل پنل بهش وصل شو کنترل پنل هم برای لینوکس من ندیدم و اینکه ۱۷ هزار دلار هم هزینه لایسنسش هست
بدلیل متنفر بودن از ابونتو دیگه این فروم نمیام

آفلاین ali.abry

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1224
« پاسخ #6 : 28 شهریور 1392، 07:30 ب‌ظ »
فکر نکنم لینوکس باشه چون عدد کرنلش بالای ۵ رقم هست و شما به هیچ عنوان به شل دسترسی ندارید وقتی نصب تموم شد یه صفحه میاد میگه با کنترل پنل بهش وصل شو کنترل پنل هم برای لینوکس من ندیدم و اینکه ۱۷ هزار دلار هم هزینه لایسنسش هست

تا جایی که تو ویکیپدیا نوشته esx بر پایه کرنل لینوکس بوده ولی esxi نوشته که عاری از کرنل لینوکسی هست :

VMware states that the ESX product runs on bare metal.[7] In contrast to other VMware products, it does not run atop a third-party operating system,[8] but instead includes its own kernel. Until the last release of ESX, version 4.0, a Linux kernel was started first,[9] and is used to load a variety of specialized virtualization components, including VMware's vmkernel component. This previously booted Linux kernel then becomes the first running virtual machine and is called the service console. Thus, at normal run-time, the vmkernel is running on the bare computer and the Linux-based service console runs as the first virtual machine. As of version 4.1, VMWare has dropped development of ESX and now focuses exclusively on ESXi, which is devoid of a Linux kernel.
به نظر من هر چیزی برای کاری طراحی میشه و باید تو همون ضمینه ازش استفاده بشه . پس درست نیست که بیایم یک سیستم عامل که برای مصارف سرور اماده سازی شده رو مثلا روی یک لپتاب نصب کنیم بعد روش یک اوبونتو و ویندوز رو مجازی سازی کنیم .
مثلا یکی از دلیلاش این هست که وقتی به صورت مجازی اوبونتو یا ویندوز رو نصب می کنین دیگه از اون قدرت کارت گرافیکتون بی بهره می مونین .

آفلاین DebianGod

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • Ruby
« پاسخ #7 : 28 شهریور 1392، 07:34 ب‌ظ »

تا جایی که تو ویکیپدیا نوشته esx بر پایه کرنل لینوکس بوده ولی esxi نوشته که عاری از کرنل لینوکسی هست :

VMware states that the ESX product runs on bare metal.[7] In contrast to other VMware products, it does not run atop a third-party operating system,[8] but instead includes its own kernel. Until the last release of ESX, version 4.0, a Linux kernel was started first,[9] and is used to load a variety of specialized virtualization components, including VMware's vmkernel component. This previously booted Linux kernel then becomes the first running virtual machine and is called the service console. Thus, at normal run-time, the vmkernel is running on the bare computer and the Linux-based service console runs as the first virtual machine. As of version 4.1, VMWare has dropped development of ESX and now focuses exclusively on ESXi, which is devoid of a Linux kernel.
به نظر من هر چیزی برای کاری طراحی میشه و باید تو همون ضمینه ازش استفاده بشه . پس درست نیست که بیایم یک سیستم عامل که برای مصارف سرور اماده سازی شده رو مثلا روی یک لپتاب نصب کنیم بعد روش یک اوبونتو و ویندوز رو مجازی سازی کنیم .
مثلا یکی از دلیلاش این هست که وقتی به صورت مجازی اوبونتو یا ویندوز رو نصب می کنین دیگه از اون قدرت کارت گرافیکتون بی بهره می مونین .
این خط های اخر منظورتون با بنده بود؟
اگه بوده من باید بگم
من برای سرور هایی که گانفیگ میکنم از سیتریکس استفاده میکنم و سلوس ولی این esxi رو نمیشه از ابونتو کنترلش کرد که نرم افزار کنترلش فقط تو ویندوز اجرا میشه حتی با واین هم نمیشه ارور میده
بدلیل متنفر بودن از ابونتو دیگه این فروم نمیام

آفلاین PunkGeek

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 28 شهریور 1392، 09:27 ب‌ظ »
داخل لینوکس که همچینم کار گرافیکی انجام نمیشه که حالا بخواد قدرت بده یا نده
دلیل اینکه گفتم همچین چیزی درست بشه بری همین بخش کلاینت بوده که نمیشه کنترل کرد
خود لایسنس ESXI رایگان داخل سایتش هست!
خود vmware workstation رو روی یه لینوکس تقریبا خالی نصب کنیم چطور؟ امکان پذیره؟

آفلاین Afshin Bolvardi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
  • GOD
    • Afshin BOlvardi
« پاسخ #9 : 28 شهریور 1392، 09:34 ب‌ظ »
esxi از نظر بنده کارامد ترین کنترل پنل و سیستم عامل سروره . من واسه سرور هام از esxi استفاده می کنم اگر مشکلی تو نصب داشتین بنده در خدمتم ( هسته اصلی این سیستم عامل لینوکس می باشد )‌

آفلاین ali.abry

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1224
« پاسخ #10 : 28 شهریور 1392، 10:25 ب‌ظ »
esxi از نظر بنده کارامد ترین کنترل پنل و سیستم عامل سروره . من واسه سرور هام از esxi استفاده می کنم اگر مشکلی تو نصب داشتین بنده در خدمتم ( هسته اصلی این سیستم عامل لینوکس می باشد )‌

esxi کرنل لینوکس رو نداره . اون esx بود که کرنل لینوکس داشت

خوب چه کاریه work station نصب کنیم  همون virtual box رو نصب کن . vmware با پوسته گرافیکی لینوکس مشکل داره . کلی اذیت میکنه .

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #11 : 28 شهریور 1392، 10:38 ب‌ظ »
چون: وقتی شما مثلا 1 گیگ به یه vps بدهید اون 1 گیگ رم کاملا داخل سرور پر میشه برای همینه که vps provider ها نمیرند سمت این مجازی ساز مخصوصا با این نرخ ارز براشون صرف نداره
همونطور که گفتم، بیشترین دلیلیش اطلاعات کم و عدم توانایی در مورد Xen هستش، نمونش هم همین چیزی که گفتید و اشتباهه :) اتفاقا مصرف Xen برای سرورهای گنو-لینوکس فوق‌العاده کمتره و بیشترین ارائه‌دهنده‌های VPS از Xen و OpenVZ استفاده می‌کنند. تنها دلیلی که گاهی از ESXi استفاده می‌شه، پشتیبانی از ویندوز هستش یا عدم توانایی فردی که سرور رو گرفته برای انجام تنظیمات و مدیریت سرور.

در هر صورت، ESXi و Xen هر دو برای سرورها هستند و برای دسکتاپ در حال حاضر بهترین انتخاب VirtualBox هستش. نرم‌افزارهایی مثل VMWare Workstation آزاد نیستند، هزینه زیادی دارند، هنوز سر درایورها مشکلات خیلی زیادی دارند که توی همین انجمن می‌تونید ببینید و سرعت مناسبی هم ارائه نمیدن.

ESXi تنها نسخه پایه‌ای اون رایگان هستش و برای امکانات بیشتر، نیاز به پرداخت هزینه هست: لینک

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #12 : 28 شهریور 1392، 11:01 ب‌ظ »

esxi کرنل لینوکس رو نداره . اون esx بود که کرنل لینوکس داشت

خوب چه کاریه work station نصب کنیم  همون virtual box رو نصب کن . vmware با پوسته گرافیکی لینوکس مشکل داره . کلی اذیت میکنه .

ببخشيد در مورد ويندوز مطمئن هستيد آيا ؟ چون توى كتاب The Book of Xen مبناى آموزشش اين بود كه همگام با ياد دادن سه تا سيستم عامل ويندوز و لينوكس و بى اس دى رو به صورت مجازى نصب ميكرد البته از حوصله ى بنده خارج بود و خيلى پيش نرفتم بخاطر همين مطمئن نيستم .

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #13 : 28 شهریور 1392، 11:19 ب‌ظ »
ببخشيد در مورد ويندوز مطمئن هستيد آيا ؟ چون توى كتاب The Book of Xen مبناى آموزشش اين بود كه همگام با ياد دادن سه تا سيستم عامل ويندوز و لينوكس و بى اس دى رو به صورت مجازى نصب ميكرد البته از حوصله ى بنده خارج بود و خيلى پيش نرفتم بخاطر همين مطمئن نيستم .
ویندوز و بی‌اس‌دی‌ها رو هم می‌شه توی Xen نصب کرد،‌ ولی به صورت HVM، که پیشنهاد نمی‌شه و استفاده از KVM برای این کار مناسب‌تر خواهد بود.

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
« پاسخ #14 : 28 شهریور 1392، 11:24 ب‌ظ »
ویندوز و بی‌اس‌دی‌ها رو هم می‌شه توی Xen نصب کرد،‌ ولی به صورت HVM، که پیشنهاد نمی‌شه و استفاده از KVM برای این کار مناسب‌تر خواهد بود.

ببخشيد بنظرم اومد اينجا جاش نيست :
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,76592.msg645047.html#msg645047