انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: linus tech tips و eposvox سعی میکنند به لینوکس مهاجرت کنند  (دفعات بازدید: 840 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین aet

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
دو یوتیوبر سعی میکنند از لینوکس به عنوان سیستم عامل اصلی خود استفاده کنند

ویدیوی EposVox:
https://www.youtube.com/watch?v=3zOrkjPMajY

ویدیوی LTT:(قسمت اول)
https://www.youtube.com/watch?v=0506yDSgU7M

نظر شما چیه؟ به نظر من که اکثر انتقاداتی که مطرح میکنند منطقیه و نشون میده خیلی از چیزا که ما بهشون عادت کردیم برای یه کاربر غیرفنی کاملا  جدید و گاها غیرکاربردیه.
این که استفاده از لینوکس کاربر رو مجبور میکنه خیلی چیزا درمورد لینوکس یاد بگیره اونم تو توزیع هایی که ادعا میکنند برای کاربرای غیرفنی ساخته شدند خیلی خوب نیست و حداقل تو این مورد ویندوز و به خصوص mac خیلی بهتر عمل کردند
« آخرین ویرایش: 19 آبان 1400، 12:22 ب‌ظ توسط aet »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19519
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
خیلی‌هاش منطقی نیست. ناشی از عادت به روش غیرمنطقی ویندوزه. وقتی شما همیشه لقمه رو بپیچونی دور سرت، برات عجیبه که می‌شه مستقیم هم خوردش. مثلاً سیستم شما همیشه باید به‌روز باشه. این که تو ویندوز به  دلیل مشکلات به‌روز رسانی، خیلی‌ها ترجیح می‌دن این کار رو نکنن،‌دلیل نمی‌شه که توی یه جای منظقی و درست هم تلاش کنن سامانه به‌روز نباشه.
بعضی‌هاش هم ناشی از انتخاب یه توزیع با جامعهٔ کاربری کوچیکه که تا حالا اسمش رو هم نشنیده بودیم. باید با چیزی مثل اوبونتو امتحان می‌کرد.
یه تعدادی هم به خاطر سخت‌افزارهای نامناسبش، مثل کارت گرافیک انویدیاست.
« آخرین ویرایش: 19 آبان 1400، 02:02 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین aet

• Jr. Member
  • *
خیلی‌هاش منطقی نیست. ناشی از عادت به روش غیرمنطقی ویندوزه. وقتی شما همیشه لقمه رو بپیچونی دور سرت، برات عجیبه که می‌شه مستقیم هم خوردش. مثلاً سیستم شما همیشه باید به‌روز باشه. این که تو ویندوز به  دلیل مشکلات به‌روز رسانی، خیلی‌ها ترجیح می‌دن این کار رو نکنن،‌دلیل نمی‌شه که توی یه جای منظقی و درست هم تلاش کنن سامانه به‌روز نباشه.
بعضی‌هاش هم ناشی از انتخاب یه توزیع با جامعهٔ کاربری کوچیکه که تا حالا اسمش رو هم نشنیده بودیم. باید با چیزی مثل اوبونتو امتحان می‌کرد.
یه تعدادی هم به خاطر سخت‌افزارهای نامناسبش، مثل کارت گرافیک انویدیاست.
کاملا درست می فرییایید. ولی با کمبود کارت گرافیک تو دنیا و کشور ما نیمشه زیاد فشار آورد که از nvidia دوری کرد. من خودم مجبور شدم RTX 2060 بخرم با اینکه هدفم AMD بود.به علاوه 75٪ گیمرا تو steam از nvidia استفاده میکنند و اگه لینوکس بخواد به مهم ترین برتری ویندوز رو حذف کنه ( گیمینگ ) باید از NVIDIA درست و حسابی پشتیبانی کنه
« آخرین ویرایش: 19 آبان 1400، 02:19 ب‌ظ توسط aet »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19519
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اگه لینوکس بخواد به مهم ترین برتری ویندوز رو حذف کنه ( گیمینگ ) باید از NVIDIA درست و حسابی پشتیبانی کنه
اشتباه برداشت نکنید. لینوکس داره خیلی بیش‌تر از هر سخت‌افزار دیگه‌ای، از انویدیا پشتیبانی می‌کنه. این انویدیاست که حاضر نیست مثل بیش‌تر شرکت‌های سخت‌افرازی دنیا، راه‌اندازش رو به صورت آزاد منتشر کنه تا درون لینوکس قرار بگیره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5099
  • اممم . اره دیگه! mehr32
اقا دانیال توضیحات رو دادند
مشل افراد اینه که هنوز اشنا نشدن با چیزی میان نظر میدن و این کاملا اشتباهه الان من بعد دو سه سال برم ویندزد نصب کنم صد درصد هرچی بد و بیرا بلدم بارشون می کنم منظورم بدی های ویندزد نیست نا اشنایی منظورمه الان مثلا خود شما اول برو کامل یاد بگیرهمه چیز گنو رو همه که نه در حد فرد عادی
بعد اگه مشکلی کم و کاستی چیزی دیدی به من پیام بده یا همینچا هر چی به دهنت اومد بگو (البته اگه به من پیام میدی اینجا نه  ;))
کسی که چیزی نمیدونه یا بر اثر عادت های بد مشکلی می بینه نمیتونه بیاد نظر بده
 :)
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
راستی اون ان ویدیا یک بار شما ویندزد نصب کن بدون راه انداز ان ودیا (درایو) ببین چی میشه  :o
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین aet

• Jr. Member
  • *
اگه لینوکس بخواد به مهم ترین برتری ویندوز رو حذف کنه ( گیمینگ ) باید از NVIDIA درست و حسابی پشتیبانی کنه
اشتباه برداشت نکنید. لینوکس داره خیلی بیش‌تر از هر سخت‌افزار دیگه‌ای، از انویدیا پشتیبانی می‌کنه. این انویدیاست که حاضر نیست مثل بیش‌تر شرکت‌های سخت‌افرازی دنیا، راه‌اندازش رو به صورت آزاد منتشر کنه تا درون لینوکس قرار بگیره.
منم تا الان هیچ مشکلی با NVidia نداشتم و طبیعتا به خاطر پکیج منیجر نصب کردن و آپدیتش راحت تر از ویندوزه + nvidia به تازگی آپدیت های زیادی رو لینوکس داده‌ ( dlss, raytracing, wayland+gbm ) ولی بازم به نظر میرسه اکثر افراد تازه کار با nvidia مشکل دارند.

نقل‌قول
اقا دانیال توضیحات رو دادند
مشل افراد اینه که هنوز اشنا نشدن با چیزی میان نظر میدن و این کاملا اشتباهه الان من بعد دو سه سال برم ویندزد نصب کنم صد درصد هرچی بد و بیرا بلدم بارشون می کنم منظورم بدی های ویندزد نیست نا اشنایی منظورمه الان مثلا خود شما اول برو کامل یاد بگیرهمه چیز گنو رو همه که نه در حد فرد عادی
بعد اگه مشکلی کم و کاستی چیزی دیدی به من پیام بده یا همینچا هر چی به دهنت اومد بگو (البته اگه به من پیام میدی اینجا نه  ;))
کسی که چیزی نمیدونه یا بر اثر عادت های بد مشکلی می بینه نمیتونه بیاد نظر بده
البته من خودم از pop os استفاده میکنم و چند ساله به ویندوز دست نزدم. به نظرم یه چیزایی تو این ویدیو ها هست که باید بهشون توجه کرد. مخصوصا بعد از معرفی steam deck که باعث میشه خیلی ها لینوکس رو امتحان کنند (درصد لینوکس تو استیم به بیشترین حد خودش رسیده).

الان اپل یه کاری که میکنه اینه که افرادی رو به صورت رندوم استخدام میکنه تا در حضور کارمنداش از mac os استفاده کنند تا اپل ببینه چه جاهاییش برای افراد تازکار نامناسبه و جای کار داره.ولی توی لینوکس ما gnome رو داریم که بدون extension ها قابل مصرف نیست(نظر شخصی). kde وضعش بهتره ولی هنوز خیلی جاهاش عجیب غریبه (مثل settings)
به نظرم با اینکه تجربه شخصی سازی شده توی لینوکس ۱۰۰ مرتبه بهتر از ویندوزه  ولی تجربه پیشفرض جای کار داره.و این اولین و آخرین تجربه خیلی ها خواهد بود چون همه مثل ما نیستند که به اعماق علم کامپیوتر وارد بشن. بهترین تجربه desktop رو به نظرم pop os داره ولی اونم الان از gnome دست کشیده و داره DE خودش رو مسیازه
« آخرین ویرایش: 19 آبان 1400، 03:41 ب‌ظ توسط aet »

آفلاین amini_am

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 62
انتقادهای ویندوزی‌ها رو زیاد جدی نگیرید. این انتقادها اکثرا از ذهن بایاس شده‌ی اونا ناشی می‌شه. از طرفی این تفکر هم مانع قانع شدن اونا برای مهاجرت به گنو/لینوکس می‌شه. بنابراین زیاد هم تلاش نکنید یه ویندوزی رو به سمت گنو/لینوکس بکشونید.
به قول لینوکسیا: اصلا ویندوز خودش یه کی لاگر سر خوده!! وقتی کسی با این استدلال هم قانع نشه، مطمئناً استدلال‌های دیگه هم کارساز نیستند.

به نظر من تا زمانی که شش ماه تا یک سال با یک توزیع لینوکسی کار نکنی نمی‌فهمی ویندوز چه فاجعه‌ایه. علتش هم اینه که گنو/لینوکس نیاز به یک آشنایی حداقلی به نحوه‌ی عملکرد سیستم عامل داره. حتی (به قول فرنگیا) out-of-the-box ترین! توزیع گنو/لینوکس (مثلا مینت یا پاپ او اس) رو هم بخوای باهاش کار کنی نیاز به یک سری تنظیمات و سیخونک جزيی داره که ایده‌آل بشه.

تجربه‌ی شخصی من نشون می‌ده اکثر مشکلاتی که من با گنو/لینوکس داشتم به خاطر نا‌آگاهی من بوده و نه سیستم عامل.

« آخرین ویرایش: 19 آبان 1400، 03:46 ب‌ظ توسط amini_am »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
وضعش بهتره ولی هنوز خیلی جاهاش عجیب غریبه (مثل settings)
باز هم مخالف هستم از نظر من تنظیمات کی دی ای خیلی هم کامله (البته این حرفتون توی نسخه های قبلی یکم می تونه درست باشه) همه چیز وجود داره و هر چیز سر جای خودش مخصوصا اخرین نسخه که توی کی دی ای نئون وجود داره  :D

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5082
به نظرم هر کی می‌خواهد بیاد روی گنو/لینوکس، بهتره قبلش به صورت زنده یه مدت باهاش کار کنه تا نحوه انجام کار‌ها دستش بیاد. البته قبول دارم محیط زنده با محیط نصب شده یکم فرق داره، ولی خیلی شبیه هم عمل می‌کنند.
میدونید که زکات علم نشر آن است